Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    δε χρειαζεται καμια επικοινωνια για rma, δεν το πηρε απο σκρουτζομαγαζο σε αλλο νομο, απο eshop τον πηρε, στο καταστημα θα τον παει. τα λινκ που παραθετεις ειναι μονο αν θελησεις να κανεις το rma με δικα σου εξοδα και χρονο.
    και φυσικα δεν θα ζητησει αντικατασταση με αλλο patriot αλλα πιστωτικο. τουλαχιστον το eshop απ οσο ξερω δεν εχει προβλημα να κανει κατι τετοιο.

    western με 1 bad sector και 99% υγεια στο sentinel, και χωρις καθολου λειτουργικα ενοχληματα (τυχαια το ειδα) εκανε fail και το test της wd και αλλαχθηκε αμεσα με καινουργιο στο πλαισιο. πριν λιγους μηνες.
    και στο πλαισιο με sentinel τον κοιταξαν btw. και πολυ σωστα γιατι δεν ειναι προσδοκωμενο κανενα bad sector εντος εγγυησης imo. bad sector σημαινει οτι ο δισκος απεκτησε ελαττωμα. και το ελαττωμα μικρο η μεγαλο ειναι ελαττωμα
    και καλυπτεται απο την εγγυηση
    απ το λιγο που τσεκαρα το διαγνωστικο της wd και με 1 bad sector ειναι πολυ πιθανο να βγαζει fail. seagate σπιτι μου δε βαζω οποτε δεν ξερω.

    - - - Updated - - -

    και φυσικα η Patriot δεν εχει δικο της διαγνωστικο, με κανα 3rd party θα το δουν και στο eshop και θα τον αλλαξουν. κι απ το να κρατησει ενα ssd που σκανε σαν τα κοτοπουλα καλυτερα να δοκιμασει rma σε καθε περιπτωση. το πολυ πολυ να τον γειωσουν που και χλωμο ειναι και δεν εχει τιποτα να χασει

    - - - Updated - - -

    το πως χειριζονται το rma ποικιλει αναλογα με το καταστημα αγορας.
    το μικρο skroutzoμαγαζο το στελνει απευθειας στην εταιρια η τον προμηθευτη και ειναι πολυ πιθανο να παρει πισω refurb. και φυσικα με εγγυηση απο την αρχικη ημερομηνια αγορας.
    το πλαισιο σου δινει φρεσκο σκληρο με νεα εγγυηση απο το ραφι η και πιστωτικο να παρεις οτι θες. και τα βρισκουν αυτοι με προμηθευτη/εταιρια.
    δεν εχω εμπειρια απο rma στο eshop αλλα νομιζω οτι το ιδιο κανουν, μαλλον οχι αμεσα αλλα μεσα σε 7-10 μερες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 29-04-19 στις 01:36.

  2. #17
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε χρειαζεται καμια επικοινωνια για rma, δεν το πηρε απο σκρουτζομαγαζο σε αλλο νομο, απο eshop τον πηρε, στο καταστημα θα τον παει. τα λινκ που παραθετεις ειναι μονο αν θελησεις να κανεις το rma με δικα σου εξοδα και χρονο.
    και φυσικα δεν θα ζητησει αντικατασταση με αλλο patriot αλλα πιστωτικο. τουλαχιστον το eshop απ οσο ξερω δεν εχει προβλημα να κανει κατι τετοιο.

    western με 1 bad sector και 99% υγεια στο sentinel, και χωρις καθολου λειτουργικα ενοχληματα (τυχαια το ειδα) εκανε fail και το test της wd και αλλαχθηκε αμεσα με καινουργιο στο πλαισιο. πριν λιγους μηνες.
    και στο πλαισιο με sentinel τον κοιταξαν btw. και πολυ σωστα γιατι δεν ειναι προσδοκωμενο κανενα bad sector εντος εγγυησης imo. bad sector σημαινει οτι ο δισκος απεκτησε ελαττωμα. και το ελαττωμα μικρο η μεγαλο ειναι ελαττωμα
    και καλυπτεται απο την εγγυηση
    απ το λιγο που τσεκαρα το διαγνωστικο της wd και με 1 bad sector ειναι πολυ πιθανο να βγαζει fail. seagate σπιτι μου δε βαζω οποτε δεν ξερω.

    - - - Updated - - -

    και φυσικα η Patriot δεν εχει δικο της διαγνωστικο, με κανα 3rd party θα το δουν και στο eshop και θα τον αλλαξουν. κι απ το να κρατησει ενα ssd που σκανε σαν τα κοτοπουλα καλυτερα να δοκιμασει rma σε καθε περιπτωση. το πολυ πολυ να τον γειωσουν που και χλωμο ειναι και δεν εχει τιποτα να χασει

    - - - Updated - - -

    το πως χειριζονται το rma ποικιλει αναλογα με το καταστημα αγορας.
    το μικρο skroutzoμαγαζο το στελνει απευθειας στην εταιρια η τον προμηθευτη και ειναι πολυ πιθανο να παρει πισω refurb. και φυσικα με εγγυηση απο την αρχικη ημερομηνια αγορας.
    το πλαισιο σου δινει φρεσκο σκληρο με νεα εγγυηση απο το ραφι η και πιστωτικο να παρεις οτι θες. και τα βρισκουν αυτοι με προμηθευτη/εταιρια.
    δεν εχω εμπειρια απο rma στο eshop αλλα νομιζω οτι το ιδιο κανουν, μαλλον οχι αμεσα αλλα μεσα σε 7-10 μερες.
    Ότι κατάστημα και να είναι δεν θα πληρώσει από την τσέπη του οτιδήποτε του στείλεις εσύ επειδή έτσι σου κάπνισε, θα επικοινωνήσει και αυτό με την εταιρία και αν μπορεί να τον επιστρέψει στην εταιρία για αντικατάσταση ή επισκευή τότε θα κάνει και τις απαραίτητες ενέργειες.
    Αν γυρίσεις πίσω στο νήμα θα διαβάσεις αρκετές αναφορές συμφορουμιτών για διαφορετικές περιπτώσεις αντικατάστασης ή επισκευής, επίσης θα διαβάσεις ότι το RMA στην εταιρία γίνεται με δικά της έξοδα, όπως γίνεται άλλωστε για όλα τα προιόντα στις σωστές και αξιόλογες εταιρίες.
    Πρόσφατα μου αντικατέστησε η FLUKE ένα όργανο που είχα πάρει στα πλαίσια προληπτικής αντικατάστασης και ήρθε η courier στο σπίτι μου και το πήρε και φυσικά μου έφερε το καινούργιο χωρίς να πληρώσω ή να μετακινηθώ πουθενά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #18
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.853
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Τον πηγα στο e-shop για ελεγχο και τους ειπα για πιστωτικο

    Τωρα για νεο δισκο λεω να παρω αυτον:
    https://www.e-shop.gr/ssd-samsung-mz...3-p-PER.306185

  4. #19
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masterfaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον πηγα στο e-shop για ελεγχο και τους ειπα για πιστωτικο

    Τωρα για νεο δισκο λεω να παρω αυτον:
    https://www.e-shop.gr/ssd-samsung-mz...3-p-PER.306185
    αν εγκριθεί ναι +1
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  5. #20
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    +1 και από μένα, τον ίδιο έχω πάρει για το Laptop.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #21
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.853
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Μου απαντησαν απο το e-shop ότι ο δισκος είναι ενταξει (παρα τo sector reallocation). Anyway, θα το παραλαβω πισω και θα παρω εναν samsung (καποια στιγμη λιγο αργοτερα) απο άλλο καταστημα.

    Πιθανον στον Partiot Singe να βαλω κανα linux mint ωστε να εχω και δευτερο λειτουργικο (θα φροντισω να βαλω το boot loader στον Partiot Singe ωστε να μην πειραχθει καθολου ο C: με τα Win10).

  7. #22
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα είπαμε και πιο πάνω, είναι καθαρά θέμα αξιολόγησης της εταιρίας και όχι τι θα θέλαμε εμείς.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας