Σελ. 8 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 36789101318 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 325
  1. #106
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Κατάλαβα. Άρα μόνο στον Haswell έχω θέμα. Το powersave το έχω επιλέξει έτσι στο kernel configuration, σε όλα τα μηχανήματα. Θα δοκιμάσω αυτό που λες, αν και τώρα τον έχω με τον 5.7.15 και βαριέμαι να πάω σε 5.8.1. Ίσως στο επόμενο emerge να το δοκιμάσω.

    Ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση!

    - - - Updated - - -

    Βασικά βλέπω ότι στον 5.8.1, στο kernel-parameters.txt έχει τα εξής:

    Κώδικας:
            intel_pstate=   [X86]
                            disable
                              Do not enable intel_pstate as the default
                              scaling driver for the supported processors
                            passive
                              Use intel_pstate as a scaling driver, but configure it
                              to work with generic cpufreq governors (instead of
                              enabling its internal governor).  This mode cannot be
                              used along with the hardware-managed P-states (HWP)
                              feature.
                            force
                              Enable intel_pstate on systems that prohibit it by default
                              in favor of acpi-cpufreq. Forcing the intel_pstate driver
                              instead of acpi-cpufreq may disable platform features, such
                              as thermal controls and power capping, that rely on ACPI
                              P-States information being indicated to OSPM and therefore
                              should be used with caution. This option does not work with
                              processors that aren't supported by the intel_pstate driver
                              or on platforms that use pcc-cpufreq instead of acpi-cpufreq.
                            no_hwp
                              Do not enable hardware P state control (HWP)
                              if available.
                            hwp_only
                              Only load intel_pstate on systems which support
                              hardware P state control (HWP) if available.
                            support_acpi_ppc
                              Enforce ACPI _PPC performance limits. If the Fixed ACPI
                              Description Table, specifies preferred power management
                              profile as "Enterprise Server" or "Performance Server",
                              then this feature is turned on by default.
                            per_cpu_perf_limits
                              Allow per-logical-CPU P-State performance control limits using
                              cpufreq sysfs interface
    Το active που λες, πού είναι; Μήπως είναι το hwp_only;
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  2. #107
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Ναι όντως δεν βλέπω να λέει active. Ίσως το διάβασα σε κάποιο commit message ; Δεν θυμάμαι. Θα δοκιμάσω να κάνω boot με intel_pstate=active να δω αν αλλάζει κάτι.

    Το hwp_only είναι για να ενεργοποιήσει τον οδηγό μόνο αν υποστηρίζεται το hwp δηλαδή μόνο σε >=broadwell. Αν καταλαβαίνω καλά την επιλογή, χωρίς αυτήν στον haswell θα τρέχει το intel_pstate σε passive κατάσταση ενώ με αυτήν δεν θα τρέχει καθόλου και θα τρέχει ο παλιός οδηγός acpi_cpufreq.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  3. #108
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    @imitheos, τελικά μπούταρα με τον 5.8.3 στον Haswell. Όντως ήταν καρφωμένο στα 800MHz, το γύρισα σε schedutil και βλέπουμε. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, ακόμα θα ψαχνόμουν...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  4. #109
    Εγγραφή
    15-08-2017
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Και εγώ αποφάσισα να ορίσω default τον schedutil μετά από ~10 χρόνια σε powersave Μέχρι στιγμής φαίνεται να χρησιμοποιεί όλο το εύρος συχνοτήτων κάνοντας idle τους πυρήνες στη χαμηλότερη συχνότητα (για SandyBridge).
    Για περισσότερες πληροφορίες ανάλογα με την έκδοση του πυρήνα μπορεί κανείς να ρίξει μια ματιά εδώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το fedora χρησιμοποιεί τον ondemand (δεν ξέρω σε ποιον μεταφράζεται σε όσους χρησιμοποιούν intel_pstate).
    performance.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xtremae : 24-08-20 στις 22:45.

  5. #110
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή ο πονοκέφαλος όντως είναι στα κοντά... Κι επειδή γύρισα από τις διακοπές κι ένα να κάνω ενημέρωση 3 συστήματα, το πιο παλιό από αυτά είναι με Haswell (i5 4590), θα έχω θέμα σύμφωνα με τα παραπάνω; Μάλλον όχι...;
    Είχα δει αυτά που έγραψες,αλλά μόλις σήμερα κατάφερα να καθήσω και να διαβάσω προσεκτικά.
    Καλά,ζαλίστηκα δικέ μου,ε;Σπύριασα,ρε παιδί μου...μου'ρθε η φορμάικα στο κεφάλι!
    Αυτά έχω:
    Κώδικας:
    $ cat /sys/bus/cpu/devices/cpu0/cpufreq/scaling_{driver,governor}
    intel_cpufreq
    schedutil

  6. #111
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα δει αυτά που έγραψες,αλλά μόλις σήμερα κατάφερα να καθήσω και να διαβάσω προσεκτικά.
    Καλά,ζαλίστηκα δικέ μου,ε;Σπύριασα,ρε παιδί μου...μου'ρθε η φορμάικα στο κεφάλι!
    Αυτά έχω:
    Κώδικας:
    $ cat /sys/bus/cpu/devices/cpu0/cpufreq/scaling_{driver,governor}
    intel_cpufreq
    schedutil
    Προφανώς αναφέρεσαι στον imitheos και όχι σε μένα.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  7. #112
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς αναφέρεσαι στον imitheos και όχι σε μένα.
    Άμα σουλέω πως ζαλίστηκα...φυσικά τον imitheos ήθελα να κάνω παράθεση!
    Ένα aircondition κι ένα μπουκάλι χάπια στον κύριο και γρήγορα!

  8. #113
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    https://old.reddit.com/r/linux/comme...uild_an_os_or/

    TIL πως ημουν 10 χρονων οταν ο Linus εκανε την αρχη με το λινουξ!
    ديميتريس

  9. #114
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    δεν ηξερα που αλλoυ να το ποσταρω, οποτε το βαζω εδω
    η κατασταση με τα bluetooth headphones, kernel 5.8 και rtl8821ce wifi card χειροτερεψε. ακομα περισσοτερα προβληματα/hick ups
    απλα το αναφερω, δεν ψαχνω για λυσεις.
    διανομη ubuntu 20.10 & pop os 20.10, αλλα ειχα τα ιδια θεματα κσι με τα stable releases 20.04, οποτε ισως να ειναι θεμα pulseaudio
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος calcvita : 04-10-20 στις 00:28.

  10. #115
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x

  11. #116
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επειδη δεν βρισκω το θεμα της nvidia

    NVIDIA Driver not yet supported for Linux Kernel 5.9+
    https://forums.developer.nvidia.com/...nel-5-9/157263
    https://www.phoronix.com/scan.php?pa...ux-5.9-Delayed

    Βρε πως αλλαζουν οι καιροι...
    ديميتريس

  12. #117
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη δεν βρισκω το θεμα της nvidia

    NVIDIA Driver not yet supported for Linux Kernel 5.9+
    https://forums.developer.nvidia.com/...nel-5-9/157263
    https://www.phoronix.com/scan.php?pa...ux-5.9-Delayed

    Βρε πως αλλαζουν οι καιροι...
    Ε καλά, δεν συμβαίνει και πρώτη φορά αυτό. Κι άλλες φορές έβγαινε νέα .x stable έκδοση και οι drivers δεν έμπαιναν. Μετά από 2-3 βδομάδες έβγαινε νέος driver που υποστήριζε την .x έκδοση.

    Εδώ στο Virtualbox γίνεται κάθε φορά αυτό πλέον. Τον 5.9 δεν τον υποστηρίζει το 6.1.14 και πριν τον 5.8 δεν τον υποστήριζε το 6.1.12. Και το ωραίο είναι ότι ενώ το παίρνουν χαμπάρι από την rc1 έκδοση, φτάνει να βγει ο νέος kernel (μετά από 7-8 βδομάδες) και ακόμα δεν έχουν βγάλει την έκδοσή τους να υποστηρίζει το νέο kernel.

    Εκτός αν ήθελες να πεις κάτι άλλο...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  13. #118
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θελω να πω αυτο που λες για την nvidia (με το vbox δεν εχω παρτιδες), συν κατι ακομα.
    Οτι καποτε περιμεναμε την ati να κανει συμβατο τον fglrx με τον εκαστοτε xorg και kernel. Και λεγαμε και ευχαριστω οταν ξεκουνιοντουσαν επειδη πλησιαζε νεα εκδοση του ubuntu και εκει "επρεπε" να δουλευει.
    Σημερα, που η nvidia κανει τα ιδια και η νεα εκδοση του ubuntu θα φοραει τον 5.8, αρα "δεν παιζει αγχος", λεμε παλι καλα που θα το κανουν με ενα μηνα καθυστερηση.
    ديميتريس

  14. #119
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελω να πω αυτο που λες για την nvidia (με το vbox δεν εχω παρτιδες), συν κατι ακομα.
    Οτι καποτε περιμεναμε την ati να κανει συμβατο τον fglrx με τον εκαστοτε xorg και kernel. Και λεγαμε και ευχαριστω οταν ξεκουνιοντουσαν επειδη πλησιαζε νεα εκδοση του ubuntu και εκει "επρεπε" να δουλευει.
    Σημερα, που η nvidia κανει τα ιδια και η νεα εκδοση του ubuntu θα φοραει τον 5.8, αρα "δεν παιζει αγχος", λεμε παλι καλα που θα το κανουν με ενα μηνα καθυστερηση.
    Καλώς ή κακώς, δεν μπορεί η Nvidia να υποστηρίζει τον κάθε κα@λωμένο (σαν εμένα) που θέλει να τρέχει το bleeding edge kernel, όπως και την κάθε διανομή με μονοψήφια ποσοστά μεταξύ των διανομών Linux. Αναγκαστικά θα υποστηρίξει τη μάζα. Και ποιες διανομές αυτή τη στιγμή έχουν τον 5.9 (όχι εννοείται οι ρέουσες όπως πχ. το Gentoo, που κι εκεί ο 5.9 testing είναι);

    Όσον για την AMD, από τη στιγμή που υπάρχει ο radeon ή ο amdgpu ή όπως λέγεται αυτή τη στιγμή ο driver για τις AMD κάρτες, δε νομίζω να ασχολείται κανείς με τον fglrx (ή όπως λέγεται ο κλειστός της driver), εκτός κι παίζει παιχνίδια στο Linux.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  15. #120
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ο fglrx ειναι πεθαμενος εδω και 5+ χρονια. Σημερα η amd συμβαλει στην αναπτυξη του radeon (για τις παλιες καρτες) και του amdgpu (για τις νεοτερες), ενω βγαζει και τον amdgpu-pro για οσους θελουν παιχνιδια, vulkan κλπ.

    Οσο για τον 5.9, ο 5.9.1 βρισκεται απο σημερα στο debian unstable και στο arch, στο κανονικο κομματι του repo, οχι στο experimental/testing αντιστοιχα. Τον αλλο μηνα, που η nvidia λεει οτι θα ειναι ετοιμη για τον 5.9, θα εχει περασει και στο gentoo (πιθανολογω) και σε οσες μη-ρεουσες διανομες παιρνουν ενημερωσεις στον πυρηνα τους για τον κυκλο ζωης τους (αρα θα ειναι πανω κατω οι ιδιες με τωρα ).
    Επισης, βλεπω οτι οι παραπανω διανομες βιαστηκανε να περασουν στον 5.9.1 για να κλεισουν το vulnerablity με το bluetooth (bleeding tooth). Imho, θα επρεπε να πανε στον 5.8.16 καλυτερα, που ειναι η τελευταια ενημερωση του 5.8 και βγηκε αποκλειστικα για αυτο το vulnerability.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 18-10-20 στις 18:45.
    ديميتريس

Σελ. 8 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 36789101318 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας