Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Αγόρασα πριν λίγο καιρό το DELL με σκοπό να μεταφέρω εκεί (σε κενή θέση για δίσκο 2.5" που υπάρχει εσωτερικά) ένα SSD Samsung EVO 850 256GB που είχα στο προηγούμενο λαπτοπ. Ο δίσκος αυτός περιέχει τις εγκαταστάσεις του παλιού λαπτοπ δηλαδή την Fedora 29 που έχω σκοπό να κρατήσω και την Windows 10 εγκατάσταση που θα την διαγράψω για να επεκτείνω τον διαθέσιμο χώρο για το linux. Το καινούριο DELL διαθέτει ένα toshiba M2 256GB, όπου βρίσκεται το λειτουργικό που έρχεται προεγκατεστημένο (w10 pro).
    Η εγκατάσταση του δίσκου φαινόταν απλή υπόθεση: ανοίγεις το καπάκι από κάτω και βάζεις μέσα τον SSD. Τελικά όμως δεν ήταν γιατί χρειάζεται μια μεταλική θήκη (bracket) για να βιδώσεις πάνω τον SSD, μερικές βίδες και ένα καλώδιο SATA ειδικού τύπου για σύνδεση στην μητρική. Αυτά δεν παρέχονται και πρέπει να τα πάρεις έξτρα από την DELL η οποία τα τιμολογεί 92 ευρώ... Η τιμή είναι απίστευτη, μου έδωσαν κάποια part numbers για να κάνω λέει έρευνα αγοράς, αλλά εγώ δεν μπόρεσα να τα βρώ πουθενά.
    Έχει κανείς κάποια πληροφορία που μπορώ να αναζητήσω και να βρω σε λογική τιμή αυτά τα πράγματα;
    part numbers
    - To HDD καλώδιο - # 2TJ7X
    - Η θήκη - # HN0PP
    Αν δεν καταφέρω να βρω λύση με τα ανταλλακτικά, προσανατολίζομαι στο να αλλάξω τον M2 του DELL με ένα άλλο με μεγαλύτερη χωρητικότητα και να μεταφέρω εκεί και τα 2 λειτουργικά.
    Αυτή η λύση έχει παρόμοιο κόστος με αυτό της DELL, δεν βαραίνει ενεργειακά και σε γραμμάρια το λαπτοπ όμως θέλει πολύ δουλειά από μέρους σε μεταφορές και τα σχετικά και επιπλέον μου μένει ένας Μ2 256GB και ένας SSD 256GB στο χέρι...
    Τι προτείνετε για Μ2; από μια γρηγορη ματιά έβγαλα πρώτο υποψήφιο τον Adata xpg sx8200 pro 512 GB

  2. #2
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.660
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Κατά πάσα πιθανότητα χρειάζεσαι αυτό
    https://www.ebay.co.uk/itm/Hard-Disk...0AAOSwO-pcSC0U
    https://www.ebay.co.uk/itm/Hard-Disk...QAAOSw1ZBbwFSb
    https://www.ebay.com/itm/Hard-Drive-...sAAOSwTM5Ys8Yw

    Δεν χάνεις κάτι να παραγγείλεις για 5 ευρώ ένα.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  3. #3
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Ευχαριστώ manosdoc! Θα τα τσεκάρω και παραγγέλνω ότι φαίνεται πιο κοντινό σε αυτό που ζητάω, και μόνο το ένα από τα 2 να κάνει είμαι ευχαριστημένος σε αυτή την τιμή.

    Αν και τώρα που το βλέπω καλύτερα μάλλον δεν κάνουν...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dell.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  469,8 KB 
ID: 203648
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shadowman : 14-05-19 στις 00:32.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.660
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Δες και αυτά
    https://www.ebay.com/itm/Dell-Vostro...gAAOSwhlZYvJUn
    Κιτ με βίδες δεν χρειάζεται ο SSD αλλά και να θες πάρε generic
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manosdoc : 14-05-19 στις 10:44.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  5. #5
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    [UPDATE]
    Άνοιξα το laptop αφαιρώντας το κάτω καπάκι. Είναι μια διαδικασία όχι ιδιαίτερα εύκολη αφού εκτός από τις βίδες το καπάκι είναι κουμπωμένο και θέλει προσοχή και χρήση πλαστικών εργαλείων να γίνει το ξεκούμπωμα. Σκοπό είχα να βάλω έναν nvme 2280 512GB, πράγμα που δεν είναι ιδιαίτερα εύκολο αφού χρειάζεται διευθέτηση καλωδίων και μετακίνηση της μπαταρίας (coin) που είναι κολλημένη σε ένα σημείο και εμποδίζει τον 2280 να κάτσει στη θέση του. Το λαπτοπ περιείχε ένα 2230 που είναι πιο κοντός και κάθεται εύκολα. Η έκπληξη όμως ήταν ότι βρήκα μέσα στο λαπτοπ και θήκη για συμβατικό σκληρό 2.5 και καλωδιοταινία sata, η εκπρόσωπος της DELL με είχε ενημερώσει οτι δεν υπήρχαν μέσα και έπρεπε να τα αγοράσω ως εξτρα με 92 ευρώ!!!
    Τώρα μένει να δω αν μπορέσω τελικά να βάλω τον 2280 και να τοποθετήσω τον 2.5 ssd με το Fedora όπως ήταν το αρχικό σχέδιο.

    Η θηκη με το καλώδιο:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2019-05-30 11.26.44.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  295,9 KB 
ID: 204091
    ο nvme των 80mm βρίσκει στην coin battery και στο καλώδιο ανεμιστήρα:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2019-05-30 11.23.16.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  399,1 KB 
ID: 204092
    όλο το εσωτερικό:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2019-05-30 11.22.15.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  641,5 KB 
ID: 204095
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shadowman : 30-05-19 στις 18:57.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.660
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Απλά ξεκόλλα και μετακίνησε αλλού την μπαταρία CMOS (coin) και βάλε τον 80άρη. Τέντωσε το καλωδιάκι και βάλτο πιο κάτω.
    Και βάλε και τον SATA SSD κανονικά.
    Μιας και τον άνοιξες βάλε και μια πιο καλή πάστα στον επεξεργαστή αφαιρώντας τις άθλιες OEM.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  7. #7
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Τελικά ο δίσκος με το Fedora μπήκε στο σασί της συσκευής αλλά ο nvme 2280 δεν καθόταν με τίποτα στην θέση του γιατί τον εμπόδιζε η υποδοχή που βίδωνε ο μικρός 2230 (δείτε 3η φωτογραφία). Μη μπορώντας να απομακρύνω εύκολα αυτήν την υποδοχή αποφάσισα να κρατήσω τον 2230 και να βάλω τον 2280 στο desktop.
    Τα εμπόδια συνεχίζονται βέβαια αφού ο δίσκος του Fedora είναι mbr και το dell δεν μπουτάρει από εσωτερικό δισκο mbr αλλά (υποχρεωτικά) μόνο από UEFI.
    Μετέτρεψα μέσω liveusb τον δίσκο σε UEFI, πρόσθεσα ένα partition efi αλλά δεν μπορώ να βάλω τον grub (μου πετάει σφάλμα).
    Με βλέπω τελικά να κάνω καινούρια εγκατάσταση και restore αρχείων από deja backup που είχα πάρει πριν, με τον τρόπο αυτό θα κάνω και encrypt τον δίσκο, πράγμα που δεν γίνεται εκ των υστέρων σε ήδη εγκατεστημένα συστήματα.

  8. #8
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.660
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Βγάλε την υποδοχή με την βίδα και βάλτην στο πίσω μέρος που έχει και εκεί αντίστοιχη υποδοχή!
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  9. #9
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγάλε την υποδοχή με την βίδα και βάλτην στο πίσω μέρος που έχει και εκεί αντίστοιχη υποδοχή!
    Μια κουβέντα είναι, αυτό το πράγμα δεν ξέρω πως βγαίνει (με σφυρί ίσως; ). Στα καλά νέα, τελικά μπήκε το grub στον δίσκο, τώρα το dell τρέχει εγγενώς (χωρίς επανεγκατάσταση) Fedora 29 και όλα φαίνονται να λειτουργούν άψογα εκτός από τον fingerprint reader της Goodix που δυστυχώς δεν έχει linux driver και δεν δουλεύει σε καμία διανομή.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-03-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Ote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz box 5530
    Path Level
    Fastpath
    Δες και αυτό
    Αλλοίμονο στον οδηγό που πάει γρήγορα επειδή έχει γρήγορο αμάξι και όχι επειδή ΑΥΤΟΣ είναι ικανός να κινηθεί γρήγορα!

  11. #11
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες και αυτό
    !!! αυτό είναι το θέμα μου !!!

  12. #12
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.660
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Στην δική σου φωτογραφία αυτό που χρειάζεσαι είναι λίγο πιο μπροστά. Το σίδερο δηλαδή με την υποδοχή για βίδα.
    Απλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βγει και να πάει στην πίσω θέση για τον πιο μεγάλο M2
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  13. #13
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Αναφέρονται οδηγίες και για το δικό μου θέμα στο post που δίνει ο jim68. Οι οδηγίες γράφουν να γίνει slide σε αυτό το σίδερο με την βίδα και να μεταφερθεί ανάποδα στην μπροστινή μεριά, το θέμα είναι αυτό το γλίστρημα δεν μου φάνηκε εύκολο, το σίδερο φαίνεται γερά σφηνωμένο στην θέση του και χρειάζεται κάποιο χτύπημα για να βγει έξω...
    Anyway, δεν με απασχολεί άμεσα αυτό το θέμα αφού ασχολούμαι με το να φέρω το Fedora -που είναι στον άλλο δίσκο- στα μέτρα μου. Προς το παρόν έγινε αναβάθμιση σε 30 (φυσάει και είναι πολύ όμορφο), επόμενο βήμα είναι να ενσωματώσω τον χώρο που έμεινε από το σβήσιμο των windows στο /home, να δω αν γίνεται κρυπτογράφηση δίσκου χωρίς νέα εγκατάσταση, να κάνω κρυπτογράφηση και μετά να το φτιάξω να κάνει αυτόματο ξεκλείδωμα με TPM (όπως το Bitlocker στα 10) της κρυπτογράφησης χωρίς να πληκτρολογώ το κλειδί σε κάθε boot.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας