Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    08-05-2019
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα σας,

    Άρχισα πρόσφατα να ασχολούμαι με τον κλάδο των δικτύων σαν χόμπι, οπότε σαν πρώτο βήμα αποφάσισα να προσπαθήσω να κάνω κάτι για να βελτιώσω την γραμμή του ίντερνετ μου.
    Αρχικά μένω σε νησί, σε χωρίο μακριά από το κέντρο και ο πάροχος μου είναι η Nova με 24άρα ADSL γραμμή. Η γραμμή είναι καινούργια (πρόπερσι εγκαταστάθηκε το καλώδιο στο κτίριο) και απέχω περίπου 100 μέτρα από το καφαο του ΟΤΕ. Γενικά σε ένα speedtest είμαι στα 15mbps down με 32ms ping.
    Επειδή γενικά το ρουτεράκι που μου έχουν "δανείσει" ZTE H108N κάνει συνέχεια νούμερα (συχνές βουτιές στην ταχύτητα και απαιτούνται συχνές επανεκιννήσεις) είπα να το ξεφορτωθώ και να πάω σε κάτι πιο προχωρημένο που θα μπορέσω να παραμετροποιήσω και να μάθω και 5 πράγματα.

    Οπότε, πρώτη ερώτηση μου είναι, υπάρχει περίπτωση αν πάρω ένα Ubiquiti ER-X ως ρούτερ, γυρίσω το ZTE σε bridge mode, να δω κάποια διαφορά, εφόσον το edgerouter κάνει πολύ καλύτερη δρομολόγηση σε σχέση με το zte;
    Αν οχι, είναι προτιμότερο να αγοράσω μία συσκευή από τις εμπορικές μάρκες που είναι ενσωματομένο modem/router, όπως τα archers της TP-Link ή κάποιο fritz!box;

    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού το ZTE H108N βγάζει προβλήματα στο θέμα της σύνδεσης, τα ίδια θα βγάζει και σαν σκέτο modem(bridge mode).
    Δοκίμασε αν υπάρχει η δυνατότητα και με άλλο modem/router, αν είναι θέμα παρόχου δεν σε σώζει η αλλαγή του modem/router αλλά μάλλον η αλλαγή παρόχου.

    Κάνε μια έρευνα τι παίζει στην περιοχή σου από παρόχους, ταχύτητες, σταθερότητα, κ.λ.π.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    08-05-2019
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού το ZTE H108N βγάζει προβλήματα στο θέμα της σύνδεσης, τα ίδια θα βγάζει και σαν σκέτο modem(bridge mode).
    Δοκίμασε αν υπάρχει η δυνατότητα και με άλλο modem/router, αν είναι θέμα παρόχου δεν σε σώζει η αλλαγή του modem/router αλλά μάλλον η αλλαγή παρόχου.

    Κάνε μια έρευνα τι παίζει στην περιοχή σου από παρόχους, ταχύτητες, σταθερότητα, κ.λ.π.
    Δυστυχώς η αλλαγή παρόχου δεν είναι επιλογή, υπάρχει συμβόλαιο μέχρι τον Δεκέμβριο.
    Επίσης, είναι πολύ σημαντικό για μένα να μπορώ να δημιουργήσω ένα ξεχωριστό vlan, με δεύτερο ssid, διότι θέλω να δίνω Wi-Fi στους γείτονες δωρεάν, αλλά συνεχώς συνδέονται καταλάθος στην τηλεόραση μου και ανάβει μόνη της για να κάνει cast στο youtube, ή αλλάζει κανάλι εκεί που βλέπω κάτι. Επίσης, θα ήθελα να μπορώ να περιορίσω το bandwidth στο δεύτερο δωρεάν δίκτυο και να μην σέρνεται το δικό μου.

    Έχω ένα παλιό TP-Link TL-WR2543ND στο οποίο έχω περάσει DD-WRT, αλλά δεν κατάφερα να το στήσω μαζί με το ZTE να παίξει. Να το προσπαθήσω μήπως και βγάλω άκρη ή δεν θα δω διαφορά;

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Bάζεις καινούργια πράγματα τώρα που θέλεις να κάνεις.

    Για το θέμα των προβλημάτων της σύνδεσης δοκίμασε με άλλο modem/router, αν κάνει τα ίδια και αφού κάνεις και μέτρηση στον κατανεμητή, τότε είναι θέμα παρόχου.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...92#post6477992

    Για το θέμα του WI-FI το σωστό είναι να δώσεις με ένα Access Point που να έχει Guest και Bandwidth Control, αν τα έχει αυτά το συγκεκριμένο TP-Link δοκίμασε το.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας