Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    20-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα , Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    US Robotics 9107A
    Παίδες δώστε τα φώτα σας διότι αυτό που συμβαίνει δεν μπορώ να το εξηγήσω.
    Στο router είναι συνδεδεμένο (ενσύρματα) ένα Access point το οποίο δίνει Wireless δίκτυο. Εδώ και 2-3 μέρες, οι ταχύτητες στο ασύρματο έχουν μεγάλη διακύμανση: σπανίως 7-8 Mbps (το οποίο ήταν και το σύνηθες) μέχρι και κάτω από 1 Mbps που έγινε πλέον ο κανόνας. Νομίζοντας ότι το Access point είναι στα τελευταία του, αγόρασα σήμερα καινούργιο αλλά προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι το πρόβλημα παραμένει. Το περίεργο είναι ότι η ενσύρματη ταχύτητα παραμένει ως είχε (10-11 Mbps).

    Τι μπορεί να φταίει;

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν είσαι ο μόνος που κάνει χρήση μια συγκεκριμένης συχνότητας/καναλιού του ασυρμάτου, το κάθε κανάλι έχει συγκεκριμένη χωρητικότητα που την μοιράζονται όλοι όσοι κάνουν χρήση του καναλιού.
    Οπότε οι επιλογές που έχεις είναι συγκεκριμένες, δοκιμάζεις να αλλάξεις κανάλι, κατέβασε κάποιο wifi analyzer και επέλεξε κάποιο κανάλι που δεν έχει πολλά AP.
    Αλλάζεις εξοπλισμό και πας στα 5Ghz που αυτή την στιγμή δεν είναι τόσο κορεσμένη σαν συχνότητα

  3. #3
    Εγγραφή
    20-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα , Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    US Robotics 9107A
    Έχω κατεβάσει στο tablet κάποιες εφαρμογές wifi analyzer οι οποίες παρέχουν πολλά στοιχεία. Τι θα πρέπει να κοιτάξω;

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skakinen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω κατεβάσει στο tablet κάποιες εφαρμογές wifi analyzer οι οποίες παρέχουν πολλά στοιχεία. Τι θα πρέπει να κοιτάξω;
    Θα μπορέσεις να δείς πόσοι άλλα ασύρματα υπάρχουν γύρω σου, θα πρέπει να βρείς ενα κανάλι που να έχει τα λιγότερα ασύρματα αλλά και τις λιγότερες παρεμβολές. πχ το να είναι άδειο το κανάλι 4 αλλά αν έχεις πολλά ασύρματα στα κανάλια 3 και 5 σημαίνει πως το 4 θα είναι χάλια.
    Αν δεις πχ οτι στο κανάλι 9 έχεις 2 άλλα ap ενώ στο κανάλι 1 έχεις 6 είναι προτιμότερο να πας στο 9 και εσύ.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα , Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    US Robotics 9107A
    Παρατήρησα ότι από τους (ελάχιστους) γείτονες και τον μοναδικό στο κτίριο (από πάνω) συγκάτοικο, μόνο 1-2 χρησιμοποιούν τα 5 Ghz. Μάλλον είναι καλή ιδέα να το αλλάξω. Από το Wireless Settings μάλλον είναι το Channel Width όπου έχω τις επιλογές 20 και 40MgHz.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skakinen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρατήρησα ότι από τους (ελάχιστους) γείτονες και τον μοναδικό στο κτίριο (από πάνω) συγκάτοικο, μόνο 1-2 χρησιμοποιούν τα 5 Ghz. Μάλλον είναι καλή ιδέα να το αλλάξω. Από το Wireless Settings μάλλον είναι το Channel Width όπου έχω τις επιλογές 20 και 40MgHz.
    Οχι δεν είναι το channel Width, θέλεις άλλον εξοπλισμό

  7. #7
    Εγγραφή
    20-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα , Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    US Robotics 9107A
    Κατάλαβα. Οπότε μόνο στο Κανάλι μπορώ να παρέμβω.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skakinen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα. Οπότε μόνο στο Κανάλι μπορώ να παρέμβω.
    Σωστα.

    Βαλε ενα screenshot να δουμε και εμεις τι γινεται με τα καναλια και να σε συμβουλευσουμε αναλογα.
    The gr81 .

  9. #9
    Εγγραφή
    20-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα , Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    US Robotics 9107A
    Θα προσπαθήσω να δώσω περισσότερα στοιχεία διότι μάλλον απαιτείται πιο συνολική λύση στο θέμα ασύρματης κάλυψης του σπιτιού.
    Το router που χρησιμοποιώ ως τώρα, είναι ένα παλιό U.S. Robotics το οποίο λειτουργεί χωρίς πρόβλημα εδώ και σχεδόν μια δεκαετία. Με ένα Access Point συνδεδεμένο πάνω του, (εδώ και αρκετά χρόνια), είχα κάλυψη, όχι ιδανική χωροταξικά, αλλά με σταθερές ταχύτητες, μέχρι που εμφανίστηκε το πρόβλημα και άρχισα να ψάχνομαι.
    Έχω ως εφεδρικό router, αυτό που μου είχαν δώσει από τη Vodafone (HOL), ένα Technicolor TD5136v2, το οποίο δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ. Το δοκίμασα σήμερα και λειτουργεί κανονικά. Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν στέλνει ισχυρό ασύρματο σήμα σε όλο το σπίτι, δεν έχει καν κεραίες. Σκέφτηκα λοιπόν,μιας και αγόρασα καινούργιο AP, ( TP-Link 901), να δοκιμάσω τους παρακάτω συνδυασμούς
    α) Technicolor + TP-Link 901 ως AP και
    β) Technicolor + AP ως Range extender (με ανάλογη χωροταξική αλλαγή του AP), όπως φαίνεται στο διάγραμμα.

    Η λύση α) δεν δοκιμάστηκε καν διότι για κάποιο λόγο το Technicolor δεν βλέπει το TP-Link 901 (ενσύρματη σύνδεση). Δοκίμασα το παλιό AP (TP-Link 801) αλλά ούτε αυτό βλέπει.
    Η λύση β) δεν δοκιμάστηκε διότι, αφού το AP δεν φαίνεται από το Technicolor, δεν μπορώ να το σετάρω αναλόγως.

    Έχω κολλήσει λοιπόν...
    Καμμιά ιδέα...;
    .......................................................................................................................


  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skakinen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα προσπαθήσω να δώσω περισσότερα στοιχεία διότι μάλλον απαιτείται πιο συνολική λύση στο θέμα ασύρματης κάλυψης του σπιτιού.
    Το router που χρησιμοποιώ ως τώρα, είναι ένα παλιό U.S. Robotics το οποίο λειτουργεί χωρίς πρόβλημα εδώ και σχεδόν μια δεκαετία. Με ένα Access Point συνδεδεμένο πάνω του, (εδώ και αρκετά χρόνια), είχα κάλυψη, όχι ιδανική χωροταξικά, αλλά με σταθερές ταχύτητες, μέχρι που εμφανίστηκε το πρόβλημα και άρχισα να ψάχνομαι.
    Έχω ως εφεδρικό router, αυτό που μου είχαν δώσει από τη Vodafone (HOL), ένα Technicolor TD5136v2, το οποίο δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ. Το δοκίμασα σήμερα και λειτουργεί κανονικά. Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν στέλνει ισχυρό ασύρματο σήμα σε όλο το σπίτι, δεν έχει καν κεραίες. Σκέφτηκα λοιπόν,μιας και αγόρασα καινούργιο AP, ( TP-Link 901), να δοκιμάσω τους παρακάτω συνδυασμούς
    α) Technicolor + TP-Link 901 ως AP και
    β) Technicolor + AP ως Range extender (με ανάλογη χωροταξική αλλαγή του AP), όπως φαίνεται στο διάγραμμα.

    Η λύση α) δεν δοκιμάστηκε καν διότι για κάποιο λόγο το Technicolor δεν βλέπει το TP-Link 901 (ενσύρματη σύνδεση). Δοκίμασα το παλιό AP (TP-Link 801) αλλά ούτε αυτό βλέπει.
    Η λύση β) δεν δοκιμάστηκε διότι, αφού το AP δεν φαίνεται από το Technicolor, δεν μπορώ να το σετάρω αναλόγως.

    Έχω κολλήσει λοιπόν...
    Καμμιά ιδέα...;
    .......................................................................................................................
    ΓΙΑ ΜΕΝΑ..... φυσικα και να βαλεις το Technicolor αντι για το US . Στην εποχη τους κανανε παπαδες.. (1998-2004)

    Απο εκει και περα... τι εννοεις να "δει" το Technicolor τα TPLINK ???? Πως περιμενεις να τα "δει" ?

    Θα ετοιμασεις το Technicolor και θα το ρυθμισεις . Φτιαξε το DHCP POOL και το lease time στα μετρα σου.
    Βαλε στατικες ΙΡ στα μηχανηματα σου. Μετα αφου θες να βαλεις σας ΑΡ το tplink... θα πρεπει να μπεις στο μενου του tplink και να το ρυθμισεις .

    Σαν repeater.... απλα θα απογοητευτεις. ειναι πολυ χαλια οι χρονοι και το προτιμουμε μονο σε περιπτωση που δεν γινεται κατι αλλο.
    The gr81 .

  11. #11
    Εγγραφή
    20-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα , Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    US Robotics 9107A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ετοιμασεις το Technicolor και θα το ρυθμισεις . Φτιαξε το DHCP POOL και το lease time στα μετρα σου.
    Τι ρυθμίσεις χρειάζονται στο Technicolor για να δει ένα AP; Στο Robotics από την αρχή έβαζα απλώς την IP του AP (192.168.1.254) και έμπαινα στο interface του.
    Για DHCP POOL και το lease time κάποια βοήθεια;

  12. #12
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skakinen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ρυθμίσεις χρειάζονται στο Technicolor για να δει ένα AP; Στο Robotics από την αρχή έβαζα απλώς την IP του AP (192.168.1.254) και έμπαινα στο interface του.
    Για DHCP POOL και το lease time κάποια βοήθεια;
    Συνηθως 50 ΙΡ για το pool ειναι αρκετες για οικιακο περιβαλλον.

    Το lease time ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη. Εγω πχ το εχω στις 8 ωρες οποτε και επισκεπτες να ερθουν θα ειναι οκ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skakinen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ρυθμίσεις χρειάζονται στο Technicolor για να δει ένα AP; Στο Robotics από την αρχή έβαζα απλώς την IP του AP (192.168.1.254) και έμπαινα στο interface του.
    Για DHCP POOL και το lease time κάποια βοήθεια;
    Δεν καταλαβαινω πως το εννοεις.

    Στο AP θα μπεις απο Υ/Η στο web interface του και θα το ρυθμισεις .
    επισης θα βαλεις μια στατικη ΙΡ (που να μην ειναι μεσα στο dhcp pool ) .
    The gr81 .

  13. #13
    Εγγραφή
    20-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα , Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    US Robotics 9107A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαινω πως το εννοεις.

    Στο AP θα μπεις απο Υ/Η στο web interface του και θα το ρυθμισεις .
    επισης θα βαλεις μια στατικη ΙΡ (που να μην ειναι μεσα στο dhcp pool ) .
    Αυτό λέω κι εγώ. Από το pc θα μπω στο web interface του.
    Η ερώτησή μου είναι αν χρειάζονται ειδικές ρυθμίσεις στο Technicolor ώστε να μπορώ να δω (στο pc) το web interface του AP.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Προφανως εννοεις.... ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ το US ROBOTICS .

    Οχι ΔΕΝ χρειαζεται κατι επιπλεον. ΑΡΚΕΙ μονο να μην υπαρχουν 2 ή περισσοτερες συσκευες με την ιδια ΙΡ στο ιδιο δικτυο.

    Συνηθως για λογους ευκολιας δινουμε το .1 στο βασικο μας ρουτερ και ακολουθουμε μετα τις στατικες των μηχανηματων μας με ομαδοποιηση.
    Τον DHCP εγω τον βαζω απο το . 100 και πανω.
    The gr81 .

  15. #15
    Εγγραφή
    20-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα , Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    US Robotics 9107A
    Σύμφωνα με το manual του AP, αν πληκτρολογήσω στον browser το http://tplinkap.net/ θα με βγάλει σε στην αρχική σελίδα του interface για να μπω με admin, admin (ως συνήθως). Αυτή η σελίδα, για κάποιο λόγο, δεν ανοίγει, οπότε χρησιμοποίησα ένα utility για να δω τις συσκευές που είναι συνδεδεμένες στο router (και τις IP τους), μεταξύ αυτών και το AP. Στο παλιό μου router φαινόταν συνδεδεμένο το AP, στο Technicolor δεν φαίνεται.

    - - - Updated - - -

    Όπως αποδείχθηκε, ο λόγος που δεν μπορούσε το καινούργιο router να δει το AP, ήταν το ότι αυτό (το AP) κρατούσε την IP από τη σύνδεση με το παλιό router. Με επαναφορά των factory defaults λύθηκε το πρόβλημα.

    Ξανασκέφτηκα την διάταξη και κλίνω προς την χρήση του AP ως Access Point και όχι ως Range extender. Είναι προτιμότερο να παίρνει ενσύρματο σήμα. Θα το τοποθετήσω κοντά στα απομακρυσμένα δωμάτια (που πάντα είχαν πρόβλημα). Το δοκίμασα και όντως το σήμα είναι πολύ καλό. Σκέφτομαι, επειδή υποστηρίζει PoE, να πάρω ένα Passive PoE Injector (κάτι ανάλογο με αυτό της εικόνας) ώστε να υπάρχει ένα μόνο καλώδιο.
    Έχετε υπόψη σας αν αυτού του είδους τα ανταπτοράκια λειτουργούν ικανοποιητικά;

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skakinen : 06-05-19 στις 21:43.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας