Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    17-12-2014
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το σετάρισμά μου είναι OXYGEN+isdn κέντρο+isdn συσκευές. 2 αριθμοί, 1 κεφαλικός 1 msn για φαξ.
    Ανάμεσα στην τελευταία ανανέωση του συμβολαίου μου (που ήταν για "κανονική" isdn γραμμή) και σήμερα, με γύρισαν σε VOBB (VOIP), έδωσα το netmod και πήρα το oxygen, διατηρώντας τα 2 κανάλια φωνής και τους 2 αριθμούς που έχω μέχρι και σήμερα.
    Λήγει το συμβόλαιο με COSMO (κλασσικό 2play 24 XL με την χρέωση 1 και κάτι για τον msn). Ψάχνομαι να δω αν με συμφέρει να πάω αλλού, αλλά με βάση το setup μου δεν μπορώ να βρω άκρη με τους υπόλοιπους.
    Έχω μπερδευτεί λίγο με το τι ακριβώς γραμμή έχω πλέον (isdn, vobb κλπ.). Είχα την εντύπωση ότι μετά την μετάβαση σε vobb, και έχοντας voip τηλεφωνία, δεν υφίσταται πλέον η διάκριση με isdn/pstn κλπ. Και ότι μπορώ να πάω σε όποια εταιρία έχει voip με 2 κανάλια κλπ.
    Το θέμα είναι ότι δε βρίσκω τίποτα σχετικό στους τιμοκαταλόγους των εταιριών, εκτός από επαγγελματικά πακέτα με πολλά κανάλια φωνής που δε με ενδιαφέρουν. Βλέπω που και που αναφορές σε isdn, αλλά δεν ξέρω καν, αν με αφορούν πλέον.
    Το βασικό είναι να κρατήσω και τα 2 νούμερα αλλά και τα 2 ανεξάρτητα κανάλια φωνής. Το δίνει κάποιος αυτό εκτός από cosmo;
    Επίσης το κέντρο είναι isdn και δεν ξέρω τι εξοπλισμό δίνουν οι άλλοι (αντίστοιχο του oxygen δηλαδή, για να μιμείται την isdn σύνδεση).
    Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ή να βάλει ένα λινκ, πώς μπορώ να δω τιμές κλπ. στους άλλους; Και αν γίνεται αυτό γενικότερα;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων πολύ!!!

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    2ο κανάλι φωνής σε Home συνδέσεις δίνει μόνο η Forthnet και αυτό χωρίς εξοπλισμό που να σου δίνει έξοδο Bri (isdn).

  3. #3
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    810
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεν κάνω λάθος και η Wind δίνει ISDN και μάλιστα με ΝΤ, αλλά δε γνωρίζω αν το κάνει σε home συνδέσεις ή μονο σε επαγγελματικές.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-12-2014
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    2ο κανάλι φωνής σε Home συνδέσεις δίνει μόνο η Forthnet και αυτό χωρίς εξοπλισμό που να σου δίνει έξοδο Bri (isdn).
    Ευχαριστώ για την απάντηση, μιλάμε προφανώς εδώ για voip με 2ο κανάλι φωνής, καλά δεν καταλαβαίνω; Έχεις κάποιο λινκ να δω χρεώσεις για 2ο κανάλι, χρέωση MSN κλπ.; Δεν τα βρίσκω πουθενά. Εφόσον δε δίνει εξοπλισμό, πώς θα πρέπει να κινηθώ μετά;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κάνω λάθος και η Wind δίνει ISDN και μάλιστα με ΝΤ, αλλά δε γνωρίζω αν το κάνει σε home συνδέσεις ή μονο σε επαγγελματικές.
    Ευχαριστώ για την απάντηση, όχι επιστροφή σε NT δε με ενδιαφέρει πια (καλώς ή κακώς).Έχει μπει το νερό στ' αυλάκι
    Και από όσο έψαξα η wind δίνει μόνο σε επαγγελματικά πακέτα πράγματι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikoskazanakis : 08-05-19 στις 11:20.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoskazanakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση, μιλάμε προφανώς εδώ για voip με 2ο κανάλι φωνής, καλά δεν καταλαβαίνω; Έχεις κάποιο λινκ να δω χρεώσεις για 2ο κανάλι, χρέωση MSN κλπ.; Δεν τα βρίσκω πουθενά. Εφόσον δε δίνει εξοπλισμό, πώς θα πρέπει να κινηθώ μετά;

    - - - Updated - - -



    Ευχαριστώ για την απάντηση, όχι επιστροφή σε NT δε με ενδιαφέρει πια (καλώς ή κακώς).Έχει μπει το νερό στ' αυλάκι
    Και από όσο έψαξα η wind δίνει μόνο σε επαγγελματικά πακέτα πράγματι.
    Θα το βρείς στους τιμοκαταλόγους τους, πχ εδώ
    Η χρέωση είναι 10,50 τον μήνα. η μια γραμμή είναι μέσω χαλκού pstn τηλεφωνία και το δεύτερο κανάλι μέσω voip απο το technicolor, bri δεν δίνουν σε Home πακέτο, δεν μπορείς να βάλεις δικό σου εξοπλισμό, ούτε δίνουν κωδικούς για το voip.

    Αν θέλεις bri interface μένεις με τον ΟΤΕ, πας σε κάποιο επαγγελματικό πρόγραμμα των άλλων παροχών που σου δίνουν και αυτοί εξοπλισμό με Bri, κάνεις μεταφορά τα νούμερα σου σε κάποιον voip παρόχο και μετά βάζεις κάποιο fritz με bri έξοδο, υποθέτω πάντα πως το κέντρο δεν υποστηρίζει voip ώστε να περάσεις τα στοιχεία εκεί.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-12-2014
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Κατάλαβα...Με τις τιμές που βλέπω στα business μονόδρομος η παραμονή...
    Βλέπω ότι ο τιμοκατάλογος της nova πάντως αφορά την καθαρή telephony, δεν ξέρω αν πέφτει η ίδια χρέωση στα 2play. Επίσης δεν λέει αν χρεώνεται εξτρά ο msn.
    Και από ό,τι καταλαβαίνω δε μιλάμε καν για voip με 2 κανάλια, 1 pstn και 1 voip είναι...Από περιέργεια, η συνδεσμολογία για το 2ο κανάλι της nova που ανέφερες, πώς πάει; Πριν το ρούτερ μπαίνει σπλιτεράκι και το 1 πάει στο pstn τηλέφωνο (για το 1 κανάλι) και το άλλο στο ρούτερ για το voip (για το άλλο);

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoskazanakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα...Με τις τιμές που βλέπω στα business μονόδρομος η παραμονή...
    Βλέπω ότι ο τιμοκατάλογος της nova πάντως αφορά την καθαρή telephony, δεν ξέρω αν πέφτει η ίδια χρέωση στα 2play. Επίσης δεν λέει αν χρεώνεται εξτρά ο msn.
    Και από ό,τι καταλαβαίνω δε μιλάμε καν για voip με 2 κανάλια, 1 pstn και 1 voip είναι...Από περιέργεια, η συνδεσμολογία για το 2ο κανάλι της nova που ανέφερες, πώς πάει; Πριν το ρούτερ μπαίνει σπλιτεράκι και το 1 πάει στο pstn τηλέφωνο (για το 1 κανάλι) και το άλλο στο ρούτερ για το voip (για το άλλο);
    ίδιες είναι οι τιμές και στο dp/3p δεν ξέρω για Msn τι χρέωση έχουν αν έχουν
    Η συνδεσμολογία είναι το ενα καναλι απο το σπλιτερ και το άλλο απο το router

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αν επιτρεπεται... ποσο ειναι ο λογαριασμος σου και με τι παροχες ακριβως?

    Δεν νομιζω να βρεις πιο οικονομικα σε καποια αλλη εταιρεια.
    Θα πρεπει να πας σε επαγγελματικο πακετο και μαλλον θα ειναι ακριβοτερα.
    The gr81 .

  9. #9
    Εγγραφή
    17-12-2014
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν επιτρεπεται... ποσο ειναι ο λογαριασμος σου και με τι παροχες ακριβως?

    Δεν νομιζω να βρεις πιο οικονομικα σε καποια αλλη εταιρεια.
    Θα πρεπει να πας σε επαγγελματικο πακετο και μαλλον θα ειναι ακριβοτερα.
    Ναι, αυτό βλέπω κι εγώ. DP 24 XL έχω (ό,τι παροχές βλέπεις στον τιμοκατάλογο), 2 κανάλια φωνής και 1 msn, σύνολο 43,68 € (35,88 το πακέτο, 6,50 το 2ο κανάλι, 1,30 το msn).
    Έχω και το θέμα με τον isdn εξοπλισμό, που ουσιαστικά με περιορίζει σε 1 εταιρία.
    Τα business είναι απλησίαστα επιεικώς, δεν ξέρω σε ποιον μικρομεσαίο αναφέρονται.
    Πήρα τηλέφωνο, ό,τι βλέπουμε πλέον δίνουν, ευρώ παρακάτω, λεπτό παραπάνω...

    Ανέκαθεν ήθελα να μειώσω το πάγιο με λιγότερα λεπτά κινητού, αλλά πάει από τα 360 του xl στα 30(!!!) του l. Με step 1 λεπτό (η κομπίνα του αιώνα, πότε θα λυθεί αυτό!), ουσιαστικά δεν έχεις κινητά.
    Βλέπω ότι έχει 120' κινητά το 50άρι το L με 1 ευρώ λιγότερο. Κοίτα να δεις που θα με αναγκάσουν να πάω σε 50άρι χωρίς λόγο στο γραφείο...Για γέλια είναι τα προγράμματα πλέον, αλλά αυτό ξεπερνά το παρόν thread...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το βρείς στους τιμοκαταλόγους τους, πχ εδώ
    Η χρέωση είναι 10,50 τον μήνα. η μια γραμμή είναι μέσω χαλκού pstn τηλεφωνία και το δεύτερο κανάλι μέσω voip απο το technicolor, bri δεν δίνουν σε Home πακέτο, δεν μπορείς να βάλεις δικό σου εξοπλισμό, ούτε δίνουν κωδικούς για το voip.

    Αν θέλεις bri interface μένεις με τον ΟΤΕ, πας σε κάποιο επαγγελματικό πρόγραμμα των άλλων παροχών που σου δίνουν και αυτοί εξοπλισμό με Bri, κάνεις μεταφορά τα νούμερα σου σε κάποιον voip παρόχο και μετά βάζεις κάποιο fritz με bri έξοδο, υποθέτω πάντα πως το κέντρο δεν υποστηρίζει voip ώστε να περάσεις τα στοιχεία εκεί.
    Να σε ρωτήσω κάτι, επειδή βλέπω ότι είσαι γνώστης: Έχω αυτό το κέντρο https://www.lioulis.gr/Panasonic%20KX-TDA15-LIOULIS (σόρρυ για το λινκ).
    Μέχρι σήμερα έπαιζα με isdn σύνδεση. Βλέπω όμως, ότι το κέντρο μια χαρά παίρνει 2 pstn. Με πακέτο nova 2 καναλιών φωνής όπως το περιέγραψες (1 αναλογική από τοίχο, 1 από ρούτερ) λογικά δεν θα παίξει μια χαρά; Ρωτάω, μήπως κακώς νομίζω ότι περιορίζομαι σε isdn εξοπλισμό τελικά...Ευχαριστώ και πάλι!

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoskazanakis Εμφάνιση μηνυμάτων

    Να σε ρωτήσω κάτι, επειδή βλέπω ότι είσαι γνώστης: Έχω αυτό το κέντρο https://www.lioulis.gr/Panasonic%20KX-TDA15-LIOULIS (σόρρυ για το λινκ).
    Μέχρι σήμερα έπαιζα με isdn σύνδεση. Βλέπω όμως, ότι το κέντρο μια χαρά παίρνει 2 pstn. Με πακέτο nova 2 καναλιών φωνής όπως το περιέγραψες (1 αναλογική από τοίχο, 1 από ρούτερ) λογικά δεν θα παίξει μια χαρά; Ρωτάω, μήπως κακώς νομίζω ότι περιορίζομαι σε isdn εξοπλισμό τελικά...Ευχαριστώ και πάλι!

    μπορείς λογικά να συνδέσεις στις αναλογικές και με τις Phone θύρες του oxygen ώστε να κάνεις μια δοκιμή αν θα σου δουλέψει σωστά.
    Αλλιώς αν δεν δουλεύει θέλει το manual του κέντρου και κωδικούς για να κάνεις αλλαγές στις ρυθμίσεις

    Σύμφωνα με το site υποστηρίζει και sip Λογαριασμούς όποτε θα μπορούσες να κάνεις και την σύνδεση με κάποιον voip πάροχο

  11. #11
    Εγγραφή
    17-12-2014
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το έχω δει ότι ψιλοέχει voip αλλά από παλιότερες συζητήσεις/αναζητήσεις σχετικώς, με είχαν συμβουλέψει ότι δεν θα παίξει καλά και θα μου δημιουργήσει θέματα. Εξάλλου 2 κανάλια θέλω όλα κι όλα, δε θέλω τίποτα τρομερό.

    Ντάξει, δε με θέλει. Μόλις άνοιξα το κέντρο. Δυστυχώς νομίζω δεν έχει την καρτούλα για τα pstn. Έχει μια κάρτα για 2 bri γραμμές. Και άλλη μια (DHLC4 την λέει) με 4 θύρες γεμάτες, που υποθέτω είναι οι έξοδοι για τα τηλέφωνα (αν και έχω παραπάνω από 4) ή για το θυροτηλέφωνο. Νόμιζα ότι ό,τι αναφέρει το manual το έχει, αλλά φαίνεται ότι απλά το υποστηρίζει και θέλει τις αντίστοιχες καρτούλες...Οπότε άκυρο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikoskazanakis : 08-05-19 στις 14:41.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας