Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    331
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    LinkSys 354G
    Path Level
    Interleaved
    Θέλω να στήσω έναν VPN server στο γραφείο και είχα ζητήσει static IP από την Cosmote εδώ και 1,5 μήνα και χθες μου είπαν ότι το είχαν ξεχάσει και τώρα πάει για Ιούνιο (!!!!)

    Επειδή την Παρασκευή φεύγω για δουλειά εκτός Αθηνών θα χρειαστώ *επειγόντως* ένα VPN service γιατί το απαιτεί η δουλειά που πάω να κάνω. Είπα να βάλω VPN πάνω από DDNS αλλά άνοιξα τις DDNS ρυθμίσεις του router μου (Asus DSL-AC68U) και είδα αυτό το μήνυμα:

    Κώδικας:
    The wireless router currently uses a private WAN IP address.
    This router may be in the multiple-NAT environment and DDNS service cannot work in this environment.
    Η IP διέυθυνσή μου είναι 94.x.x.x και φαίνεται να είναι public.

    Πάνω στο router έχω ένα Ethernet switch και πάνω στο switch είναι άλλοι 2 υπολογιστές. Η γραμμή είναι ISDN και μεσολαβεί ένα "κουτί" (δεν ξέρω τι είναι) μεταξύ της γραμμής και του router.

    Ερώτηση 1: Λύνονται άμεσα τα παραπάνω προβλήματα;
    Ερώτηση 2: Υπάρχει περίπτωση (αν τελικά το πρόβλημα είναι στην Cosmote π.χ. είμαι πίσω από ΝΑΤ) να έχει λυθεί το θέμα πρίν την Παρασκευή. Είναι πολύ επείγον.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Την ip που την βλεπεις, στην σελίδα status του router ή σε κάποιο site;

  3. #3
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    331
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    LinkSys 354G
    Path Level
    Interleaved
    Συγκεκριμένα εδω:

    h**ps://www.myip.com/

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγκεκριμένα εδω:

    h**ps://www.myip.com/
    Δες αν είναι η ίδια με αυτή που παίρνει το router στο wan Κομμάτι, μάλλον δεν είναι, όποτε κάνεις τηλέφωνο στον ΟΤΕ και ζητάς να σε βγάλουν απο το ΝΑΤ (cgn) καθώς έχεις κάμερες κλπ

  5. #5
    Εγγραφή
    12-09-2016
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες αν είναι η ίδια με αυτή που παίρνει το router στο wan Κομμάτι, μάλλον δεν είναι, όποτε κάνεις τηλέφωνο στον ΟΤΕ και ζητάς να σε βγάλουν απο το ΝΑΤ (cgn) καθώς έχεις κάμερες κλπ
    Σε ευχαριστώ φίλε μου, έχεις δίκιο. Στο admin panel του ρουτερ ξεκινάει από 100.x.x.x

    Λες να τους πω ότι έχω κάμερες. Αν τους πω ότι θέλω να κάνω VPN που είναι η πραγματικότητα δεν τους κάνει σαν δικαιολογία;

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antirix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ φίλε μου, έχεις δίκιο. Στο admin panel του ρουτερ ξεκινάει από 100.x.x.x

    Λες να τους πω ότι έχω κάμερες. Αν τους πω ότι θέλω να κάνω VPN που είναι η πραγματικότητα δεν τους κάνει σαν δικαιολογία;
    Δεν νομίζω να έχεις θέμα, πες τους πως θες να έχεις πρόσβαση απο έξω σε υπηρεσίες στον υπολογιστή σου και είναι απαραίτητο να έχεις την πραγματική ip εσύ και όχι πίσω απο nat

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας