Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.247
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος.

    Από σήμερα το μεσημέρι διαπίστωσα πως συμβαίνει το εξής παράξενο:
    Μετά από ένα reboot του router (ZTE 267A) πήρα καινούργια IP και (σύμφωνα με το dashboard του λογαριασμού μου στο noip.com) το hostname μου στην noip επικαιροποιήθηκε επιτυχώς λαμβάνοντας την τρέχουσα IP.
    Παρόλα αυτά το hostname δε δουλεύει. Αφού πειραματίστηκα με το portforwarding θεωρώντας υπεύθυνο το router για glitchάρισμα ή κάτι παρόμοιο, δοκίμασα ένα ping του hostname και διαπίστωσα πως αυτό παραπέμπει στην IP που είχα πριν το reboot.
    Αξίζει να σημειωθεί πως αν αντί του hostname χρησιμοποιήσω την τρέχουσα IP όλα δουλεύουν όπως θα έπρεπε. Επίσης και ένα δεύτερο hostname που έχω στην noip και ανανεώεται από ddclient (επιτυχώς και αυτό) σε ping παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα.
    Φίλος στην Θεσσαλονίκη, με noip hostname και αυτός μού επιβεβαίωσε το πρόβλημα και στο δικό του hostname.
    Έκανα ένα googlάρισμα, αλλά το τελευταίο 24ωρο δε βρίσκω καμιά αναφορά για το συγκεκριμένο θέμα και μου κάνει εντύπωση.
    Το έχεις παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό σήμερα;

    Additional Info:
    Vodafone VDSL50
    Είτε με pihole είτε με σκέτους cloudflare dns καρφωτούς στο router το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
    ping είτε από το lan μου είτε από mobile το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

    Ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    To whom it may concern:

    H noip ενημέρωσε πως το πρόβλημα εντοπίστηκε και επηρέασε χρήστε και hostnames παγκοσμίως.
    Φαίνεται να έχει λυθεί πλέον.
    ΠΕρισσότερα: http://status.noip.com/

  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    υπάρχουν πολλοί καλύτεροι πάροχοι dynamic dns servers απο τη noip.
    https://www.securepoint.de/en/produc...nt-dyndns.html
    https://www.dynu.com/en-US

    - - - Updated - - -

    δυστυχώς κανένας δεν μπορεί να σου απαντήσει στο πρόβλημα σου μόνον η εταιρεία της noip μπορεί να σου απαντήσει

  3. #3
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Σαφώς και υπάρχουν αρκετοί καλύτεροι πάροχοι δωρεάν dynamic DNS, αλλά δυστυχώς δεν είναι τόσο ευρέως διαδεδομένοι όπως οι παλιοί κλασσικοί DynDNS και No-IP.
    Συνεπώς δεν υποστηρίζονται από το λογισμικό των περισσοτέρων modem/router της αγοράς και πρέπει να κάνεις αλλιώς το update, με πατέντες ή/και scripts

  4. #4
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.247
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όπως αναφέρω πιο πάνω το πρόβλημα ήταν στην noip και λύθηκε εντός 24h. Εάν δεν είχα προχωρήσει σε reboot με την συνεπαγόμενη αλλαγή IP, μάλλον δεν θα το είχα αντιληφθεί.
    Η ευκολία να πραγματοποιεί το update το ίδιο το router είναι αδιαμφισβήτητη, αλλά παρόλα αυτά και ένα ddclient που τρέχω σε ένα rpi κάνει το ίδιο εύκολα τη δουλειά και μάλιστα με οποιαδήποτε πάροχο dynamic DNS.
    Παρόλα αυτά, είμαι πολύ ευχαριστημένος με την noip τόσο σε ό,τι αφορά στην απόδοσή της όσο και στην ανταπόκρισή τους σε ticket που άνοιξα για το παραπάνω θέμα ενώ το πρόβλημα έτρεχε. Η απάντηση ερχόταν εντός ώρας και με ικανοποιητική πληροφορία για την πορεία επίλυσης. Ας ληφθεί υπόψη πως είμαι χρήστης των free υπηρεσιών τους και όχι επί συνδρομή.
    Τελικά, δε με ενδιαφέρει αν είναι η καλύτερη ή η δεύτερη ή πέμπτη καλύτερη. Με ενδιαφέρει πως για αυτό που ζητάω με καλύπτει εδώ και 7 χρόνια χρήσης και ψιλοβαριέμαι να αλλάζω hostname σε υπηρεσίες και server που τρέχω. Εκτός και αν γίνει κάτι δραματικό, δε θα αλλάξω την noip.
    Ευχαριστώ πάντως για τις προτάσεις.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας