Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    09-03-2019
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 18 χρονών, χωρίς εμπειρία σε μηχανικά κτλπ θέματα όσον αφορά τα αυτοκίνητα. Ψάχνω να βρω ένα αυτοκίνητο κοντά στα 5 χιλιάρικα (προφανώς μεταχειρισμένο) να κάνω τη δουλειά μου. Θέλω κυρίως να είναι αξιόπιστο, να μην βγάζει ζημιές χωρίς λόγο δηλαδή, αλλά ταυτόχρονα να είναι όμορφο και το κατα δύναμιν δυναμικό. Να μην είναι ένας κουβάς με ρόδες δηλαδή, να μπορώ να κάνω και τον χαβαλέ μου.

    Ευχαριστώ πολύ για την οποιαδήποτε πρόταση.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε μου, στα χρήματα που διαθέτεις, μιλάς για μεταχειρισμένο με αρκετά χιλιόμετρα / ηλικία, οπότε για αξιοπιστία κατά την ταπεινή μου γνώμη τα ιαπωνικά είναι μονόδρομος.
    Στο θέμα της εμφάνισης δεν μπορεί κανείς να σου δώσει συμβουλές, είναι καθαρά υποκειμενικό.
    Τώρα όσον αφορά το να μην είναι κουβάς για να κάνεις και το χαβαλέ σου, επίτεψέ μου να σου πω ότι η προσέγγισή σου είναι λάθος. Σε ένα νέο κα άπειρο οδηγό, τα γκάζια είναι επικίνδυνα, ειδικά αν ξεκινάει με τέτοιες διαθέσεις - χώρια που για να βρεις γκάζια σε αυτά τα λεφτά θα πας σε χρέπι, οπότε ξεχνάς το κριτήριο της αξιοπιστίας.
    Εν κατακλείδι, θα σου πρότεινα να ψάξεις για κανένα Yaris, Micra ή κάτι τέτοιο, και να αφήσεις τα γκάζια για αργότερα, όταν θα είσαι πιο ώριμος οδηγός.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-03-2019
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εκτιμώ την ευγενική παρέμβαση. Δύσκολα μεν, αλλά υπάρχει η δυνατότητα να διαθέσω στο μακρινό μέλλον εώς και 2κ παραπάνω, δηλαδή συνολικά 7.000 ευρώ. Σε αυτή την περίπτωση το επιπλέον ποσό θα προκαλέσει ικανοποιητική διεύρυνση των επιλογών, ή θα περιοριστώ πάνω-κάτω στα ίδια;
    Κύριος στόχος είναι το αυτοκίνητο να μην με τρέχει συνέχεια στο συνεργείο, καθώς είμαι φοιτητής και θα το συντηρώ κατά αποκλειστικότητα.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατ'αρχήν σε τιμά η αντίδρασή σου στα (καλοπροαίρςετα, σε διαβεβαιώ) σχόλιά μου.
    Πέραν αυτού, λογικά θα διευρύνει αρκετά τις επιλογές σου η αύξηση του budget. Οχι απαραίτητα ως προς τη γκάμα των μοντέλων, αλλά σίγουρα ως προς την ηλικία / χιλιόμετρα / κατάστασή τους.
    Τώρα το πώς ορίζεις το μακρινό μέλλον (μάλον διαφορετρικά από εμένα που έχω τριπλάσια ηλικία) και αν αξίζει να το αναβάλεις ή όχι, αυτό το γνωρίζεις και το κρίνεις καλύτερα απ'όλους εσύ.
    Πάντως περίμενε να πάρεις και άλλες απόψεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-03-2019
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αναμένω.

  6. #6
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Συμφωνώ με τον συνφορουμήτη nyannaco. Όπως τα έγραψε είναι. Η μόνη περίπτωση να πετύχεις αυτό που θέλεις είναι να πάρεις ένα φίλο σου μηχανικό μαζί και να δείς κάμποσα αμάξια τα οποία θα είναι παλιά, με την ελπίδα οτι κάποιο θα είναι πολύ καλοδουλεμένο και καλοσυντηρημένο και απλά ο ιδιοκτήτης του το πουλάει για κάποιο αλλο μοντέλλο που του αρέσει.
    Γκομπιούντερ.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    honda civic και toyota yaris (βενζινη παντα,τα πετρελαια ειχαν θεματακια)

  8. #8
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Καλά, εννοείται ότι θα πας το αμάξι για τεχνικό έλεγχο σε ένα συνεργείο (μη διστάσεις να επενδύσεις λεφτά σε αυτό και μην εμπιστεύεσαι κανέναν πωλητή). Επίσης προτείνω να αποφύγεις τις μάντρες όσο γίνεται - οι τύποι είναι παθολογικοί ψεύτες.

    Καταλαβαίνω ότι περιμένεις πως και πως να πιάσεις τιμόνι για να βγάλεις γούστα αλλά για αρχή θα προτιμήσεις κάτι αξιόπιστο, οικονομικό (για να μη σου τρώει λεφτά) και ασφαλές στο δρόμο - αυτό κυρίως έχει να κάνει με την κατάσταση στην οποία θα το πάρεις. Όσο για την εμφάνιση, μετά από 2-3 μήνες που θα δεις τη διαφορά στη ζωή σου, πίστεψε με ότι και να αγοράσεις θα σου φαίνεται κουκλί

    Η άποψη μου είναι να το πάρεις τώρα και να μην περιμένεις να μαζέψεις και άλλα λεφτουδάκια. Αν προλάβεις και το καλοκαίρι για κανένα μπανάκι ακόμα καλύτερα
    Αν βρεις αμάξι φτιαγμένο - δεν σου λέω απαραίτητα για tuning, ακόμα και για custom ζάντες ή φιμέ τζάμια που λέει ο λόγος - μείνε μακριά. Κατά πάσα πιθανότητα το αμαξάκι είναι πιωμένο.

    Με μια πρόχειρη ματιά βλέπω ότι μπορείς να πας σε Suzuki Swift, Corsa ή και σε Fiesta που είναι σκυλί.
    Θα πρότεινα κι εγώ Civic και Yaris (κλασικές δοκιμασμένες λύσεις) αλλά επειδή (ειδικά το 2ο) είναι σε πολύ υψηλή ζήτηση, θέλει προσοχή στο τι θα επιλέξεις και φυσικά ενδελεχή έλεγχο. Προσωπική μου άποψη: το budget σου δεν σου επιτρέπει να βρεις κάτι καλό και με λογικά χιλιόμετρα (<100k) σε Yaris/Civic. Αλλά μπορεί να είμαι και υπερβολικός σε αυτό.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  9. #9
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.017
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    απέφυγε τα πολύστροφα αυτοκίνητα πχ subaru μακροπρόθεσμα βγάζουν προβλήματα, Toyota εγγύηση ότι και να πάρεις.

    - - - Updated - - -

    επίσης ρίξε και μια ματιά εδώ

  10. #10
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βρεις αμάξι φτιαγμένο - δεν σου λέω απαραίτητα για tuning, ακόμα και για custom ζάντες ή φιμέ τζάμια που λέει ο λόγος - μείνε μακριά. Κατά πάσα πιθανότητα το αμαξάκι είναι πιωμένο.
    Σοφή συμβουλή αυτή!

  11. #11
    Εγγραφή
    09-03-2019
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σας ευχαριστώ όλους. Με μία κλεφτή ματιά οτι αυτοκίνητο βρήκα είναι τουλάχιστον 5ετίας, κι αν όχι, έχει τουλάχιστον 100+ km. Η ερώτηση μου είναι, εφόσον θα διαλέξω μεταξύ αυτών, να προτιμήσω ένα πιο παλιό μοντέλο με λιγότερα χιλιόμετρα, ή ενα πιο σύγχρονο αλλά με περισσότερα χιλιόμετρα; Προφανώς το θέμα είναι πολυδιάστατο, αλλά υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας, εμπειρικά;

  12. #12
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είναι τόσο μονοδιάστατο το θέμα για να πάρεις μία απάντηση άσπρο ή μαύρο. Η ηλικία και τα χιλιόμετρα δεν είναι τα μόνα κριτήρια, ξεκινάς από τη γενικότερη κατάσταση του αυτοκινήτου (στουκαρισμένο, κομμένο και με τροπέτο τριετίας με λίγα χιλιόμετρα, ή τζιτζί οκταετίας?). Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μια λίστα με όσα σε ενδιαφέρουν (σε επίδεπο αγγελίας), και να τα δεις όλα μαζί με ένα έμπειρο και έμπιστο μηχανικό, που θα δει πολύ περισσότερα πράγματα από εμάς.

  13. #13
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    Ρεντης, Αττικη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz! 7590
    SNR / Attn
    25(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δες το opel astra του 2005 που εχω εγω. Σε γενικες γραμμες απροβληματιστο και θα το βρεις και κατω απο 5000 ευρω. 130000 χιλιομετρα και δεν μου εχει βγαλει κανενα ιδαιτερο προβλημα. Και παιρνει και LPG ανετα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας