Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    14-05-2019
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα σε όλους, είχα κάνει αίτηση στην vodafone στις 18 απρίλη για double play (24Mbps) ή οποία προωθήθηκε στον ΟΤΕ την επόμενη μέρα για ενεργοποίηση της γραμμής (νέα γραμμή).
    Μετά απο λίγες μέρες πήρα ένα μήνυμα απ την vodafone το οποίο συνοπτικά έγραφε οτι είναι καλυμένες όλες οι θύρες στο αστικό δίκτυο που υπάγομαι ( περιοχή Πολύγωνο, κέντρο Αθήνας κοντά στα δικαστήρια ευελπίδων) και οτι έχω μπει σε λίστα προτεραιότητας έτσι ώστε όταν ελευθερωθεί κάποια να την πάρω εγώ και να ενεργοποιηθεί η γραμμή μου. Πρακτικά αυτό που εννοεί το μήνυμα είναι οτι για να ενεργοποιηθεί η γραμμή μου πρέπει : 1) είτε κάποιος στο αστικό μου δίκτυο να κόψει την γραμμη τηλεφώνου του ή να την μεταφέρει σε άλλο αστικό δίκτυο (π.χ. να μετακομίσει σε άλλη περιοχή) έτσι ώστε να ελευθερωθεί θύρα για εμένα
    2) είτε ο ΟΤΕ (που έχει το δίκτυο) να φιλοτιμηθεί να τοποθετήσει και άλλες θύρες.
    Όπως καταλαβαίνετε έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας και δεν έχει γίνει τίποτα απο τα 2.. καλά ειδικά για το 2) θα χρειαστεί να περιμένω χρόνια...
    Οπότε το συμπέρασμα είναι οτι στο κέντρο της αθήνας την πρωτεύουσας της ελλάδας εν έτη 2019 θα πρέπει να περιμέμενω μήνες για να αποκτήσω μια απλή adsl σύνδεση και για να την αποκτήσω θα πρέπει κάποιος "γείτονας" να κόψει την δικιά του...

    Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν τους συμφορουμίτες, εάν κάποιος έχει βρεθεί σε παρόμοια θέση και πως ακριβώς έπραξε ή αν κάποιος ξέρει κάτι που μπορεί να βοηθήσει επί του θέματος έτσι ώστε να επιταχυνθούν οι διαδικασίες ενεργοποίησης της γραμής (εφόσον υπάρχει αυτή η δυνατότητα) και να μην χρειαστεί να περιμένω για πολλούς μήνες ακόμα να ελευθερωθεί αυτή η ρημάδα η θύρα..

    p.s. δεν υπάρχει δυνατότητα fiber απο καμία εταιρία στην περιοχή μου .. επίσης τραγικό

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Εγω το 2009 περιμενα 3,5 μηνες για να με συνδεσουν στην vodafone(επαρχια τοτε HOL).Μολις τελειωσε ο ενας μηνας που επρεπε να με ειχανε συνδεσει ειχα κανει καταγγελια στην ΕΕΤΤ εξηγοντας τα γεγονοτα,και πιθανως αυτο τους πιεσε και με συνδεσανε.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilias_90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους, είχα κάνει αίτηση στην vodafone στις 18 απρίλη για double play (24Mbps) ή οποία προωθήθηκε στον ΟΤΕ την επόμενη μέρα για ενεργοποίηση της γραμμής (νέα γραμμή).
    Μετά απο λίγες μέρες πήρα ένα μήνυμα απ την vodafone το οποίο συνοπτικά έγραφε οτι είναι καλυμένες όλες οι θύρες στο αστικό δίκτυο που υπάγομαι ( περιοχή Πολύγωνο, κέντρο Αθήνας κοντά στα δικαστήρια ευελπίδων) και οτι έχω μπει σε λίστα προτεραιότητας έτσι ώστε όταν ελευθερωθεί κάποια να την πάρω εγώ και να ενεργοποιηθεί η γραμμή μου. Πρακτικά αυτό που εννοεί το μήνυμα είναι οτι για να ενεργοποιηθεί η γραμμή μου πρέπει : 1) είτε κάποιος στο αστικό μου δίκτυο να κόψει την γραμμη τηλεφώνου του ή να την μεταφέρει σε άλλο αστικό δίκτυο (π.χ. να μετακομίσει σε άλλη περιοχή) έτσι ώστε να ελευθερωθεί θύρα για εμένα
    2) είτε ο ΟΤΕ (που έχει το δίκτυο) να φιλοτιμηθεί να τοποθετήσει και άλλες θύρες.
    Όπως καταλαβαίνετε έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας και δεν έχει γίνει τίποτα απο τα 2.. καλά ειδικά για το 2) θα χρειαστεί να περιμένω χρόνια...
    Οπότε το συμπέρασμα είναι οτι στο κέντρο της αθήνας την πρωτεύουσας της ελλάδας εν έτη 2019 θα πρέπει να περιμέμενω μήνες για να αποκτήσω μια απλή adsl σύνδεση και για να την αποκτήσω θα πρέπει κάποιος "γείτονας" να κόψει την δικιά του...

    Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν τους συμφορουμίτες, εάν κάποιος έχει βρεθεί σε παρόμοια θέση και πως ακριβώς έπραξε ή αν κάποιος ξέρει κάτι που μπορεί να βοηθήσει επί του θέματος έτσι ώστε να επιταχυνθούν οι διαδικασίες ενεργοποίησης της γραμής (εφόσον υπάρχει αυτή η δυνατότητα) και να μην χρειαστεί να περιμένω για πολλούς μήνες ακόμα να ελευθερωθεί αυτή η ρημάδα η θύρα..

    p.s. δεν υπάρχει δυνατότητα fiber απο καμία εταιρία στην περιοχή μου .. επίσης τραγικό

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Σε άλλον πάροχο δοκίμασες;
    Αρκετοί πάροχοι οταν τους φεύγει κάποιος συνδρομητής δεν ελευθερώνουν την γραμμή γιατί για αυτους θα έχει χρέωση και περιμένουν αν θα έρθει κάποιος νέος συνδρομητής.

    Στην Wind έχεις δυνατότητα διακοπής στο 2μήνο αν δεν σε συνδέσουν δες τι ισχύει και για την vodafone, πάροχος καθολικής υπηρεσίας είναι η forthnet/nova αυτή την στιγμή

  4. #4
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilias_90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους, είχα κάνει αίτηση στην vodafone στις 18 απρίλη για double play (24Mbps) ή οποία προωθήθηκε στον ΟΤΕ την επόμενη μέρα για ενεργοποίηση της γραμμής (νέα γραμμή).
    Μετά απο λίγες μέρες πήρα ένα μήνυμα απ την vodafone το οποίο συνοπτικά έγραφε οτι είναι καλυμένες όλες οι θύρες στο αστικό δίκτυο που υπάγομαι ( περιοχή Πολύγωνο, κέντρο Αθήνας κοντά στα δικαστήρια ευελπίδων) και οτι έχω μπει σε λίστα προτεραιότητας έτσι ώστε όταν ελευθερωθεί κάποια να την πάρω εγώ και να ενεργοποιηθεί η γραμμή μου. Πρακτικά αυτό που εννοεί το μήνυμα είναι οτι για να ενεργοποιηθεί η γραμμή μου πρέπει : 1) είτε κάποιος στο αστικό μου δίκτυο να κόψει την γραμμη τηλεφώνου του ή να την μεταφέρει σε άλλο αστικό δίκτυο (π.χ. να μετακομίσει σε άλλη περιοχή) έτσι ώστε να ελευθερωθεί θύρα για εμένα
    2) είτε ο ΟΤΕ (που έχει το δίκτυο) να φιλοτιμηθεί να τοποθετήσει και άλλες θύρες.
    Όπως καταλαβαίνετε έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας και δεν έχει γίνει τίποτα απο τα 2.. καλά ειδικά για το 2) θα χρειαστεί να περιμένω χρόνια...
    Οπότε το συμπέρασμα είναι οτι στο κέντρο της αθήνας την πρωτεύουσας της ελλάδας εν έτη 2019 θα πρέπει να περιμέμενω μήνες για να αποκτήσω μια απλή adsl σύνδεση και για να την αποκτήσω θα πρέπει κάποιος "γείτονας" να κόψει την δικιά του...

    Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν τους συμφορουμίτες, εάν κάποιος έχει βρεθεί σε παρόμοια θέση και πως ακριβώς έπραξε ή αν κάποιος ξέρει κάτι που μπορεί να βοηθήσει επί του θέματος έτσι ώστε να επιταχυνθούν οι διαδικασίες ενεργοποίησης της γραμής (εφόσον υπάρχει αυτή η δυνατότητα) και να μην χρειαστεί να περιμένω για πολλούς μήνες ακόμα να ελευθερωθεί αυτή η ρημάδα η θύρα..

    p.s. δεν υπάρχει δυνατότητα fiber απο καμία εταιρία στην περιοχή μου .. επίσης τραγικό

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις και σε άλλο πάροχο και στον οτε και να δεις τι θα σου πουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-05-2019
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user2163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις και σε άλλο πάροχο και στον οτε και να δεις τι θα σου πουν.
    Μπορώ να έχω 2 ανοικτές αιτήσεις σε 2 διαφορετικές εταιρίες παράλληλα ή θα πρέπει να ακυρώσω την αίτηση στην Vodafone?
    Επίσης γίνεται να ακυρώσω την αίτησή μου στην Vodafone ακόμα και αύριο?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε άλλον πάροχο δοκίμασες;
    Αρκετοί πάροχοι οταν τους φεύγει κάποιος συνδρομητής δεν ελευθερώνουν την γραμμή γιατί για αυτους θα έχει χρέωση και περιμένουν αν θα έρθει κάποιος νέος συνδρομητής.

    Στην Wind έχεις δυνατότητα διακοπής στο 2μήνο αν δεν σε συνδέσουν δες τι ισχύει και για την vodafone, πάροχος καθολικής υπηρεσίας είναι η forthnet/nova αυτή την στιγμή
    Η forthnet έχει δικό της δίκτυο δηλαδή?
    Έχω ακούσει τα χειρότερα για διακοπές στο δίκτυο και προβλήματα με το ίντερνετ.
    Αξίζει να δεσμευτώ εκεί?

  6. #6
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Μάλλον η vodafone δεν έχει άλλες πόρτες. Στη θέση σου θα ζήταγα διάκοπή/ακύρωση της διαδικασίας στην vodafone και θα ΄κανα αίτηση σε άλλο πάροχο.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilias_90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορώ να έχω 2 ανοικτές αιτήσεις σε 2 διαφορετικές εταιρίες παράλληλα ή θα πρέπει να ακυρώσω την αίτηση στην Vodafone?
    Επίσης γίνεται να ακυρώσω την αίτησή μου στην Vodafone ακόμα και αύριο?

    - - - Updated - - -



    Η forthnet έχει δικό της δίκτυο δηλαδή?
    Έχω ακούσει τα χειρότερα για διακοπές στο δίκτυο και προβλήματα με το ίντερνετ.
    Αξίζει να δεσμευτώ εκεί?
    Όχι αλλά είναι υποχρεωμένη να σου παρέχει τηλεφωνία.Βέβαια αν έχει τέτοιο θέμα όπως το δικό σου μάλλον θα σου βάλει δορυφορικό...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας