Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18

Θέμα: Σχολεία

  1. #1
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Προχτες πηγε το γυμνασιο εκδρομη χαρουμενα παιδια ανεβαιναν στα λεωφορεια , υπηρχαν ομως στο προαυλιο και 12 παιδια που τα συγκεντρωσαν και τα εβαλαν στην ταξη . ΗΤΑΝ ΤΑ ΦΤΩΧΑ ΠΑΙΔΙΑ.
    απ οτι θυμαμαι παλαιοτερα τα παιδια που δεν πηγαιναν εκδρομη καθοντουσαν σπιτι .
    τωρα μαθαινω τα πραγματα αλλαξαν ,οσοι δεν εχουν το εικοσαευρο πρεπει να πανε σχολειο και να κανουν μαθημα διαφορετικα απουσιες (που δεν ειναι οπως παλια και ειναι αγρια τα πραγματα , θα αναφερθω αργοτερα)

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από otso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προχτες πηγε το γυμνασιο εκδρομη χαρουμενα παιδια ανεβαιναν στα λεωφορεια , υπηρχαν ομως στο προαυλιο και 12 παιδια που τα συγκεντρωσαν και τα εβαλαν στην ταξη . ΗΤΑΝ ΤΑ ΦΤΩΧΑ ΠΑΙΔΙΑ.
    απ οτι θυμαμαι παλαιοτερα τα παιδια που δεν πηγαιναν εκδρομη καθοντουσαν σπιτι .
    τωρα μαθαινω τα πραγματα αλλαξαν ,οσοι δεν εχουν το εικοσαευρο πρεπει να πανε σχολειο και να κανουν μαθημα διαφορετικα απουσιες (που δεν ειναι οπως παλια και ειναι αγρια τα πραγματα , θα αναφερθω αργοτερα)
    Καταρχην ειναι λιγο αδικο και στεναχωρο να γινεται αυτο.

    Αλλα απο εκει και περα, ασχετα απο το αν πηγαν εκδρομη ή οχι... ειναι κανονικη μερα σχολειου. Γιατι να μην μεινουν οι υπολοιποι για μαθημα με απουσιες? Που απο οτι θυμαμαι... μονο μαθημα δεν καναμε.
    The gr81 .

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Είναι τα παιδιά που για τον έναν ή τον άλλο λόγο δεν πληρώσανε για να πάνε εκδρομή.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι τα παιδιά που για τον έναν ή τον άλλο λόγο δεν πληρώσανε για να πάνε εκδρομή.
    Παλιοτερα συνεδραμε ο συλλογος γονεων και κηδεμονων ή/και οι υπολοιποι μαθητες/γονεις με μια μικρη αυξηση στο κοστος της εκδρομης.

    Πλεον ισως δεν ειναι τοσο ευκολο αυτο.

    Απο την αλλη, υπαρχουν και γονεις που διαφωνουν με καποιες εκδρομες και δεν θελουν να στειλουν τα παιδια τους, ή υπαρχουν περιπτωσεις που φαινεται οτι συμβαινουν υποπτες συναλλαγες μεταξυ σχολειων/δημων και συγκεκριμενων ιδιωτικων επιχειρησεων οποτε και καποιοι γονεις αρνουνται να συμμετασχουν να παιδια τους.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Η μεγαλη μου κορη πριν 3 χρονια τελειωσε και δεν θυμαμαι να ειχα δει παιδια ετσι η ισως δεν το ειχα προσεξει η απλα δεν πηγαιναν μιας και με τις απουσιες ηταν ευκολο .
    Δεν μιλαω για Αθηνα , μιλαω για μικρη επαρχιακη πολη οπου ολοι γνωριζονται οπως και οι καθηγητες ειναι ντοπιοι .
    Προσωπικα θα προτιμαγα να ανοιξει η γη να με καταπιει παρα να δουν οι αλλοι οτι ο πατερας μου δεν ειχε
    περισευουμενα χρηματα για εκδρομες .
    και ξερετε τα παιδια μπορουν να γινουν πολυ σκληρα σε ενδεχομενη λογομαχια .

    Το αλλο με τις απουσιες ; δεν υπαρχουν δικαιολογημενες η αδικαιολογητες πια στις 115 νομιζω μενεις .
    Το θεωρω απιστευτο ειδικα για τα κοριτσια που αν εχουν πραγματικα δυσκολες (δυσκολες μερες)
    και που ολες οι μερες ειναι πλεον 7ωρα τις φτανουν για πλακα .
    ας πουμε η δικια μου η μικρη ειναι στις 97 και αν και πολυ καλη μαθητρια ειναι τρομοκρατημενη .

  6. #6
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Μισό λεπτό, και πριν έμενες στις 115, αλλά μπορούσες να μείνεις και στις 50 αδικαιολόγητες.
    Τώρα απλώς δεν χρειάζεται να τρέχουν οι γονείς να δικαιολογήσουν και αντί αυτού ενημερώνονται με email ή/και sms.
    Πριν υπό προϋποθέσεις (βαθμός >15, όλες από γιατρό μπορούσαν να γίνουν άλλες 50) ενώ τώρα πάλι μπορούν να ξεπεραστούν οι 114 αλλά με χαρτί από νοσηλευτικό ίδρυμα.

    Για τις εκδρομές ο πιο συχνός λόγος που δεν συμμετέχουν κάποια παιδιά είναι το οικονομικό, αλλά στα Λύκεια είναι και το "δεν πάω για να διαβάσω για τις πανελλήνιες" ή "'έχω πάει / δεν μου ορέσει εκεί" ή "προτιμώ να πάω βόλτα με την παρέα μου" για μονοήμερες.
    Ένας άλλος παράγοντας είναι ότι αν δεν πάνε 30% και πάνω των παιδιών (και δεν αναφέρομαι σε οικονομικούς λόγους ή υγείας που είναι σεβαστοί) θα χάσουν την εκδρομή τους και τα υπόλοιπα παιδιά.

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Η σχολική χρονιά δεν είναι περίπου 170 ημέρες; πόσες απουσίες να δικαιολογήσουν;

  8. #8
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Οι αριθμοί είναι σε ώρες, όχι ημέρες. Περίπου 25 μέρες και απο κει και πέρα με χαρτί νοσοκομείου.

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι αριθμοί είναι σε ώρες, όχι ημέρες. Περίπου 25 μέρες και απο κει και πέρα με χαρτί νοσοκομείου.
    Τρόμαξα και εγώ

  10. #10
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Αυτο το ξερετε;

    https://e-eggrafes.minedu.gov.gr/#/

    Παει πια που κοιμοσουν ησυχος και το παιδι σου γραφοταν αυτοματα στο σχολειο ηρθε η προοδος

    η πως να χρησιμοποιησουμε τα κομπιουτερ για αυξηση της γραφειοκρατιας .

    Στα σχολεια εδω στην επαρχια στελνουν τους γονεις στον λογιστη για εκκαθαριστικο να τους το παει.

    Οδηγιες χρησης 47 σελιδες .

    Οι ξυστες το τερματισαν , κανεις δεν εχει αλλη δουλεια να κανει απο το να περιφερεται απο χωριον εις

    χωριον.
    Κι οσο θυμαμαι οτι πιστευαμε οτι με τους υπολογιστες ανοιγει ο δρομος της ευτυχιας για την ανθρωποτητα

    με λιγοτερες ωρες δουλειας (7 ημερες εργασιας ειπε ο χλιμιντζουρας που δεν εχει δουλεψει ποτε στην ζωη του)
    Οταν εβαλα ιντερνετ δε το 93 επαθα την πλακα μου πιστεψα οτι ακομα και η ελλαδα θα αλλαξει.

    αι σιχτιρ

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από otso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο το ξερετε;

    https://e-eggrafes.minedu.gov.gr/#/

    Παει πια που κοιμοσουν ησυχος και το παιδι σου γραφοταν αυτοματα στο σχολειο ηρθε η προοδος

    η πως να χρησιμοποιησουμε τα κομπιουτερ για αυξηση της γραφειοκρατιας .

    Στα σχολεια εδω στην επαρχια στελνουν τους γονεις στον λογιστη για εκκαθαριστικο να τους το παει.

    Οδηγιες χρησης 47 σελιδες .

    Οι ξυστες το τερματισαν , κανεις δεν εχει αλλη δουλεια να κανει απο το να περιφερεται απο χωριον εις

    χωριον.
    Κι οσο θυμαμαι οτι πιστευαμε οτι με τους υπολογιστες ανοιγει ο δρομος της ευτυχιας για την ανθρωποτητα

    με λιγοτερες ωρες δουλειας (7 ημερες εργασιας ειπε ο χλιμιντζουρας που δεν εχει δουλεψει ποτε στην ζωη του)
    Οταν εβαλα ιντερνετ δε το 93 επαθα την πλακα μου πιστεψα οτι ακομα και η ελλαδα θα αλλαξει.

    αι σιχτιρ
    Πότε γινόταν αυτόματα;
    Εγώ θυμάμαι τότε πως τρέχαμε με τους γονείς μου για να προλάβουμε της έγραφες, μάλιστα μια χρόνια την χάσαμε

  12. #12
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πότε γινόταν αυτόματα;
    Εγώ θυμάμαι τότε πως τρέχαμε με τους γονείς μου για να προλάβουμε της έγραφες, μάλιστα μια χρόνια την χάσαμε
    Και εγω (αν και περασανε αρκετα χρονια.. γκουχου γκουχου... ) θυμαμαι πηγαινα με τον πατερα μου.
    The gr81 .

  13. #13
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Αντιθετα εγω απ οτι θυμαμαι απ το νηπιο δημοτικο γυμνασιο λυκειο η κορη μου ειναι 20 χρονων
    εγω δεν εχω παει ποτε , εστελνε το ενα σχολειο στο αλλο τον καταλογο και αυτο ηταν ολο.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εγγραφή χρειάζεται πάντα όταν αλλάζεις εκπαιδευτική βαθμίδα λόγω αποφοίτησης (Νηπιαγωγείο > Δημοτικό > Γυμνάσιο > Λύκειο).
    Αυτό μάλλον που δεν θυμάσαι ήταν ότι κάθε Ιούνιο γινόταν από τον γονέα το αίτημα στον Διευθυντή του Δημοτικού-Γυμνασίου, που στη συνέχεια τα έστελνε υπηρεσιακά για όλους τους μαθητές στο επόμενο Γυμνάσιο-Λύκειο. Αυτό δεν ισχύει για Νηπιαγωγείο, όπου η εγγραφή είναι πάντα με φυσική παρουσία του γονέα στο Δημοτικό.
    Από πρόπερυσι άλλαξε ο χρόνος κατάθεσης των αιτήσεων και πλέον γίνεται τον Δεκέμβρη (6 μήνες) πριν την εγγραφή. Επίσης αν η εγγραφή γίνει σε σχολείο άλλης περιοχής (π.χ. μετακόμιση) υποχρεωτικά το αίτημα γίνεται με παρουσία στο νέο σχολείο. Με το νέο σύστημα ηλεκτρονικά γίνεται η εγγραφή στα Λύκεια κατευθείαν από τους γονείς κατά τον Μάϊο και αυτό διότι πλέον πρέπει να επιλέξουν το τμήμα που θέλουν να εγγραφούν και τα μαθήματα επιλογής ή ομάδα προσανατολισμού και την σειρά προτίμησης (έχει αλλάξει το εκπαιδευτικό πλαίσιο).

  15. #15
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Ηλεκτρονική εγγραφή γίνεται μόνο στο τέλος της Γ' Γυμνασίου και σε όλο το λύκειο.
    Διαρκεί εκτός απροόπτου λιγότερο από 5 λεπτά και οι γονείς ταυτοποιούνται με κωδικούς taxis.
    Για όσους έχουν δυσκολίες:
    Οι Διευθυντές/ντριες των Γυμνασίων, Γενικών Λυκείων ή Επαγγελματικών Λυκείων διευκολύνουν τους κηδεμόνες που δηλώνουν αδυναμία να υποβάλουν μόνοι τους την Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής – Δήλωση προτίμησης.
    Ένας λόγος που έγινε είναι για να έχει το υπουργείο την πραγματική εικόνα του δυναμικού κάθε σχολικής μονάδας, κάτι που στο παρελθόν δεχόταν αρκετά "μαγειρέματα".

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας