Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Αγαπητοί φίλοι,

    Έχω κάνει μια κατασκευή με κάποια εξαρτήματα και θέλω να της δώσω ρεύμα 220v. Έχω τοποθετήσει μια παροχή με διακόπτη εξωτερικά που μου δίνει ρεύμα στο εσωτερικό του κουτιού. Μέσα στο κουτί, θέλω να δώσω ρεύμα, σε ένα τροφοδοτικό υπολογιστή, δυο ανεξάρτητους μετασχηματιστές και δυο πρίζες πίνακα για να υπάρχει η επιλογή να πάρουν ρεύμα εξωτερικά, από το κουτί, δυο συσκευές. Συνολικά θέλω από μια γραμμή 220v, να δώσω σε έξι ανεξάρτητες γραμμές (έξι για να υπάρχει και μια aux γραμμή για μελλοντική χρήση).
    Η ερώτηση, υπάρχει κάποια τυποποιημένη συσκευή που θα μπορώ να συνδέσω μια παροχή 220v και να μου βγάζει έξι; Θέλω κάτι μικρό και κομψό που να μπορώ να το βιδώσω εσωτερικά του κουτιού, δίπλα στην αρχική παροχή και να τραβήξω ανεξάρτητες γραμμές από εκεί. Δεν θέλω πατέντες με κλέμες κτλ. θέλω κάτι αξιοπρεπές και ασφαλές.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους όσοι μπουν στον κόπο να μου υποδείξουν μια λύση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Katsoulinos : 20-05-19 στις 08:35. Αιτία: προσθήκη tags
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν έχεις γνώσεις και υπευθυνότητα μια χαρά συνδέσεις κάνεις με κλέμες, caps, κ.λ.π., ποιος λέει ότι οι συνδέσεις με κλέμες είναι "πατέντες";;;

    Μπορείς να βάλεις ένα κουτί εξωτερικό και να κάνεις μέσα εκεί όλες τις συνδέσεις με caps αν τα καλώδια είναι μονόκλωνα(ΝΥΜ-ΝΥΑ) ή με κλέμες αν τα καλώδια είναι εύκαμπτα.

    Αν είναι ανάμεικτα, τυλίγεις προσεκτικά πάνω στα μονόκλωνα τα εύκαμπτα σε όλο το μήκος που έχεις αφαιρέσει την μόνωση και βάζεις μια κλέμα που θα πιάσει σε όλο το μήκος της, θα σφίξουν δηλαδή και οι δύο βίδες τα τυλιγμένα καλώδια.

    Πάντα τις κλέμες τις χρησιμοποιείς με αυτόν τον τρόπο ότι και αν έχεις να συνδέσεις, δεν βάζεις ποτέ ένα καλώδιο από την μία πλευρά και ένα από την άλλη και να σφίγγει κάθε ένα μία βίδα, τα τυλίγεις σφικτά μεταξύ τους και βάζεις μια κλέμα που να τα χωράει και να τα σφίγγουν και οι δύο βίδες και τα δύο.

    Αν θέλεις να τα ασφαλίσεις χωριστά όλα αυτά, πας σε μικρό πίνακα εξωτερικό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτα που σκεφτομαι εγω ειναι αυτα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  333.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  56,1 KB 
ID: 203817

    Βεβαια απο οτι ξερω βγαινουν μεχρι 5αδα και επισης δεν ξερω τι αμπερ θελεις να τραβηξεις.

    Ριξε μια ματια. Συνδετηρες ρευματος θα τα βρεις.
    The gr81 .

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aφού λέει ότι έχει γραμμή 220V οι επιμέρους διακλαδώσεις θα γίνουν με αντίστοιχα καλώδια, φέρνει 1.5άρι;; με 1.5αρια(10A), 2.5αρι;; με 2.5αρια(16Α) και πάει λέγοντας, μόνο αν ασφαλίσεις χωριστά την κάθε παροχή αλλάζεις και διατομή καλωδίου(οπότε αλλάζουν και τα ampere).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Συγνώμη αν έδωσα λανθασμένες εντυπώσεις. Ούτε που σκέφτηκα τα Amp. Το κουτί είναι μια απλή κατασκευή ενός control panel για μια arcade παιχνιδομηχανή που έφτιαξα. Από την αρχική παροχή θα πάρουν ρεύμα τα δυο τροφοδοτικά των lightguns για να έχουν ανάκρουση μέσω ενός ηλεκτρομαγνητικού εμβόλου (solenoid). Και δυο μπρίζες τύπου πίνακος, θα δίνουν ρεύμα, αν χρειαστεί, σε οθόνες, εξωτερικούς σκληρούς δίσκους κτλ. Δεν θα συνδέσω ποτέ τοστιέρα ή πλυντήριο. Οπότε μιλάμε για λογική κατανάλωση στις ενσωματωμένες πρίζες. Έχω προμηθευτεί 3 καλώδια 1,5άρια (μπλε, κόκκινο, πράσινο/κίτρινο) μονόκλωνα. Ελπίζω πως με καλύπτουν.

    Αν τραβήξω ανεξάρτητες γραμμές απ’ ευθείας από την αρχική μπρίζα εσωτερικά στις άλλες καθώς και στα τροφοδοτικά, υπάρχει πρόβλημα; Θα κολλήσω στα pins της αρχικής μπρίζας εσωτερικά όλα τα καλώδια και θα τα μονώσω με θερμοσυστελόμενο. Θα δουλέψει, ή θα καούμε ζωντανοί;

    - - - Updated - - -

    Ευχαριστώ για τον χρόνο και τις συμβουλές σας...

    - - - Updated - - -

    Η Αρχική παροχή. Βγάζει τρία pin: EMI Filter - TOOGOO(R) Solder Lug Terminals IEC 320 C14 EMI Filter + Boat Switch + Fuse Holder https://www.amazon.co.uk/dp/B01G6PAM..._RA24CbKWD0TB7

    Οι παροχές που θα δίνουν ρεύμα εκτός κουτιού: https://electronicroom.eu/el/inverte...πακι.html

    Τα τροφοδοτικά των lightguns: 5-6.5A AC 100V-240V to DC 36V Transformer Switching Power Supply Board Module https://www.amazon.co.uk/dp/B0748G93..._OI24Cb4DJV92M

    Συγνώμη για τα πρόχειρα link αλλά γράφω από κινητό...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Katsoulinos : 21-05-19 στις 06:11.
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Katsoulinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη αν έδωσα λανθασμένες εντυπώσεις. Ούτε που σκέφτηκα τα Amp. Το κουτί είναι μια απλή κατασκευή ενός control panel για μια arcade παιχνιδομηχανή που έφτιαξα. Από την αρχική παροχή θα πάρουν ρεύμα τα δυο τροφοδοτικά των lightguns για να έχουν ανάκρουση μέσω ενός ηλεκτρομαγνητικού εμβόλου (solenoid). Και δυο μπρίζες τύπου πίνακος, θα δίνουν ρεύμα, αν χρειαστεί, σε οθόνες, εξωτερικούς σκληρούς δίσκους κτλ. Δεν θα συνδέσω ποτέ τοστιέρα ή πλυντήριο. Οπότε μιλάμε για λογική κατανάλωση στις ενσωματωμένες πρίζες. Έχω προμηθευτεί 3 καλώδια 1,5άρια (μπλε, κόκκινο, πράσινο/κίτρινο) μονόκλωνα. Ελπίζω πως με καλύπτουν.

    Αν τραβήξω ανεξάρτητες γραμμές απ’ ευθείας από την αρχική μπρίζα εσωτερικά στις άλλες καθώς και στα τροφοδοτικά, υπάρχει πρόβλημα; Θα κολλήσω στα pins της αρχικής μπρίζας εσωτερικά όλα τα καλώδια και θα τα μονώσω με θερμοσυστελόμενο. Θα δουλέψει, ή θα καούμε ζωντανοί;

    - - - Updated - - -

    Ευχαριστώ για τον χρόνο και τις συμβουλές σας...

    - - - Updated - - -

    Η Αρχική παροχή. Βγάζει τρία pin: EMI Filter - TOOGOO(R) Solder Lug Terminals IEC 320 C14 EMI Filter + Boat Switch + Fuse Holder https://www.amazon.co.uk/dp/B01G6PAM..._RA24CbKWD0TB7

    Οι παροχές που θα δίνουν ρεύμα εκτός κουτιού: https://electronicroom.eu/el/inverte...πακι.html

    Τα τροφοδοτικά των lightguns: 5-6.5A AC 100V-240V to DC 36V Transformer Switching Power Supply Board Module https://www.amazon.co.uk/dp/B0748G93..._OI24Cb4DJV92M

    Συγνώμη για τα πρόχειρα link αλλά γράφω από κινητό...
    Άσε τις κολλήσεις με τα NYA, αυτά είναι πατέντες, θα πάρεις ένα φις με καλώδιο που να κουμπώνει στην πρίζα και θα πας το καλώδιο σε κουτί που σου λέω πιο πάνω, μέσα στο κουτί θα κάνεις τις συνδέσεις.

    Αφού η παροχή είναι 10Α και τις συνδέσεις θα τις κάνεις με 1.5αρια είσαι εντάξει από τα φορτία, αν συνδέσεις παραπάνω φορτία απλά θα καεί η ασφάλεια.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας