Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 32
  1. #16
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Ολες οι διαθεσιμες διευθυνσεις ειναι απο το 1 μεχρι και το 254

    Συνηθως το .1 το βαζουμε στο modem-router οποτε θα ειναι 192.168.0.1

    Στον DHCP βαζουμε ενα "ευρος" αναλογως με το ποσες συσκευες εχουμε και το ποσο συχνα μπαινοβγαινουν στο δικτυο μας.
    Οποτε περιπου 50 συσκευες ειναι καλα. θα βαλεις επομενως πχ απο το 192.168.0.50 μεχρι το 192.168.0.100 (ή .150 αν θες για 100 συσκευες )
    Καλο θα ειναι να ρυθμισεις και ποση ωρα θα ειναι reserved η ΙΡ στην καθε συσκευη. Εγω το εχω 8 ωρες .


    ΟΛΕΣ τις υπολοιπες διευθυνσεις ΕΚΤΟΣ ΕΥΡΟΥΣ μπορεις να τις δινεις χειροκινητα σε συσκευες σου που θα ειναι 24/7 συνδεδεμενες.

    Εγω στη θεση σου λοιπον θα εδινα το .2 στο ενα tplink το .3 στο αλλο tplink και το .4 στο αλλο ρουτερ που αναφερεις.
    The gr81 .

  2. #17
    Εγγραφή
    06-03-2014
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολες οι διαθεσιμες διευθυνσεις ειναι απο το 1 μεχρι και το 254

    Συνηθως το .1 το βαζουμε στο modem-router οποτε θα ειναι 192.168.0.1

    Στον DHCP βαζουμε ενα "ευρος" αναλογως με το ποσες συσκευες εχουμε και το ποσο συχνα μπαινοβγαινουν στο δικτυο μας.
    Οποτε περιπου 50 συσκευες ειναι καλα. θα βαλεις επομενως πχ απο το 192.168.0.50 μεχρι το 192.168.0.100 (ή .150 αν θες για 100 συσκευες )
    Καλο θα ειναι να ρυθμισεις και ποση ωρα θα ειναι reserved η ΙΡ στην καθε συσκευη. Εγω το εχω 8 ωρες .


    ΟΛΕΣ τις υπολοιπες διευθυνσεις ΕΚΤΟΣ ΕΥΡΟΥΣ μπορεις να τις δινεις χειροκινητα σε συσκευες σου που θα ειναι 24/7 συνδεδεμενες.

    Εγω στη θεση σου λοιπον θα εδινα το .2 στο ενα tplink το .3 στο αλλο tplink και το .4 στο αλλο ρουτερ που αναφερεις.
    Ωραία να σου πω πως θα τα κάνω( για επιβεβαίωση) το ρουτερ της cyta έχει διεύθυνση 192.168. 1.1 εγώ θα του αλλάξω το dhcp να εχει από 192.168.1.50 έως 192.168.1.150
    Στην μια tp link θα δώσω διεύθυνση 192.168.1.2 στην άλλη 192.168.1.3 και στο ρουτερ το δικό μου 192.168.1.4. Τώρα αυτό που μου λες για το πόση ώρα θα είναι reserved η ip δεν το κατάλαβα καλά. Για ποιες συσκευές να είναι reserved για τις κεραίες tp link;; και για τις συσκευές εκτός εύρους δεν κατάλαβα που μου λες (που θ α είναι συνδεμένες 24/7).μπορεις σε παρακαλω να μου τα εξηγησεις πιο αναλυτικα για το πως θα τα κανω ??
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Στεφανος Βολ : 02-05-19 στις 20:37.

  3. #18
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Στεφανος Βολ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία να σε ρωτήσω και κάτι άλλο αν δεν αλλάξω καθόλου το ρουτερ της cyta και βάλω διευθύνσεις πχ 192.168.0.154 192.168.0.156 και 192.168.0.158 θα είναι εντάξει;; δηλ αν στην διεύθυνση να αλλάξω το 1 και να βάλω 0;;;;
    ναι μπορεις να τις αλλαξεις ετσι, αλλα οπως σου ειπα πρεπει στον DHCP server να μειωσεις το ευρος, οπως βλεπουμε στην φωτο που εβαλες παει μεχρι 254!!! δλδ πιανει ολο το subnet.
    Mπορει ο dhcp να δωσει καποια ip και να πιασει μια απο τις δικες σου και μετα δεν θα σου δουλευει και θα ψαχνεσαι?
    γιατι ειναι δυσκολο να το αλλαξεις?

  4. #19
    Εγγραφή
    06-03-2014
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι μπορεις να τις αλλαξεις ετσι, αλλα οπως σου ειπα πρεπει στον DHCP server να μειωσεις το ευρος, οπως βλεπουμε στην φωτο που εβαλες παει μεχρι 254!!! δλδ πιανει ολο το subnet.
    Mπορει ο dhcp να δωσει καποια ip και να πιασει μια απο τις δικες σου και μετα δεν θα σου δουλευει και θα ψαχνεσαι?
    γιατι ειναι δυσκολο να το αλλαξεις?
    φοβαμαι μην κανω κατι λαθος .αν το κανω οπως λεω πιο πανω ειναι σωστα??(το ρουτερ της cyta έχει διεύθυνση 192.168. 1.1 εγώ θα του αλλάξω το dhcp να εχει από 192.168.1.50 έως 192.168.1.150
    Στην μια tp link θα δώσω διεύθυνση 192.168.1.2 στην άλλη 192.168.1.3 και στο ρουτερ το δικό μου 192.168.1.4.) ????

  5. #20
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    ναι καλα τα λες, οπως και να το κανεις υπολογιζεις ΠΑΝΤΑ μεσα στα ορια των ips που δινει ο dhcp να ΜΗΝ περιλαμβανονται αυτες που εχεις στα μηχανηματα σου και γενικοτερα οι στατικες ips.
    Γιατι αν ενα μηχανημα πχ ειναι κλειστο απο αυτες που εχουν στατικη ip ο dhcp μπορει να την δωσει αλλου και οταν εκεινο ανοιξει δεν μπορει να παιξει.

  6. #21
    Εγγραφή
    06-03-2014
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι καλα τα λες, οπως και να το κανεις υπολογιζεις ΠΑΝΤΑ μεσα στα ορια των ips που δινει ο dhcp να ΜΗΝ περιλαμβανονται αυτες που εχεις στα μηχανηματα σου και γενικοτερα οι στατικες ips.
    Γιατι αν ενα μηχανημα πχ ειναι κλειστο απο αυτες που εχουν στατικη ip ο dhcp μπορει να την δωσει αλλου και οταν εκεινο ανοιξει δεν μπορει να παιξει.
    ενταξει σε ευχαριστω πολυ !!! θα το δοκιμασω αυριο και θα σου πω !!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Στεφανος Βολ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενταξει σε ευχαριστω πολυ !!! θα το δοκιμασω αυριο και θα σου πω !!
    εκανα τις ρυθμισεις στις ip του ρουτερ της cyta φωτο επανω Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture9.PNG 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  19,5 KB 
ID: 203437
    αλλαξα και τις διευθυνσεις στις κεραιες .και εβαλα 192,168,1,5 στην μια . 192,168,1,3 στην αλλη και 192,168,1,4 στο ρουτερ μου .τωρα πειτε μου σας παρακαλωΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture12345.PNG 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  13,8 KB 
ID: 203438 αυτη η φωτο ειναι απο την tplink στο gateway θα συμπληρωσω κατι ??

  7. #22
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    πρεπει να βαλεις απο εκει που ερχεται το ιντερνετ δλδ το 192.168.1.1 λογικα. Για δοκιμασε το.

  8. #23
    Εγγραφή
    06-03-2014
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρεπει να βαλεις απο εκει που ερχεται το ιντερνετ δλδ το 192.168.1.1 λογικα. Για δοκιμασε το.
    και στις 2 tp link θα βαλω gateway την διευθυνση του ρουτερ της cyta?? και σε αυτην που ειναι συνδεμενη με καλωδιο επανω στο ρουτερ (cyta) σαν access point ? και στην δικη μου σαν client??γιατι το εβαλα και στις δυο και τιποτα !!

  9. #24
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Στεφανος Βολ Εμφάνιση μηνυμάτων
    και στις 2 tp link θα βαλω gateway την διευθυνση του ρουτερ της cyta?? και σε αυτην που ειναι συνδεμενη με καλωδιο επανω στο ρουτερ (cyta) σαν access point ? και στην δικη μου σαν client??γιατι το εβαλα και στις δυο και τιποτα !!
    οταν δουλευε τι ειχες δεν θυμασαι? λογικα αυτο πρεπει να θελει.
    Για δοκιμασε στο καθενα την ip του απεναντι.

  10. #25
    Εγγραφή
    06-03-2014
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν δουλευε τι ειχες δεν θυμασαι? λογικα αυτο πρεπει να θελει.
    Για δοκιμασε στο καθενα την ip του απεναντι.
    οταν δουλευε δεν ειχα βαλει τιποτα .αλλα τοτε δεν ειχα πειραξει και το ρουτερ της cyta . δοκιμασα και τις ip απεναντι αλλα παλι τιποτα !
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Στεφανος Βολ : 04-05-19 στις 20:16.

  11. #26
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    δεν ξερω τι γινεται τοτε, ειναι συνδεδεμενες οι κεραιες?

  12. #27
    Εγγραφή
    06-03-2014
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξερω τι γινεται τοτε, ειναι συνδεδεμενες οι κεραιες?
    την μια ναι την αλλη οχι .... τωρα ειναι ...κανω ping απο την μια και βλεπει την αλλη ...πριν απο 5 λεπτα δεν ηταν...τωρα που ειναι εχω 4 mbps πριν που δεν ηταν ειχα 0,20 mbps ...εκανα ping και δεν την εβλεπε καθολου κι ομως φορτωνε καπως την σελιδα για να γραψω εδω ...δεν καταλαβαινω τι γινεται ουτε εγω ....παιζει να εχει χαλασει η κεραια??

  13. #28
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Στεφανος Βολ Εμφάνιση μηνυμάτων
    την μια ναι την αλλη οχι .... τωρα ειναι ...κανω ping απο την μια και βλεπει την αλλη ...πριν απο 5 λεπτα δεν ηταν...τωρα που ειναι εχω 4 mbps πριν που δεν ηταν ειχα 0,20 mbps ...εκανα ping και δεν την εβλεπε καθολου κι ομως φορτωνε καπως την σελιδα για να γραψω εδω ...δεν καταλαβαινω τι γινεται ουτε εγω ....παιζει να εχει χαλασει η κεραια??
    γιατι πιστευεις οτι πρεπει να χαλασε η κεραια? χωρις οπτικη επαφη 100% αυτα εχεις! τα εχω περασει απειρες των απειρων φορες!
    μου εχει τυχει σε mikrotik routerboard να παθει ζημια απο αστραποβροντια, οχι να χαλασει κεραια ομως, να παρει feeder νερα μου εχει τυχει ομως!
    δυστυχως για να κανεις τσεκαρισμα θελει αλλον εξοπλισμο να συνδεθεις πανω σε καθε κεραια ή ξηλωνεις την μια πλευρα την πας κοντα στην αλλη και δοκιμαζεις.
    Τσεκαρε καλωδια και συνδεσεις να μην εχουν παρει νερα.
    Ειναι σωστα στεγανα ολα? εβρεξε εκει περα εκανε τπτ? αερα ειχε? μηπως πηραν οι κεραιες και αλλαξαν λιγο θεση και χαλασε αυτο που επιανες πριν?
    Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο μπορει πολλα πραγματα να φταινε δυστυχως!

  14. #29
    Εγγραφή
    27-03-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    καλησπέρα ,λοιπον οσον αφορα την σκεψη να πας σε 5Ghz χωρις οπτική επαφή το ξεχνας εγω εχω ενα λινκ στα 5ghz ,με εμποδιο ενα δέντρο το οποίο τωρα ανοιξη φούντωσε κ μου έριξε κατα πολυ την σύνδεση οποτε η θα σηκωσω λιγακι την κεραια στο ενα σημείο η θα παω στα 2,4 Ghz με 7210 κ grid ωσ client κ απο την αλλη ως access point ubiquiti nanostatio loco m2.Φιλε μου παιζει να εχουν φθαρεί τα ethernet η να εχει χαλασει καποια απο τις 7210,αν εχει συμβει το δευτερο μπορεις να παρεις απο το ebay,εγω απο εκει προμηθευτηκα.Ο nikiforos ειναι εξαιρετικος κ θα σε βοηθησει σε οτιδηποτε αλλο οπως εχει ήδη κανει.

  15. #30
    Εγγραφή
    06-03-2014
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pd1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα ,λοιπον οσον αφορα την σκεψη να πας σε 5Ghz χωρις οπτική επαφή το ξεχνας εγω εχω ενα λινκ στα 5ghz ,με εμποδιο ενα δέντρο το οποίο τωρα ανοιξη φούντωσε κ μου έριξε κατα πολυ την σύνδεση οποτε η θα σηκωσω λιγακι την κεραια στο ενα σημείο η θα παω στα 2,4 Ghz με 7210 κ grid ωσ client κ απο την αλλη ως access point ubiquiti nanostatio loco m2.Φιλε μου παιζει να εχουν φθαρεί τα ethernet η να εχει χαλασει καποια απο τις 7210,αν εχει συμβει το δευτερο μπορεις να παρεις απο το ebay,εγω απο εκει προμηθευτηκα.Ο nikiforos ειναι εξαιρετικος κ θα σε βοηθησει σε οτιδηποτε αλλο οπως εχει ήδη κανει.
    Το σκεφτικα και εγώ το να έχουν χαλάσει οι κεραίες!! Πήρα μια καινούρια από ebay αφού από Ελλάδα δεν βρίσκω.... Την έβαλα στο σπίτι μου με grid... Έκανα όλες τις ρυθμίσεις που μου λέει ο nikiforos... Και κοιτα τι γίνεται.... Το πρωί και μέχρι το απόγευμα δεν έχω ίντερνετ ή θα έχω αλλά πολύ λίγο (ίσα που φορτώνει μια σελίδα) 0.10 mbps- 0.50mbps.μολλις νυχτώσει έχω γύρω στα 4 mbps. Αυτό κάθε μέρα.... Τι γίνεται μπορεί κάποιος να μου πει;; υπάρχει εμπόδιο την ημέρα και δεν υπάρχει την νύχτα;; και αν είναι τα καλωδια που δεν βλέπω κάτι να έχουν... Έχουν την ημέρα και δεν έχουν την νύχτα;; δεν ξέρω τι να υποθέσω!!!!

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας