Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Από προεπιλογή η Synology έχει ένα μη υπογεγραμμένο κλειδί, με αποτέλεσμα η πρόσβαση στη σελίδα του NAS να αναφέρει πάντα ότι η σύνδεση δεν είναι ασφαλής και πρέπει να δημιουργήσουμε μια εξαίρεση να πούμε ότι κατανοούμε τους κινδύνους κλπ κλπ
    Σπαστικό πράγμα.
    Προσπαθώ να πάρω ένα SSL certificate από το Let's Encrypt
    Για όσους δεν γνωρίζουν από τη Let's Encrypt μπορείς να πάρεις δωρεάν ένα SSL πιστοποιητικό.
    Για να το περάσεις στο Synology NAS είναι πολύ εύκολο αρκεί να πας στο Control panel - Security -Certificate - Add και όπως βλέπουμε στην παρακάτω εικόνα μπορούμε πολύ εύκολα να διαλέξουμε Let's Encrypt

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  synology-lets-encrypt-certificate.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  18,8 KB 
ID: 203446

    Το πρόβλημα είναι όταν λες next και πας στο επόμενο βήμα
    Εκεί σου ζητάει να συμπληρώσεις ένα domain και ένα email
    Εδώ χάνομαι. Τι στο διάολο πρέπει να συμπληρώσεις εκεί;

    Έχω στατική IP οπότε το πρώτο που δοκίμασα είναι να συμπληρώσω μια διεύθυνση της μορφής https://xxx.xxx.xxx.xxx ή σκέτο xxx.xxx.xxx.xxx
    Δεν δέχεται αυτή τη μορφή μου λέει οτι δεν έχω συμπληρώσει σωστά το domain.

    Φαντάζομαι ότι η πιστοποίηση δεν δίνεται σε IP καθώς αυτή δεν μπορεί να παραποιηθεί αλλά σε δίνεται σε domain names μόνο
    Έτσι πήρα ένα δωρεάν domain απο τη freenom και έκανα redirect το user.tk στη xxx.xxx.xxx.xxx

    Δίνοντας λοιπόν για διεύθυνση user.tk ή ακόμη και user.ddns.net (απο τη NoIP) και το email μου παίρνω σφάλμα ότι δεν μπορεί να επικοινωνήσει με την Let's Encrypt

    Αυτό με έκανε να σκεφτώ ότι ίσως πρέπει κάπου να κάνω registration στη Let's Encrypt ώστε καταχωρηθώ ως χρήστης δίνωντας κάποιο email κλπ.
    Αλλά η Let's Encrypt ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ sign up
    Οπότε έχω κολλήσει και δεν ξέρω πως να προχωρήσω.

    Αν γνωρίζει κάποιος κάτι θα ήθελα μια βοήθεια

  2. #2
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    To Let's Encrypt για να σου δώσει πιστοποιητικό πρέπει να έχει ενα domain που μπαίνοντας από αυτό θα έχεις SSL. Τώρα επίσης θα πρέπει το NAS να είναι εκτεθειμένο στο internet

  3. #3
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Ναι αλλά δε βοηθάς με το σχόλιο.
    Το Synology NAS υποστηρίζει κανονικά Let’s Encrypt φαίνεται άλλωστε και στις ρυθμίσεις
    Εχω domain απο τη freenom όπως είπα και στο αρχικό post
    Το θέμα είναι πως θα τα κάνουν να δουλέψουν

    Το πλεονέκτημα να έχεις πρόσβαση στα αρχεία σου από παντού είναι μεγάλο και φυσικά δεν θα μπορείς να το έχεις αν δεν έχεις πρόσβαση απο το internet
    Το Synology επίσης εκτός από NAS μπορεί να κάνει πάρα πολλά άλλα πράγματα, όπως web hosting. Οπότε τι νόημα έχει το σχόλιο οτι θα είναι εκτεθειμένο στο internet; τοπικά θα βλέπω τις σελίδες μόνο;

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά δε βοηθάς με το σχόλιο.
    Το Synology NAS υποστηρίζει κανονικά Let’s Encrypt φαίνεται άλλωστε και στις ρυθμίσεις
    Εχω domain απο τη freenom όπως είπα και στο αρχικό post
    Το θέμα είναι πως θα τα κάνουν να δουλέψουν

    Το πλεονέκτημα να έχεις πρόσβαση στα αρχεία σου από παντού είναι μεγάλο και φυσικά δεν θα μπορείς να το έχεις αν δεν έχεις πρόσβαση απο το internet
    Το Synology επίσης εκτός από NAS μπορεί να κάνει πάρα πολλά άλλα πράγματα, όπως web hosting. Οπότε τι νόημα έχει το σχόλιο οτι θα είναι εκτεθειμένο στο internet; τοπικά θα βλέπω τις σελίδες μόνο;
    Θα πρέπει το domain γίνει Map στην ip που είναι το synology και να απαντάει εκεί το synology κάθε φόρα, απο την στιγμή που έχεις δυναμική Ip το ξεχνάς, με static πας στον domain παροχο και του λες οτι πλεόν το domain stelios.471.com θα έχει σαν Α record την στατική σου, μετά θα πρέπει το synology να απαντάει στις αίτησεις σε αυτή την Ip, port forward, dmz μπορεί και να μην δουλέψουν, θα χρειαστείς μάλλον block ip

    Και ναι θέλει λίγο σκέψη το να το αφήσεις στο Internet, εκτος αν δεν σε πειράζει να σου κάνουν ζημιά στα δεδομένα σου ή να σε κάνουν bot

  5. #5
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Δε με διαβάζετε ρε παιδιά....
    Έχω static IP λέω στο πρώτο post. Ναι έχω πάρει block ip δε χρησιμοποιώ DMZ.
    Οπότε; πως θα το κάνω να δουλέψει;
    Εδώ έχει έναν οδηγό.
    Δε λέει τίποτα όμως για Α records και MX records αρα δεν ξέρω που και πώς να τα βάλω στο Synology

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε με διαβάζετε ρε παιδιά....
    Έχω static IP λέω στο πρώτο post. Ναι έχω πάρει block ip δε χρησιμοποιώ DMZ.
    Οπότε; πως θα το κάνω να δουλέψει;
    Εδώ έχει έναν οδηγό.
    Δε λέει τίποτα όμως για Α records και MX records αρα δεν ξέρω που και πώς να τα βάλω στο Synology
    Αυτά δεν μπαίνουν στο synology, αυτά μπαίνουν στο dns zone του domain σου

    Πχ μπορώ τώρα να μπω στο control panel του easy.gr ή ακόμα και στο No-ip και να του δηλώσω πως θα βλέπει πλέον σαν ip την Ip της σύνδεσης μου.
    έτσι όποιος ζητάει το συγκεκριμένο domain θα πηγαίνει στην συγκεκριμένη Ip (του synology στην περίπτωση σου)

  7. #7
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    -Στο domain θα βάλεις Α-Record την WAN IP
    Αυτό που λέω ανοιχτό στο ιντερνετ, πρέπει να ανοίξεις την θύρα 80 (port forward)
    -Πρέπει να έχεις εγκατεστημένο το package Web Server και να τρέχει (web station)
    -Υπάρχουν πολλά site να τεστάρεις το DNS από το domain σου. Κάνε το Α-Record και τσέκαρε ότι σε αυτά τα site όταν κάνεις query το domain σου βγάζει το A-record.

    Θα πρότεινα να αγοράσεις ένα domain φθηνό πχ stelios4711.site με 3 ευρώ το χρόνο και θα έχεις όλες τις λειτουργίες του dns

  8. #8
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λέω ανοιχτό στο ιντερνετ, πρέπει να ανοίξεις την θύρα 80 (port forward)
    -Πρέπει να έχεις εγκατεστημένο το package Web Server και να τρέχει (web station)
    Ναι τα έχω κάνει αυτά. Έχω εγκαταστήσει το web station έχω ανοίξει την πόρτα 80 και λειτουργούν κανονικά, βλέπω την σελίδα που έχω φτιάξει από το κινητό

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vat Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Στο domain θα βάλεις Α-Record την WAN IP
    Έχω κάνει URL Forwarding στην WAN IP μου. Προφανώς δεν αρκεί αυτό ε;



    Οκ πάμε να βάλουμε A Record



    Εδώ name βάζω την WAN IP, target τι βάζω; TTL το αφήνω όπως είναι; 3600;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρότεινα να αγοράσεις ένα domain φθηνό πχ stelios4711.site με 3 ευρώ το χρόνο και θα έχεις όλες τις λειτουργίες του dns
    Καλά δεν είναι 3€ .... ίσως να είναι 3 όταν το αγοράσεις αλλά τον επόμενο χρόνο για να το ανανεώσεις θέλει 36 άσε που δεν βρίσκεις με τίποτα το όνομα που θέλεις ή έστω κάτι παραπλήσιο σε .com .gr .net κλπ
    Αφού υπάρχει η δωρεάν επιλογή για ποιο λόγο να πάω σε κάτι άλλο; Εκτός αν υπάρχει κάποιος περιορισμός σε κάτι, αλλά δε βλέπω να με περιορίζει σε τίποτα.
    Εντάξει πράγματι το κόστος δεν είναι μεγάλο όμως όπως βλέπεις απλά μαθαίνω και πειραματίζομαι ακόμη δεν θα το χρησιμοποιήσω κάπου αλλού. Άντε να δούνε τις σελίδες καμιά δεκαριά φίλοι & γνωστοί

  9. #9
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Freenom Knowledge Base

    Extra remarks:

    - You can use the 'name' field blank if you want to assign
    a DNS record (like A record) to your entire domain


    - For MX records, you need to add a priority. Simply type
    in '10' (without quotes) in that field if you only have
    one mail exchange (MX) server for your domain.

    It will take normally up to 30 minutes before name
    server changes are distributed within our DNS servers.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Ok τελικά δούλεψε ευχαριστώ για τις υποδείξεις.

    Όμως....
    Δεν είναι ακριβώς όπως το περίμενα, μου φαίνεται μισή δουλειά.
    Τι εννοώ;
    Η αρχική σελίδα του web station που βγαίνει στην πόρτα 80 λειτουργεί κανονικά με https
    Αλλά τα υπόλοιπα που βγαίνουν σε άλλες πόρτες (πχ Management UI στη 5001) εξακολουθούν να γκρινιάζουν ότι δεν έχουν ασφαλή σύνδεση. Νόμιζα ότι η πιστοποίηση θα αφορά σε ότι βλέπω από to synology αφού στην ουσία η ίδια IP είναι
    Αυτό με περιορίζει γιατί προς το παρών δεν ήθελα να φτιάξω μια custom html σελίδα, αλλά κάτι σε wordpress, η οποία σελίδα του wordpress δεν βγαίνει στην πόρτα 80.
    Βασικά δεν γνωρίζω καν πως βγαίνει ή αν βγαίνει. Τοπικά μου την εμφανίζει στο http://diskstation/wordpress/ αλλά από έξω δεν έχω πρόσβαση
    Έχω δοκιμάσει βέβαια xxx.xxx.xxx.xxx/wordpress και user.tk/wordpress αλλά ο browser γράφει ότι η σελίδα δεν βρέθηκε

    Ερώτηση λοιπόν: πως μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτή τη σελίδα και (όταν και αν αποκτήσω πρόσβαση) πως θα έχει έγκυρο https πιστοποιητικό σε αυτή;

    Edit :
    Άκυρα όλα τα παραπάνω που έγραψα. Το πιστοποιητικό δουλεύει παντού σε όλες τις πόρτες και έχω πρόσβαση https (και στη σελίδα wordpress που ήθελα, προσβάσιμη από έξω όπως ήθελα) απλά ήθελε λίγο περισσότερο ψάξιμο ήταν θέμα μιας ρύθμισης.

    Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια σας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelios4711 : 08-05-19 στις 06:29.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας