Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Καλημέρα σας. Βοηθήστε με σας παρακαλώ γιατί είμαι λίγο άσχετη.
    Θέλω να πάρω ασύρματα ίντερνετ από έναν γείτονα μου. Είναι σε απόσταση 10 μέτρων.
    Έχω μια κεραία Qtech netq 3000.
    Το ερώτημα μου είναι πως μπορώ να κάνω αναμετάδοση σήματος μέσα στο σπίτι για κινητό Η/Υ και smart TV .
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Μυρτω Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας. Βοηθήστε με σας παρακαλώ γιατί είμαι λίγο άσχετη.
    Θέλω να πάρω ασύρματα ίντερνετ από έναν γείτονα μου. Είναι σε απόσταση 10 μέτρων.
    Έχω μια κεραία Qtech netq 3000.
    Το ερώτημα μου είναι πως μπορώ να κάνω αναμετάδοση σήματος μέσα στο σπίτι για κινητό Η/Υ και smart TV .
    Ευχαριστώ
    καλημέρα, η κεραια που εχεις παρει είναι για να πιανεις απλα σημα για την συσκευή που την βαζεις οποτε δεν γινεται αυτό που θες να κανεις.
    Πρεπει να βαλεις ένα μηχανημα να είναι κατι σαν αναμεταδότης δλδ wireless repeater αν παιζει σε client mode τοτε παιρνει και wireless και βγαζει σε ethernet.
    Υπαρχουν πολλα μοντελα συνηθως είναι wireless access points και παιζουν και σε τετοια modes.
    Πολλα καλα με καλες τιμες εχει η tplink.
    Ριξε μια ματια στο skroutz να εχουν δυνατοτητα wireless repeater όμως και client mode.
    Αυτή την στιγμη δεν μπορω να το ψαξω παραπανω.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Μυρτω Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας. Βοηθήστε με σας παρακαλώ γιατί είμαι λίγο άσχετη.
    Θέλω να πάρω ασύρματα ίντερνετ από έναν γείτονα μου. Είναι σε απόσταση 10 μέτρων.
    Έχω μια κεραία Qtech netq 3000.
    Το ερώτημα μου είναι πως μπορώ να κάνω αναμετάδοση σήματος μέσα στο σπίτι για κινητό Η/Υ και smart TV .
    Ευχαριστώ
    1) Η πιο ευκολη και γρηγορη λυση ( ΕΦΟΣΟΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΗΝ netq 3000 ) ειναι να παρεις ενα μικρο USB-WiFi με περιπου 10€ και να το κουμπωσεις και αυτο στον Η/Υ σου.
    Οποτε ερχεται το ιντερνετ στον υπολογιστη σου και μετα ολες οι συσκευες συνδεονται στο ΑΡ του usb που θα παρεις.


    2) Η αλλη λυση ειναι να παρεις ενα repeater . Αυτο θα ενισχυσει το ΑΡ του γειτονα οποτε συνδεονται ολες οι συσκευες σε αυτο.

    3) Η βέλτιστη λυση ομως σε αυτες τις περιπτωσεις ομως ειναι η εξης :
    Παιρνεις ενα ρουτερ που θα γινει client στο ΑΡ του γειτονα.
    απο εκει παιρνεις το καλωδιο δικτυου και το βαζεις σε ενα 2ο ρουτερ που θα δινει και καλωδιακα και ασυρματα στο σπιτι σου.
    Οποτε γλυτωνεις τις επιπλεον καθυστερησεις λογω repeater και εχεις και ethernet .

    Τα οικονομικα ειναι περιπου τα εξης :
    1) 8-10 €
    2) 25-40 €
    3) 60-75 €

    Οποτε δες περιπου τι θελεις να κανεις και το ξαναβλεπουμε.


    Υ.Γ Αν εχεις κανα παλιο-ξεχασμενο ρουτερ παροχου τοτε το 1 γινεται 0 € και το 3 35-50 €
    The gr81 .

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας