Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    05-10-2010
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S/NetGear EX7000
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ήρθε επιτέλους το fiber στην περιοχή μου... πήγα σε ένα κατάστημα vodafone για να προχωρήσω στην διαδικασία τις αναβαθμισης... απλά ζήτησα να διακόψω το vodafone tv... και τώρα περιμένω τηλέφωνο λογικά μέσα στην εβδομάδα για να γίνει η διακοπή του vodafone tv..... το πρόβλημα είναι ότι μάλλον θα πληρώσω κάποιο πρόστιμο επειδή κόβω το vodafone tv πριν λήξη το συμβόλαιο... το σεπτέμβρη ληγει.. τωρα θα μου ζητησουν και τον εξοπλισμό πίσω? γιατί δεν μπορώ να βρω πουθενά το τηλεχειριστήριο... μονο τον αποκωδικοποιητή βρηκα... γνωριζει κανεις ποσο θα παρει ολη αυτη η ταλαιπωρια? επισης το προστιμο ποσο περιπου ειναι? ειμαι 10χρονια συνδρομητης στην vodafone....

  2. #2
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Πληρώνεις το πρόστιμο αν έχεις ακόμα συνδρομή. Δεν σου ζητάνε πίσω τον εξοπλισμό αν έχεις το παλιό Vodafone TV. Η διαδικασία της αναβάθμισης μπορεί να αρχίσει αφού καταργηθεί από την γραμμή σου το Vodafone TV.

    Το πρόστιμο δεν ξέρω πόσο είναι, από όσο θυμάμαι είναι ένα σταθερό ποσό που έχει σχέση με το πόσους μήνες είχες υπογράψει την σύμβαση (12 ή 24) και δεν έχει σχέση με το πόσο καιρό είχες την υπηρεσία, σε αντίθεση με το ADSL. Πρόστιμο για το Internet δεν πληρώνεις, γιατί αναβαθμιζεις πακέτο.

    Η διαδικασία (αφού καταργηθεί το VTV που θέλει ένα μήνα από το αίτημα) είναι γύρω στις 20 με 25 μέρες.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-10-2010
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S/NetGear EX7000
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι εχω ακομα συνδρομή και ειναι ο παλιός εξοπλισμός.. αλλα δεν το χρησιμοποιώ καν εδω και χρόνια... Ελπίζω να μην ειναι πανω απο 100 ευρώ... έχω κάνει αίτηση για διακοπή της υπηρεσίας vodafone tv το θεμα ειναι μην κανουν κανα 2 μήνες και με έχουν στο περίμενε... Επίσης το fiber ειναι του τυπου με τον χαλκο απο καφαο ψιλοκοροιδια δηλαδή.. αλλα τουλάχιστον εχει στάνταρ ταχύτητες εδω στην περιοχή μου.. φτανει εως και 98mbps στην ουσία θα ειναι φαση vdsl απλα το πλασάρουν ως fiber δεν με πειράζει εμενα αυτο γιατί εχω κομπλέ προσφορά και ειμαι σχετικά ευχαριστημένος κοντα 10 χρόνια με adsl.. τελευταία μονο κατα τής βραδυνές ώρες έχω αργές ανταπόκριση στο άνοιγμα σελίδων και streaming και εχει αρκετά λαθοι η γραμμή μου... Αλλα δεν νομίζω πως ειναι βλαβη από εμένα... Αλλα απο τον πάροχο... Οταν πιανει μετα απο restart ip που αρχίζουν απο 55.xx η 46.xx εκει ειναι χαλια τα πράγματα οποτε κανω ρεσταρτ μεχρι να βρει αλλη ip.. πολυ κουλο αυτο... Γενικά όμως ειμαι οκ περα απο αυτο.. απο την vodafone μου ειπαν οτι φταίει που ειμαι σε snr6 το είχαμε βαλει σε 9 και ηταν παλι τα ιδια και χειρότερα τα λάθη παντα τα ειχα αλλα κάποιους μήνες ηταν 0/0 περίεργα πράγματα..

  4. #4
    Εγγραφή
    05-10-2010
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S/NetGear EX7000
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλησπέρα και πάλι...! τελικά μου κάνανε προσφορα ώστε να μείνω στο vodafone tv και έτσι το κράτησα... και περιμένω τώρα σε 15μέρες μου είπαν τον νέο εξοπλισμό router και vodafone tv.... γενικά όλη η διαδικασία ποσο περίπου θα πάρει? κάνα μηνα θα είναι όλα έτοιμα να υποθέσω έτσι? επίσης το router που δίνουν για το vdsl/fiber πιο είναι?

  5. #5
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Σε ένα μήνα λογικά θα είσαι έτοιμος. Το router που δίνουν για VDSL είναι το Sercomm H300S (ίδιο με το Speedport Plus, αρκετά θεματακια στο software) και στο FTTH δίνουν και ένα τερματικό που κάνει την οπτική ίνα σε Ethernet για να καταλήξει στο H300S.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-10-2010
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S/NetGear EX7000
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ένα μήνα λογικά θα είσαι έτοιμος. Το router που δίνουν για VDSL είναι το Sercomm H300S (ίδιο με το Speedport Plus, αρκετά θεματακια στο software) και στο FTTH δίνουν και ένα τερματικό που κάνει την οπτική ίνα σε Ethernet για να καταλήξει στο H300S.
    ωραια..! καλα εγω δεν θα κανω καπιο update το router... θα αφησω αυτο που εχει το firmware ωστε να μην εχω θεματακια..! την δουλεια του να κανει και κομπλε...!


    στην ουσια αυτο που θα εχω δεν θα ειναι FFTH θα ειναι με χαλκο απο καφαο οποτε μιλαμε για vdsl...

    επειδή έχουνε βάλει και αλλα άτομα στην περιοχή μου είδα ότι συγχρονίζει έως και 95mbps... από τα 10mbps που έχω τώρα θα είμαι καλυμμένος...

    - - - Updated - - -

    πρεπει να αγορασω νεο σταθερο? επιδει θα ειναι voip μου ειπαν....

  7. #7
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.931
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρεπει να αγορασω νεο σταθερο? επιδει θα ειναι voip μου ειπαν....
    Όχι, απλώς θα το συνδέσεις στο router.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Τι σταθερό έχεις; Ενδέχεται αν έχεις σταθερό από τα παλιά χωρίς μπαταρίες να χρειάζεσαι αλλαγή.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-10-2010
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S/NetGear EX7000
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σταθερό έχεις; Ενδέχεται αν έχεις σταθερό από τα παλιά χωρίς μπαταρίες να χρειάζεσαι αλλαγή.
    ενα ασυρματο απλο panasonic

    δεν ειναι voip

  10. #10
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Δεν χρειάζεται Voip, ένα σταθερό το οποίο έχει εξωτερική τροφοδοσία είναι οκ. Αυτό έχεις εσύ.

  11. #11
    Εγγραφή
    05-10-2010
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S/NetGear EX7000
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όλα τέλεια μου παρέδωσαν σήμερα τον εξοπλισμό και από Δευτέρα θα ειναι ολα έτοιμα...!!! πραγματικά πρώτη φορά τοσο καλη εξυπηρέτηση.. η εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης πέφτει μεσα; γιατί όντως μου είπαν αρχικά 15 μέρες αλλα τελικά μεσα σε 2 εργάσιμες μου ήρθε ο εξοπλισμός.. και μετα είδα και στην εφαρμογή που εχει το tracking οτι θα ειναι στης 3/6 όλα έτοιμα

    το ρούτερ επίσης το ρύθμισα απο σήμερα για να το έχω έτοιμο καλα με το adsl σε καμία περίπτωση δεν πεζει σωστά χάνω 2-3mbps download τουλάχιστον.. γενικα αυτο συμβενει και με άλλα ρούτερ τωρα με το <<fiber>> ας ας πουμε καλύτερα vdsl αφου δεν θα ειναι FTTH.. πιστεύω θα ειναι όλα κομπλέ.. πραγματικά τοσα χρόνια με adsl2+ η κατάσταση κούρασε..

    μια απορία το τηλέφωνο θα το σύνδεσμο κατευθείαν στο ρούτερ χωρίς το φίλτρο? εχει 2 splitters μέσα και ενα ανταπτορα.. εκει μπερδεύτηκα λιγάκι η οδηγίες μια χαρά αναλυτικές ειναι απλα εγώ τώρα έφαγα σκάλωμα.. χαχα αν ξέρει κανείς ας μου πει λιγο η να δείξει καπια φωτόγραφια για να το καταλάβω γτ με βλέπω να κάνω βλακεία και θέλω να ειμαι 100% σίγουρος

  12. #12
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Ας τα πάρουμε από την αρχή.
    1) όταν μεταφερθείς στο VDSL θα χρειαστεί να κάνεις Reset τον εξοπλισμό που σου δώσανε για να ξεκινήσει η διαδικασία εγκατάστασης (να πάρει κωδικούς πρόσβασης για το VDSL και την τηλεφωνία αυτόματα)
    2) Αν μετά την αυτόματη εγκατάσταση το λαμπάκι Phone ανάψει κόκκινο, τότε συνδέεις ένα splitter στην πρίζα και πάνω συνδέεις το modem και το τηλέφωνο.
    Αν το λαμπάκι ανάψει πράσινο, τότε συνδέεις απευθείας το Router στην πρίζα και το τηλέφωνο στην θύρα Tel1 του Router. Αν θες τηλεφωνία σε άλλες πρίζες του σπιτιού τοτε βάζεις ένα splitter, στην μια θύρα συνδέεις το router και στην άλλη την θύρα Tel1. Στις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού με αυτόν τον τρόπο συνδέεις συσκευές χωρίς φίλτρο.

  13. #13
    Εγγραφή
    05-10-2010
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S/NetGear EX7000
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας τα πάρουμε από την αρχή.
    1) όταν μεταφερθείς στο VDSL θα χρειαστεί να κάνεις Reset τον εξοπλισμό που σου δώσανε για να ξεκινήσει η διαδικασία εγκατάστασης (να πάρει κωδικούς πρόσβασης για το VDSL και την τηλεφωνία αυτόματα)
    2) Αν μετά την αυτόματη εγκατάσταση το λαμπάκι Phone ανάψει κόκκινο, τότε συνδέεις ένα splitter στην πρίζα και πάνω συνδέεις το modem και το τηλέφωνο.
    Αν το λαμπάκι ανάψει πράσινο, τότε συνδέεις απευθείας το Router στην πρίζα και το τηλέφωνο στην θύρα Tel1 του Router. Αν θες τηλεφωνία σε άλλες πρίζες του σπιτιού τοτε βάζεις ένα splitter, στην μια θύρα συνδέεις το router και στην άλλη την θύρα Tel1. Στις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού με αυτόν τον τρόπο συνδέεις συσκευές χωρίς φίλτρο.
    ευχαριστώ, θα την βρω την άκρη εύκολο ακούγεται..

    την δευτερα όπως είδα στο sms θα γινει η ενεργοποιηση

    οποτε αφού συνδέσω το router κάνω ένα reset εκκινεί την στιγμή η να το κάνω reset και τώρα ώστε από δευτερα απλά να το συνδέσω και να ακολουθήσω τον οδηγό που δείχνει στο router..! το ιδιο βασικα δεν ειναι? η θελει reset την ωρα που ειναι ολα συνδεμένα πάνω? :P

  14. #14
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ, θα την βρω την άκρη εύκολο ακούγεται..

    την δευτερα όπως είδα στο sms θα γινει η ενεργοποιηση

    οποτε αφού συνδέσω το router κάνω ένα reset εκκινεί την στιγμή η να το κάνω reset και τώρα ώστε από δευτερα απλά να το συνδέσω και να ακολουθήσω τον οδηγό που δείχνει στο router..! το ιδιο βασικα δεν ειναι? η θελει reset την ωρα που ειναι ολα συνδεμένα πάνω? :P
    Αν τό κάνεις τώρα θα είναι νεκρό το νέο ρούτερ ωρίστε και ή συνδεσμολογία...
    https://www.vodafone.gr/vdsl-router-...si-exoplismou/

  15. #15
    Εγγραφή
    05-10-2010
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S/NetGear EX7000
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τό κάνεις τώρα θα είναι νεκρό το νέο ρούτερ ωρίστε και ή συνδεσμολογία...
    https://www.vodafone.gr/vdsl-router-...si-exoplismou/
    τι ενοεις? δηλαδη κατεστρεψα το ρουτερ τωρα? το εχω κανει reset από το κουμπάκι Που λεει reset με μια οδοντογλυφίδα... γιατί ήθελα να έρθει στις εργοστασιακές του ρύθμισης... γιατί το είχα τοποθετιση πριν με την γραμμή που έχω τώρα.... και ειχα αλλαξει διαφορα μεσα απο το ip του για να το δοκιμασω γενικα σαν ρουτερ...!

    * δηλαδη υπαρχει περιπτωση να εχασε το profile του?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος akisgr : 01-06-19 στις 21:46.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας