Σελ. 17 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819222737 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 556
  1. #241
    Εγγραφή
    30-05-2019
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200↓ 20↑ Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A & Deco M5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaterXL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς όσους είναι κοντά στο να κάνουν αίτηση για γραμμή (Vodafone):
    Δεν θέλω να ακουστώ απαισιόδοξος αλλά σκεφτείτε παρα πολυ σοβαρα τον παροχο και καντε οσο περισσότερες ερωτησεις-απορίες έχετε πριν υπογράψετε.
    Εγώ κοντεύω 4 μήνες απο την ημέρα της αιτησης και ακόμα δεν μου έστειλαν όλα τα κομμάτια του εξοπλισμού ούτε ήρθε τεχνικός στο σπίτι. Έχει ένα μήνα που η καλωδίωση τελειωσε έξω απο την πόρτα μου και την κοιτάω και με κοιτάει και γελάει.
    Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να εμφανιστούν προβλήματα, κολλήματα και λάθη στην όλη διαδικασία οπότε για να μην βρεθείτε ανυπεράσπιστοι και νευριασμένοι, φροντίστε να:
    Σημειώνετε ημερομηνίες και ονόματα υπαλλήλων σχετικά με οτι λεκτικές υποσχέσεις-διαβεβαιωσεις σας κανουν. Ημερομηνιες, την φυση της εργασιας που εγινε στην πολυκατοικια. Γραπτα κείμενα διαλόγων που ενδεχομένως να κανετε μέσω του live chat της σελίδας του παροχου και γενικώς μην αφήσετε ΤΙΠΟΤΑ στην τυχη του.
    Πλεον, στην Περαια είναι πολλά τα άτομα που έχουν κάνει αιτήσεις. Η διαδικασία αργεί ολο και περισσότερο γιατί τα συνεργεία είναι ανεξάρτητα με σύμβασεις έργου. Δεν ανοίκουν ούτε στην Cosmote ούτε στην Vodafone. Δεν ξέρω πόσα είναι στον αριθμό αλλά δεν εξυπηρετούν έγκαιρα και πλέον αμφιβάλλω και για την σειρά προτεραιότητας που κρατούν. Απ' οσο εχω καταλάβει μεσω των συζητησεων με τεχνικη υποστήριξη, υποκαταστημα και live chat, ο εξοπλισμός αποστέλεται απο συνεργάτη της Vodafone και γίνονται λάθη. Μπορεί να έρθει ελλειπής (όπως στην δική μου περίπτωση (ήρθε μόνο DSL router. Οχι ONT, οχι εξοπλ. τηλεορασης), μπορεί να αργήσει πολυ κτλ).
    Να έχετε στο νου σας οτι ΚΑΝΕΙΣ στη Vodafone (είτε υπάλληλος/υπέυθυνος στο κατάστημα Αμπελοκήτων, είτε στο 13840) δεν μπορεί να επικοινωνήσει ΑΜΕΣΑ με τα συνεργεία και τους προμηθευτές. Θα σας δωσει υποσχέσεις οτι κάνουν τις "απαραιτητες ενεργειες" για να λυθεί το πρόβλημα. Κάπως έτσι, χρησιμοποιώντας φωνές, απειλές για σπάσιμο συμβολαίου, για δικηγόρο και κτλ, κατέληξα ΑΚΟΜΑ να περιμένω να ολοκληρωθεί η διαδικασία ΩΝΤΑΣ ο 1ος στην Vodafone της Περαιας που έκανε άιτηση και ενώ οι πρώτες εργασίες ξεκίνησαν σχετικά γρήγορα.

    Το να εμφανιστεί η οδός σας στο SFBB δεν σημαίνει οτι θα πάνε όλα μέλι γάλα μετά. Σας τα λέω να γνωρίζετε και να είστε πολύ προσεκτικοί γιατί δεν ξέρω πόσο υπεύθυνη δουλειά μπορεί να γίνει πλεόν μ' αυτούς που έχουμε μπλέξει.

    Υ.Γ. Το συμβόλαιο μπορείτε να το σπάσετε μέχρι και 14 μέρες μετά την υπογραφή σας. Κατι το οποίο δεν θα έχετε μέχρι τότε λόγο να κάνετε καθότι θα είστε στο περίμενε της αυτοψίας κτηρίου και τίποτα δεν θα σας δείχνει οτι κάτι θα στραβώσει μετά.
    Υ.Γ2. Από την στιγμή που θα κάνετε αίτηση στον ένα πάροχο (πχ. Vodafone) δεν θα μπορείτε να κάνετε ετεροχρονισμένα αίτηση ΚΑΙ στον άλλο πάροχο για να τους τρομάξετε ή να δείτε ποιός θα σας τρέξει τη δουλειά πιο γρήγορα. Το σύστημα του δευτερου παρόχου θα κολλήσει επειδή θα υπάρχει ήδη αίτημα για οπτική από τον Α πάροχο νωριτερα. Με απλά λόγια? Μόλις βάλετε υπογραφή, θα δεσμευτείτε μέχρι το τέλος.
    Υ.Γ3. Σε μένα, έχουν παραδεχτεί τα λάθη τους και πέρα από τις υποσχέσεις με διαβεβαίωσαν για δώρο το πρώτο πάγιο. Δεν ξέρω πόσο σίγουρη είναι αυτή η υπόσχεση. θα δείξει...

    Good Luck to everyone, BE CAREFUL!
    Ευχαριστούμε για τις λεπτομέρειες, για αυτό το λόγο προσωπικά θα επιλέξω Cosmote. Ναι φυσικά το κουπόνι δε σημαίνει τίποτα, απλώς είναι κάτι. Έχουμε ένα μεγάλο τρίμηνο μπροστά μας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeyondMAD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχεδόν τέλος τα βασανά σας. Σας χαιρετούμε από το μεσαίωνα.
    Εγώ θα βάλω και στα Ιωάννινα VDSL 100 πάλι με τη Cosmote, δώσανε απο τη νέα καμπίνα σε γείτονα και μου ήρθε και προσφορά. Οπότε τέλος και αυτό.

  2. #242
    Εγγραφή
    20-04-2020
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    HUAWEI HA35
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeyondMAD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπήρχε κάποιος λόγος που διάλεξες τους κόκκινους αντί των άλλων;
    Ο πρώτος και κυριότερος λόγος ήταν οτι 12 Μαρτίου που μου ήρθε το mail από sfbb, στην Cosmote δεν είχαν ανοίξει οι αιτήσεις ακόμα και θα έπρεπε να περιμένουμε ένα μήνα ακόμα μου είπαν (αρχές Απριλίου).
    Δεύτερος λόγος, το οτι έχω ακόμα Hubrid Speed booster + DSL και οι ταχύτητες που υπόσχονται τις είδα μόνο τον πρώτο μήνα. Μετά και για ένα χρόνο πλέον απο 50+ / 5, κυμαίνομαι στα 15-20/5 (στην καλύτερη). Το 4G της περιοχής είναι γνωστό πλεον οτι έχει θέματα (σερνόταν πρίν την καραντίνα ακόμα) και οι υπάλληλοι τα έριχναν όλα εκει. Υπομονή και εκεί δηλαδή και πως όταν η κεραία επανέλθει, οι ταχύτητες θα γυρίσουν στα φυσιολογικά. Ενδιαμέσα μας χάζεψαν και με ενα αποτυχημένο firmware update του Booster Που μπήκε (φυσικά) αυτοματοποιημένα αλλά πλέον με νέο update είναι OK απο αυτή την άποψη.

    Όπως καταλαβαίνετε, Αποφάσισα τους "κόκκινους" γιατί η Cosmote με είχε κουράσει με τις προβληματικές υπηρεσίες της...
    Που να ξερα...

  3. #243
    Εγγραφή
    25-06-2020
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα έχω ote 24αρι ίντερνετ πέρασαν από vodafone για την προσφορά με 28 ευρώ λέγοντας ότι θα έχω υποστήριξη εάν χρειαστεί κλπ κλπ... Θα άξιζε να συνεχίσω με cosmote λόγω της ρήτρας διακοπής και να είμαι πιο ήσυχος στο πότε θα έρθει το 100αρι η να πάω vodafone τι λέτε ?

  4. #244
    Εγγραφή
    30-05-2019
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200↓ 20↑ Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A & Deco M5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dinitris3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα έχω ote 24αρι ίντερνετ πέρασαν από vodafone για την προσφορά με 28 ευρώ λέγοντας ότι θα έχω υποστήριξη εάν χρειαστεί κλπ κλπ... Θα άξιζε να συνεχίσω με cosmote λόγω της ρήτρας διακοπής και να είμαι πιο ήσυχος στο πότε θα έρθει το 100αρι η να πάω vodafone τι λέτε ?
    Μείνε cosmote με τα χίλια. Δεν υπάρχει λόγος να διακόψεις. Απλώς θα κάνεις αίτηση για FTTH μόλις βγάλουν τις προσφορές

  5. #245
    Εγγραφή
    25-06-2020
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα βγάλουν καλύτερες από τις τωρινές του sfbb? Πήγα Γερμανό και μου είπαν ότι μπορώ να κάνω αίτηση

  6. #246
    Εγγραφή
    30-05-2019
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200↓ 20↑ Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A & Deco M5
    Δε ξέρω αν θα βγάλουν καλύτερες. Δε ξέρω κατα πόσο θα το ρήξει 2ε και θα βάλει μεσα και cosmote tv entry. ίσως το κάνει για να χτυπήσει τη προσφορά της βοντα. Αν μπορείς να κάνεις ξεκίνα το σιγά σιγά. Εγω θα περιμένω γιατί ακόμη δεν εχουν βγάλει προσφορές. Ελπίζω η cosmote να βάλει και tv μέσα

  7. #247
    Εγγραφή
    25-06-2020
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Από βοντα μου είπαν ότι και καλά πουλάνε στους υπόλοιπους όπως παλιά ο ΟΤΕ εάν ισχύει δεν ξέρω κατά πόσο θα χτυπήσουν την τιμή. αποτι ξέρω από voda η wind η τηλεόραση είναι μέσω ίντερνετ και όχι κεραίας μήπως και αυτό παίζει ρόλο στην τιμή

  8. #248
    Εγγραφή
    30-05-2019
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200↓ 20↑ Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A & Deco M5
    Πλέον και του οτε ειναι μεσω ιντερνετ

  9. #249
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimtsiap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα βάλω και στα Ιωάννινα VDSL 100 πάλι με τη Cosmote, δώσανε απο τη νέα καμπίνα σε γείτονα και μου ήρθε και προσφορά. Οπότε τέλος και αυτό.
    Έλα προς τα εδώ να μπει και στους υπόλοιπους. Που είναι αυτή η καμπίνα;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaterXL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πρώτος και κυριότερος λόγος ήταν οτι 12 Μαρτίου που μου ήρθε το mail από sfbb, στην Cosmote δεν είχαν ανοίξει οι αιτήσεις ακόμα και θα έπρεπε να περιμένουμε ένα μήνα ακόμα μου είπαν (αρχές Απριλίου).
    Δεύτερος λόγος, το οτι έχω ακόμα Hubrid Speed booster + DSL και οι ταχύτητες που υπόσχονται τις είδα μόνο τον πρώτο μήνα. Μετά και για ένα χρόνο πλέον απο 50+ / 5, κυμαίνομαι στα 15-20/5 (στην καλύτερη). Το 4G της περιοχής είναι γνωστό πλεον οτι έχει θέματα (σερνόταν πρίν την καραντίνα ακόμα) και οι υπάλληλοι τα έριχναν όλα εκει. Υπομονή και εκεί δηλαδή και πως όταν η κεραία επανέλθει, οι ταχύτητες θα γυρίσουν στα φυσιολογικά. Ενδιαμέσα μας χάζεψαν και με ενα αποτυχημένο firmware update του Booster Που μπήκε (φυσικά) αυτοματοποιημένα αλλά πλέον με νέο update είναι OK απο αυτή την άποψη.

    Όπως καταλαβαίνετε, Αποφάσισα τους "κόκκινους" γιατί η Cosmote με είχε κουράσει με τις προβληματικές υπηρεσίες της...
    Που να ξερα...
    Ίδια εμπειρία είχα και εγώ με το Booster αλλά κράτησε 5 μέρες οπότε το επέστρεψα
    Αν γίνεται πήγαινε κοσμοτέ για να ησυχάσεις, η εμπειρία μου σε αυτούς ήταν πολύ καλή ως επί το πλείστον τόσα χρόνια, ελάχιστες βλάβες που είχα δεν τους πήρε πάνω από δυο μέρες.

  10. #250
    Εγγραφή
    20-04-2020
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    HUAWEI HA35
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeyondMAD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα προς τα εδώ να μπει και στους υπόλοιπους. Που είναι αυτή η καμπίνα;



    Ίδια εμπειρία είχα και εγώ με το Booster αλλά κράτησε 5 μέρες οπότε το επέστρεψα
    Αν γίνεται πήγαινε κοσμοτέ για να ησυχάσεις, η εμπειρία μου σε αυτούς ήταν πολύ καλή ως επί το πλείστον τόσα χρόνια, ελάχιστες βλάβες που είχα δεν τους πήρε πάνω από δυο μέρες.
    Οπως εγραψα πιο πανω, ειμαι cosmote με την υπαρχουσα γραμμη. Δεν μπορω να φυγω απο vodafone ομως δυστυχως. Αν βρω τροπο να σπασω τη συμφωνια με vodafone εννοειται πως μενω cosmote

  11. #251
    Εγγραφή
    30-05-2019
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200↓ 20↑ Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A & Deco M5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeyondMAD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα προς τα εδώ να μπει και στους υπόλοιπους. Που είναι αυτή η καμπίνα;



    Ίδια εμπειρία είχα και εγώ με το Booster αλλά κράτησε 5 μέρες οπότε το επέστρεψα
    Αν γίνεται πήγαινε κοσμοτέ για να ησυχάσεις, η εμπειρία μου σε αυτούς ήταν πολύ καλή ως επί το πλείστον τόσα χρόνια, ελάχιστες βλάβες που είχα δεν τους πήρε πάνω από δυο μέρες.
    Η 350 είναι αν δε κάνω λάθος

  12. #252
    Εγγραφή
    30-10-2018
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Χθές οι διευθύνσεις όλων των φίλων μου μπήκαν στο sfbb μόνο η δικιά μου δεν μπήκε χαχαχα , υπομονή παιδιά φαίνεται σιγά σιγά μπαίνουν τα πράγματα σε μια ροή

  13. #253
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimtsiap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η 350 είναι αν δε κάνω λάθος
    Δεν ξέρω που είναι, αλλά αφού τη σύνδεσαν καλώς! Φαντάσου να γυρνούσες από ίνα σε adsl.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaterXL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως εγραψα πιο πανω, ειμαι cosmote με την υπαρχουσα γραμμη. Δεν μπορω να φυγω απο vodafone ομως δυστυχως. Αν βρω τροπο να σπασω τη συμφωνια με vodafone εννοειται πως μενω cosmote
    Λάθος μου τότε. Δε νομίζω να είναι τόσο χάλια πάντως.

  14. #254
    Εγγραφή
    20-04-2020
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    HUAWEI HA35
    Λάθος μου τότε. Δε νομίζω να είναι τόσο χάλια πάντως.
    Δεν ξερω ποσο χαλια θα φτασει να ειναι για ολους μας πραγματικα. Είτε παμε Cosmote, είτε Vodafone, ειτε Wind. Από τις 17 μου λενε καθε μερα παρα μερα οτι εχει μπει σε επειγουσα προτεραιοτητα το αιτημα να σταλει ο υπολοιπος εξοπλισμος απο Αθηνα! ΠΑΙΔΙΑ! σκεφτειτε για μισο λεπτακι. Μια εταιρεια οπως η vodafone σου λεει οτι απο τις 17 εως τις 26 δεν εχει καταφερει να στειλει ενα courier δεμα απο Αθηνα στην Περαια! (Μην πω απο τις 1 του μηνα που ξεκινησε το λαθος).
    Δεν εχει ξεκινησει καν το πακέτο!. Ποτέ. Μόνο στα λόγια.
    Φανταστείτε κι εσείς να χρειαστείτε εξυπηρέτηση και βοηθεια. Οι ανθρωποι ειναι απλα βιτρινα και δεν μπορουν να εξυπηρετησουν. Μονο να σου χτυπαν την πλατη και να σου λενε "ελα ελα σωπα μην κλαις, θα ερθει η γραμμουλα σου καποια στιγμη μεχρι να πεθανεις. Μην ανησυχεις, στο λεμε εμεις".
    Δεν ειναι σε θεση να σου πουν ποτε θα σταλει ο εξοπλισμος, ουτε ποτε θα ερθει ο τεχνικος ουτε ποτε θα εχεις την γραμμη. ΜΟΝΟ οτι ΘΑ την εχεις. Αυτο στο εγγυονται :P

    Παιδια ΠΡΟΣΟΧΗ μας δουλευουν με επικοινωνιακα tricks ψιλο γαζι!

  15. #255
    Εγγραφή
    25-06-2020
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα ενώ υπήρχε διαθεσιμότητα από ΟΤΕ wind Vodafone σήμερα στο sfbb έχει μόνο vodafone ξέρουμε τι παίζει ?

Σελ. 17 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819222737 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας