Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Σαν περιστασιακός χρήστης (κάτοικος εξωτερικού), δεν έχω καταλάβει ακόμη τη διαφορά της Κοσμοκάρτας απο το What'sUp. Το δεύτερο φαίνεται να προσφέρει καλύτερα προγράμματα για ένα μήνα πχ στο σημείο που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί προσφέρεται η κοσμοκάρτα. Οι ερωτήσεις μου ειναι
    1) ποιά είναι τα `ψιλά` γράμματα που μειώνουν αυτή τη διαφορά;
    2) πώς μπορεί κάποιος να διαλέξει το ένα από το άλλο, είτε online είτε στον Γερμανό;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    I can't believe it! More than 600 reads and no one comment!

  3. #3
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    14500/1023
    ISP
    Wind
    Router
    Linkys Wag200g
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θέλω να ρωτήσω και εγώ τι από τα δύο συμφέρει; cosmokarta ή whats up; Όταν βάζεις πχ 10 ευρώ τι σου δίνει η μία και τι ή αλλή; κ επίσης τα 10 ευρώ μένουν στην καρτα; με ενδιαφέρει να έχω 200 ή 300 λεπτά προς όλους + το λιγοτερο 500 ή 600mb

  4. #4
    Εγγραφή
    15-11-2010
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τα προγραματα whats up ειναι πολυ καλα,με 8.5 ευρω εχεις 200' προς ολους,200 μυνηματα προς ολους,200 ιντερνετ.Οτι μενει προστιθετε στην επομενη ανανεωση.Εγω το χρησιμοποιω και ειμαι πολυ ευχαρηστημενος,αν αυτος που μιλατε εχει whats up δεν θα το αλλαξετε.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από livadia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν περιστασιακός χρήστης (κάτοικος εξωτερικού), δεν έχω καταλάβει ακόμη τη διαφορά της Κοσμοκάρτας απο το What'sUp. Το δεύτερο φαίνεται να προσφέρει καλύτερα προγράμματα για ένα μήνα πχ στο σημείο που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί προσφέρεται η κοσμοκάρτα. Οι ερωτήσεις μου ειναι
    1) ποιά είναι τα `ψιλά` γράμματα που μειώνουν αυτή τη διαφορά;
    2) πώς μπορεί κάποιος να διαλέξει το ένα από το άλλο, είτε online είτε στον Γερμανό;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Τελικά, μετά από λίγο ψάξιμο,κατέληξα/έμαθα τα εξής:
    1) Οι συνδρομές είναι έιτε Κοσμοκάρτα είτε Whats'up. Μετάβαση από μία στην άλλη χρεώνεται (1-2ευ), η πρώτη είναι δωρεάν.
    2) Ποιά είναι προτιμώτερη, εξαρτάται από τί θέλει ο καθένας, μιας κι έχουν διαφορετικά προγράμματα το καθένα. To Whats'up είναι ιδιαίτερα καλό αν οι κλήσεις που κάνει κάποιος είναι επίσης σε whats'up αριθμούς.
    3) Λόγω τελών κτλ, 10 ευ top-up καταλήγει σε 8.91 υπόλοιπο. Με 8.5 ευ μπορεί κάποιος ν' αγοράσει κάποιο καλό πρόγραμμα για ένα μήνα. Παρατήρησα ότι τα υπόλοιπα 40-41 λεπτά κατά κάποιο (άγνωστο) λόγο αρχίζουν και μειώνονται σιγά-σιγά, συνήθως 2 με 4 τη φορά. Δέκα ευρώ είναι η ελάχιστη συμβολή, online ίσως μόνο, με 12 αν σε κατάστημα.
    4) Θετικό υπόλοιπο μηδενίζεται μετά από δύο μήνες, εκτός αν γίνει εκ νέου top up. Δεν γνωρίζω ακόμη τι γίνεται με αρνητικό υπόλοιπο (ναι, μπορεί να τπάρχει και τέτοιο)
    5) Ο αριθμός (μαζί με SIM card, μάλλον) παραμένει σε ισχύ για 12 μήνες (ίσως και 13) από το τελευταίο top-up
    6) Αν κάποιος με διαθέσιμα λεπτά ομιλίας βρεθεί για λίγες μέρες εντός ΕΕ, μπορεί να καλεί Ελλάδα χρησιμοποιώντας αυτά τα λεπτά, κι επίσης να δέχεται κλήσεις χωρίς χρέωση. Νομίζω ότι και κλήσεις εντός της χώρας που βρίσκεται κάποιος είναι 'δωρεάν', δηλ. καλύπτονται από τα διαθέσιμα λεπτά ομιλίας.
    7) Υπάλληλοι του 'Γερμανός' δεν είναι πάντα καλά πληροφοριαμένοι.... διασταυρώστε τις πληροφορίες τους με Cosmote. Ίσως ν' αξίζει κάποια επίσκεψη σε κατάστημα του δεύτερου, αν γίνεται

    Τα παραπάνω όπως ήταν τον Αύγουστο το 2019. .

  6. #6
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από livadia Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Whats'up είναι ιδιαίτερα καλό αν οι κλήσεις που κάνει κάποιος είναι επίσης σε whats'up αριθμούς.
    Το whats'up για κλίκες δηλαδή, η κοσμοκάρτα για όλους.

    Η wind/q διαφορά είναι στον τρόπο χρέωσης. Η wind χρεώνει τρίλεπτο, η q μετράει από την αρχή δευτερόλεπτα.
    Με τις whats'up/κοσμοκάρτα υπάρχει παρόμοια διαφορά;

  7. #7
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.437
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το whats'up για κλίκες δηλαδή, η κοσμοκάρτα για όλους.

    Η wind/q διαφορά είναι στον τρόπο χρέωσης. Η wind χρεώνει τρίλεπτο, η q μετράει από την αρχή δευτερόλεπτα.
    Με τις whats'up/κοσμοκάρτα υπάρχει παρόμοια διαφορά;
    Αν και ξέθαψες νήμα 3ετίας, πλέον στο what's up μπορείς να ενεργοποιήσεις πακέτο με απεριόριστες κλησεις (σύμβολο του άπειρου δείχνει), 600sms και 1500mb με 13.50€, οπότε συμφέρει, αν σκεφτείς ότι τα combo πακέτα του what's up ξεκινούσαν από 10€.

    + μέχρι 1200mb έξτρα το μήνα από το reload.

    Για κοσμοκάρτα δεν γνωρίζω, αλλά δεν νομίζω να έχει κάτι το δελεαστικό. Το βάρος το έχουν ρίξει στo what's up.

    Οι εποχές όπου περνούσες τον μήνα με 5 και 6 ευρώ έχουν παρέλθει, δυστυχώς.

    Πλέον η φάση έγινε σαν καρτοσυμβόλαιο. Θέλεις 12-15€ το μήνα, σταθερά για να έχεις αβάντες και καλό πακέτο, τουλάχιστον σε cosmote.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.524
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Εχω συμβόλαιο που έληξε και θελω να το κανω καρτοσυμβόλαιο.

    Η ανανέωση συμβολαίου που μου πρότειναν θέλει +10 ευρω περιπου

    για να εχω αυτα που ειχα 2 χρονια τώρα.

    Εχει κανεις πρόσφατη εμπειρία?

  9. #9
    Εγγραφή
    22-01-2005
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Να φρεσκάρω και εγώ το thread

    Φεύγω από Voda με φορητοτητα σε cosmote
    Το από τις 2 καρτοκινητα της λοιπόν? Έμφαση στα δεδομένα. Δεν έχω άλλους να καλώ με cosmote, άρα κλήσεις προς όλους. SMS γιοκ
    Ευχαριστω

  10. #10
    Εγγραφή
    19-12-2011
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Frog .....

  11. #11
    Εγγραφή
    22-01-2005
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ. Δεν τη θυμόμουν καν αυτήν.

  12. #12
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Θα επανέλθω στο θέμα (plus some update):
    -- Έγραψα παλιότερα: Δεν γνωρίζω ακόμη τι γίνεται με αρνητικό υπόλοιπο (ναι, μπορεί να τπάρχει και τέτοιο). Λοιπόν, αν υπάρχει αρνητικό υπόλοιπο, καλύπτεται με την επόμενη ανανέωση (ακομη κι αν γίνει αυτή μετά πό ένα χρόνο).
    -- Η διάρκεια ισχύος του αριθμού είναι 13 μήνες από την τελευταια χρηματική ανανέωση. Βέβαια υπάρχει φραγή του αριθμού τους τελευταίους 10 (από τους 13) μήνες.
    -- Τα πακέτα έχουν αλλάξει από το 2019. Ένα καινούριο (κι ευπρόσδεκτο γι' αραιή χρήση) ε'ιναι ανανέωση με 8 ευ, που μάλλον θα πέφτουν στα 7.20 μετά τους φόρους, με τα οποία μπορεί κάποιος να πάρει το νέο πακέτο των 7.20 ευ. Ισχύει και για κοσμοκάρτα και για what's up. Υποθέτω ότι αν κάποιος πάει το πακέτο των 10.90 ευ (12 ευ ανανέωση) που δίνει 1000 λεπτά ομιλίας) θα μπορεί ό,τι υπόλοιπο χρόνου μείνει να προστεθεί στα 400 λεπτά ομιλίας με ανανέωση σε αυτό το νέο πακέτο (προσοχή πάντως η ανανέωση πρέπει να γίνει πριν να λήξει το τρέχον πακέτο).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος livadia : 14-05-23 στις 19:40.

  13. #13
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.331
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ανασυρω το θεμα και απορω πως δεν το ειχα ψαξει νωριτερα.

    Εφτασε η ωρα να κοψω το καρτοσυμβολαιο μου και να παω σε καρτα. Τι απο τα 2 με συμφερει καλυτερα?
    Δεν εχω αναγκη τα πολλα gb δεδομενων ή τα εκατονταδες sms του καθε πακετου, μιλαω και με συνδρομητες αλλων εταιριων και θεωρω πως ακομα και το πακετο των 1000ων λεπτων το μηνα ειναι υπεραρκετο.
    Βασικα αν υπηρχε φτηνοτερο μηνιαιο πακετο με πχ 500 λεπτα, 20 sms και μερικες εκατοντδες mb, θα το προτιμουσα.

    Ευχαριστω.
    ديميتريس

  14. #14
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανασυρω το θεμα και απορω πως δεν το ειχα ψαξει νωριτερα.

    Εφτασε η ωρα να κοψω το καρτοσυμβολαιο μου και να παω σε καρτα. Τι απο τα 2 με συμφερει καλυτερα?
    Δεν εχω αναγκη τα πολλα gb δεδομενων ή τα εκατονταδες sms του καθε πακετου, μιλαω και με συνδρομητες αλλων εταιριων και θεωρω πως ακομα και το πακετο των 1000ων λεπτων το μηνα ειναι υπεραρκετο.
    Βασικα αν υπηρχε φτηνοτερο μηνιαιο πακετο με πχ 500 λεπτα, 20 sms και μερικες εκατοντδες mb, θα το προτιμουσα.

    Ευχαριστω.
    Δες FROG.

  15. #15
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.331
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Βλεποντας τα πακετα της frog εδω, και κρινοντας οτι με ενδιαφερει κυριως η ομιλια, δεν θεωρω οτι συμφερει σε σχεση με τα πακετα των απεριοριστων και των 1000 λεπτων που λεω παραπανω, επειδη ακριβως δεν με εδιαφερουν και τοσο τα data.
    https://www.frogmobile.gr/el/omilia/...rog-gia-ellada

    Για καποιον ηλικιωμενο παντως που δεν μιλαει πολυ, το πακετο της frog με τα 3ε ειναι τελειο και ισως να την προτιμησω αν μια μερα παρω νουμερο για τους γονεις μου.

    Και λιγο offtopic γκρινια. Το συμβολαιο μου εληξε προχτες 2 του μηνα και πηγα χτες να το κοψω. Και μου ειπανε πως δεν γινεται αμεσα η διακοπη και πως θα με παρουν απο το 13888 για να το κανουν, σε 3 εργασιμες μερες. Σιγουρα θα προσπαθησουν να με πεισουν να μην το κοψω, αλλα τωρα ειναι αργα, ας προσεχαν.
    Παλιοτερα βεβαια με παιρνανε ακομα και 1 μηνα πριν ληξει το συμβολαιο για να μου προσφερουν ανανεωση και με παιρνανε ακομα και απο αλλες εταιριες. Τωρα τι αλλαξε? Εχω το νουμερο 20+ χρονια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 04-02-24 στις 08:45.
    ديميتريس

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας