Σελ. 11 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 69101112131621 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 325
  1. #151
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά το είδε κάποιος στην IBM αυτό και του είπε αυτό που έγραψε στο phoronix ότι δηλαδή δεν μπορείς να ασχολείσαι σαν χόμπι και αφαίρεσε εντελώς τον εαυτό του και από reviewer. [/Αυθαίρετο δικό μου συμπέρασμα]
    Εγώ όμως που δεν έχω καμία δουλειά με την IBM μπορώ να ασχολούμαι με τα VNIC's; Και αν μπορώ εγώ αυτός γιατί όχι;

  2. #152
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Φαντάζομαι ότι όταν σε πληρώνει μια εταιρία για να ασχολείσαι πχ. με driver για το Linux για δικό της hardware, τότε θα έχει και την απαίτηση να χρησιμοποιείς το ibm account της, οι λόγοι prestige που λέγαμε πιο πάνω. Τώρα για τη συγκεκριμένη περίπτωση φαντάζομαι ότι ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες, ειδικά και μετά από αυτό που είδε και ο imitheos, προκειμένου να έχουμε μια πιο ξεκάθαρη εικόνα. Ας δούμε πως θα εξελιχθεί το συγκεκριμένο...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  3. #153
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Μακάρι να είναι υπερβολική αντίδραση κάποιου μανατζαραίου και όχι πάγια τακτική. Διάβασα το ιστορικό που έγραψε ο imitheos και μου φαίνεται πολύ χοντρό να κάνει τόσα commits με "άσχετο" mail χωρίς να το έχει καταλάβει.

    https://arstechnica.com/gadgets/2021...3s-close-call/

    Κάτι παρόμοιο συνέβη και πρόσφατα στο FreeBSD. Η Netgate προσέλαβε κάποιον να ενσωματώσει το Wireguard στον πυρήνα αλλά δεν ενημέρωσαν τους δημιουργούς. Η υλοποίηση ήταν ολίγον χάλια και άρχισε ο πόλεμος. Στο τέλος έβγαλαν και τα "άπλυτα" του porter στη φόρα.

  4. #154
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακάρι να είναι υπερβολική αντίδραση κάποιου μανατζαραίου και όχι πάγια τακτική. Διάβασα το ιστορικό που έγραψε ο imitheos και μου φαίνεται πολύ χοντρό να κάνει τόσα commits με "άσχετο" mail χωρίς να το έχει καταλάβει.

    https://arstechnica.com/gadgets/2021...3s-close-call/

    Κάτι παρόμοιο συνέβη και πρόσφατα στο FreeBSD. Η Netgate προσέλαβε κάποιον να ενσωματώσει το Wireguard στον πυρήνα αλλά δεν ενημέρωσαν τους δημιουργούς. Η υλοποίηση ήταν ολίγον χάλια και άρχισε ο πόλεμος. Στο τέλος έβγαλαν και τα "άπλυτα" του porter στη φόρα.
    Ε εντάξει εκείνο ήταν τελείως διαφορετικό. Ο dev έγραφε privately στο δικό του tree για μήνες χωρίς να τον ελέγχει κανείς και μετά το έκαναν merge στο κύριο tree χωρίς review από κανέναν (και από το λίγο που διάβασα, υπάρχουν πολλά που δεν μάθαμε. αυτός που όρισε το πρωτόκολλο και έχει το trademark στην λέξη wireguard παρουσίασε την όλη κατάσταση ότι χάριν σε εκείνον σώθηκε το fbsd και behind the scenes πρέπει να φέρθηκε πολύ σκάρτα με συνέπεια ένας fbsd dev να πει ότι δεν θέλει να ξανά ασχοληθεί με το wireguard και να βρεθεί νέος maintainer).

    Αυτά με την ibm ήταν commits των 2 και 3 γραμμών το καθένα και πέρα από το λάθος e-mail δεν φαίνεται να είχαν κάτι τσαπατσούλικο.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  5. #155
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Το ανέφερα σαν δείγμα "μπάχαλου" μεταξύ της κοινότητας και των εταιριών. Γενικά η κατάσταση αρχίζει και "βρομίζει" αρκετά. Ευτυχώς μέχρι στιγμής ο Linus κρατάει γερά.

  6. #156
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ανέφερα σαν δείγμα "μπάχαλου" μεταξύ της κοινότητας και των εταιριών. Γενικά η κατάσταση αρχίζει και "βρομίζει" αρκετά. Ευτυχώς μέχρι στιγμής ο Linus κρατάει γερά.
    Καλά τί φιάσκο ήταν αυτό με τη Netgate και το FreeBSD!!!! Έχω μείνει πραγματικά μ@λάκας! Όπως αναφέρεται και στο άρθρο του arstechnica κάτι Cisco, Juniper, NetApp, Netflix, Sony, Sophos, κλπ όντως χρησιμοποιούν το FreeBSD στον πυρήνα των προϊόντων τους. Μιλάμε για εταιρείες κολοσσούς! Πραγματικά δεν υπάρχει μια σωστή διαδικασία review του κώδικα που μπαίνει στο FreeBSD;; Είμαστε σοβαροί τώρα;;

    Πολύ πρόσφατα αναβάθμισα το pfSense που τρέχω σπίτι στην τελευταία έκδοση 2.5.0 και στην τεκμηρίωση είδα πως έβγαλαν εντελώς το WireGuard, αλλά δεν είχα πάρει μυρωδιά όλο το σκηνικό που παίχτηκε.

    Στη Linux μεριά, γίνεται να μετατρέψουμε τον Linus σε Highlander;;;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  7. #157
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Καταλαβαίνω ότι έξω από το χορό όλα είναι εύκολα και είναι εύκολο να κρίνει ένας άσχετος σαν εμένα τη δομή ενός τόσο μεγάλου project. Παρόλα αυτά όμως να πω ότι δεν είναι κάτι νέο αυτό για το FBSD (και για τα άλλα BSD επίσης) που έπεσαν όλοι από τα σύννεφα. Χρόνια θυμάμαι νέοι developers να λένε αυτό που ειπώθηκε και τώρα ότι "ή έχεις commit access οπότε γράφεις patches (με όποιο review γίνεται) ή δεν έχεις access οπότε είναι πολύ δύσκολο να περάσεις κάτι ακόμη και αν είναι ο καλύτερος κώδικας". Δεν ξέρω αν η διαδικασία του linux με τα trees των leutenants και τους maintainers είναι καλύτερη (κατ εμέ είναι) αλλά πάντα ήταν στα BSD αυτή η όλα ή τίποτα διαδικασία. Δεν είναι κάτι καινούριο.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  8. #158
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.513
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    University Banned From Contributing To Linux Kernel For Intentionally Inserting Bugs
    https://www.phoronix.com/scan.php?pa...From-Linux-Dev
    ديميتريس

  9. #159
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνω ότι έξω από το χορό όλα είναι εύκολα και είναι εύκολο να κρίνει ένας άσχετος σαν εμένα τη δομή ενός τόσο μεγάλου project. Παρόλα αυτά όμως να πω ότι δεν είναι κάτι νέο αυτό για το FBSD (και για τα άλλα BSD επίσης) που έπεσαν όλοι από τα σύννεφα. Χρόνια θυμάμαι νέοι developers να λένε αυτό που ειπώθηκε και τώρα ότι "ή έχεις commit access οπότε γράφεις patches (με όποιο review γίνεται) ή δεν έχεις access οπότε είναι πολύ δύσκολο να περάσεις κάτι ακόμη και αν είναι ο καλύτερος κώδικας". Δεν ξέρω αν η διαδικασία του linux με τα trees των leutenants και τους maintainers είναι καλύτερη (κατ εμέ είναι) αλλά πάντα ήταν στα BSD αυτή η όλα ή τίποτα διαδικασία. Δεν είναι κάτι καινούριο.
    Προσωπικά δεν τα γνώριζα αυτά τα πράγματα στην κοινότητα του FreeBSD (και του BSD εν γένει δηλαδή). Μου κάνει αλγεινή εντύπωση, ιδιαίτερα όταν, επαναλαμβάνω, το FreeBSD είναι στην καρδιά των προϊόντων μεγαλο-κατασκευαστών όπως η NetApp και η Juniper (πολύ χαρακτηριστικά παραδείγματα στο χώρο των αποθηκευτικών συστημάτων και δικτυακών προϊόντων αντίστοιχα)!!! Δηλαδή αυτό γίνεται και στο OpenBSD που υποτίθεται είναι η κορυφή των BSD όσον αφορά security;;;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    University Banned From Contributing To Linux Kernel For Intentionally Inserting Bugs
    https://www.phoronix.com/scan.php?pa...From-Linux-Dev


    Συγνώμη κιόλας προς την αγαπητή κοινότητα των BSDάδων, αλλά εδώ βλέπουμε τη διαφορά μεταξύ Linux και FreeBSD όοον αφορά το θέμα που συζητάμε εδώ.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #160
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Και εγώ νομίζω πως ήταν μεγάλο ξεγύμνωμα αυτό το πράγμα. Κάτι δεν πάει καλά εκεί και πρέπει να το λύσουν. Να που η "γραφειοκρατία" καμία φορά κάνει καλό ή τουλάχιστον κάνει καλό όταν δουλεύει όπως πρέπει.

    Καλά για την netgear δεν το συζητώ. Ξεφτυλίστηκε. Και μιλάμε για εταιρία με αντικείμενο το security. Auditors δεν έχουν; Τι ερασιτεχνισμός είναι αυτός; Σε όλα τα στάδια. Εκτός αν τους ζητήθηκε.

  11. #161
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ νομίζω πως ήταν μεγάλο ξεγύμνωμα αυτό το πράγμα. Κάτι δεν πάει καλά εκεί και πρέπει να το λύσουν. Να που η "γραφειοκρατία" καμία φορά κάνει καλό ή τουλάχιστον κάνει καλό όταν δουλεύει όπως πρέπει.

    Καλά για την netgear Netgate δεν το συζητώ. Ξεφτυλίστηκε. Και μιλάμε για εταιρία με αντικείμενο το security. Auditors δεν έχουν; Τι ερασιτεχνισμός είναι αυτός; Σε όλα τα στάδια. Εκτός αν τους ζητήθηκε.
    Fixed
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #162
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Fixed
    Σωστός, μου ξέφυγε.

  13. #163
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Ο Linus είναι κάθετος στον κώδικα. Θέλω τα πάντα αρκεί να είναι καλός ο κώδικας. Δεν τον νοιάζει τίποτα. Από Playmobil μέχρι Big Iron. Αν ο κώδικας είναι καλός θα μπει. Και οι άνθρωποι που είναι γύρω του για τα διάφορα υποσυστήματα έχουν την ίδια λογική.

    Οι του BSD έχουν άλλη λογική. Και δεν καταλαβαίνω το γιατί. Core commiters και οι άλλοι έξω. Δε λέω ο κώδικας τους παραμένει άψογος και αυτό φαίνεται αλλά εμποδίζει νέους προγραμματιστές που θέλουν να βοηθήσουν. Δε γίνεται να περιμένεις πότε θα δεήσουν να κάνουν review τον κώδικα σου και στο τέλος να τον απορρίψουν διότι δεν είναι στο άμεσο πλάνο τους η τάδε συσκευή.

    Πριν 30 χρόνια καταλαβαίνω το όλο σκηνικό ειδικά με τις μηνύσεις της AT&T. Αλλά έχουν περάσει τόσα χρόνια. Ο ένας είναι κυριολεκτικά παντού με τρις επενδύσεων και ο άλλος κάπου χαμένος στο διάστημα κυρίως λόγω άδειας.

  14. #164
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Linus είναι κάθετος στον κώδικα. Θέλω τα πάντα αρκεί να είναι καλός ο κώδικας. Δεν τον νοιάζει τίποτα. Από Playmobil μέχρι Big Iron. Αν ο κώδικας είναι καλός θα μπει. Και οι άνθρωποι που είναι γύρω του για τα διάφορα υποσυστήματα έχουν την ίδια λογική.

    Οι του BSD έχουν άλλη λογική. Και δεν καταλαβαίνω το γιατί. Core commiters και οι άλλοι έξω. Δε λέω ο κώδικας τους παραμένει άψογος και αυτό φαίνεται αλλά εμποδίζει νέους προγραμματιστές που θέλουν να βοηθήσουν. Δε γίνεται να περιμένεις πότε θα δεήσουν να κάνουν review τον κώδικα σου και στο τέλος να τον απορρίψουν διότι δεν είναι στο άμεσο πλάνο τους η τάδε συσκευή.

    Πριν 30 χρόνια καταλαβαίνω το όλο σκηνικό ειδικά με τις μηνύσεις της AT&T. Αλλά έχουν περάσει τόσα χρόνια. Ο ένας είναι κυριολεκτικά παντού με τρις επενδύσεων και ο άλλος κάπου χαμένος στο διάστημα κυρίως λόγω άδειας.
    Σχετικά με το τονισμένο, αν αναφέρεσαι στο Linux και στη GPL άδεια είσαι πάρα πολύ λάθος. Πχ Cisco Nexus (NX-OS) και Catalyst switches (με IOS-XE) τρέχουν Linux. Εκτός αν εννοείς το BSD.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #165
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με το τονισμένο, αν αναφέρεσαι στο Linux και στη GPL άδεια είσαι πάρα πολύ λάθος. Πχ Cisco Nexus (NX-OS) και Catalyst switches (με IOS-XE) τρέχουν Linux. Εκτός αν εννοείς το BSD.
    Δε το έθεσα σωστά. Τα BSD έχουν υποστήριξη από τις εταιρίες λόγω άδειας που επιτρέπει τη χρήση κώδικα χωρίς υποχρέωση. Από την άλλη το GNU ορίζει πως πρέπει να δώσεις πίσω τις αλλαγές.

    Χωρίς να μειώνω καθόλου την ποιότητα του κώδικα των BSD θεωρώ πως είναι ο μόνος λόγος που υπάρχουν. Απλά διότι κάποιες εταιρίες μπορούν να παίρνουν κώδικα χωρίς να δίνουν πίσω. Αλλιώς το Linux θα τις είχε σαρώσει και αυτές. Τώρα απλά βολεύονται χωρίς νομικά τερτίπια.

Σελ. 11 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 69101112131621 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας