Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Γεια σας παιδιά,

    Είμαι σε διαδικασία προσπάθειας αλλαγής του απαίσιου router που μου έχει δώσει η WIND. Αφού διάβασα μηνύματα του φόρουμ κατέληξα στο ότι θα περάσω μαρτύρια μέχρι να πάρω τα σωστά στοιχεία σύνδεσης για το PPPoE και χειρότερα μαρτύρια για να καταφέρω ίντερνετ και VoIP να δουλέψουν ταυτόχρονα καθώς η WIND ούτε καν δίνει στοιχεία σύνδεσης για το VoIP. Διάβασα όμως ότι υπάρχει δυνατότητα να έχω WAN μέσω ενός δικού μου ρούτερ και να χρησιμοποιώ ταυτοχρόνως το Technicolor μόνο για το VoIP με 2 PPPoE συνδέσεις. Διαφωτίστε με στο αν ισχύει όντως κάτι τέτοιο. Επίσης έχει δοκμάσει κανείς στο δίκτυο της WIND το TP-LINK Archer VR400 v2 γιατί αυτό είναι το ρούτερ που με ενδιαφέρει να πάρω. Δώστε λίγο φώτα παιδιά γιατί το έχουν κάνει πυρηνική επιστήμη...

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τα παραπάνω γίνεται αν έχεις ote/cosmote,

  3. #3
    Δηλαδή αυτό που είπε ο zapatas εδώ https://www.adslgr.com/forum/threads...AE%CF%83%CE%B7 δεν ισχύει;

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NickDelta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αυτό που είπε ο zapatas εδώ https://www.adslgr.com/forum/threads...AE%CF%83%CE%B7 δεν ισχύει;
    Όπως λέει και αυτός

    Sorry αλλά αναφερόμουν σε επαγγελματικό πακέτο που έχει oxygen και όχι technicolol.

  5. #5
    Σόρρυ δεν το είχα δει αυτό αλλά δες μετά τι λέει ο Samj5gr....Γενικά μπέρδεμα η υπόθεση.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vf Power Station Wi-Fi 6
    Path Level
    Interleaved
    Εάν το Technicolor έχει τη δυνατότητα να μπει σε bridge mode, τότε θεωρητικά θα μπορεί να δουλέψει αυτό που θέλεις

  7. #7
    Σήμερα μπήκα στην διαδικασία να αρχίσω να παίρνω τηλέφωνα την τεχνική υποστήριξη και έπειτα από πάρα πολλές διαμάχες και ταλαιπωρία κατάφερα να πετύχω αυτό που θέλω και να κάνω να δουλέψει το technicolor ως γέφυρα για ένα άλλο ρούτερ. Ουσιαστικά το PPPoE έγινε από το ρούτερ μου μέσω της WAN port που ήταν συνδεδεμένη με μία LAN του Technicolor και έτσι το ρούτερ μου πήρε την WAN IP της Wind με το VoIP να λειτουργεί μια χαρά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NickDelta : 08-05-19 στις 10:36.

  8. #8
    Εγγραφή
    01-07-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE h168n
    Καλημέρα. Μπορείς να μας περιγράψεις την διαδικασία?

  9. #9
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Αυτό που βλέπω πάντως είναι ότι είμαστε πολλοί με αυτό το θέμα..
    Μήπως λέω μήπως να μαζευτούμε και να στείλουμε ένα ομαδικό κείμενο στη wind?
    Θα δω μήπως μπορώ να φτιάξω κάτι, ή έστω να κάνουμε ένα poll. Υπαρχουν ποσες λύσεις(Bridge mode, πολλαπλά ppoe connections, να δίνουν τους κωδικούς. Voip) και μας ταλαιπωρούν χωρίς λόγο.

  10. #10
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Περιοχή
    Bόλος
    Μηνύματα
    759
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102.39/10.23 Mbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που βλέπω πάντως είναι ότι είμαστε πολλοί με αυτό το θέμα..
    Μήπως λέω μήπως να μαζευτούμε και να στείλουμε ένα ομαδικό κείμενο στη wind?
    Θα δω μήπως μπορώ να φτιάξω κάτι, ή έστω να κάνουμε ένα poll. Υπαρχουν ποσες λύσεις(Bridge mode, πολλαπλά ppoe connections, να δίνουν τους κωδικούς. Voip) και μας ταλαιπωρούν χωρίς λόγο.
    Προχωρα το ..........
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας