Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Καλημέρα σε όλους!

    Πριν 2+ μήνες περίπου έκανα αναβάθμιση της γραμμής μου από adsl σε 100plus

    Ο εξοπλισμός που μου φέρανε ήταν το ZTE ZXHN H268N, ο οποίος είναι ο παρεχόμενος για την 50ρα και όχι για την 100ρα.
    Για την 100ρα ο παρεχόμενος είναι το Technicolor TG789v2, το οποίο έχει και 5GHz wifi και ήταν και ένα από τα σημεία που με έκαναν να επιλέξω αναβάθμιση σε 100ρα και όχι σε 50ρα.
    Όχι το βασικότερο φυσικά αλλά ήταν ένα plus ακόμα και αυτό

    Οι αντίστοιχες σελίδες της wind που αναφέρεται ο παρεχόμενος εξοπλισμός
    https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot...fiber-100-plus
    https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot...e-play-50-plus

    Έχω επικοινωνήσει αρκετές φορές, πριν καν ακόμα γίνει η ενεργοποίηση της γραμμής
    Με το που έλαβα τον εξοπλισμό δηλαδή
    Τις πρώτες 3-4 φορές η απάντηση ήταν θα σας καλέσουμε κτλ.
    Δεν έλαβα καμία απάντηση. Ούτε στην φόρμα επικοινωνίας που τους έγραψα απαντήσανε ποτέ
    Πριν 3 βδομάδες περίπου, μετά από μία ακόμα επικοινωνία, πράγματι με καλούνε και αφού τους εξηγώ πάλι την κατάσταση, μου λένε θα μου στείλουνε τον σωστό εξοπλισμό την επόμενη βδομάδα.
    Περνάνε 3 βδομάδες λοιπόν και τους παίρνω πάλι χθες.
    Μου λέει η υπάλληλος πως έχει δώσει απάντηση το "αρμόδιο τμήμα", πως είναι σωστός ο εξοπλισμός που έλαβα.
    Γενικά δεν έβγαλα άκρη, η συγκεκριμένη υπάλληλος ήθελε απλά να με κλείσει, είχε το ύφος, ότι "τελος, αυτό είναι, δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνουμε"

    Είπα να πάρω και στην ΕΕΤΤ να κάνω μια ερώτηση, δεν έβγαλα γραμμή ποτέ
    Τι άλλο μπορώ να κάνω;
    Μου φαίνεται λίγο τραγική αυτή η "κούραση" για ένα τόσο απλό "θέμα"
    Οι υπόλοιποι που έχετε βάλει 100ρα, τι εξοπλισμό σας έχουν στείλει;

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το Technicolor v2 με το 5άρι wifi το δίνουν μόνο σε 200άρες. Αυτό που έχεις είναι μέχρι και την 100άρα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    09-04-2010
    Μηνύματα
    364
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20 Mbps Up /200 Mbps Down
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE H268Q
    Path Level
    Interleaved
    Εμένα πάντως μού έστειλαν το Technicolor TG789v2 για το Fiber 100.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.282
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pluss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντως μού έστειλαν το Technicolor TG789v2 για το Fiber 100.
    Παρομοίως.

    Edit: Και στη σελίδα του πακέτου λέει ξεκάθαρα ότι δίνει Technicolor TG789v2 VDSL2
    hnesne

  5. #5
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Technicolor v2 με το 5άρι wifi το δίνουν μόνο σε 200άρες. Αυτό που έχεις είναι μέχρι και την 100άρα.
    Μα στο site της wind άλλα αναφέρει
    Στην 200ρα δίνουν το Technicolor DGA4130 VDSL2
    https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot...fiber-200-plus
    Έχει και αυτό 5GHz wi-fi φυσικά

    Κι ήταν από τους λόγους που είχα δει να αναφέρουν και άλλοι όπως είπα ώστε να προτιμήσει να αναβαθμιστεί κάποιος σε 100ρα και όχι σε 50ρα και εδώ και σε άλλα forums
    Κι έχω βάλει και στο αρχικό μου post τα link που αντιστοιχούν στην κάθε περίπτωση, όπου αναφέρεται και ο αντίστοιχος εξοπλισμός

    Ευχαριστώ pluss και jap για την επιβεβαίωση κιόλας
    Επί της ευκαιρίας, είστε ικανοποιημένοι με το router σε γενικές γραμμές και με το wifi του;

    Αυτό που μπορώ να υποθέσω είναι ότι είχαν έλλειψη ή οτιδήποτε και μου στείλανε απλά το πιο "basic" ZTE, σιγά μην την το προσέξει κτλ.
    Τι να κάνω τώρα είναι το θέμα μετά από τόσες επικοινωνίες;
    Να τους ξαναπάρω να τους πω τα ίδια, πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι θα βγάλω άκρη

  6. #6
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.282
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trabakoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επί της ευκαιρίας, είστε ικανοποιημένοι με το router σε γενικές γραμμές και με το wifi του;
    Καλό είναι, σταθερό είναι, αλλά είναι καρακλειδωμένο. Δεν μπορείς να δεις ούτε καν στατιστικά γραμμής. Ενώ έχει ένα σκασμό δυνατότητες δεν μπορείς να τις εκμεταλλευθείς. Υπάρχει στο forum οδηγός για ξεκλείδωμα αλλά δεν τα έχει καταφέρει κανείς πλην του φίλου που τον έγραψε. Σε ιταλικό forum έχει οδηγό για το ίδιο modem με πολλά περισσότερα βήματα και διαφοροποιήσεις ανάλογα τον πάροχο. To wifi δεν το χρησιμοποιώ γιατί έχω άλλο router από πίσω, το είχα αρχικά με το speedport (εκεί το wifi είναι για πέταμα) και για το 5GHz, το κράτησα για το QoS που στο Technicolor είναι κρυμμένο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jap : 09-05-19 στις 18:13. Αιτία: δυσλεξία
    hnesne

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Περίεργο, έχω ζητήσει το v2 3 φορές ως τώρα και μου το έχουν αρνηθεί λέγοντας πως το δίνουν μόνο στις 200άρες
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  8. #8
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό είναι, σταθερό είναι, αλλά είναι καρακλειδωμένο. Δεν μπορείς να δεις ούτε καν στατιστικά γραμμής. Ενώ έχει ένα σκασμό δυνατότητες δεν μπορείς να τις εκμεταλλευθείς. Υπάρχει στο forum οδηγός για ξεκλείδωμα αλλά δεν τα έχει καταφέρει κανείς πριν του φίλου που τον έγραψε. Σε ιταλικό forum έχει οδηγό για το ίδιο modem με πολλά περισσότερα βήματα και διαφοροποιήσεις ανάλογα τον πάροχο. To wifi δεν το χρησιμοποιώ γιατί έχω άλλο router από πίσω, το είχα αρχικά με το speedport (εκεί το wifi είναι για πέταμα) και για το 5GHz, το κράτησα για το QoS που στο Technicolor είναι κρυμμένο.
    Ευχαριστώ!

    Ρωτάω για να καταλάβω αν αξίζει να επιμείνω κι άλλο ή να μέινω με το ZTE
    Μην πάω για αναβάθμιση router δηλαδή και υποβαθμιστώ τελικά

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίεργο, έχω ζητήσει το v2 3 φορές ως τώρα και μου το έχουν αρνηθεί λέγοντας πως το δίνουν μόνο στις 200άρες
    Το περίεργο είναι που μου λένε κι επιμένουν τόσο καιρό ότι είναι ο "σωστός" εξοπλισμός
    100ρα δηλαδή έχεις κι εσύ;
    Και για ποιον λόγο το ζήτησες το συγκεκριμένο;
    Για το wifi κι εσύ;

    Πάντως ρε παιδιά τελικά, εφόσον το αναφέρουν στο site τους, δεν πρέπει να το φέρουν κανονικά το συγκεκριμένο;
    Εφόσον είναι καλύτερο δηλαδή, έχω κάπου άδικο που το ζητάω;
    Δεν μιλάμε για λανθασμένη/παραπλανητική ενέργεια ειδάλλως όταν γράφουν επακριβώς ότι παρέχουν το συγκεκριμένο μηχάνημα;


    EDIT: Επίσης όταν λέμε ότι είναι καρακλειδωμένο, έστω τα βασικά port forward σε αφήνει να τα κάνεις να υποθέσω;

  9. #9
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.282
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trabakoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    EDIT: Επίσης όταν λέμε ότι είναι καρακλειδωμένο, έστω τα βασικά port forward σε αφήνει να τα κάνεις να υποθέσω;
    Ναι, αφήνει, μέσα από το μενού WAN Services. Αν θες να δεις τι είναι κλειδωμένο τα λέει εδώ. Πώς ξεκλειδώνει δεν ξέρουμε ακόμα. Αν και δεν το χρησιμοποιώ, ρώτα ό,τι θες να ψάξω αν το έχει.
    hnesne

  10. #10
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    100άρα έχω και το θέλω για το gigabit ethernet.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  11. #11
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.282
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trabakoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως ρε παιδιά τελικά, εφόσον το αναφέρουν στο site τους, δεν πρέπει να το φέρουν κανονικά το συγκεκριμένο;
    Εφόσον είναι καλύτερο δηλαδή, έχω κάπου άδικο που το ζητάω;
    Δεν μιλάμε για λανθασμένη/παραπλανητική ενέργεια ειδάλλως όταν γράφουν επακριβώς ότι παρέχουν το συγκεκριμένο μηχάνημα;
    Πρέπει κάπου να μην τους βγήκαν τα νούμερα, ίσως περίμεναν περισσότερες συνδέσεις 100ρες και 200ρες ώστε να έχουν περιθώρια να δώσουν, μετά παράγγειλαν λιγότερα κομμάτια και δίνουν το ZTE που 'τυπικά' είναι μέσα στις προδιαγραφές για έως 100. Αν έχεις παρακολουθήσει, είναι πρώτη φορά που έχει αναφέρει πάροχος ότι δίνει συγκεκριμένα router ανάλογα με την ταχύτητα, η Wind και ο OTE με τα Speedport Plus που τα δίνει στις 50άρες και άνω και λύνουν πολλά προβλήματα του προηγούμενου Speedport. Ειδικά η cosmote παλιά ήταν ό,τι πιάσουν από το βαρέλι βρουν διαθέσιμο στην αποθήκη, ενώ η Wind για τις ADSL έδινε εκείνα τα ZTE του κιλού.
    hnesne

  12. #12
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην 200άρα αναγκαστικά δίνουν αυτό που υποστηρίζει το 35b. Η κατοστάρα παίζει με το 17a.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  13. #13
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    100άρα έχω και το θέλω για το gigabit ethernet.
    Κοίτα να δεις που δεν το είχα προσέξει καν πως έχει gigabit. Ε τότε είναι αρκετά καλύτερο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αφήνει, μέσα από το μενού WAN Services. Αν θες να δεις τι είναι κλειδωμένο τα λέει εδώ. Πώς ξεκλειδώνει δεν ξέρουμε ακόμα. Αν και δεν το χρησιμοποιώ, ρώτα ό,τι θες να ψάξω αν το έχει.
    Οκ ευχαριστώ, απλά αυτό είναι κάπως βασικό και με τρόμαξε κάπως το κλείδωμα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει κάπου να μην τους βγήκαν τα νούμερα, ίσως περίμεναν περισσότερες συνδέσεις 100ρες και 200ρες ώστε να έχουν περιθώρια να δώσουν, μετά παράγγειλαν λιγότερα κομμάτια και δίνουν το ZTE που 'τυπικά' είναι μέσα στις προδιαγραφές για έως 100. Αν έχεις παρακολουθήσει, είναι πρώτη φορά που έχει αναφέρει πάροχος ότι δίνει συγκεκριμένα router ανάλογα με την ταχύτητα, η Wind και ο OTE με τα Speedport Plus που τα δίνει στις 50άρες και άνω και λύνουν πολλά προβλήματα του προηγούμενου Speedport. Ειδικά η cosmote παλιά ήταν ό,τι πιάσουν από το βαρέλι βρουν διαθέσιμο στην αποθήκη, ενώ η Wind για τις ADSL έδινε εκείνα τα ZTE του κιλού.
    Κι έγω από ένα ZTE του κιλού έρχομαι, άστα να πάνε.
    Ναι κι εγώ δε θυμάμαι να αναφέρανε παλαιότερα εξοπλισμό, αλλά τώρα στη συγκεκριμένη το είχα μετρήσε και αυτό λίγο.

    Η ερώτηση είναι, δεν τον δικαιούμαστε όσοι έχουμε 100ρα εφόσον αναφέρεται ρητά στο πρόγραμμα 100 Plus σαν παρεχόμενος εξοπλισμός;

  14. #14
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τυπικά είναι καλυμένοι. Σου έχουν δώσει εξοπλισμό που υποστηρίζει κανονικά την γραμμή σου.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  15. #15
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυπικά είναι καλυμένοι. Σου έχουν δώσει εξοπλισμό που υποστηρίζει κανονικά την γραμμή σου.
    Ναι αλλά στο site τους στις λεπτομέρειες του προγράμματος που είμαστε συνδρομητές με συμβόλαιο, αναφέρουν ότι δίνουν συγκεκριμένο μηχάνημα.
    Αν δεν γράφανε τίποτα δεν θα είχα ασχοληθεί κι εγώ καθόλου.
    Αυτό που γράφουν στο site δεν έχει ισχύ και βαρύτητα;
    Αλλιώς δεν είναι παραπλανητικό και αθέμιτο (να το πω ελαφρά) άλλο να γράφουν ότι δίνουν κι άλλο να δίνουν;

    Κι επίσης το θέμα που τίθεται δεν είναι τεχνικό ούτως ή άλλως, όσον αφορά τη λειτουργία της σύνδεσης ας πούμε

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας