Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Πριν από λίγες ημέρες παρατήρησα ότι στη φόρμα διαθεσιμότητας της Cosmote ο αριθμός μου φαινόταν πλέον να υποστηρίζει 100 και 200. Είχα σύνδεση VDSL50 εδώ και 3 χρόνια αλλά το Speedport 2i ποτέ δεν άλλαξε στις πληροφορίες του να δείχνει VDSL2 Vectoring, έδειχνε πάντα VDSL2. Το attainable ήταν όταν πρωτοέβαλα τη VDSL 90/40 ενώ εδώ και κανένα χρόνο είχε πέσει σταδιακά στο 65/35. Όλα αυτά με έκαναν να αμφιβάλλω αν υπάρχει υποστήριξη 100 και 200 στην καμπίνα που συνδέομαι. Μετά από επίσκεψη σε τοπικό κατάστημα Γερμανός μου επιβεβαιώθηκε η διάθεση 100 και 200, μάλιστα μου ανέφεραν πως από τα στοιχεία που βλέπουν θα πιάνω κάτι ανάμεσα από 140 ως 170. Αν και είχα ακόμα αμφιβολίες, αποφάσισα να κάνω την αίτηση για αναβάθμιση σε 100 και αν όλα ήταν ΟΚ θα πήγαινα σε 200 μετά το καλοκαίρι.

    Πριν καλά καλά γυρίσω σπίτι, είχε ήδη ενεργοποιηθεί το προφίλ 100/10, αλλά ο συγχρονισμός ήταν 65/10 με attainable 66/35. Το Speedport 2i έδειχνε και πάλι σκέτο VDSL2, όπως και πριν, καμία αναφορά για vectoring. Αντικαθιστώ το Speedport 2i με το νέο Speedport Plus, ο συγχρονισμός ανεβαίνει λίγο στο 71/10 (δε φαίνεται attainable στο Speedport Plus) αλλά και πάλι καμία αναφορά για Vectoring αν και δε γνωρίζω αν δείχνει κάτι το Speedport Plus. Κάνω την απλή δοκιμή να απενεργοποιήσω από τα xDSL settings το G.Vector και φυσικά ο συγχρονισμός και πάλι 71/10 - απ' όσο γνωρίζω αν υπήρχε vectoring, απενεργοποιώντας το G.Vector θα έπρεπε να αποτύχει το handshake και να συνδεθεί ADSL2.

    Αφού αναφέρω βλάβη για χαμηλή ταχύτητα, έρχεται τεχνικός της Cosmote που επιμένει πως βλέπει κανονικά να υπάρχει vectoring (ως απόδειξη μου έδειξε στο tablet του ότι το προφίλ είναι 100_VECTORING κάπως έτσι) και θεωρεί ότι η χαμηλή ταχύτητα οφείλεται στην απόσταση από την καμπίνα. Αρχικά πείθομαι από την απάντησή του αλλά στη συνέχεια σκέφτομαι πως η απόσταση δε θα επηρέαζε τις ρυθμίσεις vectoring. Δοκιμάζω με τρίτο VDSL2 modem (ένα Huawei) και ούτε αυτό εμφανίζει πως υπάρχει ενεργό vectoring. Αναγκάζομαι να χρησιμοποιήσω έναν γνωστό μου στην Cosmote και δοκιμάζουμε για λίγο να γυρίσουμε σε 200ρη προφίλ. Ω του θαύματος, συγχρονίζω 150/20 (και πάλι δε μπορώ να δω attainable στο Speedport Plus) - αν και με αρκετά CRC errors. Η διαφορά είναι πως στο 200ρη έχουμε 35b προφίλ ενώ στο 100ρη 17a.

    Συντάσσω μία επιστολή με όλες μου τις παρατηρήσεις και το στέλνω στο support της Cosmote. Έτσι δημιουργείται εκ νέου αναφορά για βλάβη και με καλεί πάλι τεχνικός της Cosmote, θέλοντας να έρθει στο χώρο μου και πάλι για μετρήσεις. Αφού του εξηγώ ποιο ακριβώς είναι το θέμα και πως δεν έχει λόγο να έρθει, συμφωνεί και κοιτάζει να δει το πρόβλημα σε συνεργασία με "τα κεντρικά" όπως αργότερα ανέφερε. Εγώ παρατηρώ πως γίνονται δοκιμές στη γραμμή μου και πάλι συγχρονίζει 150/20 και πάλι με αρκετά CRC errors ενώ μετά επανέρχεται σε 71/10 και 17a. Η ενημέρωση που είχα αμέσως μετά από τον τεχνικό είναι ότι ο συγκεκριμένος εξοπλισμός της καμπίνας, κατασκευής Huawei, δεν δίνει καμία δυνατότητα παραμετροποίησης και παρέχονται μόνο αυτά τα δύο συγκεκριμένα προφίλ (σε αντίθεση με εξοπλισμό Alcatel όπου υπάρχουν δυνατότητες παραμετροποίησης). Δεν είναι δυνατόν να μπει 35b σε 100ρη. Σε ερώτησή μου γιατί έχω τον ίδιο συγχρονισμό με 17a και το G.Vector disabled, δεν μπορούσε να απαντήσει. Σε ερώτησή μου αν πληρώσω παραπάνω να πάω στο 200ρη προφίλ και να έχω 35b αν θα μπορέσουμε να λύσουμε το θέμα των CRC errors που έβλεπα, ανέφερε και πάλι πως δεν υπάρχει δυνατότητα παραμετροποίησης (πχ target snr), είναι δύο fixed presets για 100 και 200 και δεν αλλάζει τίποτα!

    Κάνω αυτή την αναφορά εδώ με την ελπίδα να την δει κάποιος από Cosmote που μπορεί να ελέγξει τι έχει συμβεί στη συγκεκριμένη καμπίνα. Από την εμπειρία μου θεωρώ πως κάτι δεν έχει πάει σωστά, είτε στο provisioning είτε στα firmware που έχουν περαστεί. Δεν είναι λογικό να παρέχει η καμπίνα 100 και 200 και να συγχρονίζεις ψηλά με το G.Vector disabled. Πιστεύω το πρόβλημα που έχω εντοπίσει είναι ανάλογο με αναφορές που υπάρχουν εδώ στο adslgr.com για καμπίνες που ενώ συγχρόνιζαν κανονικά στα 100, ξαφνικά έπεσαν στα 60 και 70 και διορθώθηκαν και πάλι εντελώς ξαφνικά μετά από μήνες! Θεωρώ πως υπάρχει κάποιο λάθος στο deployment. Αν χρειαστεί μπορώ να αναφέρω και τον Α/Α της καμπίνας.
    ---
    mp

  2. #2
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    παντως εχουν δωσει 35b σε χαμηλα 100αρια. αν το ψαξεις εχει αναφερθει απο 2-3 ατομα https://www.adslgr.com/forum/threads...B1%CE%BB%CF%8E

    και στα 2 > 150/20 71/10 βγαινει κοντα στο 30% απωλεια απο το μεγιστο καπως, οποτε δεν ειναι παραξενα νουμερα. ειναι λογικο να πιανεις χοντρικα το 2πλασιο με 35b. δεν εχεις δωσει στατιστικα απ το μοντεμ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 09-05-19 στις 03:36.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντως εχουν δωσει 35b σε χαμηλα 100αρια. αν το ψαξεις εχει αναφερθει απο 2-3 ατομα https://www.adslgr.com/forum/threads...B1%CE%BB%CF%8E

    και στα 2 > 150/20 71/10 βγαινει κοντα στο 30% απωλεια απο το μεγιστο καπως, οποτε δεν ειναι παραξενα νουμερα. ειναι λογικο να πιανεις χοντρικα το 2πλασιο με 35b. δεν εχεις δωσει στατιστικα απ το μοντεμ.
    Ναι το έχω δει πως δίνουν 35b και σε 100ρη. Σε μένα λένε πως αυτό δε γίνεται λόγω Huawei DSLAM, θα γινόταν σε Alcatel. Το βασικό μου πρόβλημα είναι αυτό που αναφέρω για το vectoring, όχι τόσο η ταχύτητα. Δεν είναι σωστό αυτό που γράφω πως αν απενεργοποιείς το G.Vector και έχει vectoring η καμπίνα, δε θα συγχρόνιζε ψηλά;

    Τα στατιστικά είναι αυτά:
    Κώδικας:
    DSL Downstream		70977 kBit/s
    DSL Upstream		 9997 kBit/s
    DSL / Link		In sync since 2019-05-08 10:35:59
    DSL/Internet Status	Online since 2019-05-08 10:36:23
    Transmission mode	VDSL2-17A Annex B
    CRC Errors (Down/Up)	1
    FEC Errors (Down/Up)	17
    SNR (Down/Up)		9.4 / 28.8 dB
    Attenuation (Down/Up)	11.0 / 14.5 dB
    Αν θέλετε πιο αναλυτικά θα πρέπει να συνδέσω το Huawei για λίγο (το οποίο συγχρονίζει λίγο παρακάτω).

    - - - Updated - - -

    Το G.Vector εφ' όσον δούλευε (γιατί φαίνεται πως δε δουλεύει) θα ανέβαζε το SNR, λόγω μείωσης του crosstalk. Δε καταλαβαίνω πως είναι δυνατόν η καμπίνα να είναι σεταρισμένη για 100/200 και να μη δουλεύει το vectoring.
    ---
    mp

  4. #4
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    7,8(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ψαξε φιλε μου και απενεργοποιησε το SRA σε πρωτη φαση
    και δες αν εχεις αλλαγη στον συγχρονισμο.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pipisf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψαξε φιλε μου και απενεργοποιησε το SRA σε πρωτη φαση
    και δες αν εχεις αλλαγη στον συγχρονισμο.
    Καμία αλλαγή με απενεργοποιημένο το SRA.
    ---
    mp

  6. #6
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τελικά μετά από πολύ επιμονή κι αφού βάλαμε μέσο το μπάρμπα στη Κορώνη για να ασχοληθεί κάποιος σχετικός, το πρόβλημα διορθώθηκε, τώρα υπάρχει κανονικό vectoring με 17a προφίλ, χωρίς G. Vector συγχρονίζει ADSL2 plus (ενώ πριν συγχρόνιζε το ίδιο είτε με G.Vector είτε χωρίς) και φυσικά πιάσαμε 100/10.
    Κώδικας:
    DSL downstream 99999 kBit/s
    DSL upstream 9997 kBit/s
    Transmission mode VDSL2-17A Annex B
    CRC errors 9
    FEC errors 0
    SNR (Down/Up) 11.3 / 31.1 dB
    Attenuation (Down/Up) 11.0 / 15.0 dB
    Οπότε όσοι είστε σε καμπίνα που δίνει 100 και 200 αλλά με το G.Vector disabled συνδέεστε κανονικά VDSL, είστε σε προβληματικό setup όπως ήμουν κι εγώ. Επιμείνετε μέχρι να σας το φτιάξουν.
    ---
    mp

  7. #7
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    ναι ειναι γνωστο προβλημα και ειναι το βασικο θεμα στο thread που λινκαρα.
    το κακο ειναι οτι δεν ασχολουνται να το φτιαξουν πλεον. η με πολλη τυχη και απειρο πρηξιμο.
    παλι καλα που εβγαλες ακρη.

    και για την ιστορια, αν οταν φευγει το vectoring δεν αλλαζουν τα στατιστικα, ναι κατι δυσλειτουργει.
    οταν ξετσεκαρεις το vectoring κανονικα συγχρονιζεις σε adsl

    - - - Updated - - -

    ειλικρινα αυτο ειναι κατι που το εχουν παθει αρκετοι,
    και δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν ειναι πλεον γνωστο προβλημα με ευκολη λυση.
    δεν το εχει αναφερει η ξανασυναντησει κανεις? εκτος κι αν ειναι σε γενικες γραμμες προβλημα καποιων dslam και το ξερουν αλλα κανουν τους κινεζους,

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Η ενεργοποιηση vectoring γυρζει σε adsl οποιον εξοπλισμο δεν ειναι συμβατός
    Αυτο δημιουργεί αμεσα αναφορές βλαβων και συχνα ο "παθων" είτε δεν ξερει, είτε δεν θέλει να καταλάβει (μα δουλευε χτες)
    (Πως κανουν μερικοι με το voip ενα πραγμα... )

    Οπότε η ποιηση της νισσας σωζει το τεχνικό στο δρόμο.

  9. #9
    Εγγραφή
    30-07-2009
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199998/19998
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Αsus DSL-AC88U
    SNR / Attn
    24,1(dB) / 9,6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εδώ και μια εβδομάδα αντιμετωπίζω το εξής κουλό: Είμαι σε 200άρα ΟΤΕ και ενώ κλείδωνα κανονικά με G.993.5 και 35b profile στα 199999/20000, ξαφνικά κλειδώνει σε G.993.2 (απλό VDSL2) πάλι όμως με 35b. Μodem/Router έχω το ASUS DSL-AC88u και το Speedport μόνο για VoIP.

    Aυτήν την στιγμή κλειδώνω ~150000/20000 με χιλιάδες όμως λάθη CRC και το SNR να ελαττώνεται μέρα με τη μέρα. Η γραμμή είναι σταθερή αλλά όταν κλείνω το vectoring από το ASUS αντί να πέσει σε απλό ADSL, παραμένει σε VDSL και κλειδώνει όπου να'ναι.

    Το μόνο που άλλαξε είναι ότι από POTS πλέον με γύρισαν σε VoIP.

    Είναι σχεδόν σίγουρο ότι κάποιος @#$@@ άλλαξε το ζεύγος ή/και το configuration. Από τον ΟΤΕ επιμένουν ότι είμαι στο vectoring board όμως στην πράξη αυτό δεν ισχύει.

    Να σημειώσω ότι το Speedport Plus δεν αναφέρει modulation, το μόνο που λέει είναι VDSL2 και 35b.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Για γινε λιγο πιο σαφης, υπαρχει διαφορα με ανοιχτό/κλειστό vevctoring η οχι?
    Σαν καποιος να εβγαλε το vectoring μοιαζει.
    Η αλλη περιπτωση ειναι να μπηκε σε γειτονικο σου ζευγος μια ακομα 200ρα...

  11. #11
    Εγγραφή
    30-07-2009
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199998/19998
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Αsus DSL-AC88U
    SNR / Attn
    24,1(dB) / 9,6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στην σταθερότητα της γραμμής δεν υπάρχει διαφορά. Μαζεύονται μεν τα λάθη κατά χιλιάδες αλλά το ASUS δεν ρίχνει τη γραμμή.

    Η ταχύτητα έχει φάει 25% penalty και παρουσιάζει υψηλή μεταβλητότητα, σε κάθε περίπτωση όμως απέχει από το αρχικό configuration στα 200 καρφί.

    Δεν έχω πρόβλημα με τις μεταφορές ή με το latency, η γραμμή τερματίζει στην ταχύτητα που κλειδώνει είτε σε http, είτε σε ftp, είτε σε torrent downloads. To latency είναι γύρω στα 6 msec.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ReportY1.png 
Εμφανίσεις:  72 
Μέγεθος:  23,9 KB 
ID: 203981 Εδώ μου γυρίσανε τη γραμμή σε interleaved

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ReportY2.png 
Εμφανίσεις:  58 
Μέγεθος:  27,0 KB 
ID: 203982 Εδώ ξανά σε fastpath

  12. #12
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Αν απενεργοποιήσεις το vectoring, κλειδώνεις ίδια ταχύτητα με το να το έχεις ενεργοποιημένο ή διαφορετική; Αν ισχύει το πρώτο, έχει απενεργοποιηθεί το vectoring στην καμπίνα.
    ---
    mp

  13. #13
    Εγγραφή
    30-07-2009
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199998/19998
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Αsus DSL-AC88U
    SNR / Attn
    24,1(dB) / 9,6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    H ταχύτητα παραμένει η ίδια και αυτό είναι το κουφό της υπόθεσης.

    Σε κάθε reset της γραμμής το πού θα κλειδώσει είναι υψηλά μεταβλητό. Στο εύρος 150.000 με 160.000 kbps κάθε φορά.

  14. #14
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gnt_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    H ταχύτητα παραμένει η ίδια και αυτό είναι το κουφό της υπόθεσης.

    Σε κάθε reset της γραμμής το πού θα κλειδώσει είναι υψηλά μεταβλητό. Στο εύρος 150.000 με 160.000 kbps κάθε φορά.
    Έχει απενεργοποιηθεί το vectoring στην καμπίνα, όπως ήταν σε μένα. Καλά ξεμπερδέματα τώρα, εγώ τρεις φορές δήλωσα βλάβη και δεν έκαναν τίποτα, στο τέλος έβαλα μέσο για να φτάσει η αναφορά σε πιο ψηλά κλιμάκια και διορθώθηκε.
    ---
    mp

  15. #15
    Εγγραφή
    30-07-2009
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199998/19998
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Αsus DSL-AC88U
    SNR / Attn
    24,1(dB) / 9,6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα με βλέπουν στον ύπνο τους. Τέταρτη αναφορά βλάβης.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας