Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα!
    εχω εναν λαπτοπ μικρο 11,6" toshiba που έχει windows 10 home, μερικες εφαρμογες χρειάζονται command promt για να εγκατασταθουν πχ ενα plugin που τρεχει από .exe και ειναι για καταγραφικο dvd CCTV παει να ανοιξει cmd και μου λεει οτι ειναι απενεργοποιημενο απο τον administrator.
    Επισης το ιδιο συμβαινει σε ολα τα σχετικα προγραμματα και δεν τρεχουν δλδ, το regedit, msconfig (αυτο δεν ανοιγει κατι), ενα αλλο για διαχειριση χρηστων που βρηκα απο αναζητησεις στο google και δεν το θυμαμαι τωρα και το powershell που εχει.

    Μετα απο παρα πολυ ψαξιμο στο google βρηκα οτι εχει σχεση με τον trustedinstaller και αλλαξα δικαιωματα σε φακελους στο /system32 στον χρηστη μου αλλα τα ιδια!!! ενω δειχνει να εχω πληρη δικαιωματα! ακομα και στα εκτελεσιμα αλλαξα.
    Ο χρηστης μου δειχνει οτι ειναι administrator.

    Σε εικονικα windows 10 pro που εχω δεν υπαρχει trustedinstaller και ολα καλα, και σε pc της δουλειας εχουν home και ενω τον εχει, ανοιγουν ολα κανονικα!!! αρα δεν εχει να κανει με τα home.

    Εχω φαει παρα πολυ χρονο και δεν εχω βρει καμια απολυτως λυση.
    Τα windows ειναι γνησια εγκαταστημενα απο πριν και δεν εχω διαθεση να τα χαλασω. Toν εχω παρει μεταχειρισμενο και δεν εχω cd εγκαταστασης μου ειπαν ότι είναι τα εχει μεσα και κανει απλα επαναφορά και κανεις ένα boot stick κτλ (δεν εχει dvd rom/rw αλλωστε).
    Επισης ολες οι σχετικες σελιδες που βρηκα δινουν λυσεις να παω στα αλλα προγραμματα που δεν δουλευουν.
    Πχ για να ενεργοποιησω το cmd να μπω απο το regedit αλλα λεει επισης το ιδιο!!!
    το ιδιο και για ενα προγραμμα διαχειρισης των χρηστων.
    To δεξι κλικ και να τρεξει σαν administrator επισης κανει το ιδιο!
    Λυσεις σαν αυτές εδώ δεν κανουν κατι, τα ιδια παλι https://www.howtogeek.com/194041/how...n-windows-8.1/

    Το εχει παθει καποιος? εχει βρει καμια λυση?

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αυτό συνήθως είναι αποτέλεσμα απο κάποιον virus/trojan
    Να υποθέσω το ίδιο σου κάνει και σε safe mode και με νέο χρήστη

    Κακώς άλλαξες τα δικαιώματα του trustedinstaller

    Μπορείς να κάνεις επαναφορά/refresh των windows πατώντας το shift και restart ενώ συνεχίζεις να πατάς το shift θα σου βγάλει επιλογές

  3. #3
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό συνήθως είναι αποτέλεσμα απο κάποιον virus/trojan
    Να υποθέσω το ίδιο σου κάνει και σε safe mode και με νέο χρήστη

    Κακώς άλλαξες τα δικαιώματα του trustedinstaller

    Μπορείς να κάνεις επαναφορά/refresh των windows πατώντας το shift και restart ενώ συνεχίζεις να πατάς το shift θα σου βγάλει επιλογές
    Επειδή το ειχε φιλος πριν δεν ξερω τι ειχε κανει, μπορει κιολας, αλλα εχει ολες τις προστασιες ενεργες.
    Δεν εχω δοκιμασει safe mode θα το δοκιμασω όπως και νέο χρηστη.
    Ναι οντως δεν θα επρεπε να αλλαξω δικαιωματα, επρεπε πρωτα να δω τα αλλα home windows να καταλαβω τι δικαιώματα εχουν.
    Εχω κανει και ένα στικ επαναφορας αλλα το πρόβλημα ηταν από πριν οποτε λογικα παλι θα εχει το πρόβλημα.
    Θα δοκιμασω αυτά που λες ευχαριστω.

    - - - Updated - - -

    Τελικά είχες δίκιο και στο safe mode κάνει τα ίδια. Aλλον χρηστη δεν εχει για να δω και ειπα να μην χανω τον χρονο μου ασκοπα.
    Μάλιστα δεν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά οταν το πηρα μπηκα με τον λογαριασμο του φιλου, εκανα δικο μου και μετα εσβησα τον δικο του.
    Στον φακελο με το ονομα του ομως δεν ειχα ποτέ προσβαση ξανα.
    Μηπως εγινε απο εκει καμια πατατα.
    Οπως και να εχει εκανα αυτο που ειπες οποτε κανω επαναφορα σβησιμο τα παντα να γινει εργοστασιακος και ξανα εγκατασταση ολα.
    Θα ενημερωσω οταν τελειωσει καποτε, ευχαριστώ

    - - - Updated - - -

    Τελικα αυτα που ειπες εκανα και εφτιαξε ολα καλα τωρα ανοιγουν ολα!
    και cmd και powershell και regedit και msconfig!
    εισαι και ο πρωτος λεμε! με ειχε σκασει!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας