Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    20-11-2017
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Καλησπέρα σε όλους.

    Έχω εδώ και σχεδόν 2 χρόνια vdsl από Α/Κ με τη wind. Όταν με ενεργοποίησαν η γραμμή κλείδωνε στα 43/8. Μετά από μερικούς μήνες είχα μια μικρή πτώση στη ταχύτητα και πλέον κλείδωνε στα 39/7,5.

    Ξαφνικά πριν από περίπου 3 εβδομάδες μπαίνω στο πιστό Asus να δω κάτι και βλέπω ότι ο συγχρονισμός έχει πέσει στα 24/7.

    Έπειτα από τηλέφωνο στους τεχνικούς και μιας και δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι να το διορθώσουν απομακρυσμένα κανονίσαμε να έρθει τεχνικός στο χώρο για έλεγχο.

    Ο τεχνικός ήρθε την επόμενη μέρα γύρω στις 11 το πρωί και όντως βρήκε πρόβλημα στη γραμμή. Μέτρησε και κάτω στον κατανεμητή και το επιβεβαίωσε.

    Η γραμμή μου όμως μιας και είναι VPU έπρεπε να δοθεί βλάβη στον ΟΤΕ για να το ελέγξει. Μου άφησε το αντίγραφο της αναφοράς βλάβης και έφυγε.

    Το παράδοξο είναι ότι περίπου 2 ώρες μετά με πήραν από το δεύτερο κλιμάκιο τεχνικό της Wind (ή όπως αλλιώς λέγεται...) να με ενημερώσουν ότι δεν έχει τίποτα η γραμμή μου και βάση της απόστασης μου αυτή είναι η φυσιολογική ταχύτητα που θα έπρεπε να έχω.

    Σε ερώτηση μου πως γίνεται αυτό από τη στιγμή που συγχρονιζα πολύ υψηλότερα τόσο καιρό δεν μου έδινε απάντηση.

    Όταν μάλιστα του ανέφερα ότι τα στατιστικά της γραμμής μου δεν έχουν αλλάξει καθόλου (18db attenuation) και το upload επίσης έχει παραμείνει ίδιο πάλι η απάντηση του ήταν ίδια.

    Του ζήτησα να μεταφέρει τη γραμμή μου σε καμπίνα της wind μιας και έχω 2 σε απόσταση 100 μέτρων εκατέρωθεν του σπιτιού μου και μου απάντησε ότι δεν γίνεται.

    Όταν μετά τον ρώτησα λίγο ειρωνικά ότι από τη στιγμή που η γραμμή μου είναι VPU και πρέπει τη βλάβη να τη δει τεχνικός του ΟΤΕ, πως γίνεται όντως να την έχουν ήδη ελέγξει από τη στιγμή που δεν έχουν περάσει ούτε 2 ώρες από τη στιγμή που έφυγε ο τεχνικός της Wind από το χώρο μου, έπεσε σιωπή και απλά μου απάντησε πάλι την ίδια καραμέλα ότι δεν βλέπουν πρόβλημα και συγχρονιζω σωστά για τη απόσταση.

    Συγνώμη φίλοι μου, but am I missing something?

    Η πλάκα είναι ότι πριν από περίπου 2 εβδομάδες στη Καλαμάτα που μένω, έμεινε όλη πόλη για πολλές ώρες χωρίς ρεύμα λόγω προγραμματισμένων εργασιών στον υποσταθμό της πόλης.

    Επειδή τα πιτσιρίκια ψιλογκρινιαζανε που δεν μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν τα tablet τους, έβαλα ένα mini ups στο modem για να ανάψει μιας και γνωρίζω ότι το Α/Κ έχει ups άρα θα είμαι κομπλέ όσο αντέξει το ups. Όταν το modem συγχρονισε, πραγματικά τερμάτισε τη γραμμή προφανώς γιατί υπήρχαν ελάχιστοι ενεργοί συνδρομητές λόγω της διακοπής ρεύματος.

    Άρα να υποθέσω ότι το πρόβλημα που έχω είναι λόγω crosstalk μιας και το Α/Κ δεν έχει vectoring? Το upload δεν επηρεάζεται από αυτό;

    Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι και το max attainable επίσης έχει πέσει στα 35mbs αλλά και πάλι χωρίς να έχει αλλάξει καθόλου το max attainable του upload.

    Νιώθω ότι με κοροϊδεύουν γενικά με τις απαντήσεις τους, όπως και επίσης είναι πολύ περίεργο που βγάλανε πόρισμα σε λιγότερο από 2 ώρες από τη στιγμή που έπρεπε να μεσολαβήσει και ο ΟΤΕ όπως προανέφερα.

    Συγνώμη για το κατεβατό...

    Απλά προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται.

    Το συμβόλαιο μου λήγει σε 2 μήνες....

    Και μιας και εξυπηρετούμε αποκλειστικά από Α/Κ (Ζήτω το πιλοτικό fiber της wind στη Καλαμάτα!!!) δεν θέλω να προβώ σε φορητότητα στον ΟΤΕ άσκοπα αν και εκεί τελικά θα κλειδώνω σε αυτές τις ταχύτητες μιας και ουσιαστικά χρησιμοποιώ ήδη την υποδομή του ΟΤΕ.

    Η πλάκα είναι ότι και με τον ΟΤΕ που μίλησα τηλεφωνικά μου είπαν μπορούν να μου εγγυηθούν minimum 20mbps και max 32mbs...ενώ στο κατάστημα του ΟΤΕ που επισκέφθηκα μου είπαν ότι μπορούν να μου δώσουν μέχρι 200mbps από καμπίνα της wind.

    WTF is going on?

    Lol

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Απο την στιγμή που είσαι με 10αρι Up δεν είσαι απο dslam OTE, αλλά απο της Wind
    Η αλλαγή στα νούμερα είναι λόγο του crosstalk, δυστυχώς δεν γίνεται αλλαγή καλωδίωσης ώστε να πάρεις απο κάποια άλλη καμπίνα

  3. #3
    Εγγραφή
    20-11-2017
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Αν δεν είμαι σε dslam OTE τότε ο τεχνικός που ήρθε στο χώρο γιατί στην αναφορά βλάβης λέει ότι πρέπει να ειδοποιηθεί ο ΟΤΕ για να λύσει το πρόβλημα;

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mammouhalos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν είμαι σε dslam OTE τότε ο τεχνικός που ήρθε στο χώρο γιατί στην αναφορά βλάβης λέει ότι πρέπει να ειδοποιηθεί ο ΟΤΕ για να λύσει το πρόβλημα;
    Η γραμμή (χαλκός) είναι του ΟΤΕ, αυτό μπορούν να το δώσουν βλάβη στον ΟΤΕ

  5. #5
    Εγγραφή
    20-11-2017
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Η γραμμή μου είναι VPU

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mammouhalos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γραμμή μου είναι VPU
    Δεν είναι αν έχεις συγχρονισμό στο Up πάνω απο 5
    Στην υπηρεσία VPU ο ΟΤΕ παρέχει 50/5

  7. #7
    Εγγραφή
    20-11-2017
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.
    Είχα την εντύπωση ότι όλοι όσοι συνδέονται μέσω Α/Κ κουμπωνουν όλοι πάνω σε ΟΤΕ ανεξαρτήτως παρόχου που έχουν, γιατί μόνον ο ΟΤΕ έχει dslam στο Α/Κ.
    Λάθος μου....δεν γνώριζα ότι και οι υπόλοιποι πάροχοι στήνουν εξοπλισμό στο Α/Κ.
    Άρα σίγουρα το πρόβλημα μου είναι λόγω crosstalk.
    Απλά δεν περίμενα να έχει τόσο ραγδαία πτώση από τη μια μέρα στην άλλη.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.968
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε μαμούχαλε, μόνο για μαμούχαλος δεν ακούγεσαι! Μάλλον είσαι σαν το little john που έχει διαστάσεις 2Χ3!

    Anyway, τα ίδια πέρασα και εγώ.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...3mbit-max-rate

    Το πρόβλημα δε διορθώθηκε ποτέ. Το vectoring κόπηκε και μένει έτσι μέχρι σήμερα, έκανα καταγγελία στους πάντες και το μόνο που έκαναν είναι να μου γυρίσουν τη γραμμή σε 50άρα.

    Έχω την εντύπωση, ότι η μόνη περίπτωση που ασχολούνται με τις γραμμές πραγματικά, είναι όταν γίνεται νέα αίτηση και πραγματοποιούν "κατασκεύη" της γραμμής όπως τη λένε.

    Επίσης δε καταλαβαίνω γιατί δε σου μεταφέρουν τη γραμμή σε mini dslam. Τι πάει να πει εν έτει 2019 "δε γίνεται"; Να κόψουν το κώλο τους, να στείλουν ηλεκτρολόγο να περάσει καλώδιο. Πως δε γίνεται;
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  9. #9
    Εγγραφή
    20-11-2017
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Τι να σου πω φίλε μου...

    Η πλάκα είναι ότι η wind μου λέει ότι δεν μπορεί να μου δώσει από καμπίνα, αλλά σε επίσκεψη που έκανα πάλι σε κατάστημα cosmote σήμερα, μου είπε ο διευθυντής ότι δίνει μάλλον μέχρι 200mbps από καμπίνα wind. Το μάλλον μου το είπε γιατί μέσα από το εσωτερικό τους σύστημα την ταχύτητα 200mbps την έδειχνε με ένα κίτρινο κυκλάκι από κάτω όπως μου έδειξε στην οθόνη του.
    Πήρε τους τοπικούς τεχνικούς για να του επιβεβαιώσουν αλλά δεν σήκωναν το τηλέφωνο και έτσι κράτησε τα στοιχεία μου να με πάρει όταν έχει νέα.

    Βρε μπας και δεν θέλει να ασχοληθεί η wind μαζί μου γιατί είναι πάρα πολύ χαμηλό το πάγιο μου (17ευρω) και λήγει το συμβόλαιο μου σε περίπου 2 μήνες;


    Και μόλις έλαβα και επίσημη απάντηση τους μέσω email έπειτα από αίτημα δικό μου. Τι να πω..... φοβεροί....


    Αγαπητέ κύριε mamouhalos ,

    Θα θέλαμε να εκφράσουμε την κατανόηση μας για την τυχόν ταλαιπωρία που υπεστήκατε. Σε συνέχεια της επικοινωνίας σας με κωδικό 37-11156174328 και μετά από διερεύνηση των στοιχείων σχετικά με την τηλεφωνική σύνδεση 27210XXXXX , σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με όρο του συμβολαίου 2.10 «οι ονομαστικές ταχύτητες δεν είναι εγγυημένες αλλά αποτελούν τις μέγιστες δυνατές ταχύτητες επειδή εξαρτώνται από συνθήκες και τεχνικές παραμέτρους πέρα του ελέγχου της Εταιρείας.»
    Στα πλαίσια καλής συνεργασίας την οποία επιδιώκουμε να επιτύχουμε, έχει πραγματοποιηθεί απόδοση προσφοράς στα 15 ευρώ μέχρι τη λήξη του συμβολαίου σας , με δυνατότητα ακύρωσης χωρίς ακυρωτικά εάν δεν σας καλύπτει η υπάρχουσα κατάσταση .Βασικός μας στόχος είναι να νιώσετε ότι είμαστε δίπλα σας και θα καταβάλουμε τη μέγιστη προσπάθεια ώστε να το επιτύχουμε. Δυστυχώς όπως μας ενημερώνει το τεχνικό μας τμήμα δεν μπορεί να γίνει κάποια άλλη μεταβολή σε καλύτερη ταχύτητα για αυτό το διάστημα.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μαμούχαλε, μόνο για μαμούχαλος δεν ακούγεσαι! Μάλλον είσαι σαν το little john που έχει διαστάσεις 2Χ3!

    Anyway, τα ίδια πέρασα και εγώ.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...3mbit-max-rate

    Το πρόβλημα δε διορθώθηκε ποτέ. Το vectoring κόπηκε και μένει έτσι μέχρι σήμερα, έκανα καταγγελία στους πάντες και το μόνο που έκαναν είναι να μου γυρίσουν τη γραμμή σε 50άρα.

    Έχω την εντύπωση, ότι η μόνη περίπτωση που ασχολούνται με τις γραμμές πραγματικά, είναι όταν γίνεται νέα αίτηση και πραγματοποιούν "κατασκεύη" της γραμμής όπως τη λένε.

    Επίσης δε καταλαβαίνω γιατί δε σου μεταφέρουν τη γραμμή σε mini dslam. Τι πάει να πει εν έτει 2019 "δε γίνεται"; Να κόψουν το κώλο τους, να στείλουν ηλεκτρολόγο να περάσει καλώδιο. Πως δε γίνεται;
    Δεν δίνουν vectoring απο το ΑΚ, μεταφορά γραμμής σε άλλο καφάο - καμπίνας δεν γίνεται, για να σε αλλάξουν θα πρέπει να αλλάξει καλωδίωση η οικοδομή, να σκάψουν δρόμους κλπ, αν απλά περνούσε με εναν ηλεκτρολόγο θα το κάναμε όλοι!

  11. #11
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mammouhalos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.

    Έχω εδώ και σχεδόν 2 χρόνια vdsl από Α/Κ με τη wind. Όταν με ενεργοποίησαν η γραμμή κλείδωνε στα 43/8. Μετά από μερικούς μήνες είχα μια μικρή πτώση στη ταχύτητα και πλέον κλείδωνε στα 39/7,5.

    Ξαφνικά πριν από περίπου 3 εβδομάδες μπαίνω στο πιστό Asus να δω κάτι και βλέπω ότι ο συγχρονισμός έχει πέσει στα 24/7.

    Έπειτα από τηλέφωνο στους τεχνικούς και μιας και δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι να το διορθώσουν απομακρυσμένα κανονίσαμε να έρθει τεχνικός στο χώρο για έλεγχο.

    Ο τεχνικός ήρθε την επόμενη μέρα γύρω στις 11 το πρωί και όντως βρήκε πρόβλημα στη γραμμή. Μέτρησε και κάτω στον κατανεμητή και το επιβεβαίωσε.

    Η γραμμή μου όμως μιας και είναι VPU έπρεπε να δοθεί βλάβη στον ΟΤΕ για να το ελέγξει. Μου άφησε το αντίγραφο της αναφοράς βλάβης και έφυγε.

    Το παράδοξο είναι ότι περίπου 2 ώρες μετά με πήραν από το δεύτερο κλιμάκιο τεχνικό της Wind (ή όπως αλλιώς λέγεται...) να με ενημερώσουν ότι δεν έχει τίποτα η γραμμή μου και βάση της απόστασης μου αυτή είναι η φυσιολογική ταχύτητα που θα έπρεπε να έχω.

    Σε ερώτηση μου πως γίνεται αυτό από τη στιγμή που συγχρονιζα πολύ υψηλότερα τόσο καιρό δεν μου έδινε απάντηση.

    Όταν μάλιστα του ανέφερα ότι τα στατιστικά της γραμμής μου δεν έχουν αλλάξει καθόλου (18db attenuation) και το upload επίσης έχει παραμείνει ίδιο πάλι η απάντηση του ήταν ίδια.

    Του ζήτησα να μεταφέρει τη γραμμή μου σε καμπίνα της wind μιας και έχω 2 σε απόσταση 100 μέτρων εκατέρωθεν του σπιτιού μου και μου απάντησε ότι δεν γίνεται.

    Όταν μετά τον ρώτησα λίγο ειρωνικά ότι από τη στιγμή που η γραμμή μου είναι VPU και πρέπει τη βλάβη να τη δει τεχνικός του ΟΤΕ, πως γίνεται όντως να την έχουν ήδη ελέγξει από τη στιγμή που δεν έχουν περάσει ούτε 2 ώρες από τη στιγμή που έφυγε ο τεχνικός της Wind από το χώρο μου, έπεσε σιωπή και απλά μου απάντησε πάλι την ίδια καραμέλα ότι δεν βλέπουν πρόβλημα και συγχρονιζω σωστά για τη απόσταση.

    Συγνώμη φίλοι μου, but am I missing something?

    Η πλάκα είναι ότι πριν από περίπου 2 εβδομάδες στη Καλαμάτα που μένω, έμεινε όλη πόλη για πολλές ώρες χωρίς ρεύμα λόγω προγραμματισμένων εργασιών στον υποσταθμό της πόλης.

    Επειδή τα πιτσιρίκια ψιλογκρινιαζανε που δεν μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν τα tablet τους, έβαλα ένα mini ups στο modem για να ανάψει μιας και γνωρίζω ότι το Α/Κ έχει ups άρα θα είμαι κομπλέ όσο αντέξει το ups. Όταν το modem συγχρονισε, πραγματικά τερμάτισε τη γραμμή προφανώς γιατί υπήρχαν ελάχιστοι ενεργοί συνδρομητές λόγω της διακοπής ρεύματος.

    Άρα να υποθέσω ότι το πρόβλημα που έχω είναι λόγω crosstalk μιας και το Α/Κ δεν έχει vectoring? Το upload δεν επηρεάζεται από αυτό;

    Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι και το max attainable επίσης έχει πέσει στα 35mbs αλλά και πάλι χωρίς να έχει αλλάξει καθόλου το max attainable του upload.

    Νιώθω ότι με κοροϊδεύουν γενικά με τις απαντήσεις τους, όπως και επίσης είναι πολύ περίεργο που βγάλανε πόρισμα σε λιγότερο από 2 ώρες από τη στιγμή που έπρεπε να μεσολαβήσει και ο ΟΤΕ όπως προανέφερα.

    Συγνώμη για το κατεβατό...

    Απλά προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται.

    Το συμβόλαιο μου λήγει σε 2 μήνες....

    Και μιας και εξυπηρετούμε αποκλειστικά από Α/Κ (Ζήτω το πιλοτικό fiber της wind στη Καλαμάτα!!!) δεν θέλω να προβώ σε φορητότητα στον ΟΤΕ άσκοπα αν και εκεί τελικά θα κλειδώνω σε αυτές τις ταχύτητες μιας και ουσιαστικά χρησιμοποιώ ήδη την υποδομή του ΟΤΕ.

    Η πλάκα είναι ότι και με τον ΟΤΕ που μίλησα τηλεφωνικά μου είπαν μπορούν να μου εγγυηθούν minimum 20mbps και max 32mbs...ενώ στο κατάστημα του ΟΤΕ που επισκέφθηκα μου είπαν ότι μπορούν να μου δώσουν μέχρι 200mbps από καμπίνα της wind.

    WTF is going on?

    Lol
    Γενικά στίν Καλαμάτα το δίκτυο είναι... έχει φτάσει στα όριά του,ξέρω άτομα που ακόμα περιμένουμε να πάρουν γραμμή
    <<ΛOΓΩ EΛΛEIΨHΣ EΛEYΘEPHΣ XΩPHTIKOTHTAΣ>>
    Τώρα για γραμμή από καμπίνα wind δέν θα το πρότεινα όταν κόπηκε τό ρεύμα δέν θα είχες internet μέχρι και 45λεπτά μετά από όταν επανείλθε το ρεύμα..
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20190415-173828_Messages.jpg  


  12. #12
    Εγγραφή
    24-11-2015
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα, σορρυ για το hijack αλλα παρατηρησα και εγω μια πτωση σε wind vdsl, δυστηχως δεν θυμαμαι τα στατιστικα της γραμμης πριν απο την πτωση, ξερω ομως οτι το attainable net data rate ηταν πανω απο 65 πριν μερικες μερες, πιο παλια βαραγε και 85αρια, και υπλοαδ 15+

    https://i.imgur.com/i5vckYp.png

    τι μπορει να εχει γινει?

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας