Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους.

    Πριν 15 περίπου ημέρες, είχαμε μια γενική διακοπή ρεύματος στη πόλη μου η οποία ταυτόχρονα έριξε και τις γραμμές τηλεφώνου/ιντερνετ. Όταν επανήλθαν, είχα μια μεγάλη πτώση στη ταχύτητα της γραμμής μου. Από 930kbps που κατέβαζα, έπεσε στα 540 και από τότε έχει μείνει εκεί. Κάλεσα τη Forthnet, έστειλαν τεχνικό και μου είπε πως η ταχύτητα που έρχεται στο κουτί της πολυκατοικίας όσο και στην κεντρική τηλεφωνική πρίζα είναι στα 7+ mbps και ότι φταίει το ρούτερ μου, ένα ZXHN H108L το οποίο μάλλον χάλασε από τη διακοπή ρεύματος. Όταν ανάβει, συνδέεται στα 670kbps και μετά από 2-3 ώρες πέφτει στα 540.

    Από τη Τρίτη είπε πως θα στείλει αίτημα για αντικατάσταση στην Forthnet αλλά ακόμα περιμένω απάντηση. Δοκίμασα λοιπόν το Thomson 585 v8 που είχα από προηγούμενη σύνδεση. Συγχρονίστηκε στα 730kbps αλλά κάθε τρεις και λίγο "μπούκωνε" το ασύρματο, με αποτέλεσμα κανένα pc του σπιτιού να μην μπορεί να μπει πουθενά. Έκανα reset, πέρασα το τελευταίο firmware και τώρα συνδέεται για 1 λεπτό και μετά κόβεται η σύνδεση, χωρίς να μπορεί να ξανασυνδεθεί.

    Γνωρίζει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό και αν μπορεί να διορθωθεί? Οκ, το ξέρω ότι και τα δυο είναι σάπια ρούτερ αλλά μέχρι να λάβω θετική ή αρνητική απάντηση από τη Forthnet, θα αναγκαστώ να πορευτώ με αυτά.

    Επίσης, σε περίπτωση που η Forthnet δεν μου κάνει δωρεάν αντικατάσταση, σε τι ρούτερ να πάω? Σε αυτά που δίνει η Forthnet ή να αγοράσω κάποιο άλλο?

    Ευχαριστώ.
    Ryzen 5 5600G 3.9Ghz, GIGABYTE GEFORCE 1050 Ti 4GB, ASRock B450M PRO 4 R2.0, G.Skill Ripjaws V 16GB 3200mhz, XFX XT 80 Plus Bronze 600W

  2. #2
    Εγγραφή
    06-05-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    VodafoneVdslOteVdslWind4G
    καλησπερα .λυπαμαι ειλικρινα που στις μερες μας υπαρχει ακομα το adsl ευρωπη σου λενε μετα..ιδια ταχυτητα εχω και εγω με vodafone ...
    θα σου προτεινα να αγορασεις καποιο tplink που ειναι σχετικα φθηνα και αξιοπιστα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chris698 : 17-05-19 στις 21:04.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chris698 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα .λυπαμαι ειλικρινα που στις μερες μας υπαρχει ακομα το adsl ευρωπη σου λενε μετα..ιδια ταχυτητα εχω και εγω με vodafone ...
    θα σου προτεινα να αγορασεις καποιο tplink που ειναι σχετικα φθηνα και αξιοπιστα
    Δυστυχώς έτσι είναι, φίλε. Η πλάκα είναι ότι στο τηλέφωνο, η υπάλληλος της Forthnet ισχυρίστηκε ότι μια ταχύτητα των 5mbps είναι φυσιολογική. Όταν της είπα ότι είχα 8mbps και ότι είμαστε στο 2019, δεν απάντησε.
    Ryzen 5 5600G 3.9Ghz, GIGABYTE GEFORCE 1050 Ti 4GB, ASRock B450M PRO 4 R2.0, G.Skill Ripjaws V 16GB 3200mhz, XFX XT 80 Plus Bronze 600W

  4. #4
    Εγγραφή
    06-05-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    VodafoneVdslOteVdslWind4G
    παλιοτερα ειχα και εγω forthnet με συνεχομενα disconnect.μου εστειλαν τεχνικο και ο οποιος ειπα εινα φυσιολογικες οι αποσυνδεσεις μεχρι που γυρισα παλι vodafone και ησυχασε το κεφαλι μου!προσωπικα για μενα μακρυα απο forthnet/wind .για ΟΤΕ δεν εχω γνωμη ειναι τσιμπημενος στις τιμες του αποτι ξερω! βασικα οι τιμες πρεπει να πεσουν αρκετα για τις συνδεσεις adsl διοτι αυτη η τεχνολογια ειναι για τα σκουπιδια....στο πατρικο μου εχω vdsl 50 και ειναι μερα με την νυχτα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας