Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    07-01-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    242
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα,
    έχω ένα πρόβλημα με αποσυνδέσεις την τελευταία εβδομάδα. Αποσυνδέεται το internet τουλάχιστον 2 με 3 φορές ημερησίως απο την προηγούμενη Τετάρτη. Τηλεφώνησα πολλές φορές στην υποστήριξη τονίζοντας οτι ποτέ έως τώρα δεν αντιμετώπιζα αντίστοιχο πρόβλημα. Οι απαντήσεις των διάφορων συνομιλητών ήταν οτι θεωρείται φυσιολογικό να γίνονται 2-3 αποσυνδέσεις την ημέρα για να καθαρίσει η γραμμή. Τους είπα φυσικά οτι δεν είμαι απλός χρήστης, η πληροφορική είναι η δουλειά μου και κατ επέκταση γνωρίζω απο θέματα σύνδεσης. Εκαναν μετρήσεις στη γραμμή δεν βρήκαν κανένα θέμα, εγώ επέμεινα να δηλωθεί ως βλάβη γιατί έχω τσεκάρει την εσωτερική καλωδίωση, αλλά δεν δέχθηκαν λέγοντας οτι θα πρέπει να το παρακολουθώ. Το modem-router μου είναι το Asus DSL-N17U. Υπάρχουν 2 τηλεφωνικές πρίζες σε χρήση στο σπίτι. Στη μια είναι συνδεδεμένο μόνο τηλέφωνο με φίλτρο και στην άλλη τηλέφωνο και internet με splitter. Εβγαλα το splitter και σύνδεσα μόνο το modem κατευθείαν για να τσεκάρω. Ταλαιπωρούμαι ήδη μια εβδομάδα χωρίς να έχω αλλάξει τίποτα στη συνδεσμολογία. Επίσης ανέκαθεν είχα πολλά CRC errors. Μέσα σε 2 ώρες uptime φτάνουν τα 2000. Ενας ακόμα λόγος που επιμένω να έρθουν να τσεκάρουν αν υπάρχει κάποιο θέμα εξωτερικά.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    αλλαξε εταιρεια asap.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-01-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    242
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ήρθε σήμερα τεχνικός απο Nova. Μετρήσαμε την γραμμή επάνω και στις 2 τηλεφωνικές πρίζες έδωσε 60. Κατεβαίνουμε κάτω στο κουτί γίνεται μέτρηση και δίνει 90. Ο τεχνικός μου είπε οτι η απόκλιση στην ταχύτητα απο το κουτί ως το διαμέρισμα επάνω είναι πολύ μεγάλη. Με συμβούλεψε να φέρω ηλεκτρολόγο να ελέγξει την καλωδίωση απο το κουτί προς το διαμέρισμα αφού δεν διαπίστωσε βραχυκύκλωμα πέραν της διαφοράς στην ταχύτητα. Μου είπε να αλλάξω και καλωδίωση αν χρειαστεί. Η καλωδίωση είναι εσωτερική καμία συμβουλή τι καλώδια μπορώ να βάλω και τι τεχνικό πρέπει να επιλέξω για να κάνει όλη αυτή τη διαδικασία...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας