Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    331
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    LinkSys 354G
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα, θα ήθελα κάποιος να μου δώσει εξήγηση για το παρακάτω.

    Εγώ και η γυναίκα μου βγάζουμε περίπου 20.000€ καθαρά το χρόνο (και οι δύο με πολλά χρόνια εμπειρίας στο χώρο). Με αυτά ίσα που βγαίνει μια οικογένεια που είναι σε δάνειο ή ενοίκιο. Όσοι έχουν παιδιά ξέρουν.

    Επειδή είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ έχω άδεια άσκηση επαγγέλματος και βιβλία και μια φορά το χρόνο περίπου παίρνω καμιά δουλίτσα για κανά εξτραδάκι. Τώρα είχα 2 χρόνια να πάρω. Τέλος πάντων πρόφατα προέκυψε μια μεγαλούτσικη δουλειά της τάξης των 6.000€.

    Τα έβαλα κάτω τα υπολόγισα ως εξής. 6000 - 1200 (παρακράτηση φόρου) - 1500 (ΦΠΑ) - ΕΦΚΑ (περίπου 20% άρα 1200) = 1500€ με το ζόρι. (δεν βάζω και τα 650 που είναι το τέλος επιτηδεύματος γιατί θα βάλω τα κλάματα)

    Μιλάω με το λογιστή και του λέω κοίτα εφόσον ο ΕΦΚΑ εκπίπτει και έχω και μια παρακράτηση 1200€ λογικά με το Ε1 θα πάρουμε και μια επιστροφή φόρου για το καλοκαίρι να μας δει λίγο ο ήλιος.... "μη χαίρεσαι!" μου λέει. Απλά με αυτά δεν θα πληρώσεις πολύ φόρο!?!?!?!

    ΟΚ, τι παίζει ρε παιδιά; Δηλαδή από τα 6000 δεν θα μου μείνει τίποτα; Τι δεν έχω καταλάβει; Μήπως ο λογιστής μου δεν τα ξέρει καλά; Κάνω κάτι λάθος; Μαζί με τις μισθολογικές κρατήσεις και το ΕΦΚΑ δίνω περίπου 1000€ το μήνα για ασφάλιση. Είναι δυνατόν;;

    Μπορεί κάποιος που ξέρει καλά το φορολογικό να μου εξηγήσει τι δεν έχω καταλάβει;

  2. #2
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Πως δε σου μένει τίποτα;
    Δεν γράφεις ότι θα σου μείνουν 1500-650;

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ειναι λιγος καιρος που ηρθατε/επιστρεψατε στην Ελλαδα; Δεν ειρωνευομαι αλλα παραξενευομαι καθως αντιστοιχα προβληματα εχουν ολοι οσοι δεν εργαζονται στο Δημοσιο τα τελευταια7-8 χρονια για να μην γραψω 10 και βαλε και φανω υπερβολικος. Εν ολιγοις καλα στα λεει ο λογιστης σου και ολο και κατι αλλο ακομα θα του ξεφευγει.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, θα ήθελα κάποιος να μου δώσει εξήγηση για το παρακάτω.

    Εγώ και η γυναίκα μου βγάζουμε περίπου 20.000€ καθαρά το χρόνο (και οι δύο με πολλά χρόνια εμπειρίας στο χώρο). Με αυτά ίσα που βγαίνει μια οικογένεια που είναι σε δάνειο ή ενοίκιο. Όσοι έχουν παιδιά ξέρουν.

    Επειδή είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ έχω άδεια άσκηση επαγγέλματος και βιβλία και μια φορά το χρόνο περίπου παίρνω καμιά δουλίτσα για κανά εξτραδάκι. Τώρα είχα 2 χρόνια να πάρω. Τέλος πάντων πρόφατα προέκυψε μια μεγαλούτσικη δουλειά της τάξης των 6.000€.

    Τα έβαλα κάτω τα υπολόγισα ως εξής. 6000 - 1200 (παρακράτηση φόρου) - 1500 (ΦΠΑ) - ΕΦΚΑ (περίπου 20% άρα 1200) = 1500€ με το ζόρι. (δεν βάζω και τα 650 που είναι το τέλος επιτηδεύματος γιατί θα βάλω τα κλάματα)

    Μιλάω με το λογιστή και του λέω κοίτα εφόσον ο ΕΦΚΑ εκπίπτει και έχω και μια παρακράτηση 1200€ λογικά με το Ε1 θα πάρουμε και μια επιστροφή φόρου για το καλοκαίρι να μας δει λίγο ο ήλιος.... "μη χαίρεσαι!" μου λέει. Απλά με αυτά δεν θα πληρώσεις πολύ φόρο!?!?!?!

    ΟΚ, τι παίζει ρε παιδιά; Δηλαδή από τα 6000 δεν θα μου μείνει τίποτα; Τι δεν έχω καταλάβει; Μήπως ο λογιστής μου δεν τα ξέρει καλά; Κάνω κάτι λάθος; Μαζί με τις μισθολογικές κρατήσεις και το ΕΦΚΑ δίνω περίπου 1000€ το μήνα για ασφάλιση. Είναι δυνατόν;;

    Μπορεί κάποιος που ξέρει καλά το φορολογικό να μου εξηγήσει τι δεν έχω καταλάβει;
    Από ότι κατάλαβα δουλεύεις ήδη σαν μισθωτός και κάνεις και εξτραδάκι σαν ελεύθερος;
    Από όλα αυτά, το μόνο εξωφρενικό είναι το τέλος επιτηδεύματος. Όλα τα υπόλοιπα όπως τα περιγράφεις είναι τα νόμιμα.
    Με μια παρατήρηση: ο ΕΦΚΑ υπολογίζεται επί του καθαρού φορολογητέου, δηλαδή αφού αφαιρέσεις το ΦΠΑ.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  5. #5
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.813
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ, τι παίζει ρε παιδιά; Δηλαδή από τα 6000 δεν θα μου μείνει τίποτα; Τι δεν έχω καταλάβει;
    ...
    Μπορεί κάποιος που ξέρει καλά το φορολογικό να μου εξηγήσει τι δεν έχω καταλάβει;
    Αυτο που δεν εχεις καταλαβει ειναι οτι η μικρομεσαια αυτοαπασχοληση εχει ποινικοποιηθει εμπρακτως μεσω φορων/εισφορων οπου αυτα που βγαζεις θα στα παιρνει ολα τα κρατος. Σε μικρα εισοδηματα, το κρατος ουσιαστικα ζηταει περισσοτερα και απ'αυτα που θα βγαλεις.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, θα ήθελα κάποιος να μου δώσει εξήγηση για το παρακάτω.

    Εγώ και η γυναίκα μου βγάζουμε περίπου 20.000€ καθαρά το χρόνο (και οι δύο με πολλά χρόνια εμπειρίας στο χώρο). Με αυτά ίσα που βγαίνει μια οικογένεια που είναι σε δάνειο ή ενοίκιο. Όσοι έχουν παιδιά ξέρουν.

    Επειδή είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ έχω άδεια άσκηση επαγγέλματος και βιβλία και μια φορά το χρόνο περίπου παίρνω καμιά δουλίτσα για κανά εξτραδάκι. Τώρα είχα 2 χρόνια να πάρω. Τέλος πάντων πρόφατα προέκυψε μια μεγαλούτσικη δουλειά της τάξης των 6.000€.

    Τα έβαλα κάτω τα υπολόγισα ως εξής. 6000 - 1200 (παρακράτηση φόρου) - 1500 (ΦΠΑ) - ΕΦΚΑ (περίπου 20% άρα 1200) = 1500€ με το ζόρι. (δεν βάζω και τα 650 που είναι το τέλος επιτηδεύματος γιατί θα βάλω τα κλάματα)

    Μιλάω με το λογιστή και του λέω κοίτα εφόσον ο ΕΦΚΑ εκπίπτει και έχω και μια παρακράτηση 1200€ λογικά με το Ε1 θα πάρουμε και μια επιστροφή φόρου για το καλοκαίρι να μας δει λίγο ο ήλιος.... "μη χαίρεσαι!" μου λέει. Απλά με αυτά δεν θα πληρώσεις πολύ φόρο!?!?!?!

    ΟΚ, τι παίζει ρε παιδιά; Δηλαδή από τα 6000 δεν θα μου μείνει τίποτα; Τι δεν έχω καταλάβει; Μήπως ο λογιστής μου δεν τα ξέρει καλά; Κάνω κάτι λάθος; Μαζί με τις μισθολογικές κρατήσεις και το ΕΦΚΑ δίνω περίπου 1000€ το μήνα για ασφάλιση. Είναι δυνατόν;;

    Μπορεί κάποιος που ξέρει καλά το φορολογικό να μου εξηγήσει τι δεν έχω καταλάβει;
    Το μόνο λάθος είναι ότι πρώτα αφαιρείται το ΦΠΑ και μετά ο φόρος. Γενικά δεν αξίζει να έχεις εδρα στη χώρα. Ευρώ δε θέλαμε?

    Btw αν έχεις μέχρι τρεις εργοδότες μπορείς να φορολογηθεί ως μισθωτός, αξίζει. Βεβαίως τότε διαλέγεις τα έξτρα αν αξίζουν γιατί μπορεί να βγάλεις από μια δουλειά 500 και να σου στοιχίσει χιλιάρικα
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο λάθος είναι ότι πρώτα αφαιρείται το ΦΠΑ και μετά ο φόρος. Γενικά δεν αξίζει να έχεις εδρα στη χώρα. Ευρώ δε θέλαμε?

    Btw αν έχεις μέχρι τρεις εργοδότες μπορείς να φορολογηθεί ως μισθωτός, αξίζει. Βεβαίως τότε διαλέγεις τα έξτρα αν αξίζουν γιατί μπορεί να βγάλεις από μια δουλειά 500 και να σου στοιχίσει χιλιάρικα
    Δεν έχει να κάνει κάτι με το ευρώ και με δραχμές τα ίδια είχαμε για τους Ελεύθερους Επαγγελματίες, απλά δεν είχες την προκαταβολή φόρου.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο λάθος είναι ότι πρώτα αφαιρείται το ΦΠΑ και μετά ο φόρος. Γενικά δεν αξίζει να έχεις εδρα στη χώρα. Ευρώ δε θέλαμε?
    Καμμία σχέση δεν έχει και πάλι το €.

    Ο σύριζα τα έφερε αυτά με το ασφαλιστικό κατρούγκαλου και τον ΕΦΚΑ.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.813
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Και πριν το ΣΥΡΙΖΑ ειχαμε το ΤΕΒΕ.

    Δεν εγιναν χθες αυτα.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.813
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    https://www.capital.gr/oikonomia/335...foron-eisforon

    Εσοδα 5, "εξοδα" 6 = -1.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  c86b516b1a1a4c1c8166e78332b0e0ac.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  39,7 KB 
ID: 203650

    Και σ'αυτη τη χωρα ολοι προσποιουνται οτι το παραπανω ειναι "νορμάλ".

  11. #11
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.capital.gr/oikonomia/335...foron-eisforon

    Εσοδα 5, "εξοδα" 6 = -1.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  c86b516b1a1a4c1c8166e78332b0e0ac.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  39,7 KB 
ID: 203650

    Και σ'αυτη τη χωρα ολοι προσποιουνται οτι το παραπανω ειναι "νορμάλ".
    τους μηχανικούς η κρίση μας εχει ξεπαστρέψει κυριολεκτικά, ελάχιστοι δουλεύουν πλέον στη χώρα ως μηχανικοί. Οι περισσότεροι είτε έχουν φύγει έξω (ή δουλεύουν με εταιρίες εξωτερικού) είτε κάποιοι πιο "soft" μηχανικοί (αρχιτέκτονες πχ) το έχουν γυρίσει σε animation και μαγειρική. Η πλάκα είναι οτι δεν μπορείς να δουλεύεις απλά έξω, γιατί πάλι η εφορία θα σε σκίσει, πρέπει να φύγεις έξω. και η ακόμα μεγαλύτερη πλάκα είναι οτι τώρα τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα, πριν το 15, ήσουν αναγκασμένος να πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ ανάλογα τη βαθμίδα σου από 350 μέχρι και χιλιάρικο το μήνα, ακόμα και άνεργος, και είχες και 1% προσαύξηση το μήνα. φίλος είχε φτάσει τα 14 χιλιάρικα χρέος γιατί ήταν άνεργος και έτρεχαν και τοκίζονταν οι ασφαλιστικές εισφορές.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  12. #12
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.813
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Και δεν ειναι μονο οι μηχανικοι. Ολοι οι μικροι αυτοαπασχολουμενοι που θελουν να βγαλουν 4-5-6-7 για να ζησουν, και φυσικα θα τα παρει ολα το κρατος, το ιδιο προβλημα εχουν. Απλα οι μηχανικοι εχουν επιβαρυντικη περισταση...

  13. #13
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    τους μηχανικούς η κρίση μας εχει ξεπαστρέψει κυριολεκτικά, ελάχιστοι δουλεύουν πλέον στη χώρα ως μηχανικοί. Οι περισσότεροι είτε έχουν φύγει έξω (ή δουλεύουν με εταιρίες εξωτερικού) είτε κάποιοι πιο "soft" μηχανικοί (αρχιτέκτονες πχ) το έχουν γυρίσει σε animation και μαγειρική. Η πλάκα είναι οτι δεν μπορείς να δουλεύεις απλά έξω, γιατί πάλι η εφορία θα σε σκίσει, πρέπει να φύγεις έξω. και η ακόμα μεγαλύτερη πλάκα είναι οτι τώρα τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα, πριν το 15, ήσουν αναγκασμένος να πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ ανάλογα τη βαθμίδα σου από 350 μέχρι και χιλιάρικο το μήνα, ακόμα και άνεργος, και είχες και 1% προσαύξηση το μήνα. φίλος είχε φτάσει τα 14 χιλιάρικα χρέος γιατί ήταν άνεργος και έτρεχαν και τοκίζονταν οι ασφαλιστικές εισφορές.
    Εδώ πολ. μηχανικός που έμενε στο δίπλα από εμάς διαμέρισμα (μισό-μισό με τον αδερφό του) χρώσταγε 30 χιλιάρικα, κατάφερε να το πουλήσει και από αυτά που εισέπραξε, σχεδόν τα μισά πήγαν κατευθείαν ΤΣΜΕΔΕ. Παντρεμένος μεν, άτεκνος δε, αρκετές φορές είχε φτάσει στο σημείο να παίρνει λεφτά από τη σύνταξη της μητέρας που απεβίωσε στα 90 της για να πληρώνει μικρουποχρεώσεις και σιγά-σιγά το ΤΣΜΕΔΕ.

  14. #14
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, θα ήθελα κάποιος να μου δώσει εξήγηση για το παρακάτω.

    Εγώ και η γυναίκα μου βγάζουμε περίπου 20.000€ καθαρά το χρόνο (και οι δύο με πολλά χρόνια εμπειρίας στο χώρο). Με αυτά ίσα που βγαίνει μια οικογένεια που είναι σε δάνειο ή ενοίκιο. Όσοι έχουν παιδιά ξέρουν.

    Επειδή είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ έχω άδεια άσκηση επαγγέλματος και βιβλία και μια φορά το χρόνο περίπου παίρνω καμιά δουλίτσα για κανά εξτραδάκι. Τώρα είχα 2 χρόνια να πάρω. Τέλος πάντων πρόφατα προέκυψε μια μεγαλούτσικη δουλειά της τάξης των 6.000€.

    Τα έβαλα κάτω τα υπολόγισα ως εξής. 6000 - 1200 (παρακράτηση φόρου) - 1500 (ΦΠΑ) - ΕΦΚΑ (περίπου 20% άρα 1200) = 1500€ με το ζόρι. (δεν βάζω και τα 650 που είναι το τέλος επιτηδεύματος γιατί θα βάλω τα κλάματα)

    Μιλάω με το λογιστή και του λέω κοίτα εφόσον ο ΕΦΚΑ εκπίπτει και έχω και μια παρακράτηση 1200€ λογικά με το Ε1 θα πάρουμε και μια επιστροφή φόρου για το καλοκαίρι να μας δει λίγο ο ήλιος.... "μη χαίρεσαι!" μου λέει. Απλά με αυτά δεν θα πληρώσεις πολύ φόρο!?!?!?!

    ΟΚ, τι παίζει ρε παιδιά; Δηλαδή από τα 6000 δεν θα μου μείνει τίποτα; Τι δεν έχω καταλάβει; Μήπως ο λογιστής μου δεν τα ξέρει καλά; Κάνω κάτι λάθος; Μαζί με τις μισθολογικές κρατήσεις και το ΕΦΚΑ δίνω περίπου 1000€ το μήνα για ασφάλιση. Είναι δυνατόν;;

    Μπορεί κάποιος που ξέρει καλά το φορολογικό να μου εξηγήσει τι δεν έχω καταλάβει;
    Πρακτικά και χωρίς σχολιασμό για το λογικό/παράλογο του πράγματος:

    Καταρχήν τον ΦΠΑ τον βγάζεις απ'έξω, άρα είτε έχεις δουλεια 6000 (συν ΦΠΑ εξτρα) ή δουλειά 4838,71 (και φτάνει στα 6000 με τον ΦΠΑ)

    Στα 6000 έχεις σίγουρα 22% φόρο, 20% ΕΦΚΑ και λογικά και 11% ΕΤΕΑΕΠ.

    Άρα μένουν 6000-3180=2820
    Στα 4838,71 αντίστοιχα σου μένουν 2274,19

    Η παρακράτηση φόρου καθώς και ενδεχόμενη προκαταβολή είναι αδιάφορη για το τελικό αποτέλεσμα (αν τελειώνοντας δηλαδή τη δουλειά έχεις στο χέρι περισσότερα από τόσα, μην τα φας, κράτα τα να τα δώσεις σε εφορία/ΕΦΚΑ όταν έρθει η ώρα)
    Στα παραπάνω η παραδοχή είναι ότι δεν ξεπερνάς (ατομικά) τις 20000 συνολικά (οπότε και θα ανέβαινε ο συντελεστής σου), καθώς και ότι έχεις μισθό οπότε αφενός δεν πληρώνεις (τώρα) επιπλέον ΕΦΚΑ ως ελ.επ και αφετέρου δεν μπορείς να φορολογηθείς ως μισθωτός και για αυτή τη δουλειά.
    Το ότι εκπίπτει ο ΕΦΚΑ από τη φορολογία δε σε βοηθάει στην παρούσα φάση, αφού θα τον πληρώσεις αφού δηλώσεις αυτό το εισόδημα και γίνει εκκαθάριση (του χρόνου δηλαδή). Αν έχεις και στο μέλλον δουλειά, μπορείς να τον υπολογίσεις τότε σαν έξοδο (οι ζημιές μεταφέρονται και χρησιμοποιούνται έως και 5 χρόνια μετά)
    Επίσης οποιοδήποτε έξοδο κάνεις που μπορεί να αφορά την δραστηριότητα αυτή, θα σου μειώσει το φόρο, τον ΕΦΚΑ και τον ΦΠΑ, οπότε είναι ευκαιρία να αγοράσεις συσκευές/εργαλεία/whatever (θα έχεις πρακτικά γερή έκπτωση σε ότι πάρεις)

  15. #15
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Με νεο νομο, τοσο ο ΕΦΚΑ οσο και η εφορια θα υπολογιζονται στο ιδιο φορολογητεο ποσο, δεν υπαρχει αποφορολογηση.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας