Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    24-05-2019
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα!

    Αν και διάβασα κάμποσες κατατοπιστικές ερωταπαντήσεις ήδη εδώ μέσα,
    θα θέσω επιπλέον ένα θέμα, παρόμοιο με άλλα, και για να σιγουρευτώ ότι έχω καταλάβει σωστά
    και για το ενδεχόμενο κάποιας νέας βοηθητικής ιδέας.


    Εχω λάβει σε αιτήσεις μου για σταθερό ιντερνετ τα τελευταια 2,5 χρόνια, αρχικά απο Cosmote και επειτα απο Wınd, sms ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο δικτυο....
    Χωρίς να ξέρω σε τί ακριβώς αφορά αυτή η τεχνολογία, αναβάθμισα εχθες -σαν καλό ανίδεο πελατάκι- την τελευταία μου αίτηση στη Wınd σε αίτηση για Fıber 50 (όχι γιατί με ενδιαφέρει η ταχύτητα, όσο γιατί είχα την πεποίθηση ότι αυτό θα ελυνε το πρόβλημα, κι ας έδινα κάτι παραπάνω).

    Φρόντισα να ρωτήσω μια και δυο και τρεις, αν αυτό με τη μη-διαθεσιμότητα δικτύου ισχύει και για την περίπτωση του "Fıber", αν πρέπει να έχω προχωρήσει προηγουμένως σε κάποια άλλη εγκατάσταση, αν το ότι το σπίτι δεν έχει τηλεφωνική γραμμή είναι πρόβλημα κ.λπ..
    Εψαξαν στον υπολογιστη τη διεύθυνση και επιβεβαιωσαν τη διαθεσιμότητα (υστερα καταλαβα ότι δεν είναι προσωπικο...) Με διαβεβαίωσαν σε κάθε μία από τις ερωτήσεις ότι δε χρειάζεται να κάνω τίποτα, ότι θα έχω ΣΙΓΟΥΡΑ ιντερνετ, ότι δεν παίζουν ρόλο τα μυνηματακια που έχω λάβει στο παρελθόν και ότι οι θέσεις στις καμπίνες είναι καινούριες ειδικά για τις συνδέσεις για fıber...
    Και ενώ μου πεταξαν ένα "θα συνδέεστε απο την καμπίνα με χαλκό", φράση στην οποία απλά κούνησα το κεφάλι, δεν αναίρεσαν ποτέ και για κανεναν λόγο τη ΣΙΓΟΥΡΙΑ στη συνδεση.

    Λίγες ώρες μετά, έλαβα και πάλι το ίδιο sms περι μη διαθεσιμότητας δικτύου...

    Από όσα διαβασα έδω μέσα, καταλαβα πως ό,τι κι αν μου χουν πει στο κατάστημα της Wınd περί σίγουρης συνδεσης, δεν ισχύουν.
    (αναφέρομαι σε όλα αυτά περί χαλκού που ενώνεται με το διαμέρισμα απο το καφάο, και ή το έχεις ή δεν το έχεις, και επεκτάσεις δεν γίνονται κ.λπ)
    Σωστά??

    Εχει κανείς από την εμπειρία του/της, καταφέρει σε αντίστοιχη περίπτωση με κάποιο τρόπο πέραν την τύχης να αδειάσει καποια θέση, να αποκτήσει την πολυπόθητη συνδεση, και αν ναι πώς??

    Ευχαριστώ!


    ΥΓ: τη φάση με το στικάκι την εχω κάνει ήδη και εχω κουραστεί με τα πηγαινε-ελα σε σπιτια φιλων καθε τελος του μηνα...
    ΥΓ2: Δε λέω ταλαιπωρία, αλλά νιώθω και λίγο πιο διευρυμένες τις γνώσεις μου...

  2. #2
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ς
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    2.5 χρονια χωρις να βρουν μια φορα port να σε βαλουν?
    Γραψε πολη περιοχη...αρκετες εχουν wisp ή με οπτικη...
    Αλλιως αν εχεις ορατοτητα μεταξυ σπιτιων υπαρχει λυση...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας