Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Περιοχή
    L.A. Αττικής
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17775/1023φαϊναλυ
    ISP
    πΟΤΕ
    Router
    2i /108NS/Vigor130&66Ub1
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ΟΤΕ_Cosmote
    Καλημέρα! Ανοίγω αυτό το thread για συζήτηση και ανταλλαγή/σύγκριση πληροφοριών/ιδεών σχετικά με το φθηνότερο πακέτο
    ιντερνετ που προσφέρει ο οτε αυτή την περίοδο, να δούμε τι αποδόσεις μπορεί να πιάσει και τι τυχον προβλήματα ή και μειονεκτήματα έχει.
    Έχω την εντύπωση οτι ταχύτητες download 18-19 και ανω, είναι εντελώς ανέφικτες και στην πλειοψηφία υπάρχει κάποιος περιορισμός στα 16 περίπου.
    Σε σχέση με την προ-αναβάθμισης γραμμών εποχή τι αλλαγές έχετε παρατηρήσει;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SouthDog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα! Ανοίγω αυτό το thread για συζήτηση και ανταλλαγή/σύγκριση πληροφοριών/ιδεών σχετικά με το φθηνότερο πακέτο
    ιντερνετ που προσφέρει ο οτε αυτή την περίοδο, να δούμε τι αποδόσεις μπορεί να πιάσει και τι τυχον προβλήματα ή και μειονεκτήματα έχει.
    Έχω την εντύπωση οτι ταχύτητες download 18-19 και ανω, είναι εντελώς ανέφικτες και στην πλειοψηφία υπάρχει κάποιος περιορισμός στα 16 περίπου.
    Σε σχέση με την προ-αναβάθμισης γραμμών εποχή τι αλλαγές έχετε παρατηρήσει;
    Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός απο την πλευρά της cosmote ή όποιου άλλου παρόχου.

    Σε σύγκριση με παλιότερα που έπιανα 10Mbit λόγο απόστασης και crosstalk τώρα που έχει γίνει η σύνδεση σε καμπίνα πιάνω 24/1 καθαρά

  3. #3
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Περιοχή
    L.A. Αττικής
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17775/1023φαϊναλυ
    ISP
    πΟΤΕ
    Router
    2i /108NS/Vigor130&66Ub1
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός απο την πλευρά της cosmote ή όποιου άλλου παρόχου.

    Σε σύγκριση με παλιότερα που έπιανα 10Mbit λόγο απόστασης και crosstalk τώρα που έχει γίνει η σύνδεση σε καμπίνα πιάνω 24/1 καθαρά
    24 κλειδωνει να υποθέσω; ειναι το attainable? αν σου ειν ευκολο κάποιο screenshot , το actual πόσο είναι; το οφέλιμο δηλαδή
    λες για γραμμή οικιάκη; ρωτάω επειδή βλεπω στα stats του προφιλ σου παραθέτεις cable 200αρα

    ρουτερ έχεις ασους και modem/router draytec ?

    oσο για το θέμα περιορισμου εχω τις επιφυλαξεις μου επειδή η γραμμή μου εχει δυνατότητα κλειδώματος 20 και 22 (με άλλο ρουτερ/μοντεμ), και τώρα που ζήτησα ελευθερο προφίλ(με εχουν σε καποιο δοκιμαστικο τωρα μαλλον) έχω attainable 14 από 16 που είχα προ λίγων ημερών,
    επιπλεόν το στο speedtest.net τελικιάζει κάπου στα 3'' περιπου πράγμα που δείχνει ότι η γραμμή σηκώνει άνετα παραπάνω, επισης στο dslreports.com το γράφημα του download φαίνεται κλιπαρισμένο ενω αρκετες φορες για κάποια μικρα διαστήματα εχει καποια spikes σε ταχυτητα ανωτερης της τελικης καταγραφομενης

    PS: το χειμώνα σε συζητηση που είχα με τεχνικό που είπε ότι έπιανα πανω απ το μέσο όρο της περιοχής , δεν του ανεφερα βέβαια ότι χρησιμοποιούσα το προηγούμενο ρουτερ H108NS με firmware πριν το 1,7... και οχι το speedport entry 2i

    PS2: crosstalk είχες λόγω παλαιών καμπινών με τις μακαρονάδες καλώδια;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SouthDog : 05-05-19 στις 13:27.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SouthDog Εμφάνιση μηνυμάτων
    24 κλειδωνει να υποθέσω; ειναι το attainable? αν σου ειν ευκολο κάποιο screenshot , το actual πόσο είναι; το οφέλιμο δηλαδή
    λες για γραμμή οικιάκη; ρωτάω επειδή βλεπω στα stats του προφιλ σου παραθέτεις cable 200αρα

    ρουτερ έχεις ασους και modem/router draytec ?
    το attainable είναι πάνω απο 100 λόγο καμπίνας, το actual είναι 24/1 για οικιακή γραμμή, Router έχω το Oxygen του ΟΤΕ λόγο isdn έχω και άλλη γραμμή 200αρά

  5. #5
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Περιοχή
    L.A. Αττικής
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17775/1023φαϊναλυ
    ISP
    πΟΤΕ
    Router
    2i /108NS/Vigor130&66Ub1
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    το attainable είναι πάνω απο 100 λόγο καμπίνας, το actual είναι 24/1 για οικιακή γραμμή, Router έχω το Oxygen του ΟΤΕ λόγο isdn έχω και άλλη γραμμή 200αρά
    attainable 100+ σε οικιακή 24αρα πως γίνεται; (εκτός κι αν δεν λες για 2ble play 24) ακούγεται παράξενο, ίσως είναι πολυ ιδιάζουσα περίπτωση και το πακέτο είναι συδυασμός επαγγελματικό με οικιακό όποτε κατα βάση μιλάμε για κάποιο τροποποιημένο εταιρικό(ή συνδυαστικό) προφίλ στον πάροχο;

    το crosstalk που είχες παλιότερα πως το χες διαπιστώσει;


    στο παρακάτω λινκ post #11, αναφέρει ένας φίλος από Σαλόνικα ότι αρχικα είχε 20 μετά πήγε 17 και τώρα έχει 16
    https://www.adslgr.com/forum/threads...BD%CE%AF%CE%B1

    παρόμοια ιστορία έχει και η γραμμή μου με οτε all the way εδώ κάτω απ το αυλάκι

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SouthDog Εμφάνιση μηνυμάτων
    attainable 100+ σε οικιακή 24αρα πως γίνεται; (εκτός κι αν δεν λες για 2ble play 24) ακούγεται παράξενο, ίσως είναι πολυ ιδιάζουσα περίπτωση και το πακέτο είναι συδυασμός επαγγελματικό με οικιακό όποτε κατα βάση μιλάμε για κάποιο τροποποιημένο εταιρικό(ή συνδυαστικό) προφίλ στον πάροχο;

    το crosstalk που είχες παλιότερα πως το χες διαπιστώσει;


    στο παρακάτω λινκ post #11, αναφέρει ένας φίλος από Σαλόνικα ότι αρχικα είχε 20 μετά πήγε 17 και τώρα έχει 16
    https://www.adslgr.com/forum/threads...BD%CE%AF%CE%B1

    παρόμοια ιστορία έχει και η γραμμή μου με οτε all the way εδώ κάτω απ το αυλάκι
    Σου γράφω πιο πανω πως παίρνω απο καμπίνα, ο συχρονισμος είναι σε vdsl2 mode το profile είναι στα 24/1, κανονικά Home σύνδεση double play 24, το crosstalk είναι περιορισμός της τεχνολογίας, υπάρχει σε όλους και αυτός στο ποστ 11 είναι επιβεβαίωση

  7. #7
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ωρίστε και φώτο στά 24/1
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20190506_141738.jpg  


  8. #8
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20519 /1003
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SouthDog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα! Ανοίγω αυτό το thread για συζήτηση και ανταλλαγή/σύγκριση πληροφοριών/ιδεών σχετικά με το φθηνότερο πακέτο
    ιντερνετ που προσφέρει ο οτε αυτή την περίοδο, να δούμε τι αποδόσεις μπορεί να πιάσει και τι τυχον προβλήματα ή και μειονεκτήματα έχει.
    Έχω την εντύπωση οτι ταχύτητες download 18-19 και ανω, είναι εντελώς ανέφικτες και στην πλειοψηφία υπάρχει κάποιος περιορισμός στα 16 περίπου.
    Σε σχέση με την προ-αναβάθμισης γραμμών εποχή τι αλλαγές έχετε παρατηρήσει;
    Καλησπέρα. Είναι να σου κάτσει


  9. #9
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Περιοχή
    L.A. Αττικής
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17775/1023φαϊναλυ
    ISP
    πΟΤΕ
    Router
    2i /108NS/Vigor130&66Ub1
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου γράφω πιο πανω πως παίρνω απο καμπίνα, ο συχρονισμος είναι σε vdsl2 mode το profile είναι στα 24/1, κανονικά Home σύνδεση double play 24, το crosstalk είναι περιορισμός της τεχνολογίας, υπάρχει σε όλους και αυτός στο ποστ 11 είναι επιβεβαίωση
    Aν δεις πάνω πάνω αριστερά εδώ στο φόρουμ λέει : ADSL, ADSL 2, ADSL 2+ και Broadband Providers COSMΟΤΕ
    αν διαβάσεις το πρώτο πόστ λέει : σχετικά με το φθηνότερο πακέτο ιντερνετ που προσφέρει ο οτε αυτή την περίοδο

    με γειά σου με χάρα σου που έχεις τη δυνατότητα να έχεις κάποιο πακέτο fiber home να το χαίρεσαι και να το αξιοποιήσεις όπως ποθείς, δεν το σηκώνουν τα πορτοφόλια ολονών
    επίσης συντρέχουν ιδιαίτερες ιδανικές συνθήκες αποστάσεως/συνδεσμολογίας και καλύτερου ρουτερ μιας κ δεν έχεις το χρέπι ημίαιμο ΖΤΕ speedport

    όσο περι του crosstalk και το ποστ#11 πολυ επιφυλάσομαι/αμφιβάλλω , απ ότι έψαξα κάμποσο περι crosstalk variation over the years, είδα κάπου ότι μπορεί σε βαθος 6ετιας περίπου να υπάρξει απώλεια της ταξης του 10%
    και τα νούμερα εδώ δεν δείχνουν αυτό εδώ αλλά κόφτες/traffic shaping από μεριάς οτε, νυν θυγατρικής σε χώρα μπανανία της μαμάς DT , τεσπα θα ξαναψάξω και θα βάλω καποιο λινκ εδώ ή θ' ανοιξω thread για το θέμα.

    @heavysmok συμφωνώ και επαυξάνω, μετά από άνοιγμα ticket (ζήτησα μικρή αυξηση ταχύτητας και ελεύθερο προφίλ) και 4 τηλέφωνα παρακαλώ σε διάφορές μέρες έτυχε να μιλήσω με άτομο που σκάμπαζε και ενέργησε άμεσα (Αντώνη thx 1more time!) από actual 18 attainable 16 και snr 9, μου το μετέτρεψαν σε actual 17,9 attainable 17κάτι snr 9,1 με speedport, snr 8 με άλλο μοντεμ και έχουμε τα εξής:


    αφιλτρο snr 4
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20912u991psd17mishsnr4att10 ATU-R Info.jpg 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  119,5 KB 
ID: 203579

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20912u991psd17mishsnr4att10.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  46,2 KB 
ID: 203580
    με φιλτρο snr 4

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20900snr4 up1007 psd17mish.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  193,7 KB 
ID: 203581

    δεν ειναι τελείως ελευθερο προφιλ, ίσως να έχουν εντολές να μην δίνουν, base snr έχω 8 με aftermarket modem & router kαι 9,1 με το slowport 2i

    btw ολλανδικό firmware πάνω και αγγλικό alternative κάτω

    η γραμμή σηκώνει άνετα αρχικό snr 7


    ΥΓ: μήπως είναι καιρός και άλλες εταιρίες εκτος απ τη φορθνετ να δίνουν παλέτο σκέτου ίντερνετ; στην Ιταλία αν δεν κάνω λάθος η wind δίνει, εδώ οχι...

    ΥΓ2 : αυτό το Annex K δεν ξέρω τι κουμάσι είναι... πραγματικά, κ δεν μου πολυαρέσει...

    ΥΓ3 : χειροτέρεψε κάπως το ping προς Γερμανία, αλλά δεεν γαργαλιεται
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SouthDog : 11-05-19 στις 00:12.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SouthDog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν δεις πάνω πάνω αριστερά εδώ στο φόρουμ λέει : ADSL, ADSL 2, ADSL 2+ και Broadband Providers COSMΟΤΕ
    αν διαβάσεις το πρώτο πόστ λέει : σχετικά με το φθηνότερο πακέτο ιντερνετ που προσφέρει ο οτε αυτή την περίοδο

    με γειά σου με χάρα σου που έχεις τη δυνατότητα να έχεις κάποιο πακέτο fiber home να το χαίρεσαι και να το αξιοποιήσεις όπως ποθείς, δεν το σηκώνουν τα πορτοφόλια ολονών
    επίσης συντρέχουν ιδιαίτερες ιδανικές συνθήκες αποστάσεως/συνδεσμολογίας και καλύτερου ρουτερ μιας κ δεν έχεις το χρέπι ημίαιμο ΖΤΕ speedport

    όσο περι του crosstalk και το ποστ#11 πολυ επιφυλάσομαι/αμφιβάλλω , απ ότι έψαξα κάμποσο περι crosstalk variation over the years, είδα κάπου ότι μπορεί σε βαθος 6ετιας περίπου να υπάρξει απώλεια της ταξης του 10%
    και τα νούμερα εδώ δεν δείχνουν αυτό εδώ αλλά κόφτες/traffic shaping από μεριάς οτε, νυν θυγατρικής σε χώρα μπανανία της μαμάς DT , τεσπα θα ξαναψάξω και θα βάλω καποιο λινκ εδώ ή θ' ανοιξω thread για το θέμα.

    @heavysmok συμφωνώ και επαυξάνω, μετά από άνοιγμα ticket (ζήτησα μικρή αυξηση ταχύτητας και ελεύθερο προφίλ) και 4 τηλέφωνα παρακαλώ σε διάφορές μέρες έτυχε να μιλήσω με άτομο που σκάμπαζε και ενέργησε άμεσα (Αντώνη thx 1more time!) από actual 18 attainable 16 και snr 9, μου το μετέτρεψαν σε actual 17,9 attainable 17κάτι snr 9,1 με speedport, snr 8 με άλλο μοντεμ και έχουμε τα εξής:


    αφιλτρο snr 4
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20912u991psd17mishsnr4att10 ATU-R Info.jpg 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  119,5 KB 
ID: 203579

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20912u991psd17mishsnr4att10.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  46,2 KB 
ID: 203580
    με φιλτρο snr 4

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20900snr4 up1007 psd17mish.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  193,7 KB 
ID: 203581

    δεν ειναι τελείως ελευθερο προφιλ, ίσως να έχουν εντολές να μην δίνουν, base snr έχω 8 με aftermarket modem & router kαι 9,1 με το slowport 2i

    btw ολλανδικό firmware πάνω και αγγλικό alternative κάτω

    η γραμμή σηκώνει άνετα αρχικό snr 7


    ΥΓ: μήπως είναι καιρός και άλλες εταιρίες εκτος απ τη φορθνετ να δίνουν παλέτο σκέτου ίντερνετ; στην Ιταλία αν δεν κάνω λάθος η wind δίνει, εδώ οχι...

    ΥΓ2 : αυτό το Annex K δεν ξέρω τι κουμάσι είναι... πραγματικά, κ δεν μου πολυαρέσει...

    ΥΓ3 : χειροτέρεψε κάπως το ping προς Γερμανία, αλλά δεεν γαργαλιεται
    Το ping όντος έχει ανέβει 7-9 ms και προς Γερμανία 5-10ms το άλλο που είδα είναι ότι στο speedtest μου έβγαζε COSMOTE Thessaloniki και όχι COSMOTE Athens...

  11. #11
    Εγγραφή
    21-11-2017
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    Φιλε μου ο sdikr απλα σου ανεφερε οτι παιρνει 24/1 απο καμπινα ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΓΙΑ ADSL ΕΩΣ 24. Απλα επειδη παιρνει απο καμπινα κουμπωνει στα 24/ και εχει max attainable 100-100+. Και εγω απο καμπινα παιρνω και εχω max attainable 103. Πληρωνω 23 ευρω και στο λογαριασμο μου γραφει DOUPLE PLAY 24. Ουτε FttC/FttH ουτε τιποτα.

    Τωρα για τις θεωριες περι "attainable 100+ σε οικιακή 24αρα πως γίνεται; (εκτός κι αν δεν λες για 2ble play 24) ακούγεται παράξενο, ίσως είναι πολυ ιδιάζουσα περίπτωση και το πακέτο είναι συδυασμός επαγγελματικό με οικιακό όποτε κατα βάση μιλάμε για κάποιο τροποποιημένο εταιρικό(ή συνδυαστικό) προφίλ στον πάροχο;" Αυτα συγνωμη αλλα δεν υφιστανται.

    Δεν ξερω καν που μπορει να τα διαβασες και να τα αναφερεις. Οσοι εχουν κοντα τους καμπινα η COSMOTE τους δινει απο εκει στην ιδια τιμη ADSL που κλειδωνει στα 24/1 απλα εχει VDSL modulation. Δεν ειναι καμια ιδιαζουσα περιπτωση. Ειναι παρα πολλες χιλιαδες συνδρομητες ετσι.

    Εσυ συνεχισε να ψαχνεις για κοφτες και προφιλ και traffic shaping. Εφοσον δε μπορεις να καταλαβεις τα απλα απορω γιατι ψαχνεις να βρεις ακρη στα συνθετα

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SouthDog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν δεις πάνω πάνω αριστερά εδώ στο φόρουμ λέει : ADSL, ADSL 2, ADSL 2+ και Broadband Providers COSMΟΤΕ
    αν διαβάσεις το πρώτο πόστ λέει : σχετικά με το φθηνότερο πακέτο ιντερνετ που προσφέρει ο οτε αυτή την περίοδο

    με γειά σου με χάρα σου που έχεις τη δυνατότητα να έχεις κάποιο πακέτο fiber home να το χαίρεσαι και να το αξιοποιήσεις όπως ποθείς, δεν το σηκώνουν τα πορτοφόλια ολονών
    επίσης συντρέχουν ιδιαίτερες ιδανικές συνθήκες αποστάσεως/συνδεσμολογίας και καλύτερου ρουτερ μιας κ δεν έχεις το χρέπι ημίαιμο ΖΤΕ speedport

    όσο περι του crosstalk και το ποστ#11 πολυ επιφυλάσομαι/αμφιβάλλω , απ ότι έψαξα κάμποσο περι crosstalk variation over the years, είδα κάπου ότι μπορεί σε βαθος 6ετιας περίπου να υπάρξει απώλεια της ταξης του 10%
    και τα νούμερα εδώ δεν δείχνουν αυτό εδώ αλλά κόφτες/traffic shaping από μεριάς οτε, νυν θυγατρικής σε χώρα μπανανία της μαμάς DT , τεσπα θα ξαναψάξω και θα βάλω καποιο λινκ εδώ ή θ' ανοιξω thread για το θέμα.

    @heavysmok συμφωνώ και επαυξάνω, μετά από άνοιγμα ticket (ζήτησα μικρή αυξηση ταχύτητας και ελεύθερο προφίλ) και 4 τηλέφωνα παρακαλώ σε διάφορές μέρες έτυχε να μιλήσω με άτομο που σκάμπαζε και ενέργησε άμεσα (Αντώνη thx 1more time!) από actual 18 attainable 16 και snr 9, μου το μετέτρεψαν σε actual 17,9 attainable 17κάτι snr 9,1 με speedport, snr 8 με άλλο μοντεμ και έχουμε τα εξής:


    αφιλτρο snr 4
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20912u991psd17mishsnr4att10 ATU-R Info.jpg 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  119,5 KB 
ID: 203579

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20912u991psd17mishsnr4att10.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  46,2 KB 
ID: 203580
    με φιλτρο snr 4

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20900snr4 up1007 psd17mish.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  193,7 KB 
ID: 203581

    δεν ειναι τελείως ελευθερο προφιλ, ίσως να έχουν εντολές να μην δίνουν, base snr έχω 8 με aftermarket modem & router kαι 9,1 με το slowport 2i

    btw ολλανδικό firmware πάνω και αγγλικό alternative κάτω

    η γραμμή σηκώνει άνετα αρχικό snr 7


    ΥΓ: μήπως είναι καιρός και άλλες εταιρίες εκτος απ τη φορθνετ να δίνουν παλέτο σκέτου ίντερνετ; στην Ιταλία αν δεν κάνω λάθος η wind δίνει, εδώ οχι...

    ΥΓ2 : αυτό το Annex K δεν ξέρω τι κουμάσι είναι... πραγματικά, κ δεν μου πολυαρέσει...

    ΥΓ3 : χειροτέρεψε κάπως το ping προς Γερμανία, αλλά δεεν γαργαλιεται
    Πραγματικά ενας αχταρμάς και λίγο απο γιουβέτσι.

    Σου είπα πως το πακέτο είναι το Double play 24M, αυτό πληρώνω αυτό έχω, πριν το Oxygen είχα το speedport ίδια ταχύτητα είχα και εκεί.
    Οσο για το crosstalk, αμφέβαλε όσο θέλεις, κάποιοι για παράδειγμα αμφιβάλουν ακομα πως η γή δεν είναι επίπεδη, αυτό δεν σημαίνει πως είναι.

  13. #13
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Περιοχή
    L.A. Αττικής
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17775/1023φαϊναλυ
    ISP
    πΟΤΕ
    Router
    2i /108NS/Vigor130&66Ub1
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου ο sdikr απλα σου ανεφερε οτι παιρνει 24/1 απο καμπινα ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΓΙΑ ADSL ΕΩΣ 24. Απλα επειδη παιρνει απο καμπινα κουμπωνει στα 24/ και εχει max attainable 100-100+. Και εγω απο καμπινα παιρνω και εχω max attainable 103. Πληρωνω 23 ευρω και στο λογαριασμο μου γραφει DOUPLE PLAY 24. Ουτε FttC/FttH ουτε τιποτα.

    Τωρα για τις θεωριες περι "attainable 100+ σε οικιακή 24αρα πως γίνεται; (εκτός κι αν δεν λες για 2ble play 24) ακούγεται παράξενο, ίσως είναι πολυ ιδιάζουσα περίπτωση και το πακέτο είναι συδυασμός επαγγελματικό με οικιακό όποτε κατα βάση μιλάμε για κάποιο τροποποιημένο εταιρικό(ή συνδυαστικό) προφίλ στον πάροχο;" Αυτα συγνωμη αλλα δεν υφιστανται.

    Δεν ξερω καν που μπορει να τα διαβασες και να τα αναφερεις. Οσοι εχουν κοντα τους καμπινα η COSMOTE τους δινει απο εκει στην ιδια τιμη ADSL που κλειδωνει στα 24/1 απλα εχει VDSL modulation. Δεν ειναι καμια ιδιαζουσα περιπτωση. Ειναι παρα πολλες χιλιαδες συνδρομητες ετσι.

    Εσυ συνεχισε να ψαχνεις για κοφτες και προφιλ και traffic shaping. Εφοσον δε μπορεις να καταλαβεις τα απλα απορω γιατι ψαχνεις να βρεις ακρη στα συνθετα

    Σε περιπτωση που δεν θελετε να διαβάσετε / βαριεστε ή διαβάσατε γρήγορα, ΞΑΝΑΛΕΩ το θέμα είναι για το πιο φτηνο 24αρι ΑDSL oχι vdsl... είτε θέλετε να καταλάβετε είτε οχι
    λιγάκι σεβασμός στο θέμα

    κόφτες υπάρχουν, ειδικότατα όσο παίζει ΑΝΝΕX K που δεν ξέρει κανείς να εξηγησει εδω τι παίζει με αυτο(και σε googl-αρισμα δεν βγάζει κάτι...) , άποψη μου έχω και ενδείξεις, ειδικά με το στοκ low cost μοντεμ της συμφοράς, αν αλλάξω πάροχο θα πιανω παραπάνω, σέβομαι την αποψη σου σεβάσου και συ τη δικιά μου και no comment για τα υπόλοιπα, προσπαθώ να μάθω σε βάθος και δεν παίρνω σαν ευαγγελιο την άποψη του καθένα στο κάθε φορουμ που πολυ πιθανώς έχει σταματήσει να ενημερώνεται επαρκως σε κάποια θέματα και αναμασαει παροχημένες πληροφορίες ίσως και 10ετιας πισω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά ενας αχταρμάς και λίγο απο γιουβέτσι.

    Σου είπα πως το πακέτο είναι το Double play 24M, αυτό πληρώνω αυτό έχω, πριν το Oxygen είχα το speedport ίδια ταχύτητα είχα και εκεί.
    Οσο για το crosstalk, αμφέβαλε όσο θέλεις, κάποιοι για παράδειγμα αμφιβάλουν ακομα πως η γή δεν είναι επίπεδη, αυτό δεν σημαίνει πως είναι.
    διαβασες καθόλου; ή μάλλον οχι; ειρωνίες θα μπορούσα να κανω και γω αλλά θα τις αποφύγω, επειδή στην Ελλαδάρα τα ξερουμε όλα καλό θα ταν που και που να γκουγκλαραμε... οτι δεν ξερουμε καλα , για δικια σου ενημέρωση αλλά και των υπολοίπων αναφέρω οτι το crosstalk σε adsl είναι κάπως , σε adsl 2 είναι αλλιώς και σε vdsl ακόμη πιο διαφορετικό, το να κάθεται κάποιος να λέει με mentality adsl , ότι το crosstalk είναι το ίδιο σε adsl 2 είναι απλά λάθος και δεν θα επεκταθω ουτε θα ειρωνευτώ... είναι ανθρώπινο να χουν καποιοι εμμονές και επίσης ανθρώπινο (μπορει να μην ξέρουν να διαβάσουν αγγλικά καλά ) να μην έχουν πρόσβαση σε πληροφορίες ότι το adsl2 και adsl2+ αντιμετωπίζει ΚΑΛΥΤΕΡΑ το crosstalk σε σχέση με το απλό adsl... έχουμε 2019 πλεον , ούτε 2009 ούτε 2005 ούτε 2004 ... επιπλέον έχουν αλλάξει ΑΡΚΕΤΑ οι υποδομές με το πέρασμα του χρόνου, άρα και η δεδομένη κατάσταση, επομένως είναι άκυρη η εφαρμογή παλιάς λογικής της εποχής του μονοπωλίου οτε/ πρωτων χρονων εναλλακτικων παροχων , τη σήμερον ημέρα

    και ξαναλέω το παρον θέμα είναι για το φτηνότερο πακέτο ιντερνετ... δεν έχει σχεση με vdsl

    το φτηνότερο ιντερνετ που δινουν ΟΛΟΙ οι πάροχοι τωρα αυτή την περίοδο δεν έχει σχεση με vdsl

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ping όντος έχει ανέβει 7-9 ms και προς Γερμανία 5-10ms το άλλο που είδα είναι ότι στο speedtest μου έβγαζε COSMOTE Thessaloniki και όχι COSMOTE Athens...
    μηπως ξέρει κανεις αν έχει αλλάξει κάτι με τη δρομολόγηση στο εξωτερικό; ή παίζει να σουταρανε παλιους τεχνικους και κανουν τις ρυθμίσεις καινουριοι που δεν ξέρουν και πολλά; προσωπικά είχε τυχει να μουν χουν ενεργοποιήσει ρυθμίσεις επιπλέον που χρειάζονταν μόνο σε απλό adsl που δεν υφίσταται πλεον, ή και άλλες vdsl , ενω η γραμμή και η υπηρεσία που παίρνω είναι adsl2

    ή έχουν επιλέξει διαφορετική οικονομικότερη γι' αυτους δρομολόγηση;

    παλιότερα απ όσο ήξερα μέσω Φρανκφούρτης γινόταν

    ΥΓ: βλέπω περίπου μισο Μbps πτώση επειδή αλλάζω μοντεμ/ρουτερ που και που(αντε 1 αλλαγή ανα 2ημερο 3ημερο μπόρει και παραπάνω σε καποιες περιπτώσεις) και το ερμηνεύουν σαν αποσύνδεση απλά ΕΛΕΟΣ 2019 έχουμε και έχω πάρει τηλέφωνα και έχω εξηγήσει, δυστυχώς στα 4 άτομα 1 μονο καταλάβαινε/ήταν σε θεση να εξυπηρετήσει

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SouthDog Εμφάνιση μηνυμάτων

    διαβασες καθόλου; ή μάλλον οχι; ειρωνίες θα μπορούσα να κανω και γω αλλά θα τις αποφύγω, επειδή στην Ελλαδάρα τα ξερουμε όλα καλό θα ταν που και που να γκουγκλαραμε... οτι δεν ξερουμε καλα , για δικια σου ενημέρωση αλλά και των υπολοίπων αναφέρω οτι το crosstalk σε adsl είναι κάπως , σε adsl 2 είναι αλλιώς και σε vdsl ακόμη πιο διαφορετικό, το να κάθεται κάποιος να λέει με mentality adsl , ότι το crosstalk είναι το ίδιο σε adsl 2 είναι απλά λάθος και δεν θα επεκταθω ουτε θα ειρωνευτώ... είναι ανθρώπινο να χουν καποιοι εμμονές και επίσης ανθρώπινο (μπορει να μην ξέρουν να διαβάσουν αγγλικά καλά ) να μην έχουν πρόσβαση σε πληροφορίες ότι το adsl2 και adsl2+ αντιμετωπίζει ΚΑΛΥΤΕΡΑ το crosstalk σε σχέση με το απλό adsl... έχουμε 2019 πλεον , ούτε 2009 ούτε 2005 ούτε 2004 ... επιπλέον έχουν αλλάξει ΑΡΚΕΤΑ οι υποδομές με το πέρασμα του χρόνου, άρα και η δεδομένη κατάσταση, επομένως είναι άκυρη η εφαρμογή παλιάς λογικής της εποχής του μονοπωλίου οτε/ πρωτων χρονων εναλλακτικων παροχων , τη σήμερον ημέρα

    και ξαναλέω το παρον θέμα είναι για το φτηνότερο πακέτο ιντερνετ... δεν έχει σχεση με vdsl

    το φτηνότερο ιντερνετ που δινουν ΟΛΟΙ οι πάροχοι τωρα αυτή την περίοδο δεν έχει σχεση με vdsl
    Ναι έχω διαβάσει, εσυ είναι προφανές πως όχι, ή καλύτερα διαβάζεις ότι θέλεις.
    Το vectoring στο vdsl2 είναι το μόνο που μπορεί να διαχειριστεί καλύτερα το crosstalk όχι όμως και να το εξαφανίσει. στην Adsl2+ δεν υπάρχει κάτι. Ακόμα το έχεις λίγο ανάποδα στο απλό adsl το crosstalk επηρεάζει λιγότερο, στο adsl2+ επηρεάζει πιο πολύ και στο Vdsl2 ακόμα πιο πολύ, Δεν έχει να κάνει με Ελλάδα, ΟΤΕ κλπ, έτσι είναι παντού στον κόσμο, είναι περιορισμός της συγκεκριμένης τεχνολογίας.
    Η χρονολογία δεν παίζει ρόλο όταν έχεις μια τεχνολογία του 2003 και το 2100 πάλι τεχνολογία του 2003 θα είναι.

    ΥΓ μου αρέσει πολύ το ότι δεν ειρωνεύεσαι!! φαντάσου τι θα έλεγες αν το έκανες κιόλας!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 30-05-19 στις 14:51.

  15. #15
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το θέμα δεν είναι τι τεχνολογίας xdsl είναι η σύνδεση. Τον πάροχο δεν τον ενδιαφέρει σε τι πόρτα θα σε συνδέσει, αν θα είναι ADSL1/2/2+ ή VDSL1/2/vectoring, απλά σε συνδέει σε αυτή που είναι διαθέσιμη και εφόσον μιλάμε για το φθηνότερο θα ρυθμίσει το προφίλ σε 24/1, που είναι και το "entry level" που διαθέτει. Είναι πολύ απλά νομίζω τα πράγματα...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας