Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παιδια καλησπερα! Πολλα χρονια Lurker αλλα πρωτη φορα γραφω μηπως και με βοηθησετε με καποια συμβουλη λιγακι αν καποιος ειναι πιο εμπειρος ή εχει περισσοτερες γνωσεις στη βλαβη που εχω.

    Την προηγουμενη Τριτη μου χτυπησαν το κουδουνι δυο τεχνικοι του ΟΤΕ που θελανε να παρουνε κατι μετρησεις στο κατανεμητη της πολυκατοικιας επειδη στο δρομο μας θα περασουν οπτικη ινα. Ανοιξαν το κουτι χωσανε κατι μηχανηματα, κατι μπλιμπλικια κτλ κτλ και φυγανε αφου σημειωσανε στο πεζοδρομιο με σπρει. Μετα απο 10 λεπτα ακριβως δοκιμασα να παρω τηλεφωνο απο το σταθερο και ειχε χαλασει (για την ακριβεια οταν σηκωνω το ακουστικο φαινεται σαν να "ανοιγει" η γραμμη αλλα ακουω ενα βουισμα χωρις τουτ-τουτ ενω οταν καποιος με καλεσει λαμβανει μηνυμα για τεχνικη βλαβη). Το ιντερνετ λειτουργει (απο δω γραφω) αυτη τη στιγμη αλλα με μειωμενη ταχυτητα. Μεχρι και εκενη τη στιγμη πριν ερθουν οι τεχνικοι εκεινοι δεν ειχα καποιο θεμα ουτε με τηλεφωνια ουτε με ιντερνετ.

    Δηλωση βλαβη στο παροχο μου (Νοβα προφανως αφου ανοιγω το νημα σε αυτο forum) και μου ειπαν οτι βλεπουν την γραμμη μου βραχυκυκλωμενη και κανονισαν να ερθει τεχνικος του ΟΤΕ την Πεμπτη. Ηρθε ο ανθρωπος πηρε μετρησεις στο κουτι και μου ειπε οτι ερχεται κανονικα το σημα και ολα χωρις θεμα αρα να ελεγξω την εσωτερικη μου καλωδιωση και να ξαναδηλωσω τη βλαβη γιατι αυτος απαγορευεται να ανεβει στο σπιτι και οτι πρεπει να ερθει τεχνικος του παροχου.

    Απο τη Νοβα μου ειπαν αρχικα οτι θα ξαναρθουν συνδυαστικο ραντεβου (τεχνικος του ΟΤΕ συν της Νοβα) γιατι ειχαν αμφιβολιες για την εκτιμηση του πρωτου τεχνικου αλλα τελικα μετα με ενημερωσαν οτι θα ρθει μονο τεχνικος της Νοβα ο οποιος ηρθε τη Τριτη. Ο ανθρωπος πηρε μετρησεις δυο φορες στο κουτι και αλλες δυο στο σπιτι στην πριζα και αποφανθηκε οτι εχει θεμα η καθετη γραμμη σιγουρα (μου το εγραψε και σε επισημο χαρτι) και οτι πρεπει να φωναξω ηλεκτρολογο να την αλλαξει γιατι εκει ειναι το θεμα. Αλλα να μην ανησυχω πολυ γιατι εχει εφεδρικη γραμμη το σπιτι που την ειδε στο κουτι.

    Φωναζω τελικα και ηλεκτρολογο που ηρθε χθες (Πεμπτη). Ανοιγει την πριζα μου λεει οτι εχει καλωδιο utp μεσα αρα υπαρχει οντως εφεδρικο και ξεκιναει διαδικασια να δει ποια καλωδια ειναι τα δικα μου κατω στο κουτι. Τελικα τα βρηκε, εκανε αλλαγη σε αλλο ζευγαρι (και στη ρεγκλετα και στην πριζα) αλλα δυστυχως δεν λειτουργησε και για την ακριβεια το ιντερνετ εμεινε αλλα το τηλεφωνο ηταν εντελως νεκρο πλεον (χωρις καν βουισμα). Δεν δοκιμασε κατι αλλο, επανεφερε το προηγουμενο ζευγαρι καλωδιων (επανηλθε και το βουισμα στο τηλεφωνο) και μου ανακοινωνει οτι ειναι χαλασμενο μαλλον ολο το Utp και παμε για αλλαγη. Οκ του λεω. Αλλα μου λεει ΔΕΝ μπορει να περασει καινουριο μεσα απο το σωλανακι στον τοιχο γιατι θα χαλασει τις συνδεσεις των αλλων και πρεπει να περασει αναγκαστικα εξωτερικο. Κατι που φυσικα δεν μπορω να πω οτι μου αρεσει να εχω καλωδια που να φαινονται στον τοιχο στο σαλονι αλλα και που μου φαινεται παραξενο.

    Και τωρα παμε στις ερωτησεις μου γιατι σας ζαλισα. Εγω καταρχας σκεφτομαι να φωναξω και εναν αλλο ηλεκτρολογο ο οποιος να ειναι πιο σχετικος με τηλεφωνια ιντερνετ κτλ γιατι ομολογω οτι μου φανηκε οτι πηγε λιγο ψαχτα και δεν πολυκατειχε το θεμα.

    Πως μπορω να βρω καποιον και να ειμαι σιγουρος οτι ξερει την δουλεια του?

    Το Utp δεν εχει μεσα 4 ζευγη απο οσο ξερω? Αρα δεν θα πρεπε να δοκιμασουμε ολα τα ζευγη μηπως λειτουργει καποιο?

    Επισης ισχυει αυτο με το σωληνακι οτι δεν μπορει να περασει ξανα μεσα καλωδιο γιατι θα φερει δυσλειτουργια μετα στους αλλους?

    Επισης υπαρχει μηχανηματακι (που να εχει ο ηλεκτρολογος ή τεχνικος) που καποιος να μπορει μετρησει απο την πριζα μεχρι τα καλωδιακια στο κουτι ωστε να μου πει με 100% βεβαιοτητα οτι ειναι χαλασμενη η καθετη μου?

    Γιατι εγω λογω των πρωτων τεχνικων που ηρθαν και μετα εμφανιστηκε η βλαβη το χω συνδεσει στο μυαλο μου και δεν ειμαι σιγουρος (οπως μου ειπαν οι αλλοι τεχνικοι οτι ηταν τυχαιο γεγονος και η βλαβη ειναι στη καθετη).

    Ευχαριστω προκαταβολικα για οποιες απαντησεις. 10 μερες πλεον χωρις τηλεφωνο μετα απο 3 επισκεψεις ειδικων και ευτυχως που λειτουργει (εστω και μειωμενα) το ιντερνετ να κανω τις δουλειες μου!

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το πως θα βρεις κάποιον ειδικό στην περιοχή σου το ξέρεις μόνο εσύ, ρώτησε και σε καταστήματα με υπολογιστές/ηλεκτρονικά είδη.

    Το να βρεις αν υπάρχει βραχυκύκλωμα στα ζευγάρια είναι εύκολο, ξέρει ο ηλεκτρολόγος.

    Μηχάνημα υπάρχει για να σου πει ακόμη και πόση απώλεια έχει το καλώδιο από τον κατανεμητή μέχρι την πρίζα.

    Φυσικά και θα πρέπει να γίνει έλεγχος σε όλα τα ζευγάρια.

    Δεν είναι πάντα εύκολο ή εφικτό να περαστεί καινούργιο καλώδιο μέσα από την εσωτερική εγκατάσταση, θέλει έλεγχο επί τόπου από ηλεκτρολόγο/τεχνικό.

    Γενικές οδηγίες ελέγχου και συνδεσμολογίας πριζών.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από albertus magnus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια καλησπερα! Πολλα χρονια Lurker αλλα πρωτη φορα γραφω μηπως και με βοηθησετε με καποια συμβουλη λιγακι αν καποιος ειναι πιο εμπειρος ή εχει περισσοτερες γνωσεις στη βλαβη που εχω.

    Την προηγουμενη Τριτη μου χτυπησαν το κουδουνι δυο τεχνικοι του ΟΤΕ που θελανε να παρουνε κατι μετρησεις στο κατανεμητη της πολυκατοικιας επειδη στο δρομο μας θα περασουν οπτικη ινα. Ανοιξαν το κουτι χωσανε κατι μηχανηματα, κατι μπλιμπλικια κτλ κτλ και φυγανε αφου σημειωσανε στο πεζοδρομιο με σπρει. Μετα απο 10 λεπτα ακριβως δοκιμασα να παρω τηλεφωνο απο το σταθερο και ειχε χαλασει (για την ακριβεια οταν σηκωνω το ακουστικο φαινεται σαν να "ανοιγει" η γραμμη αλλα ακουω ενα βουισμα χωρις τουτ-τουτ ενω οταν καποιος με καλεσει λαμβανει μηνυμα για τεχνικη βλαβη). Το ιντερνετ λειτουργει (απο δω γραφω) αυτη τη στιγμη αλλα με μειωμενη ταχυτητα. Μεχρι και εκενη τη στιγμη πριν ερθουν οι τεχνικοι εκεινοι δεν ειχα καποιο θεμα ουτε με τηλεφωνια ουτε με ιντερνετ.

    Δηλωση βλαβη στο παροχο μου (Νοβα προφανως αφου ανοιγω το νημα σε αυτο forum) και μου ειπαν οτι βλεπουν την γραμμη μου βραχυκυκλωμενη και κανονισαν να ερθει τεχνικος του ΟΤΕ την Πεμπτη. Ηρθε ο ανθρωπος πηρε μετρησεις στο κουτι και μου ειπε οτι ερχεται κανονικα το σημα και ολα χωρις θεμα αρα να ελεγξω την εσωτερικη μου καλωδιωση και να ξαναδηλωσω τη βλαβη γιατι αυτος απαγορευεται να ανεβει στο σπιτι και οτι πρεπει να ερθει τεχνικος του παροχου.

    Απο τη Νοβα μου ειπαν αρχικα οτι θα ξαναρθουν συνδυαστικο ραντεβου (τεχνικος του ΟΤΕ συν της Νοβα) γιατι ειχαν αμφιβολιες για την εκτιμηση του πρωτου τεχνικου αλλα τελικα μετα με ενημερωσαν οτι θα ρθει μονο τεχνικος της Νοβα ο οποιος ηρθε τη Τριτη. Ο ανθρωπος πηρε μετρησεις δυο φορες στο κουτι και αλλες δυο στο σπιτι στην πριζα και αποφανθηκε οτι εχει θεμα η καθετη γραμμη σιγουρα (μου το εγραψε και σε επισημο χαρτι) και οτι πρεπει να φωναξω ηλεκτρολογο να την αλλαξει γιατι εκει ειναι το θεμα. Αλλα να μην ανησυχω πολυ γιατι εχει εφεδρικη γραμμη το σπιτι που την ειδε στο κουτι.

    Φωναζω τελικα και ηλεκτρολογο που ηρθε χθες (Πεμπτη). Ανοιγει την πριζα μου λεει οτι εχει καλωδιο utp μεσα αρα υπαρχει οντως εφεδρικο και ξεκιναει διαδικασια να δει ποια καλωδια ειναι τα δικα μου κατω στο κουτι. Τελικα τα βρηκε, εκανε αλλαγη σε αλλο ζευγαρι (και στη ρεγκλετα και στην πριζα) αλλα δυστυχως δεν λειτουργησε και για την ακριβεια το ιντερνετ εμεινε αλλα το τηλεφωνο ηταν εντελως νεκρο πλεον (χωρις καν βουισμα). Δεν δοκιμασε κατι αλλο, επανεφερε το προηγουμενο ζευγαρι καλωδιων (επανηλθε και το βουισμα στο τηλεφωνο) και μου ανακοινωνει οτι ειναι χαλασμενο μαλλον ολο το Utp και παμε για αλλαγη. Οκ του λεω. Αλλα μου λεει ΔΕΝ μπορει να περασει καινουριο μεσα απο το σωλανακι στον τοιχο γιατι θα χαλασει τις συνδεσεις των αλλων και πρεπει να περασει αναγκαστικα εξωτερικο. Κατι που φυσικα δεν μπορω να πω οτι μου αρεσει να εχω καλωδια που να φαινονται στον τοιχο στο σαλονι αλλα και που μου φαινεται παραξενο.

    Και τωρα παμε στις ερωτησεις μου γιατι σας ζαλισα. Εγω καταρχας σκεφτομαι να φωναξω και εναν αλλο ηλεκτρολογο ο οποιος να ειναι πιο σχετικος με τηλεφωνια ιντερνετ κτλ γιατι ομολογω οτι μου φανηκε οτι πηγε λιγο ψαχτα και δεν πολυκατειχε το θεμα.

    Πως μπορω να βρω καποιον και να ειμαι σιγουρος οτι ξερει την δουλεια του?

    Το Utp δεν εχει μεσα 4 ζευγη απο οσο ξερω? Αρα δεν θα πρεπε να δοκιμασουμε ολα τα ζευγη μηπως λειτουργει καποιο?

    Επισης ισχυει αυτο με το σωληνακι οτι δεν μπορει να περασει ξανα μεσα καλωδιο γιατι θα φερει δυσλειτουργια μετα στους αλλους?

    Επισης υπαρχει μηχανηματακι (που να εχει ο ηλεκτρολογος ή τεχνικος) που καποιος να μπορει μετρησει απο την πριζα μεχρι τα καλωδιακια στο κουτι ωστε να μου πει με 100% βεβαιοτητα οτι ειναι χαλασμενη η καθετη μου?

    Γιατι εγω λογω των πρωτων τεχνικων που ηρθαν και μετα εμφανιστηκε η βλαβη το χω συνδεσει στο μυαλο μου και δεν ειμαι σιγουρος (οπως μου ειπαν οι αλλοι τεχνικοι οτι ηταν τυχαιο γεγονος και η βλαβη ειναι στη καθετη).

    Ευχαριστω προκαταβολικα για οποιες απαντησεις. 10 μερες πλεον χωρις τηλεφωνο μετα απο 3 επισκεψεις ειδικων και ευτυχως που λειτουργει (εστω και μειωμενα) το ιντερνετ να κανω τις δουλειες μου!
    Δες εδώ το κάνουν επίτηδες για να βάλεις ftth στιν θέση σου δέν θα του ξανά άνοιγα...
    https://www.adslgr.com/forum/threads...ές-Νόβα!

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δηλαδή ο OTE κάνει δολιοφθορές συγκεκριμένα στην NOVA ή το κάνει συστηματικά και σε άλλους παρόχους;;

    στιν θέση σου δέν θα του ξανά άνοιγα...
    Σε ποιον να μην ανοίξει ξανά;; στον τεχνικό του ΟΤΕ;; αφού αυτά που αναφέρονται στο Link που έχεις ανεβάσει έχουν γίνει στο KAΦΑΟ, τι δουλειά έχει ο συνδρομητής;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    [QUOTE=sweet dreams;6598971]Δηλαδή ο OTE κάνει δολιοφθορές συγκεκριμένα στην NOVA ή το κάνει συστηματικά και σε άλλους παρόχους;;
    Συστηματικά όχι μόνο στίν nova...

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συστηματικά όχι μόνο στίν nova...
    Και το ξέρουμε εμείς και η NOVA δεν έχει πάρει χαμπάρι τίποτα;; μάλιστα. ΟΚ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    sweet dreams ευχαριστω για την απαντηση σου. Ομολογω οτι μου εδωσες μια καλη ιδεα να ρωτησω σε κανα καταστημα με υπολογιστες κτλ Ελπιζω να βρω καποιον ανθρωπο που να τα ξερει καλα και να το επισκευασουμε το θεμα.


    Kostinos το ειχα διαβασει το νημα που μου εβαλες link. Πιστευω ειλικρινα οτι δεν εκανε καποιος κατι επιτηδες.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Προσοχή. Οι τεχνικοι του οτε, εκτός απο δολιοφθορές, ψεκάζουν και το χωρο με αποτέλεσμα ο χρήστης να γίνεται αλλεργικός σε οποιοδήποτε τηλεπικοινωνιακό προϊόν μή cosmote.
    ΔΙΑΔΩΣΤΕ.

  9. #9
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορεί να μήν υπάρχει χώρος στα σωλληνάκια και για άλλο καλώδιο, εμμένα όταν είχε προσπαθισει σε τρύπα μέσσα στον τοίχο να μου περάσσει καλώδιο κεραίας δεν τα καταφερέ και μου το πέρασε εξωτερικά..
    Μπορείς να το βάψεις ίδιο χρώμα και να μήν φένεται.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ενημερωση! Η βλαβη απακατασταθηκε σημερα απο μενα και μεχρι στιγμης (εδω και μερικες ωρες δηλ) ολα φαινονται οπως πριν δηλ τηλεφωνο σε λειτουργια (το δικο μου νουμερο εννοειται) και ταχυτητα ιντερνετ ξανα μεγαλη.

    Εχοντας απογοητευτει λιγο μη βρισκωντας πουθενα καποιον τεχνικο ειπα να μαθω μερικα πραγματα για τον κατανεμητη και τις ρεγκλετες να δω αν ειναι κατι δυσκολο ωστε σε πρωτη φαση να δοκιμασω τα αλλα ζευγαρια του utp και μετα να αποφασισω πια για αλλαγη καλωδιου. Οποτε διαβαζοντας διαφορα αλλα και παρατηρωντας τον κατανεμητη ειδα κατι πολυ ενδιαφερον που εκανε τη δουλεια μου πιο ευκολη. Παρατηρησα οτι ο εγκαταστατης ηλεκτρολογος ειχε περασει ηδη πανω στις ρεγκλετες ολα τα ζευγαρια του utp ολα τακτοποιημενα στις θεσεις 1-8 (για δυο διαμερισματα καθε ρεγκλετα) και το 9, 10 κενο. Συνολικα 3 ρεγκλετες για 6 διαμερισματα συν φυσικα η ρεγκλετα του ΟΤΕ. Οποτε εγω για να δοκιμασω τα αλλα σετ επρεπε απλα να αλλαξω τα καλωδια στη κεντρικη πριζα απο μεσα και να κουνησω στην ρεγκλετα την γεφυρα. Προφανως τη ρεγκλετα του ΟΤΕ (που ερχεται απο εξω) δεν την αγγιζω καθολου απλα ξερω ποια θεση ειναι δικια μου και αρα ποια γεφυρα. Οποτε αγορασα σημερα ενα καρφωτικο (για να μην κανω καμια ζημια με κατσαβιδια κτλ) και επεσα με τα μουτρα στη δουλεια. Και τελικα το πρωτο εφεδρικο ζευγαρι που δοκιμασα (πορτοκαλι, ασπροπορτοκαλι) δουλεψε μια χαρα. Πρωτα ειχα αφαιρεσει τις δυο οριζοντιες γραμμες να δω μηπως κανει καμια απο αυτες το βραχυκυκλωμα και αφου σιγουρευτηκα οτι φταιει η καθετη ολα πηγαν καλως και λειτουργουν ολες οι πριζες σπιτι μια χαρα. Αυτο που με στεναχωρησε ειναι ο ηλεκτρολογος που εφερα και πληρωσα κιολας ειτε δεν ηξερε ειτε με κοροιδεψε γιατι το πορτοκαλι ζευγος και αυτος υποτιθεται δοκιμασε και δεν λειτουργουσε. Και επειδη κιολας μολις εβγαλα την πριζα τα πορτοκαλια ΔΕΝ ηταν καν απογυμνωμενα αμφιβαλλω πολυ αν τελικα εκανε την δοκιμη του εφεδρικου ή αν απο την αρχη ηθελε να με χωσει σε αλλαγη καλωδιου για να εισπραξει περισσοτερα.

    Επισης απο χθες βγαλανε χαρτακια οτι ξεκιναει το σκαψιμο για την οπτικη ινα και οντως σημερα ξεκινησαν απο την διπλα πολυκατοικια (που ειναι γωνιακη) και φτασανε και σε μας. Αλλα μετα σταματησαν γιατι μας εσπασαν την σωληνα του νερου και ειχε πλημμυρίσει ο δρομος και φυσικα μειναμε και ολη η πολυκατοικια χωρις νερο. Ευτυχως και το λεω με ευχαριστη εκπληξη η ΕΥΔΑΠ ηρθε και αποκατεστησε σε ιλιοτερο απο δυο ωρες την βλαβη. Γενικα αυτη η οπτικη ινα με αφησε και χωρις τηλεφωνο και χωρις νερο (για πολυ λιγο). Ελπιζω να μην πλησιασουν τα καλωδια του ρευματος τουλαχιστον!

    Καταρχας ευχαριστω οσους ενδιαφερθηκαν εστω και λιγο για το θεμα και μου ειπαν δυο κουβεντες να με βοηθησουν.

    Δευτερον περναω σε νεες ερωτησεις (τωρα που σας βρηκα ευκαιρους)

    Αφου εχω utp και στις οριζοντιες με συμφερει να βαλω διπλες πριζες (τηλεφωνικες συν ethernet δηλ μια rj11 Και μια rj45)?? Αν εχω καταλαβει καλα απο οτι εχω διαβασει για να να συνδεσεις πριζα δικτυου (για δικτυο 10/100) θελεις 2 ζευγαρια απο τα 4 συν ενα ζευγαρι για την τηλεφωνικη οποτε περισευει και ενα. Ρωταω γιατι τωρα (εδω και χρονια βασικα) συνδεω τον δικο μου υπολογιστη μεσω Power over ethernet. Ικανοποιημενος ειμαι αλλα μηπως μεσω της utp εχω λιγοτερες απωλειες συγκριτικα με τα καλωδια του ρευματος?

    Επισης αφου μου το φερανε το fiber to home στην πορτα μου μηπως να το εκμεταλευτω και να μπω και εγω στην εποχη της οπτικης ινας? Που να το φανταζομουν οταν πρωτοσυνδεομουν με 33,600 (ειχα μαθει ολους τους ηχους απο εξω και καταλαβαινα αν ειχα μπει ή οχι στο ιντερνετ) οτι θα μου φερναν οπτικη ινα στη πορτα!

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σωστός που ασχολήθηκες και τα κατάφερες μόνος σου .

    Αν δεν σε ενδιαφέρει το Gigabit εσωτερικό δίκτυο και βολεύεσαι με 10/100, φυσικά και είναι καλύτερα να το φτιάξεις όπως λες.

    Αν ρωτήσεις και σε συμφέρει οικονομικά να πας σε οπτική δεν χρειάζεται να το ρωτάς καθόλου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας