Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-2006
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100▼ 100▲
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7530
    Αναζητώ ένα router που να δέχεται κάρτα sim (ή έστω usb stick με κάρτα)*, ώστε να λαμβάνω internet μέσω 3G/4G. Σαν κάτι δευτερεύων θα με ενδιέφερε και το 3G/4G failover αν το επεκτείνω σε σταθερή γραμμή. Ως εδώ καλά, ξέρω υπάρχουν αρκετά. Μάλιστα έχω δύο που δοκιμάζω αυτό το καιρό: fritzbox 7270 και asus rt-66n.

    Αυτό που δεν έχω καταφέρει να βρω είναι να έχει το router έξοδο για αναλογικό τηλέφωνο (rj-11) ώστε να χρησιμοποιώ τα λεπτά ομιλίας της κάρτας sim με κάποια αναλογικό
    τηλεφωνική συσκευή (πχ σκέφτομαι κάποιο ασύρματο dect). Μήπως έχει κανείς υπ' όψιν του κάτι;

    Ευχαριστώ



    *νομίζω αν παίρνει την κάρτα μέσα είναι modem-router, ενώ αν παίρνει stick με sim το μόντεμ είναι το stick και το router η συσκευή που ψάχνω. μάλλον αυτή η λεπτομέρεια έχει μικρή σημασία και γι' αυτό την βάζω ως αστερίσκο.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.662
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν απαντάω ακριβώς στην ερώτησή σου, αλλά αν σε ενδιαφέρει μόνο το Wi-Fi, τότε μπορείς να αγοράσεις απλώς ένα σύγχρονο smartphone. Πλέον όλα τα έξυπνα κινητά έχουν δυνατότητα να δημιουργούν Wi-Fi hotspot και να συνδέονται άλλες συσκευές σε αυτά ασύρματα ώστε να μοιράζονται τα δεδομένα του πακέτου. Και χρησιμοποιείς το κινητό αυτό καθεαυτό για να κάνεις κλήσεις.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-02-2006
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100▼ 100▲
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν απαντάω ακριβώς στην ερώτησή σου, αλλά αν σε ενδιαφέρει μόνο το Wi-Fi, τότε μπορείς να αγοράσεις απλώς ένα σύγχρονο smartphone. Πλέον όλα τα έξυπνα κινητά έχουν δυνατότητα να δημιουργούν Wi-Fi hotspot και να συνδέονται άλλες συσκευές σε αυτά ασύρματα ώστε να μοιράζονται τα δεδομένα του πακέτου. Και χρησιμοποιείς το κινητό αυτό καθεαυτό για να κάνεις κλήσεις.
    Ευχαριστώ για την απάντηση
    Θέλω να συνδέσω με switch για να έχουν internet μερικές συσκευές που είναι ήδη συνδεδεμένες στο switch.
    Αυτό που προτείνεις, θα μπορούσε να γίνει αν έκανα hotspot το κινητό και έδινε internet σε κάποιο router κτλ, αλλά θέλω κάτι πιο solid και χωρίς wifi.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-06-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα, το Huawei b315s ειναι μια πολυ καλη λυση και εχει και εισοδο rj-11 για τηλεφωνικη συσκευη.
    https://www.e-techshop.com/huawei-b3...fi-router.html

  5. #5
    Εγγραφή
    12-02-2006
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100▼ 100▲
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7530
    Ευχαριστώ πολύ
    Ήλπιζα κάτι πιο οικονομικό, αλλά φαίνεται πως αυτό κάνει ακριβώς αυτό που ψάχνω.. Αν υπάρχει και κάτι άλλο, παρακαλώ γράψτε μου εδώ.


    ----Edit----
    Μετά από μικρή αναζήτηση σε manual, tutorial κτλ δεν είμαι βέβαιος αν η θύρα rj-11 είναι για voip ή για να χρησιμοποιήσεις τα λεπτά ομιλίας της κάρτας.
    Γνωρίζει κανείς τι απ΄τα δύο ισχύει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cokarajohn : 18-05-19 στις 23:07.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Το Huawei b315s το βρήσκεις και 70 ευρώ από aliexpress καινούργιο αλλά πρέπει να κάνεις λαμογια με το τελωνείο.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-02-2006
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100▼ 100▲
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7530
    Έψαξα κι εγώ σε διάφορα μέρη εκτός συνόρων. Τα καλύτερα που βρήκα είναι σε καινούριο αυτό που αναφέρεις και σε μεταχειρισμένα υπάρχουν πολλά (γύρω στα 50€ με δωρεάν μεταφορικά) από Λετονία.

    Το θέμα είναι αν όντως το συγκεκριμένο router μπορεί να ρυθμιστεί να δρομολογεί τις κλήσεις χρησιμοποιώντας τα λεπτά λεπτά ομιλίας της κάρτας κι όχι τα data της (voip). Αν δεν έχει αυτή τη ρύθμιση και καταναλωνει data για τις κλήσεις, υπάρχουν αμετρητες επιλογές..

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Σε 3g router Που να κάνει αυτό που θέλεις δεν έχω δεί κάτι
    υπάρχουν όμως αλλές συσκευές για αυτό πχ εδώ

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cokarajohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έψαξα κι εγώ σε διάφορα μέρη εκτός συνόρων. Τα καλύτερα που βρήκα είναι σε καινούριο αυτό που αναφέρεις και σε μεταχειρισμένα υπάρχουν πολλά (γύρω στα 50€ με δωρεάν μεταφορικά) από Λετονία.

    Το θέμα είναι αν όντως το συγκεκριμένο router μπορεί να ρυθμιστεί να δρομολογεί τις κλήσεις χρησιμοποιώντας τα λεπτά λεπτά ομιλίας της κάρτας κι όχι τα data της (voip). Αν δεν έχει αυτή τη ρύθμιση και καταναλωνει data για τις κλήσεις, υπάρχουν αμετρητες επιλογές..
    Τι προγραμμα εχεις σκοπο να βαλεις ? θα ειναι με καρτα ή συμβολαιο?
    μηπως δεν σε συμφερει οικονομικα αυτη η λυση ?
    The gr81 .

  10. #10
    Εγγραφή
    12-02-2006
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100▼ 100▲
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7530
    Δουλεύω σε μια εταιρία που εδρευει στην Αθήνα. Αρκετές φορές χρειάζεται να περάσω 5-10 μέρες εκτός Αττικής. Θέλω ( και θέλουν), ανεξάρτητα από το δίκτυο του ξενοδοχείου, να μπορώ να χρησιμοποιώ τη sim που μου παρέχει η εταιρία για ομιλία και δεδομένα με τον τρόπο που περιγράφω παραπάνω.

    Θέλω δλδ να καταναλωνω τα δεδομένα της κάρτας και τα λεπτά ομιλίας της. Δεν με ενοχλεί αν θα είναι αναλογικό ή ψηφιακό το τηλέφωνο, αλλά θέλω οπωσδήποτε να γίνεται η χρήση που περιγράφω παραπάνω παράλληλα δίχως να χρησιμοποιώ smartphone.

    @sdikr Ευχαριστώ για την πρόταση. Αυτό που προτείνεις είναι όμως μόνο για την ομιλία. Προσπαθώ να βρω κάτι που να μπορώ να τα χρησιμοποιήσω παράλληλα.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το Fritz που έχεις δοκιμάσει ή το Asus, δεν σου κάνουν; Ειδικά το Fritz έχει και δυνατότητα τηλεφωνίας.

  12. #12
    Εγγραφή
    12-02-2006
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100▼ 100▲
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Fritz που έχεις δοκιμάσει ή το Asus, δεν σου κάνουν; Ειδικά το Fritz έχει και δυνατότητα τηλεφωνίας.
    Υπάρχει δυνατότητα στο fritz ή στο asus να δρομολογουνται οι κλήσεις ως ομιλία απ την κάρτα sim κι όχι από τα δεδομένα της;

  13. #13
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cokarajohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλεύω σε μια εταιρία που εδρευει στην Αθήνα. Αρκετές φορές χρειάζεται να περάσω 5-10 μέρες εκτός Αττικής. Θέλω ( και θέλουν), ανεξάρτητα από το δίκτυο του ξενοδοχείου, να μπορώ να χρησιμοποιώ τη sim που μου παρέχει η εταιρία για ομιλία και δεδομένα με τον τρόπο που περιγράφω παραπάνω.

    Θέλω δλδ να καταναλωνω τα δεδομένα της κάρτας και τα λεπτά ομιλίας της. Δεν με ενοχλεί αν θα είναι αναλογικό ή ψηφιακό το τηλέφωνο, αλλά θέλω οπωσδήποτε να γίνεται η χρήση που περιγράφω παραπάνω παράλληλα δίχως να χρησιμοποιώ smartphone.

    @sdikr Ευχαριστώ για την πρόταση. Αυτό που προτείνεις είναι όμως μόνο για την ομιλία. Προσπαθώ να βρω κάτι που να μπορώ να τα χρησιμοποιήσω παράλληλα.
    Οποτε οπως τα περιγραφεις η μονη λυση ειναι η προταση του @goku και θα συμφωνησω μαζι του.

    Παιρνεις ενα smartphone και το χρησιμοποιεις σαν hotspot καθως επισης και για την ομιλια.
    The gr81 .

  14. #14
    Εγγραφή
    12-02-2006
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100▼ 100▲
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7530
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

    Την λύση του hotspot δουλεύω εδώ και μερικούς μήνες, αλλά ήθελα κάτι πιο στέρεο.
    Έγραψα εδώ για δύο λόγους:
    Πρώτον, επειδή είμαστε μεγάλη κοινότητα και κάποιος μπορεί να ήξερε/χρησιμοποιούσε ήδη κάτι ανάλογο και
    δεύτερον, λόγω του μεγέθους της κοινότητας μπορεί να υπήρχε κάποιος με παρόμοια αναζήτηση.

    Καταλήγω πως αν το router της huawei (Β315) που αναφέρθηκε πιο πάνω δεν κάνει αυτή τη δουλειά, ίσως και να μην υπάρχει σαν προιόν αυτό που ζητάω..

    Τέλος, σκέφτομαι μήπως είναι εφικτό να στήσω ένα router σαν αυτό που αναζητώ με pfSense. Οποιαδήποτε ιδέα, ευπρόσδεκτη.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cokarajohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει δυνατότητα στο fritz ή στο asus να δρομολογουνται οι κλήσεις ως ομιλία απ την κάρτα sim κι όχι από τα δεδομένα της;
    Αυτή είναι η κανονική λειτουργία σε ένα Fritz με USB θύρα. Δες σχετικές πληροφορίες.
    Συνδέεις ένα USB 3/4G στικάκι, βάζεις σε αυτό την sim κάρτα και έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο αλλά και GSM τηλεφωνία. Προσωπικά έχω ένα Huawei E169 αλλά κάνω χρήση μόνο της τηλεφωνίας.
    Ακόμη και με USB Tethering μπορεί να έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας