Σελ. 6 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 325
  1. #76
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.220
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς, δεν μπορώ να ξέρω τι μπορεί να συμβεί από release σε release, γι'αυτό και μένω στην 5.6.1 έως ότου χρειαστεί να κάνω update οπότε και θα ψάξω να δω ποια έκδοση θα είναι λειτουργική. Ούτως ή άλλως ο kernel δεν είναι κάτι που απαιτεί συχνό update (εκτός αν προκύψει κανένα τρελό security flaw).

    Το suspend είναι πολύ σημαντικό για μένα, κυρίως το wake on lan, γιατί και αυτό δεν λειτουργεί γενικότερα με τις προβληματικές εκδόσεις.

    Mac να μου το χαρίσεις, θα το πουλήσω και θα πάρω hardware της προκοπής να πετάξω πάνω το gentoo μου
    Μακάρι να έχει βελτιωθεί η κατάσταση (έχω χρόνια που δεν κάνω suspend) αλλά σταμάτησα να το κάνω γιατί δεν ήξερες τι θα γίνει αύριο. Τότε μάλιστα υπήρχαν 3-4 λύσεις με pm-utils, τάδεonice, δείναpm, scriptάκια με quirks που έκλειναν τη κάρτα δικτύου πριν κάνεις suspend και την άνοιγαν μετά γιατί αλλιώς δεν δούλευε, κτλ. Αφού είχα πρηχτεί να βρω ποια λύση να χρησιμοποιήσω και τι έπρεπε να κάνω για να παίζει σωστά, μετά από 1-2 πυρήνες ή του Ψ προγράμματος, χαλούσε πάλι. Και ειδικά σε συνδυασμό με το BTRFS που ήταν επίφοβο να χάσεις αρχεία, σταμάτησα εντελώς να κάνω suspend
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  2. #77
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακάρι να έχει βελτιωθεί η κατάσταση (έχω χρόνια που δεν κάνω suspend) αλλά σταμάτησα να το κάνω γιατί δεν ήξερες τι θα γίνει αύριο. Τότε μάλιστα υπήρχαν 3-4 λύσεις με pm-utils, τάδεonice, δείναpm, scriptάκια με quirks που έκλειναν τη κάρτα δικτύου πριν κάνεις suspend και την άνοιγαν μετά γιατί αλλιώς δεν δούλευε, κτλ. Αφού είχα πρηχτεί να βρω ποια λύση να χρησιμοποιήσω και τι έπρεπε να κάνω για να παίζει σωστά, μετά από 1-2 πυρήνες ή του Ψ προγράμματος, χαλούσε πάλι. Και ειδικά σε συνδυασμό με το BTRFS που ήταν επίφοβο να χάσεις αρχεία, σταμάτησα εντελώς να κάνω suspend
    Αν βρεις σωστό config (εγώ προτιμώ συνήθως από ubunto-ειδή που έχουν τη μάνα και τον πατέρα τους φορτωμένα, ενδεικτικά 4.5gb σε modules χτίζει...), κι αν ταυτόχρονα δεν υπάρχει κάποιο bug σχετικό με το suspend στην έκδοση kernel που εγκαθιστάς, το suspend δουλεύει υποδειγματικά.

    Προσωπικά, δεν κάνω εκπτώσεις σε πράγματα που τα θεωρώ βασικά και απαραίτητα για τις ανάγκες μου. Θα κάτσω να ψάχνω για μήνες ολόκληρους αν χρειαστεί μέχρι να βγάλω άκρη. Για το συγκεκριμένο πρόβλημα, "έφαγα" 3 μήνες σχεδόν στο να κάνω δοκιμές με εκδόσεις, configs και patches. Και έβγαλα άκρη.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  3. #78
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.456
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το kernel newbies εβγαλε επιτελους το changelog για τον 5.6! Ουτε στο debian τετοια αργοπορια :P
    https://kernelnewbies.org/Linux_5.6
    https://old.reddit.com/r/linux/comme...r_the_release/
    ديميتريس

  4. #79
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.456
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 01-06-20 στις 14:13.
    ديميتريس

  5. #80
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone

  6. #81
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.456
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ρωταω εδω γιατι δεν ξερω που αλλου να το ποσταρω...

    Εχω περασμενη την παραμετρο mitigations=off στις επιλογες για boot του πυρηνα εδω και λιγα χρονια. Νωριτερα επεσα πανω σε αυτο* και ειπα να το δοκιμασω. Ετρεξα λοιπον το spectre-meltdown-checher** μονο με το mitigations=off και μου εβγαλε οτι εχω Χ vulnerabilities ανοιχτα.
    Δοκιμασα μετα με ολο το μακρυναρι, αλλα παλι λεει τα ιδια. Γιατι?

    * https://make-linux-fast-again.com/
    ** https://github.com/speed47/spectre-meltdown-checker
    ديميتريس

  7. #82
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.220
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρωταω εδω γιατι δεν ξερω που αλλου να το ποσταρω...

    Εχω περασμενη την παραμετρο mitigations=off στις επιλογες για boot του πυρηνα εδω και λιγα χρονια. Νωριτερα επεσα πανω σε αυτο* και ειπα να το δοκιμασω. Ετρεξα λοιπον το spectre-meltdown-checher** μονο με το mitigations=off και μου εβγαλε οτι εχω Χ vulnerabilities ανοιχτα.
    Δοκιμασα μετα με ολο το μακρυναρι, αλλα παλι λεει τα ιδια. Γιατι?

    * https://make-linux-fast-again.com/
    ** https://github.com/speed47/spectre-meltdown-checker
    Η ερώτησή σου είναι γιατί δεν έχει διαφορά μεταξύ του τεράστιου command line και του σκέτου mitigations;

    Αν κοιτάξεις στο arch/x86/kernel/cpu/bugs.c θα δεις ότι υπάρχουν ξεχωριστές συναρτήσεις για τα spectre v1, v2, ssb, l1tf, mds, taa, srbds

    Κώδικας:
    static void __init mds_select_mitigation(void)
    {
    	if (!boot_cpu_has_bug(X86_BUG_MDS) || cpu_mitigations_off()) {
    		mds_mitigation = MDS_MITIGATION_OFF;
    		return;
    	}
    }
    
    static void __init mds_print_mitigation(void)
    {
    	if (!boot_cpu_has_bug(X86_BUG_MDS) || cpu_mitigations_off())
    		return;
    }
    
    static void __init taa_select_mitigation(void)
    {
    	if (cpu_mitigations_off()) {
    		taa_mitigation = TAA_MITIGATION_OFF;
    		return;
    	}
    
    static void __init srbds_select_mitigation(void)
    {
    	if (!boot_cpu_has_bug(X86_BUG_SRBDS))
    		return;
    	...
    	else if (cpu_mitigations_off() || srbds_off)
    		srbds_mitigation = SRBDS_MITIGATION_OFF;
    
    }
    
    static void __init spectre_v1_select_mitigation(void)
    {
    	if (!boot_cpu_has_bug(X86_BUG_SPECTRE_V1) || cpu_mitigations_off()) {
    		spectre_v1_mitigation = SPECTRE_V1_MITIGATION_NONE;
    		return;
    	}
    }
    Να μην βάζω τώρα όλες τις συναρτήσεις, νομίζω και οι υπόλοιπες έχουν το ίδιο μοτίβο. Όπως βλέπεις, όλες τρέχουν την συνάρτηση cpu_mitigations_off η οποία υπάρχει σε άλλο αρχείο και ελέγχει την command line για την παράμετρο mitigations=off. Οπότε δηλαδή από τις παραμέτρους που έχει το make-linux-fast-again, βάζοντας την mitigations είναι σαν να έβαλες και τις άλλες (δεν είμαι βέβαια σίγουρος ότι καλύπτονται όλες γιατί μπορεί κάποια mitigations να μην φαίνεται από το checker).

    Τώρα θα μου πεις γιατί τότε το site έχει όλο αυτό το μακρυνάρι; Δεν είμαι 100% σίγουρος και βαριέμαι να ψάξω το git-log αλλά νομίζω ότι το mitigations αρχικά όριζε 2-3 βασικά προβλήματα (πχ το meltdown και το spectre) και δεν υπήρχε κάποια άλλη παράμετρος. Σιγά-σιγά έμπαιναν διάφορες νέες παράμετροι για τα νέα προβλήματα και αφού δοκιμάζονταν, επεκτεινόταν η παράμετρος mitigations ώστε να συμπεριλαμβάνει και αυτά τα προβλήματα. Το make-linux-fast-again αναφέρει όλες τις παραμέτρους υποθέτω ώστε να καλύψει όλες τις περιπτώσεις σε περίπτωση που τρέχεις κάποια "stable" διανομή με αρχαίο πυρήνα που περιέχει μεν τις ξεχωριστές παραμέτρους αλλά πρέπει να τις θέσεις εσύ χειροκίνητα.

    Edit: Με ένα πολύ μικρό ψάξιμο που έκανα στο git-log, σε 2-3 mitigations έγινε αυτό που είπα (δηλαδή μέσα στο σώμα της συνάρτησης που φαίνεται παραπάνω μπήκε μετέπειτα το || cpu_mitigations_off) αλλά οι περισσότερες υλοποιήθηκαν από την αρχή ώστε να τρέχουν την συνάρτηση, συνεπώς δεν είναι αυτός ο λόγος που το site δίνει όλο αυτό το μακρυνάρι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 19-06-20 στις 11:20.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  8. #83
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.456
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι, η ερωτηση μου εινια αυτη που λες, μιας και δεν εχει διαφορα το μακρυναρι με το σκετο mitigations=off. Υπαρχει περιπτωση το σκριπτ που τις τσεκαρει να ειναι παλιο και να μην εμφανιζει νεοτερες παραμετρους?
    ديميتريس

  9. #84
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.220
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, η ερωτηση μου εινια αυτη που λες, μιας και δεν εχει διαφορα το μακρυναρι με το σκετο mitigations=off. Υπαρχει περιπτωση το σκριπτ που τις τσεκαρει να ειναι παλιο και να μην εμφανιζει νεοτερες παραμετρους?
    Δεν έχω ιδέα. Το commit-log στο github δείχνει να ανανεώνεται συχνά. Σταμάτησα να τρέχω τέτοια scripts από τότε που βγήκαν τα sysfs variables. Τώρα που το έτρεξα δείχνει να είναι πολύ λεπτομερές.

    Βάλε καλύτερα το μακρυνάρι του site για να είσαι σίγουρος. Αλλιώς μπορείς να ψάξεις μία-μία παράμετρο και να δεις αν την καλύπτει το mitigations=off
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  10. #85
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.456
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    https://lkml.org/lkml/2020/7/4/229

    Οταν η μ..., που ετσι κι αλλιως παει συννεφο στην Αμερικη, φτανει και στον linux kernel.
    ديميتريس

  11. #86
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://lkml.org/lkml/2020/7/4/229

    Οταν η μ..., που ετσι κι αλλιως παει συννεφο στην Αμερικη, φτανει και στον linux kernel.
    Επιτέλους ισότητα!Κάτω η σκλαβιά!

  12. #87
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://lkml.org/lkml/2020/7/4/229

    Οταν η μ..., που ετσι κι αλλιως παει συννεφο στην Αμερικη, φτανει και στον linux kernel.
    Παρόμοιες μαλακίες ανακοίνωσε και το Twitter 2-3 βδομάδες πριν. Σε δουλειά να βρισκόμαστε. Το επόμενο βήμα είναι να αντικαταστήσουμε την ορολογία των linux admins "kill orphans";

  13. #88
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.220
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Θα έρθει και αυτό kill orphans kill children, κτλ.

    Τις προάλλες ένας ινδός ήθελε να αλλάξει όνομα το gentoo επειδή είναι προσβλητικό. Δεν θυμάμαι επακριβώς τι ήταν αλλά στο περίπου ήταν όπως λένε μερικοί στην ελλάδα "γύφτος". Ένας μειωτικός όρος για μια ομάδα ινδών. Μάλιστα είπε ότι α) είναι παλιός όρος που δεν χρησιμοποιείται πλέον, β) ξέρει ότι το gentoo είναι από τον πιγκουίνο και όχι από αυτό τον όρο αλλά όταν είσαι ινδός είναι δύσκολο να ακούς αυτό τον όρο γιατί πάει το μυαλό σου εκεί.

    Και πολύ άργησε να έρθει η μ..ακία στον tech κόσμο. Εδώ λογοκρίνουν παιδικά γιατί και καλά προωθούν την ομοφυλοφιλία και δεν ξέρω και γω τι.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  14. #89
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Politically correct. Η μάστιγα του αιώνα.
    Όλοι γύρω γύρω όλοι, όλοι θιγμένοι.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  15. #90
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.220
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Η βλακεία που δεν καταλαβαίνει κανείς (ή μάλλον το καταλαβαίνουν αλλά το συνεχίζουν γιατί υπάρχουν συμφέροντα) είναι ότι αν βαδίσουμε ώστε να μην προσβάλλουμε κανέναν, τότε δεν θα μπορούμε να πράττουμε τίποτα και να μιλάμε για τίποτα. Δεν νομίζω να υπάρχει _ένα_ θέμα που να μην προσβάλλει κάποιον. Σκέψου το πιο ακίνδυνο θέμα, πχ ξέρω εγώ τα πόκεμον. Μέχρι και για τα πόκενον να μιλήσεις, κάποιος θα προσβληθεί.

    Εμένα μου έχουν κλέψει 1 μηχανάκι και 2 ποδήλατα. Έπρεπε να κάνω καμπάνια να αποσυρθεί το grand theft auto επειδή μου ξυπνά δυσάρεστες μνήμες; Φίλος μου έχει σκοτωθεί σε τροχαίο. Έπρεπε να κάνω καμπάνια εναντίον του carmaggedon (αν το θυμάται κανείς); Και πάει λέγοντας για τα πάντα.

    Για άλλη μια φορά ξεφεύγω από το θέμα του νήματος αλλά όποιος δεν το έχει δει ήδη ας δει οπωσδήποτε τα δύο μέρη ενός από τα πολλά σκετς του Carlin που θα έπρεπε να διδάσκονται στα σχολεία. Το συγκεκριμένο το έχει πει σε πολλά show του και στην παρουσίαση του βιβλίου του και υπάρχουν διάφορες εκδοχές αλλά αυτή νομίζω είναι η καλύτερη. Από αυτό είναι και η υπογραφή μου.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

Σελ. 6 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας