Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    21-09-2010
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    36700/10000
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    P.RG AV4202N
    Question
    Mετά από προσπάθεια να "στρεαμμαρο" χτες κάτι δεν πήγαινε καλά(υψηλό ping στο παιχίδι). Μπαίνω στο router και τι να δω "35.2 Mbps Downstream / 5.2 Mbps Upstream" λέω καμια βλάβη θα είναι (αν και δεν είχα ποτε προβλήματα). Περνώ τηλέφωνο το δινω βλάβη.Με παίρνει ο τεχνικός σήμερα μου λέει πως τα βλέπει φυσιολογικά τα πράγματα στην γραμμή μου. Tου εξηγώ πως κανονικά έχω 10 up και μου απαντάει πως θα το κοιτάξει μέχρι αύριο.

    Aρχισαν να μου μπαίνουν ψηλοί στα αφτιά και είπα να δω τι upload δίνει η vodafone στο 50ari. μπαίνω ψάχνω δεν έλεγε πουθενά ποσο upload δίνει στα 50 (βάζω τα κλάματα και λέω ένταξση σίγουρα 5 δίνουν) ψάχνω λίγο ακόμα βρίσκω ένα PDF με αναλυτικές χρέωσης και βλέπω 50/5.
    Περιμένω τώρα να έρθει η δευτερα να καλέσω το marketing. Αν και είμαι 99% σίγουρος ότι θα φάω άκυρο.

    Οι ερώτησης μου είναι οι εξης:
    1. Μπορώ να το "κυνηγήσω" αφού είχα συμβόλαιο με Cyta στα 50/10?
    2. Ο τεχικός δεν βλέπει ότι έχω 50αρα? και τσάμπα ψάχνει βλάβη αφού κλειδώνει αυτόματα στα 5?

    UPDATE!
    Από ότι ενημερώθηκα από τον τεχνικό δεν έχει γίνει ακόμα ενοποίηση τις Cyta με την vodafone.Επίσης μου είπε δεν είμαι σε κάποιο κάποιο ειδικό προφίλ είμαι στο κανονικό 50/10.

    Έχουμε κατάληξη στο συμπέρασμα ότι:
    Η το modem πεθαίνει (το έχω 5 χρονια)
    Η ο χαλκός έχει φθαρεί πολύ(το δίκτυο είναι 30+ χρόνον).

    Μου είπε θα μου στείλει άλλο modem να δούμε αν αλλάξει κάτι.

    Ρώτησα και SNR/Att , οι τιμές μου είναι SNR 6/20 (το ξέρω ότι είναι πολύ κακά τα νούμερα) και λόγο αυτού η ταχύτητα που πιάνω είναι φυσιολογική. Οποτε και να το δώσουμε βλάβη στον ΟΤΕ μπορεί και να το απορρίψουν απευθείας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος privatemanos : 20-05-19 στις 11:02. Αιτία: update

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από privatemanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mετά από προσπάθεια να "στρεαμμαρο" χτες κάτι δεν πήγαινε καλά(υψηλό ping στο παιχίδι). Μπαίνω στο router και τι να δω "35.2 Mbps Downstream / 5.2 Mbps Upstream" λέω καμια βλάβη θα είναι (αν και δεν είχα ποτε προβλήματα). Περνώ τηλέφωνο το δινω βλάβη.Με παίρνει ο τεχνικός σήμερα μου λέει πως τα βλέπει φυσιολογικά τα πράγματα στην γραμμή μου. Tου εξηγώ πως κανονικά έχω 10 up και μου απαντάει πως θα το κοιτάξει μέχρι αύριο.

    Aρχισαν να μου μπαίνουν ψηλοί στα αφτιά και είπα να δω τι upload δίνει η vodafone στο 50ari. μπαίνω ψάχνω δεν έλεγε πουθενά ποσο upload δίνει στα 50 (βάζω τα κλάματα και λέω ένταξση σίγουρα 5 δίνουν) ψάχνω λίγο ακόμα βρίσκω ένα PDF με αναλυτικές χρέωσης και βλέπω 50/5.
    Περιμένω τώρα να έρθει η δευτερα να καλέσω το marketing. Αν και είμαι 99% σίγουρος ότι θα φάω άκυρο.

    Οι ερώτησης μου είναι οι εξης:
    1. Μπορώ να το "κυνηγήσω" αφού είχα συμβόλαιο με Cyta στα 50/10?
    2. Ο τεχικός δεν βλέπει ότι έχω 50αρα? και τσάμπα ψάχνει βλάβη αφού κλειδώνει αυτόματα στα 5?
    Όταν λές πρώην πελάτης Cyta εννοείς πως έκανες νέο συμβόλαιο με την Vodafone; αν ναι τότε μάλλον την πάτησες.

    Το 5.2 όμως είναι λίγο περίεργο συνήθως τα 5 έχουν κλείδωμα στο 4999, μήπως το πρόβλημα σου είναι στην γραμμή;
    Αν θέλεις ανέβασε τα στατιστικά της γραμμής σου, αν πχ το snr στο Up είναι κάτω απο 8~9 τότε μάλλον έχει θέμα η γραμμή

  3. #3
    Εγγραφή
    21-09-2010
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    36700/10000
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    P.RG AV4202N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λές πρώην πελάτης Cyta εννοείς πως έκανες νέο συμβόλαιο με την Vodafone; αν ναι τότε μάλλον την πάτησες.

    Το 5.2 όμως είναι λίγο περίεργο συνήθως τα 5 έχουν κλείδωμα στο 4999, μήπως το πρόβλημα σου είναι στην γραμμή;
    Αν θέλεις ανέβασε τα στατιστικά της γραμμής σου, αν πχ το snr στο Up είναι κάτω απο 8~9 τότε μάλλον έχει θέμα η γραμμή
    H Cyta έκλεισε και τους πελάτες τους πήρε η vodafone. Δεν μπορώ να δω στατιστικά (snr,atte) τα modem της cyta είναι κλειδωμένα.

    Tο ότι πιάνει 5,2 και όχι 5 και εμενα μου φαίνεται κάπως περίεργο αλλα παλιά έπιανα 10 up "χαλαρά"
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  capture 2.PNG 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  11,5 KB 
ID: 203795

    Eπιανα 44/8max (50/10 προφίλ) αλλα επειδή χρειάζομαι το upload με έβαλαν σε 40/10 προφίλ που πιάνει 37/10
    Η vodafone προφανώς δεν ασχολήθηκε (δεν τους κατηγορώ τόσες σύνδεσης είχαν να καταχωρήσουν)να δει ποσο πιανω max απλά με έβαλε στο πιο κοντινό προφίλ του 37/10 που μάλλον είναι το 35/5

  4. #4
    Εγγραφή
    18-05-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Fritz7581
    Ενημερωτικά, εγώ με Vodafone 50αρι κλειδώνω στα 5.118 up (και 51.198 down) και όχι στα 4.999!

  5. #5
    Εγγραφή
    21-09-2010
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    36700/10000
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    P.RG AV4202N
    UPDATE!
    Από ότι ενημερώθηκα από τον τεχνικό δεν έχει γίνει ακόμα ενοποίηση τις Cyta με την vodafone.Επίσης μου είπε δεν είμαι σε κάποιο κάποιο ειδικό προφίλ είμαι στο κανονικό 50/10.

    Έχουμε κατάληξη στο συμπέρασμα ότι:
    Η το modem πεθαίνει (το έχω 5 χρονια)
    Η ο χαλκός έχει φθαρεί πολύ(το δίκτυο είναι 30+ χρόνον).

    Μου είπε θα μου στείλει άλλο modem να δούμε αν αλλάξει κάτι.

    Ρώτησα και SNR/Att , οι τιμές μου είναι SNR 6/20 (το ξέρω ότι είναι πολύ κακά τα νούμερα) και λόγο αυτού η ταχύτητα που πιάνω είναι φυσιολογική. Οποτε και να το δώσουμε βλάβη στον ΟΤΕ μπορεί και να το απορρίψουν απευθείας.

    Tι άλλο μπορώ να κάνω αν δεν είναι πρόβλημα modem και φταίει η γραμμή?

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας