Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 32
  1. #1
    Εγγραφή
    27-04-2019
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους,
    θα χρειαστώ την βοήθεια σας για την επιλογή εξοπλισμού ώστε να αναβαθμίσω τον υπάρχων, αυτή τη στιγμή έχω το ρούτερ το κλασικό του ΟΤΕ (Speedport Entry 2i) με adsl2+ αλλά κατά τα λεγόμενα του ΟΤΕ και αν κρίνω από τις γειτονικές περιοχές σύντομα θα έχω και vdsl. Ο κυριότερος λόγος που θα κάνω αυτήν την αναβάθμιση έχει να κάνει με το gaming καθώς παίζω παιχνίδια πρώτου προσώπου και γενικά αντιλαμβάνομαι ότι έχω αρκετά lags και κακή διαχείριση των δεδομένων μου.

    Λοιπόν το buget που μπορώ να διαθέσω είναι περίπου στα 200-250 ευρώ, επίσης ότι μου προτείνετε θα ήθελα να είναι για vdsl αλλά και για adsl αν παίζει ρόλο φυσικά, τώρα με μία ματιά που έριξα και λίγο διάβασμα είδα τους εξής κατασκευαστές σαν ποιο αξιόπιστους -> Draytek, AVM FRITZ!Box, NetGear, Asus, πολλά από αυτά δεν αναφέρονται σαν gaming modem-router αλλά υποθέτω ότι είναι όλα αξιόλογα λόγο των δυνατοτήτων τους και τις ρυθμίσεις όπου διαθέτουν.

    Επίσης θα ήθελα να γνωρίζω αν τελικά είναι καλύτερα να αγοράσω ένα all in one (modem-router) ή ένα router και να το δουλέψω παράλληλα με αυτό του ΟΤΕ.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Spartian26 : 29-04-19 στις 13:00.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To πιο σωστό είναι ένα σκέτο router και να έχεις του παρόχου για να κάνει τον συγχρονισμό και να έχεις και την τηλεφωνία αν σε έχουν σε VoIP.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    27-04-2019
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Πράγματι εχω ευρυζωνικη σύνδεση με voip οι μάρκες που αναφέρω παραπάνω έχουν υποστήριξη voip σε καποια μοντέλα τους εκτός απο την netgear... Δηλαδή καλύτερη ποιότητα και αποτελεσμα θα εχω αν κρατησω το modem του ΟΤΕ και παρω ενα καλο router..?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Spartian26 : 30-04-19 στις 11:56.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντα τα σκέτα ρούτερ έχουν περισσότερες δυνατότητες από τα modem/router(συγκρίνουμε συσκευές στην ίδια κατηγορία τιμής) και φυσικά υπάρχει και μεγαλύτερη ευκολία και ευελιξία στο στήσιμο του δικτύου, το router θα το ρυθμίσεις μια φορά και ξέγνοιασες όσες φορές αν αλλάξεις modem/router ή πάροχο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    27-04-2019
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Σε ευχαριστώ πολυ για την κατατοπίσει επι του θέματος, επιπλέον αν δεν σε κουράζω θα ηθελα να γνωρίζω το οτι θα μείνει πανω στην γραμμή μου το σάπιο μοντεμ του ΟΤΕ μετα την τοποθέτηση του router δεν θα επηρεάζει αρνητικα με τον ίδιο τρόπο τα δεδομένα μου..? Αναλαμβάνει αποκλειστικά το router ολη την δουλειά και το modem κάνει μονο τον συγχρονισμό και το voip..?

    Και ποιο router θα μου πρότεινες με περισσότερο βάρος για Gaming ή τουλάχιστον σε ποιον κατασκευαστή να ψάξω..?

    Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια...

  6. #6
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    οχι δεν επηρεαζεται, γιατι στο ρουτερ θα ξαναβαλεις τους κωδικους σου και θα κανει 2η αυτονομη συνδεση. και θα τα βαλεις ολα να παιρνουν απο το router και οχι το modem.
    θα εχεις δηλαδη 2 συνδεσεις, τουλαχιστον στον οτε.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-04-2019
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Τότε μονόδρομος το router....
    Αυτό το έχει υπόψιν κανένας αν αξίζει να το πάρω άσχετο βέβαια με όλα τα άλλα που προανέφερα αλλά έχει πολύ καλά στατιστικά....

    https://www.amazon.co.uk/gp/product/...6EY5TVOM&psc=1

  8. #8
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    καλο φαινεται και σε καλη τιμη. δεδομενου οτι το βλεπω στα 220+. απο κει και περα το gaming ειναι σαφως marketing και μη τσιμπας.

    απο κει και περα αν ασχολεισαι μ αυτα και μπορεις να κανεις κατι τετοιο δες και τι υποστηριξη εχει σε custom firmwares
    σιγουρα παιρνει dd-wrt απ οτι ειδα, αν δε σε καλυψει το εργοστασιακο, και σιγουρα θα ειναι stable γιατι πωλειται απο σοβαρο site ετοιμο flashαρισμενο.
    σε γενικες γραμμες ειναι επιθυμητο ενα router με καλη υποστηριξη σε firmwares.

    σε αυτα τα χρηματα εξαιρετικο ειναι αυτο (r7800)
    https://www.skroutz.gr/s/9194021/Net...eyphrase=r7800

    αλλα τα netgear εχουν πολυ φτωχο μενου, οποτε δεν το προτεινω παρα μονο αν ειναι να μπει custom fw (voxels)
    σα ρουτερ ειναι θηριο απο hw. σηκωνει σωστα με qos και ολα, ακομα και gigabit. επειδη ειναι qualcomm λογικα θα παιζει πολυ καλα σε oλα τα custom

    αυτος καλα τα λεει για να παρεις μια ιδεα. σε γενικες γραμμες το 3200 ειναι το ιδιο με αυτο που λινκαρες

    https://www.youtube.com/watch?v=Wpu0Eo-fEEY
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 30-04-19 στις 02:30.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-04-2019
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Πολύ ωραίο και το r7800 όμως προσωπικά δεν εχω ξανα ασχοληθεί με custom firmware, δεν ξερω πόσο εύκολο θα είναι και αν δεν παει κατι καλά ποσο εύκολα θα το γυρίσω πάλι σε normal firmware αλλά με ενδιαφέρει λες αν το πάρω να μην μετράει με το στανταρ firmware.

    Το Linksys WRT32X αν ξέρεις κάποιος είδα ότι στο amazon γράφει τον κωδικό μοντέλου ως εξής -> '' Linksys WRT32X-UK '' στο τέλος έχει το ''UK'' θα έχω κάποια διαφορά ή κάποιο πρόβλημα..?
    Διαφορετικά κλείνω στο r7800 ή ρίχνω και μια ματιά στα μοντέλα της Asus.

    Επίσης παρατήρησα ότι ανεβαίνουν πολύ οι τιμές ανάλογα με τις ταχύτητες wifi όπου βασικά δεν με ενδιαφέρει τόσο το wifi το έχω για απλή χρήση κινητό, λαπτοπ, και για κανένα netflix μελοντικά, μόνο με ethernet παίζω Games.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Spartian26 : 30-04-19 στις 15:19.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    δε νομιζω πως θα υπαρχει προβλημα με το UK. ολα τα ρουτερ ιδια ειναι. μαλλον για το wireless το γραφει. και παλι αμαζον ειναι, αν προκυψει το οτιδηποτε το στελνεις πισω no questions asked.

    απο κει και περα το 7800 το voxel που εγραψα το εβαλα γιατι απ οτι ξερω ειναι απλο στην εγκατασταση και στην ουσια επεκτεινει το υπαρχον λογισμικο του netgear. το μονο που χρειαζεται να κανεις ειναι να το flashαρεις.

    tbh τουλαχιστον απο την εμπειρια που εχω απο dd wrt ειναι οτι μπορει να φαινεται πιο advanced, αλλα λογω του μεγαλου community βρισκεις εγκυρους και ευκολους οδηγους για τα παντα
    οποτε καταληγει να ειναι πιο ευκολο να το στησεις απο ενα με fw του εμποριου. αρκει να εχεις ορεξη να ψαξεις μια δυο μερες και προφανως να μην εισαι και τελειως ασχετος.

  11. #11
    Εγγραφή
    27-04-2019
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Τότε λέω να πάω στα σίγουρα να παρω το netgear και στην πορεία κανω τα πειράματα μου. Άσχετο αλλά γενικά αυτοί οι κατασκευαστές δεν σου δίνουν την δυνατότητα να πειράξεις την snr σωστά..?

    Για τα asus ο ίδιος τι γνωμη έχεις.?

  12. #12
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    μη μπερδευεσαι, μιλαμε για ρουτερ οχι για μοντεμ. οτι αφορα συγχρονισμο στατιστικα γραμμης snr κτλ ειναι στο μοντεμ του παροχου.
    το ρουτερ αφορα το κομματι του wireless, qos κτλ και γενικα ολα τα υπολοιπα εκτος απο τα του συγχρονισμου και του voip οπως εγραψες.
    το ρουτερ δε θα σου βελτιωσει σε τιποτα τα στατιστικα γραμμης, αν ψαχνεις αυτο.
    οταν ελεγα οτι το router κανει 2η συνδεση αναφερομουν σε 2η ip που δεν επηρεαζεται σε τιποτα απ το speedport. αλλα δεν κανει το router δικο του συγχρονισμο.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


    για τα asus ισως ειναι η καλυτερη επιλογη αν καποιος δεν θελει να περασει custom fw, καθως εχουν απ τα πιο πλουσια interface.
    με το 7800 ομως στα 170 δυσκολευομαι πολυ να προτεινω το rt 68 στα 140.

    ομως υπαρχει αυτο https://www.skroutz.gr/s/12390025/Asus-RT-AC66U-B1.html
    που αμα καταφερεις και βγαλεις ακρη με τα σκρουτζομαγαζα και παρεις το Β1 revision η νεωτερο ειναι πολυ καλη φαση.
    και οταν λεω το Β1 δεν εννοω το Β1 του μοντελου, εννοω οτι το RT-AC66U-B1 εχει hardware revision A1, B1 πλεον ισως εχει και νεωτερο.
    αν βρεις RT-AC66U-B1 με Β1 hw revision τοτε ειναι εξαιρετικο value στο 100αρικο. ειναι πρακτικα το ιδιο με το rt 68. πιο αδυναμο απο το linksys και το 7800, αλλα σιγουρα θα σε υπερκαλυψει με σχεδον τα μισα λεφτα
    για τα asus η συνηθισμενη custom ειναι https://asuswrt.lostrealm.ca/ που σε γενικες γραμμες επεκτεινει το υπαρχον της asus
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 01-05-19 στις 04:48.

  13. #13
    Εγγραφή
    27-04-2019
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Η φαση είναι οτι το βασικό προβλημα το εχω με την γραμμή αυτή την στιγμή 12mbps download και 0.7 upload αν το ρουτερ δεν βοηθάει ουτε σε ping παρά μόνο σε μια qos και το wifi δεν με ενδιαφέρει παρα μόνο για πολύ απλή και βασική χρήση, τοτε μηπως ειναι καλύτερα να παω σε modem router γιατι ουσιαστικά η ποιοτητα της γραμμής μου ειναι που με ρίχνει πολύ απο θέμα ping, delay και loss packet.

    και ειχα στα υπόψιν μου αυτά:

    https://www.skroutz.gr/s/10001431/Asus-DSL-AC87VG.html

    https://www.skroutz.gr/s/4159012/AVM...490.html#shops

    Και κάποια της Draytec όπου έχουν επίσης voip...

  14. #14
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    well κατσε να μπει vdsl. να δεις τι πιανεις και μετα τοτε. αν σας βαλουν καμπινες θα τερματιζεις ετσι κι αλλιως και δε θα χρειαζεσαι αλλο modem, αν δεν ειναι στο πλανο να βαλουν καμπινες κοιτα καποιο modem router τοτε

  15. #15
    Εγγραφή
    27-04-2019
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Καλο μήνα, στην τελική σκεφτόμουν για ολα τα ενδεχόμενα να παρω το asus AC87VG που ειναι modem-router και αν μπει vdsl κρατάω αυτό παλι και στην χειρότερη το δουλεύω σκέτο σαν router νομιζω οτι υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Εχω δει οτι στο ενα χιλιόμετρο απο εμενα υπάρχει καμπινα και περιμένουν να συνδεθεί και μετα λογικα θα βάλουν και σε εμένα στην δική μου περιοχή, θα ρωτήσω και στον ΟΤΕ αν μπορούν να μου που τι έχουν στο σχεδιο τους για να μπορω να αποφασίσω τι να κάνω.. Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τον χρόνο σας...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Spartian26 : 01-05-19 στις 21:28.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας