Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    10-05-2019
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    καλησπέρα και απο εμένα και συγχαρητήρια για το φορουμ

    Εχω το εξής πρόβλημα

    Μου έστειλαν απο την Vodafone το ρούτερ ZTE ZXHN H108N (έχω adsl έως 24mbs περίπου 800μ απο το κέντρο)

    Ενώ στις ρυθμίσεις του ρουτερ δείχνει ότι συγχρονίζει στα 17000 περίπου (το ίδιο μου είπαν και απο vodafone και το ίδιο βγάζει και το τεστ συγχρονισμού που έχει η vodafone), όταν συνδέω το λαπτοπ με lan στο speedtest.net μου δείνει download 4-6mbs και το ίδιο και στο wifi περίπου.
    Στην αρχή κάνει ένα ανέβασμα μέχρι τα 10-1mbs (για 1-2 δευτερόλεπτα) και μετά πέφτει στα 4 έως 6 mbs.

    Με το προηγούμενο ρούτερ Alcatel-Lucent CellPipe 7130 (τησ hol) είχα συνήθως ταχύτητα με wifi 8-9mbs στο speedtest (αλλά έσπασε η κεραία γι αυτό μου στείλανε το ZTE)
    και με ένα ρούτερ (Oxygen miniOffice) που είχα αλλά κάηκε το ανεμιστηράκι και ζεσταίνετε και κάνει διακοπές είχα με wifi 12-13mbs

    μήπως υπάρχει καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω?

    Άκυρο το θέμα , μάλλον ήθελε να εκλιματιστει το ρούτερ στο νέο του χώρο (χαχαχα), μόλις γύρισα σπίτι και δουλεύει 13 με 14mbs με wifi (εκτός και αν παίζει αυτό που έκανα από την δουλειά, του άλλαξα κανάλι και το έβαλα στο 9 από το αυτόματο)


    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostasc4 : 10-05-19 στις 17:11.

  2. #2
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostasc4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα και απο εμένα και συγχαρητήρια για το φορουμ

    Εχω το εξής πρόβλημα

    Μου έστειλαν απο την Vodafone το ρούτερ ZTE ZXHN H108N (έχω adsl έως 24mbs περίπου 800μ απο το κέντρο)

    Ενώ στις ρυθμίσεις του ρουτερ δείχνει ότι συγχρονίζει στα 17000 περίπου (το ίδιο μου είπαν και απο vodafone και το ίδιο βγάζει και το τεστ συγχρονισμού που έχει η vodafone), όταν συνδέω το λαπτοπ με lan στο speedtest.net μου δείνει download 4-6mbs και το ίδιο και στο wifi περίπου.
    Στην αρχή κάνει ένα ανέβασμα μέχρι τα 10-1mbs (για 1-2 δευτερόλεπτα) και μετά πέφτει στα 4 έως 6 mbs.

    Με το προηγούμενο ρούτερ Alcatel-Lucent CellPipe 7130 (τησ hol) είχα συνήθως ταχύτητα με wifi 8-9mbs στο speedtest (αλλά έσπασε η κεραία γι αυτό μου στείλανε το ZTE)
    και με ένα ρούτερ (Oxygen miniOffice) που είχα αλλά κάηκε το ανεμιστηράκι και ζεσταίνετε και κάνει διακοπές είχα με wifi 12-13mbs

    μήπως υπάρχει καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω?

    Άκυρο το θέμα , μάλλον ήθελε να εκλιματιστει το ρούτερ στο νέο του χώρο (χαχαχα), μόλις γύρισα σπίτι και δουλεύει 13 με 14mbs με wifi (εκτός και αν παίζει αυτό που έκανα από την δουλειά, του άλλαξα κανάλι και το έβαλα στο 9 από το αυτόματο)


    Ευχαριστώ
    Αυτό που έκανες βελτίωσε το ασύρματο...και αν δεν βαριέσαι παίξε και με τα αλλά κανάλια μήπως βρεις άλλο ακόμα καλυτερο!
    pepes

  3. #3
    Εγγραφή
    10-05-2019
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    OK, θα το ψάξω , μήπως υπάρχουν άλλες ρυθμίσεις στο ρουτερ που βελτιώνουν το wifi; ευχαριστώ

  4. #4
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostasc4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK, θα το ψάξω , μήπως υπάρχουν άλλες ρυθμίσεις στο ρουτερ που βελτιώνουν το wifi; ευχαριστώ
    Βγαλε ενα sreenshot την καρτέλα του wireless και ποσταρε τη να δουμε τις ρυθμίσεις.
    pepes

  5. #5
    Εγγραφή
    10-05-2019
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    αυτή είναι η καρτέλα του wireless?
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  router.jpg 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  516,7 KB 
ID: 203608

    αυτή είναι η μέτρηση του lan
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  lan.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  147,3 KB 
ID: 203609

    αυτή είναι η μέτρηση του wifi
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  wifi.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  171,3 KB 
ID: 203610

    Δεν έπρεπε το lan να είναι ποιο γρήγορο? Το ρούτερ δείχνει ότι κλειδώνει στα 17200 (και μια ένδειξη που έχει κάτω απο αυτή δείχνει 18700)

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μια χαρά είναι οι ταχύτητες. Έχεις πραγματική ταχύτητα μικρότερη από την ονομαστική του συγχρονισμού λόγω overhead των πρωτοκόλλων επικοινωνίας και μάλιστα επειδή είσαι σε ADSL και μάλλον σε σχετικά καθαρό κανάλι, έχεις ίδιες ταχύτητες ενσύρματα και ασύρματα.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-05-2019
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά είναι οι ταχύτητες. Έχεις πραγματική ταχύτητα μικρότερη από την ονομαστική του συγχρονισμού λόγω overhead των πρωτοκόλλων επικοινωνίας και μάλιστα επειδή είσαι σε ADSL και μάλλον σε σχετικά καθαρό κανάλι, έχεις ίδιες ταχύτητες ενσύρματα και ασύρματα.
    OK ευχαριστώ , οπότε το μόνο που μένει είναι πότε θα μπει vdsl στον δρομο μας

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας