Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Είδα ένα περίεργο όνειρο, βρισκόμασταν λέει στην κεντρική πλατεία μιας πόλης και πίναμε με την παρέα μου τα καφεδάκια μας μέσα σε ένα μαγαζί.

    Μέχρι που σε μια φάση μυρίζω καπνό και έψαχνα να βρω από που προέρχεται! Ήταν άραγε η άλλη παρέα που κάπνιζε ναργιλέ παραδίπλα, ή μήπως κάτι άλλο; Τα τζάμια της καφετέριας άρχισαν σταδιακά να θολώνουν, οπότε κάτι διαφορετικό συνέβαινε! Κάτι τρομαχτικό.

    Τρέξαμε όλοι να βγούμε έξω για να δούμε με τα μάτια μας! Μου έκανε εντύπωση ότι δεν υπήρχαν άλλα κτίρια εκεί, ήταν λες και κοιτούσαμε σε μια άλλη εποχή! Σαν να περάσαμε μέσα από μια χρονοπύλη. Δίπλα μας ήταν ένα παλιό σιντριβάνι που συνέχιζε να αναβλύζει νερό. Περίπου στα 120 μέτρα μπροστά μας βλέπαμε τον Πύργο της Βαβέλ! Έμοιαζε ακριβώς όπως απεικονίζεται στην Παλαιά Διαθήκη! Ήταν ένας πελώριος πύργος, και φάνταζε σαν να ακουμπάει τους επτά ουρανούς του θεού! Ο Πύργος Καιγόταν, κι ο κόσμος που ήταν μέσα φώναζε ακατάληπτα βγάζοντας άναρθρες κραυγές!

    Κοιτούσαν προς τα που να φύγουν, αλλά δεν υπήρχαν δυνατότητες! Κάθε έξοδος είχε μπλοκαριστεί, μερικοί πηδούσαν από τον πύργο και σκοτώνονταν ακαριαία. Ενώ άλλοι καίγονταν ζωντανοί. Ήταν όλοι εγκλωβισμένοι μέσα στον Πύργο της Βαβέλ και δυστυχώς δεν υπήρχε τρόπος διαφυγής.

    Εγώ, παρόλο που βρισκόμουν σε ασφαλές μέρος, τρομοκρατήθηκα και προσπαθούσα να καλέσω συνεχώς την πυροσβεστική, αλλά δεν υπήρχε σήμα! Έτρεξα μέσα στην καφετέρια για να βρω εκεί ένα σταθερό τηλέφωνο, αλλά δεν υπήρχε ρεύμα γενικότερα. Λες κι αυτό που συνέβη στον Πύργο έκοψε την παροχή σε όλο το μέρος ή λες και πραγματικά τηλεμεταφερθήκαμε σε μια άλλη χρονική εποχή!

    Βγήκα ξανά έξω στο δρόμο και συνέχιζα να κοιτάω τον φλεγόμενο πύργο ο οποίος φαινόταν έτοιμος να καταρρεύσει από στιγμή σε στιγμή. Μια γυναίκα είχε λιποθυμήσει έξω και βρισκόταν πεσμένη στο δρόμο, δεν υπήρχαν διαθέσιμα ποτήρια, οπότε αμέσως βρήκα ένα δοχείο που πήρα από ένα τραπέζι, γέμισα το δοχείο με νερό από το σιντριβάνι και πήγα να τη βοηθήσω, της έδωσα λίγο να πιεί. Ευτυχώς υπήρχε κλίμα αλληλεγγύης και βοήθειας, οπότε κι ο υπόλοιπος κόσμος προσπαθούσε να δώσει τις πρώτες βοήθειες σε όποιον περαστικό τις χρειαζόταν.

    Όμως έπρεπε όλοι να αποχωρήσουμε γρήγορα από την περιοχή! Δεν είχαμε πολύ χρόνο μπροστά μας, διότι η ατμόσφαιρα είχε γίνει αποπνικτική. Έβγαλα λοιπόν την μπλούζα μου, την έβαλα στο πρόσωπό μου για να μην εισπνέω τον καπνό και έτρεξα μακριά. Βρήκα κι άλλα άτομα στο δρόμο και προχωρούσαμε μαζί, ώσπου ένας τύπος ανοίγει την πόρτα ενός ημιυπόγειου σπιτιού και μας καλεί να μπούμε μέσα, διότι υπήρχε έντονος αέρας έξω και φυσώντας πηγαίναν αναθυμιάσεις και στις γύρω περιοχές.

    Ο τύπος είχε μια γεννήτρια ρεύματος στο σπίτι του, οπότε προσπαθήσαμε να ανοίξουμε την τηλεόραση για να δούμε τι παίζει. Πήρα το τηλεκοντρόλ στα χέρια μου και συνεχώς πατούσα τα κουμπιά για να αλλάξω τα κανάλια, όμως δεν μπορούσα να βρω ένα που να λέει ειδήσεις! Όλοι ρωτούσαν φωναχτά: «Πού είναι οι ειδήσεις;» Πουθενά οι ειδήσεις!

    Το ένα κανάλι έδειχνε κάτι ανθρώπους να παίζουν σε ένα τουρνουά σκάκι. Αλλάζω άλλο κανάλι και είχε ένα παιδικό έργο, ήταν η Αλίκη στην Χώρα των Θαυμάτων! Τότε η γη άρχισε να τρέμει, αναβόσβηναν τα φώτα και όλοι οι άλλοι εξαφανίστηκαν μυστηριωδώς από το σαλόνι του σπιτιού.

    Όταν άναψαν τα φώτα, οι άλλοι άνθρωποι είχαν μετατραπεί σε σκιές! Το παιδικό έργο σταμάτησε να παίζει, έβλεπα και άκουγα μόνο παράσιτα στην οθόνη. Μετά άρχισε πάλι να δείχνει πάλι την Αλίκη στην Χώρα των Θαυμάτων! Οι σκιές στο δωμάτιο με πλησίαζαν απειλητικά και τότε η Αλίκη μου κάνει ένα νεύμα κλείνοντας το δεξί της μάτι, άρχισε να μου μιλάει μέσα από την τηλεόραση και μου είπε: «Κινδυνεύεις! Πιες το κόκκινο μπουκαλάκι που βρίσκεται επάνω στο τραπέζι, το οποίο γράφει σε μια ετικέτα Άνοιγμα Πύλης και θα μπορέσεις να περάσεις από τη λαγουδότρυπα, μέσα από τον Καθρέφτη».

    Η επίπεδη LED τηλεόραση έσβησε κι έγινε μαύρη η οθόνη, έγινε ένας Μαύρος Καθρέφτης. Τότε αποφασίζω να πιώ το μαγικό μπουκαλάκι και άνοιξε η πύλη μέσα από την οθόνη! Με φόρα έτρεξα, μπήκα στην τηλεόραση, άρχισα να πέφτω στο κενό, είδα τον τρελοκαπελά και τέλος ξύπνησα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος The.Exorcist.XVI : 18-05-19 στις 01:37. Αιτία: A dream you dream alone is only a dream. A dream you dream together is reality.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τί πίνεις;;;

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας