Σελ. 34 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 1424293233343536 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 496-510 από 556
  1. #496
    Εγγραφή
    30-10-2018
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Είμαι πολύ ευχαριστημένος , επιτέλους εκσυγχρονίστηκαμε , μια απορία όμως γιατί έχουμε τόσο μικρό upload με το fiber δεν πάει συμμετρικά ; Όσο download έχεις τόσο upload έχεις

  2. #497
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Οχι δυστυχώς. Για Ελλάδα αυτό το upload έχει οριστεί απο ΕΕΤΤ.

  3. #498
    Εγγραφή
    30-10-2018
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ααα τόσο καλά

  4. #499
    Εγγραφή
    30-05-2019
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200↓ 20↑ Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A & Deco M5
    Το upload το έχουν ρυθμισμένο στο 10% του download - μια ρύθμιση είναι -. Από όσο γνωρίζω μόνο η HCN και η Inalan δίνουν συμμετρικές γραμμές (ίσως και η cosmote σε μισθωμένες)

  5. #500
    Εγγραφή
    30-10-2018
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Προσωπικά θα ήθελα παραπάνω upload αλλά με φαίνεται πρέπει να βγει πακέτο 500 Mbps για να έχω 50 Mbps upload , τεσπά εφόσον δεν είμαστε πλέον με ADSL όλα καλά

  6. #501
    Εγγραφή
    30-05-2019
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200↓ 20↑ Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A & Deco M5
    Ακριβώς, υπομονή

  7. #502
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.919
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δυστυχώς. Για Ελλάδα αυτό το upload έχει οριστεί απο ΕΕΤΤ.
    Το minimum upload στο 10% του down έχει ορίσει η ΕΕΤΤ. Δεν απαγορεύει σε κανέναν πάροχο να δώσει παραπάνω, άλλο που έχουν βολευτεί όλοι με το minimum.

  8. #503
    Εγγραφή
    30-10-2018
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παρέλαβα το Speedport Smart και περιμένω τεχνικό την Δευτέρα να με το συνδέσει,είναι το διπλό μέγεθος σε σχέση με το αυτό που δίνουν για vdsl ,με είπαν ότι ήταν μεγαλύτερο σε μέγεθος αλλά δεν περίμενα να ήταν κουμουτσα

  9. #504
    Εγγραφή
    30-10-2018
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Βάλαμε και το νέο modem ,έκλεισε το θέμα fiber to the home ,ας ελπίσουμε όσο πιο πολύς κόσμος να αποκτήσει πρόσβαση στην οπτική ίνα και να απολαύσει το ίντερνετ όπως θα έπρεπε να έχει εδώ και τουλάχιστον μία δεκαετία

  10. #505
    Εγγραφή
    30-05-2019
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200↓ 20↑ Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A & Deco M5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lolias2121 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλαμε και το νέο modem ,έκλεισε το θέμα fiber to the home ,ας ελπίσουμε όσο πιο πολύς κόσμος να αποκτήσει πρόσβαση στην οπτική ίνα και να απολαύσει το ίντερνετ όπως θα έπρεπε να έχει εδώ και τουλάχιστον μία δεκαετία
    Μεγεια. Καμία διαφορά με το Speedport Smart. Πάντως γενικά βλέπω πολλή κίνηση με συνεργεία στην Περαία. Πρέπει να γίνονται πολλές εγκαταστάσεις.

  11. #506
    Εγγραφή
    30-10-2018
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ευχαριστώ πολύ , διαφορά στην ταχύτητα δεν είδα φυσικά απλά ήθελα μια έξτρα θύρα gigabit Ethernet για δικούς μου λόγους συν ότι ήταν και τζάμπα οπότε όλα καλά , γενικά βλέπω παρά πολλά κτίρια στην Περαία να έχουν περάστει οπτικές ίνες σε πολυκατοικίες και μεζονέτες , πράγμα πολύ θετικό και κάτι που χαίρομαι τώρα που μπήκαν οπτικές στα σπίτια μας πλέον θα αρχίσουμε να βλέπουμε ταχύτητες του εξωτερικού στο κοντινό μέλλον; gigabit ταχύτητες εννοώ

  12. #507
    Εγγραφή
    30-05-2019
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200↓ 20↑ Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A & Deco M5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lolias2121 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ , διαφορά στην ταχύτητα δεν είδα φυσικά απλά ήθελα μια έξτρα θύρα gigabit Ethernet για δικούς μου λόγους συν ότι ήταν και τζάμπα οπότε όλα καλά , γενικά βλέπω παρά πολλά κτίρια στην Περαία να έχουν περάστει οπτικές ίνες σε πολυκατοικίες και μεζονέτες , πράγμα πολύ θετικό και κάτι που χαίρομαι τώρα που μπήκαν οπτικές στα σπίτια μας πλέον θα αρχίσουμε να βλέπουμε ταχύτητες του εξωτερικού στο κοντινό μέλλον; gigabit ταχύτητες εννοώ
    Ναι η αλήθεια είναι πως βάζουν αρκετοί. Πιστεύω βέβαια για να δούμε gigabit (και σε τι τιμη αραγε θα ειναι τα συμβόλαια) θα πρέπει να γίνει αναβάθμιση στις καμπίνες (OLT) γιατί τώρα οι κάρτες που έχουν μέσα είναι GPON που δίνουν 2.5 gigabit down, 1.25 gigabit up και το μοιράζει σε 64 η 128 (δεν ειμαι σιγουρος) πόρτες/συνδέσεις. Οπότε δύσκολα θα σηκώνει gigabit συνδεσεις χωρις να δημιουργείται θέμα*. Θα πρέπει να βάλουν XGPON (10g down/2.5g up) η XGSPON (10 down/10g up).
    * και αυτό γιατί έχουμε GPON δικτυο (gigabit passive optical network) και οχι AON (active optical netwrok), και μοιραζόμαστε την οπτική.

  13. #508
    Εγγραφή
    30-10-2018
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Άρα από ότι φαίνεται θα πάρει πολύ καιρό , εντάξει δεν θα είναι το ίδιο δύσκολο όπως κάναν τώρα (έργα σε όλη την περιοχή , νέες καπμπινες και έργα για να στο φέρουν σπίτι ) το δίκτυο είναι έτοιμο , λογικά βάση ζήτησης θα πάει αν και νομίζω ο περισσότερος κόσμος στην Ελλάδα με 100 Mbps θα είναι υπερ ευχαριστημένος και όπως λες είναι και το κόστος αν είναι να πληρώνεις για gigabit 100 ευρώ και βάλε πολύ λίγοι θα το πάρουν και δεν θα άξιζε τον κόπο για τίς εταιρίες , τέλος πάντων ας χαρούμε τις νέες μας συνδέσεις και βλέπουμε για το μέλλον ας είμαστε καλά

  14. #509
    Εγγραφή
    30-05-2019
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200↓ 20↑ Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A & Deco M5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lolias2121 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα από ότι φαίνεται θα πάρει πολύ καιρό , εντάξει δεν θα είναι το ίδιο δύσκολο όπως κάναν τώρα (έργα σε όλη την περιοχή , νέες καπμπινες και έργα για να στο φέρουν σπίτι ) το δίκτυο είναι έτοιμο , λογικά βάση ζήτησης θα πάει αν και νομίζω ο περισσότερος κόσμος στην Ελλάδα με 100 Mbps θα είναι υπερ ευχαριστημένος και όπως λες είναι και το κόστος αν είναι να πληρώνεις για gigabit 100 ευρώ και βάλε πολύ λίγοι θα το πάρουν και δεν θα άξιζε τον κόπο για τίς εταιρίες , τέλος πάντων ας χαρούμε τις νέες μας συνδέσεις και βλέπουμε για το μέλλον ας είμαστε καλά
    όχι, δεν είναι δύσκολο, απλά θα αλλάξουν τις κάρτες στις καμπίνες. Απλώς ακριβώς δε το βλέπω σύντομα, γιατί δε πιστεύω πως θα υπάρχει ζήτηση. Και ακριβως, 1 gigabit κατω απο 120 ευρω το μηνα δε θα κάνει.

  15. #510
    Εγγραφή
    17-04-2015
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Καλησπερα σε ολους...
    λιγο ασχετη η ερωτηση μου αλλα βρηκα τη συζητηση μετα απο αναζητηση στο google και μπηκα στο πειρασμο να σας ρωτησω.

    ειμαι κατοικος των νεων επιβατων, στο δημο θερμαικου.
    εδω και 2 χρονια που κατοικω στην περιοχη δεν αντιμετωπισα προβλημα με τη συνδεσιμοτητα και την ταχυτητα του internet καθως δεν με ενδιεφερε και πολυ,-δεν ειχα μεγαλες απαιτησεις.
    το τελαυταιο καιρο και ειδικα μετα την τηλεργασια που μας επεβαλαν αντιμετωπιζω προβληματα με τη συνδεση μου καθως ειναι μολις 2 - 3 και σε καλες μερες 4 mbps (1-2 φορες το μηνα και αν). δεν ειναι δυνατον να εργαστεις με τοσο χαμηλες ταχυτητες...

    τι λυση εχετε βρει εσεις?
    εχω ρωτησει ολους τους παροχους και μου λενε οτι δεν μπορω να κανω κατι καλυτερο.
    η συνδεση μου ειναι μια κλασικη 24 mbps απο τον ΟΤΕ.

    σκεφτηκα μεχρι και την περιπτωση του ασυρματου δικτυου αλλα δεν ξερω ποιο ειναι πιο οικονομικο και αν αξιζει φυσικα τη "φασαρια".


    ευχαριστω προκαταβολικα

Σελ. 34 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 1424293233343536 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας