Γειά σε ολους ηθελα μια βοήθεια από τους ποιό σχετικούς γιατί ακρη δεν μπορώ να βρώ εβαλα το νήμα εδώ λόγω Draytek δεν ξέρω αν ηταν καλύτερα να το βάλω στην γενική κατηγορία, ας το δει ο admin.
Εχω 2 Draytek Vigor 2700VG αυτά που εδινε η Altec, είναι αρκετά παλιά αλλά τόσα χρόνια δούλευαν απροβλημάτιστα.
Το ενα το εχω για Backup σε περίπτωση που χαλάσει το αλλο, για πολλά χρόνια με Cosmote και 3 χρόνια τώρα με Wind το router εκανε reboot 1 φορά τον μήνα με το ζόρι, δεν μιλώ για τον επανασυνχρονισμό του internet γιατί ξέρω λόγω dynamic IP οι πάροχοι κάθε 2-5 μέρες γίνεται αλλαγή, μιλώ για επανεκίνηση του router σαν να του κάνω restart η σαν να το βγάζεις από την πρίζα και να το ξαναβάζεις.

Εχει 2 μετρητές ο ενας που δίχνει πόση ωρα εχει να restart και ο αλλος πόση ωρα εχει επανασυχρονίσει το internet.
Εδω και 4-5 ημέρες κάθε 2-3 ωρες κάνει restart, θέλω να τονίσω οτι δεν εχω αλλάξει τίποτε στο δύκτιό μου συσκευές καλωδιώσεις φίλτρα τίποτε καμμιά αλλαγή, η αλήθεια είναι οτι εχω φορτωμένο δίκτυο DVR NAS TV BOX, επίσης εχω αρκετές συσκευές που συνδέωνται μέσω Wifi Ηλεκτρονικές πρίζες συναγερμούς tablet κτλ, αλλά για πολλά χρόνια δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Εβαλα λοιπον το backup router με το δικό του τροφοδοτικό, πάλι τα ιδια, ολα τα εχω σε UPS με σταθερότατες τάσεις, μίλησα με την Wind από εκεί ολα καλά τα βλέπουν.
Μου είπαν οτι κατα την γνώμη τους φταίει το router και λέω εγώ και τα δύο?
Εχω ADSL2+ SNR Margin 9-10 Line Attenuation 16-18 ταχύτητα 1024/16000 περίπου πάνω κάτω εκέι είναι.

Για βοηθήστε σας παρακαλώ τί μπορεί να κάνει reboot στο router πολύ τρελλό να κάνει reboot μόνο του....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων