Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 39
  1. #1
    Εγγραφή
    11-05-2019
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε κάποιος από εδώ να με κατατοπίσει. Σήμερα έμαθα από οικείο μου πρόσωπο πως τους ήρθε χαρτί για δικαστήριο για ρευματοκλοπη. Κάποια στιγμή τους το είχαν κόψει και το επανασυνδεσαν μόνοι τους. Κάποια στιγμή παρουσίασε μια τεχνική βλάβη ή χελώνα και αυτός που ήρθε από τη Δεδδηε για να το διορθώσει αντιλήφθηκε την αυθαίρετη επανασύνδεση. Να μη τα πολυλογώ, τους ήρθε ένα χαρτί και πληρώνουν δόσεις. Δεν ξέρω το ποσό και πόσες δόσεις. Πριν λιγες μέρες τους ήρθε χαρτί να παρουσιαστούν στο δικαστήριο για να δικαστουν για τη ρςυματοκλοπη. Πίστευε ότι με τις δόσεις θα είναι οκ και δεν θα έχουν αλλά μπερδέματα. Προσπάθησα να βρω πληροφορίες από το Internet αλλά δεν κατάλαβα πολλά πράγματα. Μπορεί κάποιος να με κατοτοπισει για το πως να τους βοηθήσω?

  2. #2
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Να βρούνε δικηγόρο. Εσύ πως να τους βοηθήσεις;

    www.odigostoupoliti.eu/reymatoklopi-orismos-diadikasia-entopismou-synepeies/amp/

  3. #3
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Λάθος πίστευε. Να απευθυνθεί σε δικηγόρο.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-05-2019
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Με δικηγόρο. Δεν ξερουν που να απευθυνθούν. Γενικά χθες που της μίλησα ήταν φρικαρισμενη,φανταζομαι λογικό. Και θα πρέπει να μάθω τι ποσό χρειάζεται ο δικηγόρος για να δω αν θα χρειαστούν. Έχω σκοπό από Δευτέρα να πάρω τηλ σε έναν που ξέρω να της κλείσω ραντεβού αλλά έλεγα αν μπορούσα να μάθω τι γίνεται σ αυτές τις περιπτώσεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexandra198 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με δικηγόρο. Δεν ξερουν που να απευθυνθούν. Γενικά χθες που της μίλησα ήταν φρικαρισμενη,φανταζομαι λογικό. Και θα πρέπει να μάθω τι ποσό χρειάζεται ο δικηγόρος για να δω αν θα χρειαστούν. Έχω σκοπό από Δευτέρα να πάρω τηλ σε έναν που ξέρω να της κλείσω ραντεβού αλλά έλεγα αν μπορούσα να μάθω τι γίνεται σ αυτές τις περιπτώσεις.
    Υποθέτω, πας στο δικαστήριο, αν καταδικαστείς τρως μια ποινή φυλάκισης (συνήθως με αναστολή) και/ίσως ενα χρηματικό πρόστιμο + έξοδα δικαστηρίου. Αν αθωωθείς, γυρνάς σπίτι σου άνετος και ωραίος.
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  6. #6
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    502
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexandra198 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε κάποιος από εδώ να με κατατοπίσει. Σήμερα έμαθα από οικείο μου πρόσωπο πως τους ήρθε χαρτί για δικαστήριο για ρευματοκλοπη. Κάποια στιγμή τους το είχαν κόψει και το επανασυνδεσαν μόνοι τους. Κάποια στιγμή παρουσίασε μια τεχνική βλάβη ή χελώνα και αυτός που ήρθε από τη Δεδδηε για να το διορθώσει αντιλήφθηκε την αυθαίρετη επανασύνδεση. Να μη τα πολυλογώ, τους ήρθε ένα χαρτί και πληρώνουν δόσεις. Δεν ξέρω το ποσό και πόσες δόσεις. Πριν λιγες μέρες τους ήρθε χαρτί να παρουσιαστούν στο δικαστήριο για να δικαστουν για τη ρςυματοκλοπη. Πίστευε ότι με τις δόσεις θα είναι οκ και δεν θα έχουν αλλά μπερδέματα. Προσπάθησα να βρω πληροφορίες από το Internet αλλά δεν κατάλαβα πολλά πράγματα. Μπορεί κάποιος να με κατοτοπισει για το πως να τους βοηθήσω?
    Καλησπερα... Με το νεο νομο η αυθαιρετη η επανανσυνδεση θεωρειται πλεον ρευματοκλοπη...

    https://www.deddie.gr/media/1837/%CF...F%89%CE%BD.pdf

    https://www.lawspot.gr/sites/default...klopes-rae.pdf

  7. #7
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Δεδομένου ότι ως ρευματοκλοπή χαρακτηρίζεται πλέον και η αυθαίρε-τη επανασύνδεση σε κομμένη παροχή λόγω καταγγελίας της σύμβασης προμήθειας (π.χ. η περίπτωση που ο προηγούμενος μισθωτής διέκοψε την ηλεκτροδότηση με την αποχώρησή του από το ακίνητο), θα πρέπει οι ιδιοκτήτες που εκμισθώνουν ακίνητα στα οποία έχει διακοπεί η ηλε-κτροδότηση, να μην παραχωρούν τη χρήση τους, προτού οι μισθωτές συνάψουν σύμβαση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας και μεταφέρουν την παροχή στο όνομά τους.


    μην λέμε οτι θέλουμε...αν κόψουν το ρευμα λογο οφιλής...και πάμε και σηκώσουμε ή βιδώσουμε την ασφάλεια... δεν κλέβουμε κάτι..μιας και ο μετρητής γράφει κανονικά!!!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  8. #8
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    502
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Δεν ισχύει αυτό εδώ.. Θεωρείται παράβαση και υπάγεται στο θέμα της ρευματοκλοπης και ας γίνεται καταγραφή. Η επανασύνδεση γίνεται μόνο από άτομο που έχει αυτή την ιδιότητα να το κάνει (Δεδδηε)

  9. #9
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takoulou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει αυτό εδώ.. Θεωρείται παράβαση και υπάγεται στο θέμα της ρευματοκλοπης και ας γίνεται καταγραφή. Η επανασύνδεση γίνεται μόνο από άτομο που έχει αυτή την ιδιότητα να το κάνει (Δεδδηε)
    νομικά δεν στέκει... ούτε και αποδεικνύετε στα δικαστήρια...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομικά δεν στέκει... ούτε και αποδεικνύετε στα δικαστήρια...
    Γίνεται καταγραφή των μετρήσεων την στιγμή της διακοπής, γίνεται ακόμα καταγραφή των εντολών σύνδεσης - αποσύνδεσης

  11. #11
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γίνεται καταγραφή των μετρήσεων την στιγμή της διακοπής, γίνεται ακόμα καταγραφή των εντολών σύνδεσης - αποσύνδεσης
    ...καλά...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  12. #12
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    502
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα.. Όταν γίνεται η διακοπή του ρεύματος αναφέρεται στην εντολή που έχει επάνω του αναγράφει και την ένδειξη που έχει παρει ο τεχνικός στην διακοπή.. Ακόμα αναφέρει και την σφραγίδα που έχει τοποθετήσει στην παροχη... Όταν παει να κάνει την επανασυνδεση αναφέρει τι βρήκε Π.χ. άλλη ένδειξη κομμένη σφραγίδα.. Δεν γίνεται να βάλει την ίδια ένδειξη γιατί εχει καταγράψει ο μετρητής..

  13. #13
    Εγγραφή
    07-01-2022
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    καλημερα τελικα τι εγινε στο δικαστιριο αν επιτρεπεται διοτι ενας γνωστος μου εχει κληθει για τον ιδιο λογο

  14. #14
    Το avatar του μέλους pavlitakis
    pavlitakis Guest
    Εφόσον έχει γίνει διακανονισμός στο δικαστήριο θα ισχυριστεί ότι υπήρχαν λόγοι υγείας και δεν ήταν δυνατόν να μην έχει ρεύμα ο άρρωστος και αφού έγινε συμφωνία για πληρωμή των χρεών με την ΔΕΗ, θα αθωωθεί.
    Δεν χρειάζεται καν δικηγόρος. Μην πετάτε τα λεφτά σας.
    Στο δικαστήριο να πει ότι δεν έχει χρήματα για δικηγόρο.

  15. #15
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.179
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλος που είχε το ίδιο περίπου πρόβλημα (κατηγορούταν ο πατέρας του για απλήρωτους λογαριασμούς) είχε όλα τα απαραίτητα "δικαιολογητικά" για να αθωωθεί.
    (Ο πατέρας του την περίοδο του "φεσιού" είχε πλεόν ξενοικιάσει το σπίτι στο οποίο είχαν μείνει απλήρωτοι λογαριασμοί και είχε αγοράσει άλλο σπίτι όπου έμενε ήδη 1-2 χρόνια όταν έγιναν τα φέσια. Ο επόμενος ενοικιαστής άφησε τους απλήρωτους λογαριασμούς
    Το λάθος του πατέρα του ήταν μόνο ότι δεν είχε ποτέ μπει στην διαδικασία να διακόψει την παροχή όταν ξενοίκιασε γι' αυτό κυνήγησε αυτόν η ΔΕΗ. Αυτό όμως αφορούσε για κάτι πριν 25 και βάλε χρόνια, σχεδόν κανείς δεν έκανε διακοπές - ο επόμενος το έπαιρνε θεωρητικά στο όνομά του τότε..)
    Τέλως πάντων, ενώ είχε - θεωρητικά - τα απαραίτητα δικαιολογητικά (συμβόλαια σπιτιού/ παροχή στο όνομα του πατέρα του κλπ), επέλεξε να πάρει και δικηγόρο.
    Το δικαστήριο, έγινε, ο υπερήλικας - συγχωρεμένος δυστυχώς τώρα - πατέρας του αθωώθηκε, αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι μου είπε " ευτυχώς που έβαλα δικηγόρο, αλλιώς θα το πληρώναμε το φέσι"..

    Αυτό στο οποίο θέλω να καταλήξω είναι το "Δεν χρειάζεται καν δικηγόρος. Μην πετάτε τα λεφτά σας." δεν είναι απαραίτητα καλή συμβουλή..
    Φιλικά
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q1 update: Σχεδόν τελειώνει το Q1 και σκάψιμο μηδέν..

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας