Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 41
  1. #1
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Question
    Μετά από μήνες σκέψης πιστεύω ότι πήρα την απόφαση να προμηθευτώ ότι χρειάζεται και να αγοράσω ένα NAS server για να του φορτώσω πάνω δίσκους και να μπορώ να βλέπω τ' αρχεία μου από παντού. Αφού με χτύπησε γκαντεμιά και μέσα σε διάστημα 2 μηνών σταμάτησε να αναγνωρίζει 2 εξωτερικούς σκληρούς, από 1tb ο καθένας, το πήρα απόφαση να φτιάξω κάτι που να μείνει. Ο ένας φαίνεται ότι θέλει φορμάτ για να τον ξαναναγνωρίσει το mac (αλλά προσπαθώ να βρω άλλη λύση για να μη χαθούν τα αρχεία), ο άλλος παίζει κυριολεκτικά να παρέδωσε πνεύμα.

    Η χρήση του NAS θα είναι διπλή. Εκτός του ότι θέλω να πετάω κάθε αρχείο εκεί μέσα, ώστε να μην βαραίνω τους SSD που φοράνε τα μηχανήματα στα οποία δουλεύω, θέλω να είναι και server για το Plex. Οπότε, για το δεύτερο λόγο, νομίζω ότι περιορίζονται κάπως οι επιλογές μας απ' όσο έχω ψάξει μέχρι στιγμής. Δε θα ήθελα να έχω μόνο τα αρχεία στο NAS και να τρέχει ο plex server από το mac.

    Τώρα για το budget, η αλήθεια είναι πώς δεν έχω ασχοληθεί ξανά με το συγκεκριμένο σπορ, οπότε δεν ξέρω πόσα μπορεί να χρειαστούν. Οπότε αν θα μπορούσατε να με βοηθήσετε κ σε αυτό, να προτείνουμε δηλαδή λύσεις που θα καλύπτουν τις ανάγκες μου, χωρίς όμως να φτάσει η τιμή στο ταβάνι θα ήταν ό,τι καλύτερο.

    Περιμένω προτάσεις λοιπόν.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ποιο ειναι το ταβανι ;
    επισης , για ποσσους δισκους προοριζεται η κατασταση ;
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #3
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιο ειναι το ταβανι ;
    επισης , για ποσσους δισκους προοριζεται η κατασταση ;
    Επειδή έχω μαύρα μεσάνυχτα στο θέμα, δεν ξέρω πόσα χρήματα μπορεί να χρειαστούν για να στήσω κάτι καλό, που να μη θεωρώ πέταμα χρημάτων στο μέλλον για τη χρήση που το προορίζω. Ούτε βέβαια να σπαταλήσω ένα σωρό χρήματα για κάτι που θα μπορούσε να στηθεί για ανάγκες μεγάλης επιχείρησης γιατί απλά δε θα μου χρειαστεί ποτέ. Οπότε εδώ θα ήθελα να με κατευθύνεται εδώ. Χοντρικά βάζω ένα ταβάνι στα 400-500 ευρώ (με τα πάντα μέσα και δίσκους δηλαδή), χωρίς να ξέρω αν είναι πολλά ή λίγα. Αν ισχύει η πρώτη περίπτωση θα μπορούσαμε να προτείνουμε και κάτι πιο κάτω από το ταβάνι ώστε να γίνει μια σύγκριση μετά!

    Όσον αφορά τους δίσκους, τα περισσότερα είδα ότι δέχονται δύο δίσκους, διαφορετικά ανεβαίνει η τιμή. Εκτός από κάποιες λύσεις που δέχονται περισσότερους δίσκους, έχουν χαμηλή τιμή αλλά δύσκολα θα με εξυπηρετήσουμε με το plex

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Synology 218+ https://www.skroutz.gr/s/13006107/Sy...ion-DS218.html και δύο δίσκοι από 1 tb

  5. #5
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mar29491 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Synology 218+ https://www.skroutz.gr/s/13006107/Sy...ion-DS218.html και δύο δίσκοι από 1 tb
    κι εγώ το κοιτούσα αυτό και φαίνεται όντως να είναι συμβατό με το plex χωρίς κανένα θέμα. Απλά αναρωτιόμουν αν υπήρχε κάτι πιο οικονομικό με τις ίδιες δυνατότητες

  6. #6
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikeone Εμφάνιση μηνυμάτων
    κι εγώ το κοιτούσα αυτό και φαίνεται όντως να είναι συμβατό με το plex χωρίς κανένα θέμα. Απλά αναρωτιόμουν αν υπήρχε κάτι πιο οικονομικό με τις ίδιες δυνατότητες
    Έχω τον 216+ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος για αυτά που τον θες και πολύ περισσότερα (security cameras κλπ). Απλά χρειάζεσαι και γραμμή 5 mb upload για απομακρυσμένη χρήση plex και γενικά για ικανοποητική χρήση σαν server

  7. #7
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mar29491 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω τον 216+ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος για αυτά που τον θες και πολύ περισσότερα (security cameras κλπ). Απλά χρειάζεσαι και γραμμή 5 mb upload για απομακρυσμένη χρήση plex και γενικά για ικανοποητική χρήση σαν server
    Γραμμή έχω 50/5 και πιάνει φουλ, οπότε πιστεύω θα είμαι οκ. Επίσης, το 218+ που προτάθηκε, φαντάζομαι παίζει κανονικά με Mac Για το software του εννοώ δηλαδή, θα υπάρχει υποστήριξη σε mac, σωστά;

    - - - Updated - - -

    Επαναφέρω το θέμα για κάτι άλλο που μου ήρθε στο μυαλό. Μήπως θα συνέφερε καλύτερα να στήσω ένα απλό κουτί που θα δουλεύει σαν σέρβερ; Κι εκεί θα μπορώ να το συνδέσω στο δίκτυο, να βάλω και το plex και (υποθέτω) να έχω απομακρυσμένη πρόσβαση στα αρχεία μου, σωστά; Υπάρχει κάποιο μειονέκτημα που μου διαφεύγει; Και η τιμή στα ίδια επίπεδα δε θα κυμανθεί (ίσως και πιο κάτω);

  8. #8
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikeone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επαναφέρω το θέμα για κάτι άλλο που μου ήρθε στο μυαλό. Μήπως θα συνέφερε καλύτερα να στήσω ένα απλό κουτί που θα δουλεύει σαν σέρβερ; Κι εκεί θα μπορώ να το συνδέσω στο δίκτυο, να βάλω και το plex και (υποθέτω) να έχω απομακρυσμένη πρόσβαση στα αρχεία μου, σωστά; Υπάρχει κάποιο μειονέκτημα που μου διαφεύγει; Και η τιμή στα ίδια επίπεδα δε θα κυμανθεί (ίσως και πιο κάτω);
    αν βρεις μεταχειρισμενο η εχεις καποιο παλιο υπολογιστη , ναι συμφερει
    θες κουτι , θες τροφοδοτικο , θες μητρικη ,θες επεξεργαστη , θες μνημη , ισως και παλιο δισκο για το λειτουργικο -ακομη καλυτερα εναν μικρο ssd- , η σε partition σε καποιον απο τους μεγαλους , η ακομη και σε usb στικακι
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #9
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν βρεις μεταχειρισμενο η εχεις καποιο παλιο υπολογιστη , ναι συμφερει
    θες κουτι , θες τροφοδοτικο , θες μητρικη ,θες επεξεργαστη , θες μνημη , ισως και παλιο δισκο για το λειτουργικο -ακομη καλυτερα εναν μικρο ssd- , η σε partition σε καποιον απο τους μεγαλους , η ακομη και σε usb στικακι
    Και όντως θα μπορώ να το χρησιμοποιώ για απομακρυσμενη πρόσβαση στα αρχεία μου; πχ μέσω κινητού ή άλλου υπολογιστή, εκτός τοπικού δικτύου;

  10. #10
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikeone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όντως θα μπορώ να το χρησιμοποιώ για απομακρυσμενη πρόσβαση στα αρχεία μου; πχ μέσω κινητού ή άλλου υπολογιστή, εκτός τοπικού δικτύου;
    ναι , ειναι θεμα ρυθμισεων .
    για εφαρμογες σε κινητα , δεν ξερω, ισως ειναι συνοδευτικες λειτουργιες αναλογα με το με τι λειτουργικο θα στησεις τον nas .
    εγω χρησιμοποιω τετοια λυση , με επεξεργαστη atom της intel για οικονομια στην καταναλωση μιας και ειναι 24/7 ανοιχτο , το εχω και για ρουτερ ,με το clearos για λειτουργικο , με αφορμη το θεμα σου προσθεσα το plex που εχει σαν προσθετη υπηρεσια να το δοκιμασω
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #11
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι , ειναι θεμα ρυθμισεων .
    για εφαρμογες σε κινητα , δεν ξερω, ισως ειναι συνοδευτικες λειτουργιες αναλογα με το με τι λειτουργικο θα στησεις τον nas .
    εγω χρησιμοποιω τετοια λυση , με επεξεργαστη atom της intel για οικονομια στην καταναλωση μιας και ειναι 24/7 ανοιχτο , το εχω και για ρουτερ ,με το clearos για λειτουργικο , με αφορμη το θεμα σου προσθεσα το plex που εχει σαν προσθετη υπηρεσια να το δοκιμασω
    Με τον atom θα δουλέψει το plex? Φαντάζομαι για direct play το θες ώστε να μη χρειάζεται transcoding, κάτι που θα γινόταν αν θα θες να βλέπεις ταινίες απομακρυσμενα πχ.

    Επίσης αυτό το clear OS φαίνεται πολύ συμπαθητικό από το να στήσω windows. Μου φαίνεται πιο βολικό το να υπάρχει ένα web interface Και να γίνεται από εκεί η διαχείριση. Κάτι είδα επίσης για συνδρομή, είναι όντως με subscription?

    Όταν θα έχω πρόσβαση από υπολογιστή κ όχι από κινητό που είμαι τώρα, σίγουρα θα το μελετήσω

  12. #12
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εχει και δωρεαν εκδοση , η community .
    καλο ειναι , ευχαριστημενος εχω μεινει .
    εχει σιγουρα και αλλα , αλλα εγω αυτο χρησιμοποιω και εχψω να προτεινω.
    νομιζω και το synology εχει καποια εκδοση για υπολογιστη .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  13. #13
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Αφού με χτύπησε γκαντεμιά και μέσα σε διάστημα 2 μηνών σταμάτησε να αναγνωρίζει 2 εξωτερικούς σκληρούς, από 1tb ο καθένας, το πήρα απόφαση να φτιάξω κάτι που να μείνει. Ο ένας φαίνεται ότι θέλει φορμάτ για να τον ξαναναγνωρίσει το mac (αλλά προσπαθώ να βρω άλλη λύση για να μη χαθούν τα αρχεία), ο άλλος παίζει κυριολεκτικά να παρέδωσε πνεύμα.
    Ελπίζω να μην περιμένεις με ενα NAS στην επόμενη γκαντεμιά να μην χαθούν τα αρχεία

  14. #14
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daywalker06 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω να μην περιμένεις με ενα NAS στην επόμενη γκαντεμιά να μην χαθούν τα αρχεία
    Δεν είπα κάτι τέτοιο. Απλά πλεον το βλέπω σαν αφορμή να στήσω κάτι που σκεφτόμουν αρκετό καιρό.

  15. #15
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daywalker06 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω να μην περιμένεις με ενα NAS στην επόμενη γκαντεμιά να μην χαθούν τα αρχεία
    ακομη και χωρις καποιο raid , οι δισκοι εχουν καλυτερη τροφοδοσια με ενα τροφοδοτικο υπολογιστη/NAS απο οτι με τα τροφοδοτικα των εξωτερικων δισκων , δεν εχουν πολλα on/off , δεν εχουν πολλους τρανταγμους και μεταχειρηση οπως αυτη που συμβαινει στους εξωτερικους λογο της φορητοτητας τους , εχουν και σε πολλες περιπτωσεις καλυτερη ψυξη .
    δηλαδη εχουν πολυ καλυτερες συνθηκες ωστε να αποφεχθει πληθος παραγοντων που μπορουν να κανουν εναν δισκο να χαλασει .
    υπο αυτα τα δεδομενα και με το να μην ειναι seagate ο δισκος ( ) , εχω αρκετο καιρο να δω δισκο να χαλαει .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας