Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.456
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημερα σε ολους.

    Εστω ενα παλιο pc (p4, 1gb ddr1 ram κλπ) που εκτελει χρεη print και scan server εδω και πολλα χρονια. Ειναι δηλαδη συνδεδεμενο σε εναν εκτυπωτη-πολυμηχανημα, μεσω usb, τρεχει xp και σε αυτο στελνονται οι εκτυπωσεις απο τους αλλους 2 υπολογιστες του ιδιου δικτιου. Επιπλεον, οτι σκαναρεται απο αυτο μπαινει σε ενα network share το οποιο εινια προσβασιμο απο τους υπολοιπους υπολογιστες του δικτυου.

    Αλλα αυτα δεν εχουν σημασια. Μου ηρθε για να τσεκαρω το δισκο του και εβαλα το hirens να του τρεξω το hdsentinel.
    Με το που το εβαλα μπροστα, διαπιστωσα οτι δεν δειχνει στο post καποιους χαρακτηρες, πχ τα n, o και e για αρχη. Λεει πχ "press del to enter setup" κια τα υπογραμμισμενα λειπουν!
    Δεν τα δειχνει επισης στο μενου του hirens, που νομιζω εινια syslinux, και στο memtest που του εβαλα πριν λιγο να τρεξει. Κατα τα αλλα δεν εχει καποιο αλλο θεμα.
    Τι μπορει να ειναι αυτο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 26-05-19 στις 12:22.
    ديميتريس

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Κάτι τέτοια συνήθως είναι κάρτα γραφικών

  3. #3
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.456
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μαλλον εχεις δικιο. Οταν τελειωσε το memtest και επανεκκινησα ολα ηταν κανονικα.
    Εβαλα και ενα live cd λινουξ (parted magic) και οσο φορτωνε τα βασικα και ηταν σε χαμηλη αναλυση, παλι ελειπαν χαρακτηρες. Μολις φορτωθηκε ο driver για την gpu, αλλαξε αναλυση το framebuffer πηγαινοντας στην native της οθονης, μικρυνανε τα γραμματα και τους εδειξε παλι ολους κανονικα.
    Αντε να βρω τωρα gpu σε agp...
    ديميتريس

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον εχεις δικιο. Οταν τελειωσε το memtest και επανεκκινησα ολα ηταν κανονικα.
    Εβαλα και ενα live cd λινουξ (parted magic) και οσο φορτωνε τα βασικα και ηταν σε χαμηλη αναλυση, παλι ελειπαν χαρακτηρες. Μολις φορτωθηκε ο driver για την gpu, αλλαξε αναλυση το framebuffer πηγαινοντας στην native της οθονης, μικρυνανε τα γραμματα και τους εδειξε παλι ολους κανονικα.
    Αντε να βρω τωρα gpu σε agp...
    Αν βρεις πες μας και 5+1 νούμερα

    Νομίζω πως υπάρχουν ακόμα μερικές καινούργιες agp, τελευταία φορά είχα βρεί απο vision

  5. #5
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Γιατί ρε παιδιά τόσο δύσκολο είναι; γεμάτο είναι το ebay

  6. #6
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Εγώ πάντως έχω καμιά δεκαριά παλιές κάρτες γραφικών AGP σε ένα ντουλάπι άμα χρειάζεται κανένας

    Αλλά αν το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο σε text mode, και το μηχανάκι παίζει σε GUI, μήπως δεν αξίζει τον κόπο να ταλαιπωρείσαι? Πόσο πολύ μπορεί να σου δυσκολεύει την δουλειά σου?

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ρε παιδιά τόσο δύσκολο είναι; γεμάτο είναι το ebay
    29 listings για καινούργια κάρτα σε όλο το ebay και καμιά 300 used δεν το λες γεμάτο

  8. #8
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.456
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επειδη ξεκινησε να χανει και αλλα γραμματα, τον μαζεψα να του αλλαξω την καρτα μεσα στο σ/κ για να προλαβω τα χειροτερα.
    Εχει πανω μια 5200. Για αρχη σκεφτηκα να του βαλω την gf4 440mx που ειχα στο πρωτο μου pc, αλλα δεν εκκινει και σκουζει. Μετα του εβαλα μια gf2 mx400 που βρηκα απο ενα γειτονα, αλλα κανει τα ιδια. Υπαρχει καποιος "περιορισμος" στο τι μπορω να βαλω?
    ديميتريس

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη ξεκινησε να χανει και αλλα γραμματα, τον μαζεψα να του αλλαξω την καρτα μεσα στο σ/κ για να προλαβω τα χειροτερα.
    Εχει πανω μια 5200. Για αρχη σκεφτηκα να του βαλω την gf4 440mx που ειχα στο πρωτο μου pc, αλλα δεν εκκινει και σκουζει. Μετα του εβαλα μια gf2 mx400 που βρηκα απο ενα γειτονα, αλλα κανει τα ιδια. Υπαρχει καποιος "περιορισμος" στο τι μπορω να βαλω?
    Υπήρχαν διαφορές εκδόσεις του AGP, κάποιες απο αυτές είχανε και διαφορετικά ρεύματα, έτσι δεν μπορούσαν να "σηκώσουν" παλιότερες κάρτες δες λίγο τα specs μητρικής και καρτών

  10. #10
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    To AGP slot νομίζω πως έχει καθορισμένες εγκοπές για να μπορεί να δέχεται κάρτες είτε 5V , είτε 3,3V ή και τα δύο (universal). Άρα η κάρτα πρέπει και να "ταιριάζει" φυσικά να μπει στο slot, αλλά και να συμφωνεί με το voltage του motherboard

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας