Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    02-11-2014
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6536
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    10(dB) / 42.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα. Έχω το asus rt-ac68u το οποίο είναι σκέτο router. Επισης έχω το speedport plus το οποίο χειρίζεται το συγχρονισμό με το internet και τη voip τηλεφωνία. Ποιος είναι ο βέλτιστος συνδυασμός ώστε να χρησιμοποιώ στο έπακρο το asus router?

    Το μόνο που σκέφτομαι είναι να συνδέσω μια lan του speedport με την wan του asus και να βάλω στις ρυθμίσεις του asus automatic ip. Πρέπει το modem και το router να είναι σε διαφορετικό υποδίκτυο? Τι άλλες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω ώστε όλο το routing να το κάνει το asus? Λογικά πρέπει να απενεργοποιήσω το wifi στο speedport. Πρέπει να κάνω άλλες ρυθμίσεις με nat κλπ?

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θα πρέπει να γίνει η σύνδση μέσω pppoe Κλήσης απο το asus

    Αυτό σημαίνει πως το speedport θα πρέπει να μπεί σε bridged mode ή αν υπάρχει τηλεφωνία μέσω pppoe passthrough

  3. #3
    Εγγραφή
    02-11-2014
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6536
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    10(dB) / 42.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα, υπάρχει voip τηλεφωνία, οπότε θέλω να λειτουργεί και το internet και το voip. Υπάρχουν σε κάποιο thread τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω;

    - - - Updated - - -

    Καλησπέρα και πάλι. Βρήκα κάτι οδηγούς στο forum και έκανα τα εξής.

    1.) Έβαλα το speedport να έχει ip 192.168.2.254 με dhcp relay που δείχνει την ip 192.168.2.1 που είναι το asus.
    2.) Συνέδεσα ενα καλώδιο lan από το speedport στο wan του asus.
    3.) Ρύθμισα το asus σε wan pppoe με τους κωδικους otenet της συνδεσής μου και παίρνει internet κανονικά.

    Ερωτήσεις
    1.) Συνδέθηκα ασύρματα στο speedport και δεν δίνει internet. Είναι λογικό; Παίρνω internet μόνο από asus.
    2.) Δεν έβαλα στο speedport otenet@otenet.gr/otenet. Είναι απαραίτητο; Σε τι βοηθάει;
    3.) Χρειάζεται να κάνω τίποτα με το nat ή κάποιες άλλες ρυθμίσεις;

    Ευχαριστώ.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας