Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    14-05-2019
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα! Όσοι έχετε ADSL συνδέσεις με την Cosmote, θα ήθελα αν σας είναι εύκολο να κοιτάξετε κάτι απλό στο ρούτερ σας, για να επαληθεύσω κάτι που παρατήρησα στο δικό μου. Να σημειώσω ότι έχω το Speedport Entry 2i.

    Τα προηγούμενα χρόνια όταν ήθελα να δω τι IP πήρε κάθε φορά η γραμμή μου, το μόνο που είχα να κάνω ήταν να γράψω 192.168.1.1 σε ένα browser ώστε να συνδεθώ με το ρούτερ.

    Έπειτα στη σελίδα Home, κλίκαρα επάνω στο WAN Setting και έπειτα δεξιά κλίκαρα εκεί που γράφει DSL Connection Status.

    Στο ATM_DSL μετά, κοιτούσα εκεί που γράφει IP Address.

    Ένας άλλος τρόπος για να δώ την IP μου ήταν να κλικάρω πάνω στο γενικό πεδίο που γράφει Managenent, κι έπειτα κλίκαρα το TR-069. Στο Connection Request URL έβλεπα πάλι την IP address που πήρα.

    Πάντα η διεύθυνση που έβλεπα στο Router ήταν ίδια με αυτή που μου έδειχναν κάποιες ιστοσελίδες που βρίσκουν και σου λένε την πραγματική IP σου.

    Όλα καλά μέχρι εδώ, μέχρι που το τελευταίο διάστημα παρατήρησα κάτι περίεργο!

    Ενώ ας πούμε στις σελίδες που το τσεκάρω παίρνω ένα IP του τύπου 94.69.ΧΧΧ.ΧΧΧ , μέσα στο Router το IP είναι εντελώς διαφορετικό και θα είναι πάντα της μορφής: 100.67.ΧΧΧ.ΧΧΧ , είτε 100.68.ΧΧΧ.ΧΧΧ, είτε 100.75.ΧΧΧ.ΧΧΧ. Πάντα δηλαδή ξεκινάει με το 100 και μετά από αναζήτηση είδα ότι ο αριθμός 100.ΧΧΧ.ΧΧΧ.ΧΧΧ δεν ανήκει πουθενά, αλλά αντιστοιχεί σε IP τοπικού ιδιωτικού δικτύου, είναι Private IP. Δεν είναι δηλαδή public IP με την οποία θα μπορούσε ένα μηχάνημα να βγει δημόσια στο ιντερνέτ.

    Πώς είναι δυνατόν ενώ το IP μου στο ρούτερ να είναι τύπου 100.ΧΧΧ.ΧΧΧ.ΧΧΧ, όταν το τσεκάρω εκτός ρούτερ να είναι της μορφής 94.69.ΧΧΧ.ΧΧΧ ;;;

    Άλλαξα ρούτερ για να κάνω δοκιμές, έβαλα ένα δικό μου και το αποτέλεσμα είναι πάλι το ίδιο, πάλι κλειδώνει στο IP του Private network το οποίο διαφέρει από αυτό που φαίνεται στις ιστοσελίδες. Άρα δεν παίζει ρόλο η συσκευή.

    Μου φάνηκαν περίεργα όλα αυτά! Υπάρχει περίπτωση να «διπλο-ρουτάρεται» η γραμμή μου;;;; Ή να γίνεται παράνομη υποκλοπή των πακέτων δεδομένων μου;;; Μήπως δηλαδή περνάει κι από κανέναν άλλο περίεργο server;

    Για δείτε το λίγο κι εσείς. Είναι κάτι φυσιολογικό; Έχει απλά αλλάξει σε όλους τους χρήστες κάποιες ρυθμίσεις η Cosmote; ή μήπως παίζεται κάτι περίεργο;

    Αν αυτό δεν μπορεί να εξηγηθεί λογικά, τότε θα κινηθώ νομικά εναντίων τους. Περιμένω τις απαντήσεις σας! Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Avantazia : 15-05-19 στις 00:49.

  2. #2
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest

  3. #3
    Εγγραφή
    14-05-2019
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ emeliss, η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι ειδική πάνω στα δίκτυα.

    Από ότι διαβάζω στη σελίδα που μου έστειλες:
    "Carrier-grade NAT (CGN), also known as large-scale NAT (LSN), is an approach to IPv4 network design in which end sites, in particular residential networks, are configured with private network addresses that are translated to public IPv4 addresses by middlebox network address translator devices embedded in the network operator's network, permitting the sharing of small pools of public addresses among many end sites. This shifts the NAT function and configuration thereof from the customer premises to the Internet service provider network."

    Δηλαδή ενεργοποιούν το Carrier-grade NAT (CGN) και μετά μια συσκευή "middlebox network address translator" μεταφράζει μια Private IP σε Public IP, αν κατάλαβα καλά.

    Μάλιστα... τότε φαίνεται φυσιολογικό αυτό που κάνει η Cosmote.

    Όμως γιατί το Carrier-grade NAT (CGN) δεν λειτουργούσε στο παρελθόν και το έβαλαν τώρα; Μπορώ να το απενεργοποιήσω εγώ;

    Μου έκανε μεγάλη εντύπωση που παλιότερα έβλεπα Public IP στο ρούτερ κι όχι Private IP.

    Αυτό γίνεται πλέον σε όλες τις γραμμές; Και στην ουσία που χρησιμεύει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Avantazia : 15-05-19 στις 02:17.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Όσο περνάει ο καιρός οι IPv4 διευθύνσεις αρχίζουν και λιγοστεύουν και δεν φτάνουν για όλους.
    Μέχρι να περάσουν οι πάροχοι σε IPv6, που δεν το βλέπω να γίνεται γρήγορα παρά την έλλειψη, σαν προσωρινή λύση σε βάζουν πίσω από NAT .
    Δεν είναι μεγάλο πρόβλημα, πολλοί ίσως δεν το παρατηρήσουν καν.
    Αν όμως έχει κάποια εφαρμογή ή συσκευή που θέλει πραγματική IP ( πχ κάμερες ) τότε αρχίζουν τα προβλήματα.

    Μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο και να τους πεις να σε βγάλουν απο NAT, θα το κάνουν αμέσως.

  5. #5
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Οι IPv4 έχουν τελειώσει εδώ και χρόνια και αναγκαστικά μοιράζονται σε πολλούς σαν να είναι πίσω από ένα δεύτερο lan με NAT. Για τώρα μπορείς να πεις ότι έχεις κάμερες που δεν δουλεύουν και να βγεις. Όμως αν δεν έχεις σπίτι κάποιο σέρβερ στον οποίο συνδέεται με IPv4 από έξω, δεν έχει νόημα να το κάνεις. Δεν θα δεις διαφορά πλην της διαφορετικής IP στις ρυθμίσεις του ρουτερ. Από το κινητό σερφάρεις από την αρχή με παρόμοιο τρόπο.
    Το πρόβλημα δεν είναι να γυρίσουν οι ISP σε IPv6 αλλά όλο το internet. Δεν θα γίνει σύντομα, οπότε χρειάζονται μηχανισμοί για την μετάβαση. Εδώ και χρόνια από τον πάροχο σου θα πρέπει να παίρνεις δυο IP, μια v4 και μια v6 (dual stack). Αν ζητήσεις μια υπηρεσία που μπορεί να φτάσει end to end με v6, το κάνει έτσι. Την v4 δεν την χρησιμοποιεί καθόλου. Πχ προς adslgr.com αν δεις να είναι πορτοκαλί το μισό IPv6 μπάνερ που έχει αριστερά.
    Ειδικά στον πάροχο σου το έχουν πάει παρακάτω. Χρησιμοποιούν και lw4o6. Εκεί φαντάσου ότι δεν έχει το ρουτερ καθόλου IPv4. Μόνο v6. Αν ζητήσεις κάποια υπηρεσία που είναι αναγκαστικά v4 τότε δίνει v4 στην συσκευή που την ζήτησε με περιορισμένο εύρος πορτών και μετά την κόβει ξανά. Φαντάζομαι πως σε λίγο καιρό όλοι θα παίζουμε έτσι.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας