Σελ. 2 από 22 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 323
  1. #16
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.333
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τα εχω γραψει ολα αυτα στο θεμα του debian. Το σχολιο μου εδω ηταν για το οτι το debian "ερευσε" ενα μηνα μετα απο τοτε που βγηκε ο 5.2.
    ديميتريس

  2. #17
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Ρε παιδιά,σήμερα μου ήρθε αναβάθμιση στον 5.11.1
    Όταν ανοίγω τον smplayer για να κάνω stream καν'α βιντεάκι απο youtube,παρατηρώ υψηλή δραστηριότητα στην CPU (65-80%)
    Αντίθετα,αν στριμάρω με vlc όλα είναι νορμάλ...μήπως έχει κι άλλος το ίδιο θέμα;

  3. #18
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    5.3 από σήμερα (χθες...). Changelog εδώ.

    Happy upgrades!
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  4. #19
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.644
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Μια χαρά ευχαριστούμε! Τον περιμένω και στο Ubuntu 19.10 soon
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  5. #20
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE

  6. #21
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Το βάζω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα

    Running on Intel? If you want security, disable hyper-threading, says Linux kernel maintainer
    https://www.theregister.co.uk/2019/1...el_maintainer/

  7. #22
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.333
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x

  8. #23
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Δεν έκατσα να ψάξω ποιος είναι ο Sasha Levin οπότε την αλλαγή την πέρασα στο ντούκου. Και άλλες φορές υπήρξε co-maintainer σε περιόδους διακοπών, συνεδρίων, κτλ.

    Σήμερα βρήκα κατά τύχη αυτό το άρθρο που λέει ότι είναι υπάλληλος της Microsoft και ότι υπήρχε παρασκήνιο για να μπει. Ακούγεται βέβαια λίγο παραπάνω συνωμοσιολογικό από το κανονικό αλλά μαζί με την αποπομπή του Stallman δεν ξέρω τι να πω.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  9. #24
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Αμέσως το μυαλό σας στο κακό...είπαμε, microsoft loves linux!
    Παρεμπιπτόντως, στο λινκ έχω security warning απο το firefox
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot from 2019-12-01 20-13-28.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  57,8 KB 
ID: 209203

  10. #25
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Σε εμένα δεν έβγαλε τίποτα. Ψάχνω τώρα να δω μήπως απενεργοποίησα την δυνατότητα αλλά δεν θυμάμαι να το έκανα. Έχω την εντύπωση πως σε άλλα sites μου έβγαζε τέτοιο μήνυμα.

    Τι μήνυμα σου λέει; Μήπως έληξε κανένα πιστοποιητικό απλά;

    Edit: Πέταξα το site σε ένα SSL checker και μου λέει ότι έληξε τον Απρίλιο του 2019 το πιστοποιητικό. Το link που έδωσα ήταν http και μου το άνοιγε έτσι. Μόλις το άλλαξα σε https παίρνω και εγώ το μήνυμα. Φαίνεται ότι το site δεν είναι στις λίστες του https everywhere και δεν μου το έκανε αυτόματα για αυτό δεν το είδα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 01-12-19 στις 22:32.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  11. #26
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έκατσα να ψάξω ποιος είναι ο Sasha Levin οπότε την αλλαγή την πέρασα στο ντούκου. Και άλλες φορές υπήρξε co-maintainer σε περιόδους διακοπών, συνεδρίων, κτλ.

    Σήμερα βρήκα κατά τύχη αυτό το άρθρο που λέει ότι είναι υπάλληλος της Microsoft και ότι υπήρχε παρασκήνιο για να μπει. Ακούγεται βέβαια λίγο παραπάνω συνωμοσιολογικό από το κανονικό αλλά μαζί με την αποπομπή του Stallman δεν ξέρω τι να πω.
    Βλακείες των «MME». Με Linux/*BSD ασχολούνται εταιρείες και οργανισμοί που είναι κολοσσοί για τις ανάγκες των προϊόντων τους, πχ κάτι Cisco, κάτι IBM/Redhat, κάτι Google και Amazon, κάτι Oracle, κτλ, κτλ. Θ' αφήσουν όλοι αυτοί να κάνει κουμάντο μόνη της η Μικρομαλακή;; Δεν το νομίζω.

    Από την άλλη η αλήθεια είναι ότι μια ανησυχία για την κατεύθυνση που θα έχει ο Linux kernel (και γενικότερα το όλο οικοσύστημα) σε μια μετά-Linus εποχή την έχω.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #27
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την άλλη η αλήθεια είναι ότι μια ανησυχία για την κατεύθυνση που θα έχει ο Linux kernel (και γενικότερα το όλο οικοσύστημα) σε μια μετά-Linus εποχή την έχω.
    Νομίζω το έχω ξαναγράψει σε άλλο νήμα αλλά τον Greg τον φοβάμαι. Είναι καλός και δεχτικός το οποίο είναι πάρα πολύ κακό για μια τέτοια θέση. Είναι η καλή δασκάλα που την κάνουν ό,τι θέλουν τα παιδιά. Αυτή η θέση χρειάζεται ένα μαντρόσκυλο που δεν φοβάται να γίνει κακός και να πει όχι (πχ Linus, Theo de Raadt, κτλ).
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  13. #28
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Αυτό πως σας φαίνεται;
    https://www.zdnet.com/article/netfli...in-the-kernel/

  14. #29
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Όποιος έχει πολυχρηστικό μηχάνημα, ας έχει το νου του στα repos της διανομής του τις επόμενες ημέρες γιατί βγήκε ένα advisory για την intel GPU (χρειάζεται local user αν κατάλαβα καλά αλλά δεν το διάβασα καθόλου). Μετά τα mitigations για τους CPU της intel τώρα περάσαμε και στις GPU.

    Το πρόβλημα θεωρείτο ότι επηρρέαζε την 9η γενιά αλλά τελικά επηρρεάζει από 7η μέχρι 9η οπότε μιλάμε από IvyBridge και Haswell μέχρι και Skylake. Links εδώ και εδώ. Το phoronix λέει ότι για την 9η γενιά (Skylake δηλαδή) έγινε merge και backport σε stable branches και από ό,τι βλέπω στο 5.4.12 που βγήκε σήμερα όντως υπάρχει το patch.

    Για την 7η γενιά θα περάσει σήμερα - αύριο λογικά.

    Άντε αύριο mitigation για το usb chipset.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  15. #30
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποιος έχει πολυχρηστικό μηχάνημα, ας έχει το νου του στα repos της διανομής του τις επόμενες ημέρες γιατί βγήκε ένα advisory για την intel GPU (χρειάζεται local user αν κατάλαβα καλά αλλά δεν το διάβασα καθόλου). Μετά τα mitigations για τους CPU της intel τώρα περάσαμε και στις GPU.

    Το πρόβλημα θεωρείτο ότι επηρρέαζε την 9η γενιά αλλά τελικά επηρρεάζει από 7η μέχρι 9η οπότε μιλάμε από IvyBridge και Haswell μέχρι και Skylake. Links εδώ και εδώ. Το phoronix λέει ότι για την 9η γενιά (Skylake δηλαδή) έγινε merge και backport σε stable branches και από ό,τι βλέπω στο 5.4.12 που βγήκε σήμερα όντως υπάρχει το patch.

    Για την 7η γενιά θα περάσει σήμερα - αύριο λογικά.

    Άντε αύριο mitigation για το usb chipset.
    AMD θα λέτε και θα κλαίτε!

Σελ. 2 από 22 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας