Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    17-05-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    M-net (Βαυαρια)
    Kαλησπερα παιδες. Εχω μετακομισει στη Γερμανια και ο παροχος μου δεν παρεχει πλεον IPV4 δωρεαν. Οπως ισως ξερετε μερικοι στις κονσολες Νιντεντο οταν η συνδεση σου ειναι IPV6 δεν μπορεις να παιξεις online. Oπως γινεται με πολλους παροχους στο εξωτερικο σου δινεται η δυνατοτητα για IPV4 επι πληρωμη. Συνολικα μου ζητανε 5 ευρω το μηνα συν 10 ευρω εφαπαξ για ενεργοποιηση dynamische IPv4.
    Ειναι σχετικα μεγαλη εταιρια εδω στη βαυαρια ο παροχος μου , το 2017 εγινε μεγαλο θεμα , επειδη οι κονσολες της νιντεντο εδω ειναι πολυ δημοφιλεις , και για 1 χρονο περιπου το εδωσαν δωρεαν το ipv4 σε χιλιαδες συνδρομητες τους , ομως ειδαν οτι εχει χρημα η δουλεια και πλεον σε χρεωνουν. Δυστυχως δε το ηξερα το προβλημα με το νιντεντο και τη πατησα και υπεγραψα συμβολαιο 2ετες το οποιο δεν σπαει με τιποτα , πλερωνεις ολους τους μηνες που μενουν κανονικα , ειναι ζορικα τα συμβολαια εδω. Ο μικρος σκουζει δε μπορει να παιξει με τους φιλους του την πατησα με λιγα λογια.

    Τεχνικα υπαρχει καποιος τροπος να ξεπερασω το προβλημα χωρις να τα σταξω?

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το IPv6 δεν δημιουργεί το πρόβλημα που αναφέρεις και κανονικά η κονσόλα θα έπρεπε να παίζει, εκτός κι αν το εσωτερικό δίκτυο που δημιουργεί ο router είναι και αυτό αποκλειστικά σε IPv6 που δεν το υποστηρίζει η κονσόλα.
    Αλλά αυτό το θεωρώ σχεδόν αδύνατον, καθώς δεν έχω υπόψη κάποιο router που να μην έχει δυνατότητα IPv4 στο LAN.
    Αν ισχύει αυτό, λογικά λύνεται με ένα απλό router (όχι modem/router) που θα μπει μεταξύ modem/router και κονσόλας για να κάνει bridge IPv6-IPv4.

    Εκτιμώ ότι μάλλον το θέμα είναι ότι σας έχουν βάλει πίσω από SGNAT (κάτι που έχει ξεκινήσει κι εδώ από μερικούς παρόχους) με αποτέλεσμα ο router να μην παίρνει κανονική δημόσια ΙΡ αλλά ιδιωτική από τον router στο DSLAM του παρόχου.
    Μόνο που ευτυχώς ακόμη στην χώρα μας με ένα απλό τηλέφωνο λύνεται το θέμα, ενώ σε σας πλέον επί πληρωμή (εκεί θα φθάσουμε κι εμείς εν τέλη).
    Aν ισχύει αυτό είναι εύκολο να το δεις. Κοιτάς ποια δημόσια ΙΡ έχει πάρει ο router από τον πάροχο και ποια σου δίνει εδώ.
    Εδώ δυστυχώς δεν υπάρχει λύση, εκτός κι αν ταυτόχρονα μπορεί να γίνει κάτι μέσω IPv6, όποτε κοιτάς την προηγούμενη παράγραφο.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας