Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    16-03-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    HCN
    Router
    arrowFIBRE AF510
    Question
    Έχω HCN εδώ και κάτι χρόνια και πριν από κάτι μήνες όταν βρισκόμουν ακόμη εξωτερικό μας έγινε αναβάθμιση σε 120/120, κάτι που προϋπόθετε αλλαγή router. Μέχρι πριν από αυτό δεν είχα ούτε ένα πρόβλημα με upnp. Το router το έβαλε ο πατέρας μου γιατί όπως είπα δεν ήμουν Ελλάδα και τώρα που γύρισα και πήγα να παίξω warframe με βγάζει strict NAT. Πήγα ρυθμίσεις router και ενεργοποίησα το upnp, έκανα επανεκκίνηση router και υπολογιστή και πάλι τίποτα. Δεν είναι το warframe το μόνο που έχει θέμα το έλεγξα και αλλού. Το router που έχω τώρα είναι το jf511-tv. Ξέρει κανένας τι παίζει; Τους έστειλα μήνυμα αλλά απάντηση ακόμα δεν πήρα. Ευχαριστώ.

    EDIT: Το email έχει πόσες ώρες που το έστειλα αλλά μόλις απάντησαν σε μήνυμα ότι ένας πάροχος τους έχει πέσει και έχουν μειωμένο bandwidth. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά τι σχέση έχει αυτό με το strict NAT;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος niklakis : 23-05-19 στις 21:43.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από niklakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω HCN εδώ και κάτι χρόνια και πριν από κάτι μήνες όταν βρισκόμουν ακόμη εξωτερικό μας έγινε αναβάθμιση σε 120/120, κάτι που προϋπόθετε αλλαγή router. Μέχρι πριν από αυτό δεν είχα ούτε ένα πρόβλημα με upnp. Το router το έβαλε ο πατέρας μου γιατί όπως είπα δεν ήμουν Ελλάδα και τώρα που γύρισα και πήγα να παίξω warframe με βγάζει strict NAT. Πήγα ρυθμίσεις router και ενεργοποίησα το upnp, έκανα επανεκκίνηση router και υπολογιστή και πάλι τίποτα. Δεν είναι το warframe το μόνο που έχει θέμα το έλεγξα και αλλού. Το router που έχω τώρα είναι το jf511-tv. Ξέρει κανένας τι παίζει; Τους έστειλα μήνυμα αλλά απάντηση ακόμα δεν πήρα. Ευχαριστώ.

    EDIT: Το email έχει πόσες ώρες που το έστειλα αλλά μόλις απάντησαν σε μήνυμα ότι ένας πάροχος τους έχει πέσει και έχουν μειωμένο bandwidth. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά τι σχέση έχει αυτό με το strict NAT;
    Δεν μπορεί να έχει σωστή επικοινωνία με το εξωτερικό όποτε μπορεί το πρόγραμμα να διαβάζει λανθασμένα ότι υπάρχει strict nat, θα έλεγα να περιμένεις πρώτα να φτιάξει και να ξαναδοκιμάσεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-03-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    HCN
    Router
    arrowFIBRE AF510
    Οκ θα δοκιμάσω καμιά δυο φορές σήμερα, μετά αύριο και βλέπουμε. Ευχαριστώ!

  4. #4
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από niklakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω HCN εδώ και κάτι χρόνια και πριν από κάτι μήνες όταν βρισκόμουν ακόμη εξωτερικό μας έγινε αναβάθμιση σε 120/120, κάτι που προϋπόθετε αλλαγή router. Μέχρι πριν από αυτό δεν είχα ούτε ένα πρόβλημα με upnp. Το router το έβαλε ο πατέρας μου γιατί όπως είπα δεν ήμουν Ελλάδα και τώρα που γύρισα και πήγα να παίξω warframe με βγάζει strict NAT. Πήγα ρυθμίσεις router και ενεργοποίησα το upnp, έκανα επανεκκίνηση router και υπολογιστή και πάλι τίποτα. Δεν είναι το warframe το μόνο που έχει θέμα το έλεγξα και αλλού. Το router που έχω τώρα είναι το jf511-tv. Ξέρει κανένας τι παίζει; Τους έστειλα μήνυμα αλλά απάντηση ακόμα δεν πήρα. Ευχαριστώ.

    EDIT: Το email έχει πόσες ώρες που το έστειλα αλλά μόλις απάντησαν σε μήνυμα ότι ένας πάροχος τους έχει πέσει και έχουν μειωμένο bandwidth. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά τι σχέση έχει αυτό με το strict NAT;
    Ίσως έχετε πάθει αυτό για αυτό και έχεις θέμα με τα games...
    https://www.adslgr.com/forum/threads...ίκη/page61

  5. #5
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Strict NAT = Symmetric NAT

    https://en.wikipedia.org/wiki/Networ...of_translation

    100% θέμα router.

    Δες αν έχει επιλογή για Full Cone NAT... ρώτα και τους τεχνικούς τους.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-03-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    HCN
    Router
    arrowFIBRE AF510
    Δυστυχώς το πρόβλημα δεν λύθηκε. Τους έστειλα email πάλι, με πήραν τηλέφωνο να το επιβεβαιώσουν. Ρώτησαν εάν το παιχνίδι που θέλω έχει ports που θέλει forwarded τους είπα ναι ωστόσο δεν μπορώ να κάνω κάθε φορά που θέλει κάτι port forward αυτη την δουλεία και με είπε κατανοητό. Θα με πάρουν τηλέφωνο και με ζήτησαν να τρέξω ένα game για να δουν τι κάνει το router. Επιλογή για full cone NAT δεν έχει δυστυχώς το router, τουλάχιστον εκτεθειμένη σε έμενα.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από niklakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς το πρόβλημα δεν λύθηκε. Τους έστειλα email πάλι, με πήραν τηλέφωνο να το επιβεβαιώσουν. Ρώτησαν εάν το παιχνίδι που θέλω έχει ports που θέλει forwarded τους είπα ναι ωστόσο δεν μπορώ να κάνω κάθε φορά που θέλει κάτι port forward αυτη την δουλεία και με είπε κατανοητό. Θα με πάρουν τηλέφωνο και με ζήτησαν να τρέξω ένα game για να δουν τι κάνει το router. Επιλογή για full cone NAT δεν έχει δυστυχώς το router, τουλάχιστον εκτεθειμένη σε έμενα.
    ΔΕΝ χρειάζεται port forward, μιας και αυτό το κάνει ο STUN server του παιχνιδιού μέσω UDP hole punching.

    Αυτό που χρειάζεσαι για p2p apps είναι το Full Cone NAT. To Symmetric NAT σπάει το STUN.

    - - - Updated - - -

    Για ποιό παιχνίδι μιλάμε btw;

  8. #8
    Εγγραφή
    16-03-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    HCN
    Router
    arrowFIBRE AF510
    Warframe, αλλά δεν είναι το μόνο που έχει θέμα.

    - - - Updated - - -

    Ξαναμίλησα και μου είπαν και αυτοί ότι είναι πρόβλημα router και δεν είμαι ο μόνος με αυτό το πρόβλημα. Λένε έστειλαν μήνυμα στην εταιρεία που τα φτιάχνει και περιμένουν απάντηση. Άρα περιμένω. Αν κατάλαβα καλά η με update η αλλαγή router θα λυθεί.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Arrowfibre AF511-TV
    Το θεμα ειναι στο ρουτερ και αναρωτιεμαι πως δεν εχει γινει θεμα εδω και καιρο απο αλλους. Εμενα μου εχουν αλλαξει 3 ρουτερ εδω και 8 μηνες.
    Δεν επαιζε το PSN, μου εβγαζε ΝΑΤ 3, και επισης δεν παιζει το vodafone full σημα ουτε το ote wifi calling. Στο τελος μου αφησαν ενα docsis router με 10 Mbps για να κανω τη δουλεια μου μεχρι να βρεθει λυση.
    Πριν 15 μερες μου ειπαν οτι το διορθωσανε και να τους δωσω το docsis πισω. Φυσικα δεν διορθωθηκε και μου κλεισαν ραντεβου την τετάρτη για αλλαγη ρουτερ.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν μπορείτε να βάλετε ξεχωριστό router + DOCSIS modem; Τουλάχιστον σε xDSL γίνεται...

    Εδώ έχει μερικές προτάσεις:

    http://badmodems.com/Forum/viewtopic.php?f=6&t=21

    - - - Updated - - -

    Πείτε στους τεχνικούς να πάρουν ένα PS4 (όλο και κάποιος θα έχει) και να κάνουν δοκιμές.

    NAT Type 3 = Strict NAT

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείτε να βάλετε ξεχωριστό router + DOCSIS modem; Τουλάχιστον σε xDSL γίνεται...

    Εδώ έχει μερικές προτάσεις:

    http://badmodems.com/Forum/viewtopic.php?f=6&t=21

    - - - Updated - - -

    Πείτε στους τεχνικούς να πάρουν ένα PS4 (όλο και κάποιος θα έχει) και να κάνουν δοκιμές.

    NAT Type 3 = Strict NAT
    Οχι δεν γίνεται, στην περίπτωση του docsis μπορείς να έχεις bridge, στην περίπτωση fiber όχι και δεν μπορείς να βάλεις κάποιο άλλο fiber cpe

  12. #12
    Εγγραφή
    16-03-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    HCN
    Router
    arrowFIBRE AF510
    Δεν είμαι τεχνικός αλλά πόσο δύσκολο είναι δηλαδή να κάνουν ένα software update να το φτιάξουν; Το προηγούμενο router που είχα προτού με ανεβάσουν ταχύτητα της JM-FIBRE ήταν και αυτό και το upnp μια χαρά λειτουργούσε. Μέσα στα χρόνια έχω αλλάξει αρκετά router και ποτέ δεν είχαν κανένα θέμα με το upnp.

  13. #13
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από niklakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι τεχνικός αλλά πόσο δύσκολο είναι δηλαδή να κάνουν ένα software update να το φτιάξουν; Το προηγούμενο router που είχα προτού με ανεβάσουν ταχύτητα της JM-FIBRE ήταν και αυτό και το upnp μια χαρά λειτουργούσε. Μέσα στα χρόνια έχω αλλάξει αρκετά router και ποτέ δεν είχαν κανένα θέμα με το upnp.
    Που να δεις την στάση της Forthnet με τα Technicolor...

    Δεν ασχολούνται φίλε μου με τον gamer, άσε που ο σύγχρονος gamer παίζει Fortnite/Apex, δηλαδή παιχνίδια με dedicated servers και όχι p2p. Μόνο τα p2p θέλουν incoming connections.

    Αυτά και το FB/IG τους νοιάζουν, τίποτα άλλο. Εκτός αν πέσεις σε φιλότιμο και γνώστη τεχνικό.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από niklakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι τεχνικός αλλά πόσο δύσκολο είναι δηλαδή να κάνουν ένα software update να το φτιάξουν; Το προηγούμενο router που είχα προτού με ανεβάσουν ταχύτητα της JM-FIBRE ήταν και αυτό και το upnp μια χαρά λειτουργούσε. Μέσα στα χρόνια έχω αλλάξει αρκετά router και ποτέ δεν είχαν κανένα θέμα με το upnp.
    Software update Μπορεί να κάνει μόνο ο κατασκευαστής και όχι ο πάροχος

  15. #15
    Εγγραφή
    16-03-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    HCN
    Router
    arrowFIBRE AF510
    Με πήραν τηλέφωνο σήμερα μεσημέρι για να κάνουμε κάποιες δοκιμές. Αν κατάλαβα καλά όσο μιλούσα με τον τεχνικό στο τηλέφωνο αυτοί μιλούσαν και με την εταιρεία του router. Έτρεχα το game και κοιτούσαν τι γίνετε, άλλαζαν ρυθμίσεις, έκαναν update το router και διάφορα άλλα. Τελικά δεν λύθηκε οπότε αύριο θα μου φέρουν άλλο router (διαφορετικό μάλλον από αυτό που έχω τώρα γιατί με ρώτησαν αν χρησιμοποιεί την τηλεόραση και τους είπα όχι). Άντε να δούμε.

    - - - Updated - - -

    Μου έφεραν νέο router και το πρόβλημα λύθηκε.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας