Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2007
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα,

    Εν τάχει θα προσπαθήσω να παραθέσω το πρόβλημα μου το οποίο διαιονίζεται χρόνια τώρα που είμαι συνδρομητής ΟΤΕ. Αλλά επειδή λόγω δουλειάς βρίσκομαι τον περισσότερο καιρό στο εξωτερικό. Το πρόβλημα λοιπόν αρχίζει απο πολύ παλιά και έχοντας δοκιμάσει άλλους παρόχους κατέφυγα ξανά στην πανάκριβη αλλά επίσης προβληματική εταιρεία του ΟΤΕ. Το πρόβλημα είναι σαφώς οι ταχύτητες. Τι γίνεται όμως.
    Πρώτον το πρόβλημα είναι τα εξής:
    Άπειρες φορές έχω καλέσει στην τεχνική υποστήριξη του ΟΤΕ με την κλασσική απάντηση του ΟΤΕ ότι απο το δίκτυο του η ταχύτητα είναι αυτή και φταίει η καλωδίωση του σπιτιού. Τα γνωστά σιγά μην ξεκουνίσει ο ΟΤΕ ή οι εξωτερικποί τεχνικοί του ΟΤΕ να ασχοληθούν με το πρόβλημα σου. Λοιπόν αυτό κάποια στιγμή έγινε καραμέλα έπειτα.
    Με τα πολλά και χρόνια προβλήματα κάποια στιγμή είχε έρθει ένας τεχνικός του ΟΤΕ μικρός σε ηλικία οπότε ξεκινήσαμε μια συζήτηση και πάντοτε ευγενικά και με ευγενικό τρόπο ότι το πρόβλημα συνεχίζεται και και και. Σε κάποια φάση αυτός ο άνθρωπος προφανώς αποφάσισε να ασχοληθεί λίγο παραπάνω σε σχέση με τους συναδέλφους του. Με ενημέρωσε ότι υπάρχει κάποιο προβληματικό καλώδιο το οποίο δημιουργεί βραχυκύκλωμα. Απο πλευράς ΟΤΕ. Να σημειωθεί τότε ήταν χειμώνας κιόλας και μάλιστα με τις βροχές άλλο ωραίο δεν είχαμε ποτέ ίντερνετ. Τώρα γιατί εξυγχρονιστήκαμε με τα ευρυζωνικά όταν βρέχει δεν έχουμε και τηλέφωνο. Λοιπόν συνεχίζω
    Βρέθηκε αυτό το καλώδιο το προβληματικό το οποίο όμως έλα που είναι κάτω απο πεζοδρόμιο επομένως αυτό θέλει σκάψιμο και και. Εγώ θα το δώσω μου λέει αλλά έχει πρόβλημα και η καλωδίωση του σπιτιού σας. Τα κλασσικά. πάρε το μπαλάκι.
    Του εξηγώ ότι ποτέ δεν θα έρθει κανείς να το κοιτάξει σκάψει και και αναλόγως τι χρειάζεται. Και προς λάθος του εγώ προσπαθώντας να είμαι ευγενικός αρχίζει το ύφος του μα τι λέτε θα έρθει είναι υποχρεωμένοι και οι εργαζόμενοι θα το φτιάξουν. Σαφώς μας άκουσε όλη η γειτονιά. Γιατί κάπου φτάνεις και στα όρια σου όταν σε κοροιδεύουν με τόσο εμφανή τρόπο.
    Τέλος πάντων και απο πίκα και μόνο. Πέρασα το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας μου στο μπαλκόνι περιμένοντας πότε θα φανούν οι εργαζόμενοι άγιοι αυτοί προκομένοι άνθρωποι να το φτιάξουν.
    Όπως ήταν αναμενόμενο δεν ήρθαν ΠΟΤΕ. και δεν είναι ότι μου ξέφυγε κιόλας κάτι που εντάξει δεν θα την βγάλω στο μπαλκόνι αλλά ούτε μερεμέτι κάτι κάτω τίποτα.
    Τέλος πάντων πλέον έχω κάνει αίτηση για VDSL μιας και μου είπαν δεν θα έχω πλέον αυτά τα προβλήματα. Σαφώς ανεβαίνει και το κόστος αλλά μπρος στα κάλη τι είναι ο πόνος. Τώρα λοιπόν το πρόβλημα μου και θα ήθελα κάποιος να με ενημερώσει είναι ότι στην περίπτωση που τα προβλήματα συνεχιστούν κλασσικά και επειδή νομίζω δεν θα αναλωθώ πάλι σε τηλέφωνα μπορεί κάποιος να μου παραθέσει να διαβάσω που μπορώ να το κυνηγήσω νομικά πλέον το θέμα? Συγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος μου.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Σε περίπτωση που πας σε vdsl και οι ταχύτητες είναι πάλι τραγικές, τότε ζητάς άμεσα να σε γυρίσουν στο προηγούμενο πακέτο σου, τουλάχιστον να μην πληρώνεις έξτρα πάγιο χωρίς λόγο.

    Αν θες να το κυνηγήσεις το θέμα, τότε μπορείς να απευθυνθείς στην ΕΕΤΤ και να κάνεις μια καταγγελία, ελπίζοντας ότι όντως θα κινητοποιηθούν

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2007
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikeone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε περίπτωση που πας σε vdsl και οι ταχύτητες είναι πάλι τραγικές, τότε ζητάς άμεσα να σε γυρίσουν στο προηγούμενο πακέτο σου, τουλάχιστον να μην πληρώνεις έξτρα πάγιο χωρίς λόγο.

    Αν θες να το κυνηγήσεις το θέμα, τότε μπορείς να απευθυνθείς στην ΕΕΤΤ και να κάνεις μια καταγγελία, ελπίζοντας ότι όντως θα κινητοποιηθούν
    Σε ευχαριστώ για την απαντησή σου. Να θα το κυνηγήσω για αυτό ρωτάω. Περιμένω την αλλαγή. Μιας και η καινούρια καμπίνα είναι στα 50 μέτρα απο εμένα οπότε αν εξακολουθώ να έχω πρόβλημα για αυτό θέλω πληροφορίες για να το κηνυγήσω πλέον το θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας