Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 32
  1. #1
    Εγγραφή
    06-03-2014
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    λοιπον χρειαζομαι τα φωτα σας ξανα . πριν απο καποια χρονια ειχα ζητησει την βοηθεια σας για ασυρματο δυκτιο σε αποσταση 1,5 km χωρισ οπτικη επαφη και τα καταφερα με δυο κεραιες tp link 7210n συνδεμενες σε εξωτερικη κεραια grid 24 db η μια σαν access point και η αλλη σαν client.ειχα συνδεθει και η ταχυτητα ποθ ειχα ηταν γυρω στα 5 mbps . τωρα ομωσ και ενα μηνα δεν εχω καθολου ιντερνετ . μπαινω στο μενου της δικιας μου και βλεπω την αλλη κεραια .. ειναι συνδεμενη αλλα δεν εχω ιντερνετ στον υπολογιστη .καποια στιγμη ερχεται το ιντερνετ εχω ταχυτητα αλλα για λιγο . συμβαινουν παραξενα πραγματα .παιζει να χαλασε η κεραια??εχω δωσει διευθυνσεις στο ιδιο ευρος στο access piont exv 192.168.1.16 στο σπιτι μου σαν bridge with ap 192.168.1.154 και στα δυο κλειστο το dhcp με στατικες ip .κανω κατι λαθος ?? παρακαλω την βοηθεια σας !!!

  2. #2
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, καταρχην δωσε το αρχικο θεμα γιατι εγω δεν το εχω δει.
    χωρις οπτικη επαφη δεν γινονται συνδεσεις, αν εγινε ειναι απο ανακλασεις κτλ κτλ, το εχω κανει και εγω, ειναι μαπα, χαλια, αθλιο το σημα, οι ταχυτητες, το ccq τα παντα με μηδενικοτατη αξιοπιστια της συνδεσης, κατι μετακινηθηκε καπου και σου χαλασε ο τροπος που επιανε οποτε παει, ετσι πιστευω. Τα εχω περασει αυτα με το awmn παρα πολλες φορες, προχτες ειχα γραψει σε ενα αλλο θεμα σχετικα. Επισης οπως τα γραφεις τωρα δεν κσταλαβαινω πως παιρνεις το ιντερνετ απο που κτλ για να βγαλω διαφορετικο συμπερασμα. Χωρις οπτικη επαφη ειναι σιγουρο οτι θα εχεις παρα πολλα προβληματα και τακτικες διακοπες. Πρεπει να κανεις μια βολτα με τα ποδια την διαδρομη να δεις τι αλλαξε, μηπως κατι χτιστηκε καπου, δεντρο που μεγαλωσε οτιδηποτε μπορει να αλλαξε την διαδρομη αυτη. Τι εμποδιζε που δεν ειχες οπτικη εξαρχης?
    ξαναλεω δεν εχω δει το αρχικο θεμα οποτε δυστυχως τωρα δεν καταλαβαινω πολλα.
    Γραφω απλα επειδη εχω περασει τα ιδια και εγω και με μερικη οπτικη επαφη και ειχα κανει συνδεσεις μεσω ανακλασεων πχ απο ηλιακους θερμοσιφωνες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 29-04-19 στις 12:33.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-03-2014
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    το αρχικο θεμα μου ειναι αυτο www.adslgr.com/forum/threads/802600-ληψη-wifi-σηματος κι ομωσ εκανα δουλεια !! δεν εχω οπτικη επαφη. το σπιτι που παιρνω ειναι μεσα σε χωριο και εγω μενω 500 μετρα εξω απο το χωριο και λιγο πιο χαμηλα . στην αρχη δυσκολευτικα να πιασω σημα αλλα αλλαζοντας τις κεραιες τα καταφερα .στην αρχη ειχα την tplink5210 συνδεοντας της εξωτερικη κεραια grid αλλα οταν την αλλαξα και εβαλα 2 7210 τα καταφερα και σου λεω για δυο χρονια ειχα μεχρι 5 mbps που ηταν αρκετο για μενα .τωρα ομωσ και ενα μηνα τιποτα παλι και λεω μηπως χαλασε η κεραια . αρχισα λοιπον να σκαλιζω παλι τις ρυθμισεις και τωρα δεν θυμαμαι τι ρυθμισεις ειχα κανει και ειχα πιασει σημα !!! απογοητευση!! καιπαλι λεω μηπως να φταινε τα καλωδια ειτε των grid ειτε τα ethernet των tplink ??? να εχουν φθαρει ?? παιζει κατι τετοιο?? γιατι εκει που εχω ιντερνετ κοβεται για πολυ ωρα μπορει και μερα και ερχεται οποτε θελει . και ειναι και το αλλο οτι δεν βρισκω 7210 να αγορασω καινουρια δεν υπαρχει πλεον!!! τι μπορω να παρω ετσι ωστε να μπορω να την συνδεσω στην grid που εχω?? δεν βρισκω κεραια ποθ να εχει θυρα sma.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, εριξα μια ματια στο αλλο θεμα, οπως καταλαβα ειναι κεραια του δημου και δινει ιντερνετ σωστα?
    δλδ δεν σου εχει κοπει εντελως απλα εχει προβληματα?
    οπως ειπα χωρις οπτικη επαφη δεν ξερεις τι μπορει να φταιει. Πιανεις απο ανακλασεις σηματος σε αντικειμενα προφανως.
    Πρεπει καπως να τσεκαρεις τον εξοπλισμο σου με κατι να δεις οτι δεν εχει προβλημα.
    Καταρχην οταν δεν εχεις εσυ δεν μπορεις να πας εκει στο χωριο να δεις αν εκει δουλευει?

    Μπορεις να δωσεις link απο το τι εχεις? απο το αλλο θεμα ενα tplink που λες το link εκει δεν παιζει πλεον αυτο ειναι? https://www.skroutz.gr/s/3563359/TP-...A7210N-v2.html
    Σχετικα με το βυσμα που λες υπαρχουν ανταπτορες για τα παντα.
    Δειξε μου τι εχεις ακριβως να τα δουμε.
    Γενικα εχω μπερδευτει δεν καταλαβαινω το setup σου και απο το παλιο θεμα δεν καταλαβαινω και παλι.
    Εχεις 2 κεραιες λες tplink γιατι ειναι 2? μια grid που αναφερεις που συνδεεται ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 29-04-19 στις 20:25. Αιτία: διευκρινήσεις

  5. #5
    Εγγραφή
    06-03-2014
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    να σου εξηγησω ... ιντερνετ παιρνω απο του αδερφου μου το σπιτι ... προσπαθησα στην αρχη απο του δημου αλλα τιποτα .και ετσι εβαλα στο σπιτι του αδερφου μου μια grid 24 db συνδεμενη με ενα 7210 και στο σπιτι μου το ιδιο .... αποσταση 1.3km δεν ξερω και εγω πως ειχα ιντερνετ χωρισ οπτικη επαφη !!!!! αλλα ειχα !!! και οπως εξηγησα πιο πανω εδω και ενα μηνα ερχεται και φευγει !!η tplink που εχω ειναι αυτη που εχεις στο λινκ σου οσο για την grid δεν ξερω τι μαρκα ειναι , μου τις εδωσαν !!εχω δωσει στην tplink στου αδερφου μου την διευθυνση 192,168,1,16 στο σπιτι μου 192,168,1,154 και σε ενα ρουτερ tplink tl-wr841n 192.168.1.19 για να εχω wifi μεσα στο σπιτι ... και παλι δεν ξερω αν αυτες τις διευθυνσεις τισ εχω βαλει σωστα ....μπαινω στο μενου της tplink στο σπιτι μου και συνδεομαι με την αλλη στου αδερφου μου με 15-20 db κανω ping και βλεπω οτι δεν επικοινωνουν ...αλλα να σου πω τι παρατηρησα εχω ιντερνετ απο το απογευμα και μετα... δεν ξερω γιατι .α!!! η μια κεραια στου αδερφου μου την εχω σαν access point και την δικια μου client.αν παρω κεραια στα 5 ghzθα ειναι καλυτερα λεσ??μηπως μπερδευουν οι διευθυνσεις ετσι που τις εχω βαλει !!παιζει να εχει χαλασει η κεραια του σπιτιου μου και να μην δεχεται το σημα απο την αλλη ??η αλλη δε στου αδερφου μου δινει ιντερνετ κανονικα .εχω παει εκει και το εχω τσεκαρει με το τηλ .και πως μπορω να τσεκαρω τον εξοπλισμο μου ??ναι τα καλωδια μπορω να τα αλλαξω {εχεισ να προτεινεις κατι?}αλλα τις κεραιες πως μπορω να τις τσεκαρω ??αν δεν παει κατι καλα με τις grid η τις tplink ??
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Στεφανος Βολ : 30-04-19 στις 23:55.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Στεφανος Βολ Εμφάνιση μηνυμάτων
    να σου εξηγησω ... ιντερνετ παιρνω απο του αδερφου μου το σπιτι ... προσπαθησα στην αρχη απο του δημου αλλα τιποτα .και ετσι εβαλα στο σπιτι του αδερφου μου μια grid 24 db συνδεμενη με ενα 7210 και στο σπιτι μου το ιδιο .... αποσταση 1.3km δεν ξερω και εγω πως ειχα ιντερνετ χωρισ οπτικη επαφη !!!!! αλλα ειχα !!! και οπως εξηγησα πιο πανω εδω και ενα μηνα ερχεται και φευγει !!η tplink που εχω ειναι αυτη που εχεις στο λινκ σου οσο για την grid δεν ξερω τι μαρκα ειναι , μου τις εδωσαν !!εχω δωσει στην tplink στου αδερφου μου την διευθυνση 192,168,1,16 στο σπιτι μου 192,168,1,154 και σε ενα ρουτερ tplink tl-wr841n 192.168.1.19 για να εχω wifi μεσα στο σπιτι ... και παλι δεν ξερω αν αυτες τις διευθυνσεις τισ εχω βαλει σωστα ....μπαινω στο μενου της tplink στο σπιτι μου και συνδεομαι με την αλλη στου αδερφου μου με 15-20 db κανω ping και βλεπω οτι δεν επικοινωνουν ...αλλα να σου πω τι παρατηρησα εχω ιντερνετ απο το απογευμα και μετα... δεν ξερω γιατι .α!!! η μια κεραια στου αδερφου μου την εχω σαν access point και την δικια μου client.αν παρω κεραια στα 5 ghzθα ειναι καλυτερα λεσ??μηπως μπερδευουν οι διευθυνσεις ετσι που τις εχω βαλει !!παιζει να εχει χαλασει η κεραια του σπιτιου μου και να μην δεχεται το σημα απο την αλλη ??η αλλη δε στου αδερφου μου δινει ιντερνετ κανονικα .εχω παει εκει και το εχω τσεκαρει με το τηλ .και πως μπορω να τσεκαρω τον εξοπλισμο μου ??ναι τα καλωδια μπορω να τα αλλαξω {εχεισ να προτεινεις κατι?}αλλα τις κεραιες πως μπορω να τις τσεκαρω ??αν δεν παει κατι καλα με τις grid η τις tplink ??
    καλησπέρα, καλο μηνα!
    ναι αλλα δεν μας τα εξηγεις απο την αρχη σωστα να καταλαβουμε!
    κοιτα οπως σου ειπα ενα link μπορει να γινει και εξ αντανακλασεων σε αντικειμενα ή πισω απο εμποδια μου εχει τυχει πολλες φορες και μεσω ηλιακων θερμοσιφωνων! και πισω απο ελιες (φυλωσιες), συκιες το ιδιο, καλαμιες κτλ.
    το θεμα ειναι οτι δεν ειναι καθολου αξιοπιστα και εχεις δραματικη μειωση σηματος που σημαινει χαλια ταχυτητες.
    Επισης χωρις οπτικη επαφη δεν μπορεις να τσεκαρεις μετα γιατι δεν δουλευει, μπορει κατι να μετακινηθηκε, να αλλαξε θεση, κατι να μεγαλωσε αν μιλαμε για φυτα-δεντρα κτλ.
    Θα ελεγα να κανεις ενα σχηματακι καπως σαν τοπολογια και να δωσεις τις διευθυνσεις και πως συνδεονται.
    Οπως τα λες ειναι παρα πολυ μπερδεμενα και δεν μπορω να καταλαβω.
    Οι διευθυνσεις ειναι σωστες ειναι στο σωστο υποδικτυο, αλλα στο σπιτι του αδερφου σου δεν ξερω τι εχει, αν πχ εχει DHCP server και σκαει στις ιδιες ips? τοτε καποιο μηχανημα δεν θα δουλευει!
    δλδ μπορει κατι που συνδεεται μετα να πιανει μια ip απο αυτες επειδη εκεινο μπορει πχ να την εχει static, ή το δικο σου να ηταν κλειστο πριν!
    πρωτα απο ολα αυτο τσεκαρε μην πεφτουν οι ips αυτες πανω σε αλλες! και στο δικο σου εσωτερικο δικτυο και στου αδερφου σου.

    Δηλαδη οταν λες δεν εχει ιντερνετ ειναι ομως τοτε συνδεδεμενες οι κεραιες μεταξυ τους?

    Αν στην περιοχη εχουν και αλλοι στα 2,4ghz δικτυα ναι μπορει να εχεις παρεμβολες, αλλα να ξερεις οτι στα 2,4ghz το σημα περναει ποιο ευκολα απ οτι στα 5!
    τωρα δλδ που δεν εχεις οπτικη μπορει στα 2,4 να εχεις συνδεση και στα 5 οχι!

  7. #7
    Εγγραφή
    06-03-2014
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  123.PNG 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  805,0 KB 
ID: 203396στο σημειο νο 1 ειναι το σπιτι του αδερφου μου με ρουτερ cyta {192,168,1,1} .απο εκει φευγει καλωδιο εθερνετ και παει την tplink+grid.Η tplink ειναι ρυθμισμενη σαν access point με διευθυνση 192,168,1,16 στατικη, κλειστο το dhcp .αυτη η κεραια βλεπει στην εκκλησια εκει που ειναι ο κοκκινος κυκλος.στο σημειο 2 ειναι το σπιτι μου με την αλλη 7210+grid {που και αυτη βλεπει την εκκλησια } σαν client με διευθυνση 192,168,1,154 στατικη και κλειστο το dhcp .αυτην την εχω συνδεσει σε ενα μικρο ρουτερακι tplink tl-wr841n με διευθυνση 192,168,1,19 και κλειστο το dhcp kai to firewall στατικη διευθυνση και αυτο .ολα καλα μεχρι εδω ??στο ρουτερ της cyta δεν ξερω τι ρυθμισεις εχουν κανει .και οταν δεν εχω ιντερνετ οι κεραιες δεν ειναι συνδεμενες μεταξυ τους {κανω ping απο το μενου της tplink και ειναι 0 } μεχρι εδω κανω κατι λαθος ??
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Στεφανος Βολ : 01-05-19 στις 18:53.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Στεφανος Βολ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  123.PNG 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  805,0 KB 
ID: 203396στο σημειο νο 1 ειναι το σπιτι του αδερφου μου με ρουτερ cyta .απο εκει φευγει καλωδιο εθερνετ και παει την tplink+grid.Η tplink ειναι ρυθμισμενη σαν access point με διευθυνση 192,168,1,16 στατικη, κλειστο το dhcp .αυτη η κεραια βλεπει στην εκκλησια εκει που ειναι ο κοκκινος κυκλος.στο σημειο 2 ειναι το σπιτι μου με την αλλη 7210+grid {που και αυτη βλεπει την εκκλησια } σαν client με διευθυνση 192,168,1,154 στατικη και κλειστο το dhcp .αυτην την εχω συνδεσει σε ενα μικρο ρουτερακι tplink tl-wr841n με διευθυνση 192,168,1,19 και κλειστο το dhcp kai to firewall στατικη διευθυνση και αυτο .ολα καλα μεχρι εδω ??στο ρουτερ της cyta δεν ξερω τι ρυθμισεις εχουν κανει .
    Ωραια ολα αυτα σωστα μου φαινονται, απλα αυτο που λεω ειναι οτι οπου εχει DHCP server πρεπει να μην πιανει στο ευρος των ips που δινει τις ips που εχεις εσυ.
    Φανταζομαι για το .154 πχ δεν θα εχεις θεμα, αλλα αλλα ομως νουμερα ειναι μικρα δλδ το .16 και το .19.
    Πρεπει να μαθεις τι ρυθμισεις εχει γιατι ενδεχεται να πεφτει κατι σε καποια απο τις δυο ips και να ειναι κατι που ανοιγει απογευμα.
    Αν εχεις σημα οπως ειπες πριν αλλα δεν εχεις ιντερνετ κατι γινεται τετοιο πιστευω.
    Τα εχω παθει σε δικτυα με πολλα ρουτερς αρκετες φορες αυτα τα πραγματα! πρεπει να εχεις μονο εναν DHCP server και προσοχη στις ips μην συμπεσουν ειτε με αλλα μηχανηματα, ειτε μεσα στο ευρος των ips που δινει ο dhcp server.
    Aφου ειναι αδερφος σου νομιζω ευκολο ειναι να δεις τι γινεται με το ρουτερ της Cyta.
    Εφοσον δεν ειναι απο αυτο που λεω τωρα τοτε το ψαχνεις παραπανω, ΠΑΝΤΑ εφοσον εχεις συνδεση ασυρματη, γιατι ξαναλεω και παλι οτι links χωρις οπτικη επαφη 100% ΔΕΝ ειναι καθολου αξιοπιστα!
    Δλδ και οι 2 βλεπετε την εκλησια αλλα μεταξυ σας δεν βλεπεστε? θα γινεται αντανακλαση στις καμπανες!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 01-05-19 στις 19:01.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-03-2014
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    ωραια σε παρακαλω πεσ μου τι να δω στο ρουτερ του αδερφου μου για να το φτιαξω με τις ip ....το ρουτερ του ειναι το ZXHN H267N V1.0.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Στεφανος Βολ : 01-05-19 στις 21:15.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Στεφανος Βολ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραια σε παρακαλω πεσ μου τι να δω στο ρουτερ του αδερφου μου για να το φτιαξω με τις ip ....το ρουτερ του ειναι το ZXHN H267N V1.0.
    το συγκεκριμενο δεν το ξερω καθολου, αλλα θα δεις αν εχει ενεργο DHCP server που λογικα θα εχει, και τι ευρος ips δινει.
    Δεν πρεπει να ειναι μεσα αυτες των μηχανηματων. Η αλλαξε στα μηχανηματα να ειναι ποιο κοντινες δλδ αντι .19 και .16 που εχεις τωρα να βαλεις κοντα στο αλλο μηχανημα κοντα στο .154 τοσο ψηλα δεν θα δινει το DHCP αναλογα τις ρυθμισεις πρεπει να το δεις.

  11. #11
    Εγγραφή
    06-03-2014
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture12.PNG 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  34,9 KB 
ID: 203398αυτο ?? τι διευθυνσεις να δωσω? αν δωσω στο ενα 152 και στο αλλο 157 θα ειναι ενταξει λες??δηλ να εχω ....1.154 ....1.153 ....1.157 ??

    - - - Updated - - -

    Τώρα έχω 4mbps ενώ όλη την ημέρα τίποτα.. Κάποια στιγμή συνδέθηκε και είχα 0.20mbps...

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    αυτο τι ειναι που δειχνεις? απο το ρουτερ της Cyta?
    βλεπεις οτι ο DHCP server καλυπτει ενα τεραστιο ευρος? πιανει μεσα και τις ips των μηχανηματων σου!
    πρεπει να βαλεις ενα ευρος να αφησεις απεξω εκεινες αν θες να μην τις αλλαξεις.
    Δωσε απο το .20 μεχρι .100 πχ δεν χρειαζονται τοσες πολλες και αυτες παρα πολλες ειναι.
    Να μην καλυπτουν αυτες που ειπες δλδ.
    Τωρα για την ταχυτητα αν δεν εχεις οπτικη επαφη ειπαμε αξιοπιστια δεν υπαρχει.
    + οτι αν υπαρχουν αλλα δικτυα στην περιοχη υπαρχει και το θεμα των παρεμβολων, ειδικα στα 2,4 που ειναι τα παντα.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-03-2014
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Δηλ να δώσω στην μια κεραία πχ 192.168.1.68. Στην άλλη 192.168.1.70 και στο ρουτερ στο σπίτι μου 192.168.1.75 καλά κατάλαβα;;;

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Στεφανος Βολ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλ να δώσω στην μια κεραία πχ 192.168.1.68. Στην άλλη 192.168.1.70 και στο ρουτερ στο σπίτι μου 192.168.1.75 καλά κατάλαβα;;;
    καλησπέρα, ναι καπως ετσι ψηλα νουμερα και ποιο πολυ ακομα δεν πειραζει, αλλα πρεπει να μειωσεις το DHCP server να μην εχει το οριο τοσο ψηλα! οπου δωσεις εσυ θα ρυθμισεις το dhcp server να ειναι ποιο πριν!
    Αν δλδ δωσεις απο .100 και πανω πρεπει να ειναι μεχρι .99 το πολυ.
    στην φωτο που δειχνεις εχει μεχρι 254 δλδ ολο το subnet!!!

  15. #15
    Εγγραφή
    06-03-2014
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ωραία να σε ρωτήσω και κάτι άλλο αν δεν αλλάξω καθόλου το ρουτερ της cyta και βάλω διευθύνσεις πχ 192.168.0.154 192.168.0.156 και 192.168.0.158 θα είναι εντάξει;; δηλ αν στην διεύθυνση να αλλάξω το 1 και να βάλω 0;;;;

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας