Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    517
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12.401 / 925
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Τhomson
    SNR / Attn
    14,5(dB) / 12,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μου εκλεψαν το κινητο πριν λιγες μερες και αναρωτιομουν αν οι οι ελληνικες εταιρειες τηλεπικοινωνιων μπορουν να μπλοκαρουν μια συσκευη μεσω του κωδικου ΙΜΕΙ. Ξερω οτι σε καποιοες χωρες γινεται. Επίσης, μπορω να βγαλω καρτα SIM με τον ιδιο αριθμό? Ειμαι στην Wind.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.283
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Κάρτα SIM με τον ίδιο αριθμό σου βγάζουν επιτόπου και μπλοκάρουν την παλιά.

    Σε περιστατικό δικό μου, ρώτησα (σε vodafone) και γίνεται μεν να μπλοκάρουν το IMEI, αλλά χρειάζεται να τους πας αναφορά της αστυνομίας ότι έχεις καταγγείλει το συμβάν. Στη δική μας περίπτωση δεν μπήκαμε στον κόπο γιατί το έκλεψαν από τον ανήλικο γιο και θα έπρεπε να τρέχουμε όλοι μαζί χωρίς να έχουμε κάποιο κέρδος.
    hnesne

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    @clyde
    Γιατί δεν ρωτάς την εταιρεία σου ?

  4. #4
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Θα το δήλωνα το ταχύτερο στη πλησιέστερη Αστυνομική Αρχή.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.283
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το δήλωνα το ταχύτερο στη πλησιέστερη Αστυνομική Αρχή.
    Να μην ξεχάσει να τικάρει και το κουτάκι όταν το βρουν να του το φέρουν στο σπίτι.

    Spoiler:
    @clyde, όχι, εντάξει, αν θες το δηλώνεις, δεν σε αποθαρρύνει κανείς, απλά να μην έχεις ελπίδες.
    hnesne

  6. #6
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μην ξεχάσει να τικάρει και το κουτάκι όταν το βρουν να του το φέρουν στο σπίτι.

    .[/SPOILER]
    Υπονοείς ότι η Αστυνομία δεν κάνει τη δουλειά της;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη δική μας περίπτωση δεν μπήκαμε στον κόπο γιατί το έκλεψαν από τον ανήλικο γιο και θα έπρεπε να τρέχουμε όλοι μαζι χωρίς να έχουμε κάποιο κέρδος.
    Πας στις Αρχές μόνο όταν υπάρχει προσωπικό κέρδος; Δεν είναι κερδος (για την κοινωνια) να βρεθεί πχ ο κλέφτης;

    Πέρα τούτου είσαι και καλύτερα (νομικά) καλυμμένος και από άλλα ενδεχόμενα πχ κακοβουλη χρήση της σιμ (έως ότου ακυρωθεί). Καλύτερα να το γνωρίζει εκ τω προτέρων και η διωκτικη Αρχή παρά μόνο μια ιδιωτική εταιρεία (δίκτυο).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanos1999 : 11-05-19 στις 19:13.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.283
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Ωραία και καλά όλα αυτά θεωρητικά, εύχομαι να μην σου τύχει ποτέ. Έχω πάει σε σοβαρότερη περίπτωση, η Αστυνομία είναι γνωστό σε όλους ότι αν και θέλει δεν κάνει τη δουλειά της αφού δεν έχει τα μέσα, αναγκαστικά ιεραρχούν τις πιο σοβαρές περιπτώσεις. Με το να πάω να απασχολήσω έναν υπάλληλο σε γραφειοκρατική δουλειά να καταγράψει το συμβάν, να το καταχωρήσει στο βιβλίο συμβάντων και να μου φτιάξει και αντίγραφο, με τις σύγχρονες μεθόδους που έχουν, δεν κερδίζω τίποτα ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος αφού στην πράξη θα μείνει εκεί, στο βιβλίο συμβάντων. Εντάξει, μπορεί πολλοί να διαφωνούν, υπάρχουν και άνθρωποι που τους καλούν αν βάλει λίγο δυνατά τη μουσική ή αν έχει στραβοπαρκάρει ο γείτονας και δυστυχώς είναι υποχρεωμένοι να τρέχουν και να μη φτάνουν.

    Κέρδος για την κοινωνία θα ήταν να πηγαίνανε στα στέκια όπου είναι γνωστό ότι πουλάνε κλεμμένα και να τους πιάνανε, αλλά έχουν σοβαρότερα πράγματα να κάνουν. Δεν θα κάτσω να συζητήσω τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνει η αστυνομία, ούτε σε ποιες περιπτώσεις πρέπει να την απασχολούμε, άλλο είναι το θέμα εδώ.
    hnesne

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία και καλά όλα αυτά θεωρητικά, εύχομαι να μην σου τύχει ποτέ. Έχω πάει σε σοβαρότερη περίπτωση, η Αστυνομία είναι γνωστό σε όλους ότι αν και θέλει δεν κάνει τη δουλειά της αφού δεν έχει τα μέσα, αναγκαστικά ιεραρχούν τις πιο σοβαρές περιπτώσεις. Με το να πάω να απασχολήσω έναν υπάλληλο σε γραφειοκρατική δουλειά να καταγράψει το συμβάν, να το καταχωρήσει στο βιβλίο συμβάντων και να μου φτιάξει και αντίγραφο, με τις σύγχρονες μεθόδους που έχουν, δεν κερδίζω τίποτα ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος αφού στην πράξη θα μείνει εκεί, στο βιβλίο συμβάντων. Εντάξει, μπορεί πολλοί να διαφωνούν, υπάρχουν και άνθρωποι που τους καλούν αν βάλει λίγο δυνατά τη μουσική ή αν έχει στραβοπαρκάρει ο γείτονας και δυστυχώς είναι υποχρεωμένοι να τρέχουν και να μη φτάνουν.

    Κέρδος για την κοινωνία θα ήταν να πηγαίνανε στα στέκια όπου είναι γνωστό ότι πουλάνε κλεμμένα και να τους πιάνανε, αλλά έχουν σοβαρότερα πράγματα να κάνουν. Δεν θα κάτσω να συζητήσω τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνει η αστυνομία, ούτε σε ποιες περιπτώσεις πρέπει να την απασχολούμε, άλλο είναι το θέμα εδώ.
    Αν δεν πας να το δηλώσεις και γίνει κάποιο ατύχημα πχ με το αμάξι τότε εσύ θα είσαι ο υπεύθυνος, άντε μετά να αποδείξεις στο δικαστήριο πως στο κλέψανε και βαρέθηκες να πας να το δηλώσεις.
    Μπορεί να πάει να κάνει μια κλοπή σε κάποιο κατάστημα και εκεί να του πέσει το κινητό σου, όταν θα ψάξουν τα αποτυπώματα θα έρθουνε και σε εσένα.
    Αξίζει την ταλαιπωρία;

  9. #9
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... γίνεται μεν να μπλοκάρουν το IMEI, αλλά χρειάζεται να τους πας αναφορά της αστυνομίας ότι έχεις καταγγείλει το συμβάν.
    Αστυνομία ή Εισαγγελέας σε κάποιες περιπτώσεις.
    Στην Ελλάδα το ξεκίνησε η Vodafone του 2004.

    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...news_0313.html

    24 Σεπτεμβρίου 2014

    Η ΕΕΤΤ ενημερώνει τους καταναλωτές ότι από τις 26 Σεπτεμβρίου 2014 τίθεται σε ισχύ η υποχρέωση προς τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας να απενεργοποιούν (μπλοκάρουν), μέσω του κωδικού ΙΜΕΙ (International Mobile Equipment Identity – Διεθνής Κωδικός Κινητών Τηλεφώνων), όλες τις συσκευές κινητών τηλεφώνων που δηλώνονται από τους συνδρομητές τους ως κλεμμένες.

    Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η γνωστοποίηση του κωδικού ΙΜΕΙ της κλεμμένης συσκευής από το συνδρομητή στον πάροχό του. Ο κωδικός ΙΜΕΙ περιλαμβάνει πληροφορίες για τον κατασκευαστή και το μοντέλο της συσκευής και αποτελεί την «ταυτότητα» κάθε συσκευής. Κάθε συνδρομητής μπορεί να εντοπίσει τον κωδικό ΙΜΕΙ:

    στη συσκευασία της συσκευής
    πατώντας τα πλήκτρα * # 06 # στη συσκευή του
    με σχετική εφαρμογή του λογισμικού της συσκευής
    Για την απενεργοποίηση της συσκευής, οι συνδρομητές πρέπει αρχικά να δηλώσουν την κλοπή στην Αστυνομία και στη συνέχεια να υποβάλουν στον πάροχό τους γραπτό αίτημα απενεργοποίησης της συσκευής, επισυνάπτοντας το αποδεικτικό της δήλωσης κλοπής.

    Κάθε εταιρία, που απενεργοποιεί τις κλεμμένες συσκευές των συνδρομητών της στο δίκτυό της, αναλαμβάνει ταυτόχρονα την ευθύνη να ενημερώνει σχετικά και τις υπόλοιπες εταιρίες κινητής τηλεφωνίας οι οποίες οφείλουν να προχωρήσουν, επίσης, στην απενεργοποίηση των κλεμμένων συσκευών στα δίκτυά τους.

    Σημειώνεται ότι ένα αίτημα απενεργοποίησης απορρίπτεται εάν ο δηλούμενος κωδικός ΙΜΕΙ δεν είναι έγκυρος σύμφωνα με τις σχετικές διεθνείς προδιαγραφές ή δεν έχει αποδοθεί από τον κατασκευαστή στη συσκευή ώστε να την προσδιορίζει κατά μοναδικό τρόπο.

    Εφαρμόζοντας τη συγκεκριμένη υποχρέωση, η ΕΕΤΤ στοχεύει στην ενίσχυση της προστασίας του καταναλωτή έναντι του φαινομένου της κλοπής συσκευών κινητών τηλεφώνων.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-12-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    Πριν 2 χρόνια που που μου έκλεψαν το κινητό, έκανα την δήλωση απώλειας στην αστυνομία και με την βεβαίωση που μου έδωσαν πήγα στην cosmote και απενεργοποίησαν το ΙΜΕΙ.
    Το αστείο; στην υπόθεση είναι ότι στον δρόμο που μου το έκλεψαν, η μια πλευρά του δρόμου ανήκει σε άλλο δήμο και η κάτω πλευρά του δρόμου ανήκει στο δήμο που μένω εγώ. Όταν πήγα να κάνω την δήλωση κλοπής στο ΑΤ της περιοχής είχα δύο επιλογές, η πρώτη να κάνω δήλωση απώλειας στο ΑΤ της περιοχής που μένω και η δεύτερη να κάνω δήλωση κλοπής αλλά έπρεπε να πάω στο άλλο ΑΤ που είχε την πλευρά της οδού υπό την ευθύνη του. Κακώς, αλλά επέλεξα την πρώτη λύση για να ξεμπερδεύω μια ώρα αρχύτερα.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας