Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Καλησπέρα σε όλους, ελπίζω να είμαι στη σωστή ενότητα.
    Θα ήθελα τα φώτα κυρίως ανθρώπων που διατηρούν κάποια μικρομεσαία επιχείρηση λιανικού εμπορίου κ έχουν εμπειρία.
    Ενδιαφέρομαι για λογισμικό που θα με βοηθήσει να καταχωρώ τα προιόντα μου (αποθήκη) και να οργανώνω παραγγελίες, συνεργάτες στοιχεία , έσοδα και έξοδα πωλήσεων κτλ. Με λίγα λόγια υπάρχουν κάποιοι συνεργάτες που με προμηθέυουν τα προιόντα , τα οποία και στη συνέχεια πουλάω, καθώς επίσης κάπως θέλω να έχω τον έλεγχο των οικονομικών-κύριο γιατί αυτό θα είναι και το κύριο καθήκον μου-. Επίσης δεν ξέρω εάν χρειάζομαι και ηλεκτρονική τιμολόγηση-εάν βολεύει και χρειάζεται όντως.Μέχρι στιγμής το θεωρώ κάπως περιττό.....Τι άλλο χρειάζομαι?
    Επειδή είναι αρχή που έχω αναλάβει το κατάστημα (οικογενειακό μαγαζί) , ψάχνω για κάτι δωρεάν και απλό...θα ήθελα όμως να μου πείτε εάν κρινετε απαραίτητο να αγοραστεί μελλοντικά κάτι επαγγελματικό και εάν ναι, ποιο σας βόλεψε εσάς και ποιο θεωρείτε καλό για να κάνω μια έρευνα και να αποφασίσω.
    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Για δωρεάν ρίξε μια ματιά σε αυτό https://www.dolibarr.org/, υπάρχει και το OpenERP

    Όσους ξέρω όμως έχουν κάποια αγορασμένη λύση

  3. #3
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Η λύση του open-source είναι πολύ δελεαστική, ιδιαίτερα στο κομμάτι του κόστους.

    Δυστυχώς όμως στα επιχειρηματικά περιβάλλοντα η νοοτροπία μας δεν επιτρέπει την άνθιση τέτοιων λύσεων. Το peace-of-mind που παρέχει η τεχνική υποστήριξη των commercial λύσεων είναι "αξία... ανεκτίμητη" για τους περισσότερους επαγγελματίες...

  4. #4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Moho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λύση του open-source είναι πολύ δελεαστική, ιδιαίτερα στο κομμάτι του κόστους.

    Δυστυχώς όμως στα επιχειρηματικά περιβάλλοντα η νοοτροπία μας δεν επιτρέπει την άνθιση τέτοιων λύσεων. Το peace-of-mind που παρέχει η τεχνική υποστήριξη των commercial λύσεων είναι "αξία... ανεκτίμητη" για τους περισσότερους επαγγελματίες...

    το φανταζόμουν αυτό και με βρίσκει εν μέρει σύμφωνη ενα πρόκειται να με βοηθήσει γιατί οι ώρες δουλειά είναι πάρα πολλές και θα πρέπει να διαχειρίζομαι-παρακολουθώ τα δεδομένα γρήγορα και εύκολα.
    Επάνω σε αυτό λοιπόν, έχεις να μου προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο πακέτο? Για τι χρήματα μιλάμε περίπου?

    - - - Updated - - -

    το έχω δει αυτό ναι...δεν το έχω χρησιμοποιήσει όμως. Αγορασμένο ποιο έχουν γνωρίζεις κάτι παραπάνω?

  5. #5
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Καταλαβαίνω τον πόνο του να ψάχνεσαι για μηχανοργάνωση και να αναζητάς συστάσεις και προτάσεις για να βοηθηθείς στην επιλογή σου, αλλά δυστυχώς το ζήτημα δεν είναι τόσο απλό ώστε να σου πει έτσι απλά κάποιος "πάρε αυτό που είναι απίθανο, το έχω κι εγώ και γαζώνει". Αν αναλογιστείς το επίπεδο της τεχνικής επιδεξιότητας του κάθε χρήστη, τις ιδιαίτερες απαιτήσεις που έχει ο καθένας στην δουλειά του, και το πόσα χρήματα είναι διατεθειμένος να ξοδέψει, καταλαβαίνεις πως το θέμα περιπλέκεται.

    Δεδομένου πως πρόκειται για μια επιλογή (σχετικά) μακροχρόνιας δέσμευσης, δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος επαγγελματίας που να μην έχει παράπονα από το λογισμικό που χρησιμοποιεί ή/και από την τεχνική υποστήριξη που λαμβάνει γι'αυτό. Εγώ προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει λύσεις εμπορικής/λογιστικής διαχείρισης των LogicDIS (πλέον SingularLogic) και Megasoft, που είναι από τις πιο γνωστές και δημοφιλείς, και μου φάνηκαν αρκετά ικανοποιητικές. Ζήτησέ τους κάποια προσφορά για να δεις τα οικονομικά μεγέθη και εξετάζεις μετά το πως θα κινηθείς

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Στο πολύ σωστό που γράφει ο φίλος απο πάνω να προσθέσω και τον Λογιστή, αρκετά προγράμματα δίνουν δυνατότητα "γέφυρας¨ για ανταλλαγή δεδομένων με τα προγράμματα της ίδια εταιρίας.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Moho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λύση του open-source είναι πολύ δελεαστική, ιδιαίτερα στο κομμάτι του κόστους.

    Δυστυχώς όμως στα επιχειρηματικά περιβάλλοντα η νοοτροπία μας δεν επιτρέπει την άνθιση τέτοιων λύσεων. Το peace-of-mind που παρέχει η τεχνική υποστήριξη των commercial λύσεων είναι "αξία... ανεκτίμητη" για τους περισσότερους επαγγελματίες...
    Δουλεύω εδώ και 4-5 χρόνια το dolibarr. Δεν έχω κανένα πρόβλημα σε κάτι ! Μάλιστα και με τις αναβαθμίσεις δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα !
    Templates με το Libre Office είναι μια χαρά !

    Βέβαια εννοείται ότι είμαι τεχνικός και ότι μου έχει χρειαστεί να πειράξω την βάση ή οποία για μένα είναι πολύ εύκολη αν έχεις εμπειρία από βάσεις δεδομένων έστω και μικρή ...

    Το ποιο σημαντικό για μένα δεν είναι το πρόγραμμα αλλά αν έχεις την λογική και ελάχιστη εμπειρία από τέτοια προγράμματα γιατί το στήσιμο/παραμετροποίηση την κάνεις μόνος σου και είναι σημαντική για την όλη χρήση και λειτουργία. Οχι ότι δεν αλλάζουν μετά ..απλώς έχει κόπο ! Ειδικά με την κωδικοποίηση των ειδών

    Επιπρόσθετα το dolibarr έχει ελληνική κοινότητα που είναι active... και βοηθάνε πολύ ... Βρίσκεις αν και εγώ και δεν τα χρειάστηκα πρότυπα για ελληνικά π.χ τιμολόγιο ..

    Έχει κοινότητα για extra modules από free έως με ελάχιστο κόστος..

    Θα έλεγα ότι αξίζει ..

    - - - Updated - - -

    Σε καμία περίπτωση δεν σκέπτομαι πληρωμένο...

    - - - Updated - - -

    Το ζήτημα λοιπόν δεν είναι αν σου κάνει ή όχι σαν πρόγραμμα λόγω δυνατοτήτων αλλά αν μπορείς τεχνικά να το διαχειριστείς αυτές τις ελάχιστες φορές που μπορεί να σου χρειαστεί γιατί δεν θα σου πω ότι δεν θα σου χρειαστεί ... Σε όλα τα προγράμματα χρειάζεται ..ακόμη και backup που λέει ο λόγος..

  8. #8
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Moho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνω τον πόνο του να ψάχνεσαι για μηχανοργάνωση και να αναζητάς συστάσεις και προτάσεις για να βοηθηθείς στην επιλογή σου, αλλά δυστυχώς το ζήτημα δεν είναι τόσο απλό ώστε να σου πει έτσι απλά κάποιος "πάρε αυτό που είναι απίθανο, το έχω κι εγώ και γαζώνει". Αν αναλογιστείς το επίπεδο της τεχνικής επιδεξιότητας του κάθε χρήστη, τις ιδιαίτερες απαιτήσεις που έχει ο καθένας στην δουλειά του, και το πόσα χρήματα είναι διατεθειμένος να ξοδέψει, καταλαβαίνεις πως το θέμα περιπλέκεται.

    Δεδομένου πως πρόκειται για μια επιλογή (σχετικά) μακροχρόνιας δέσμευσης, δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος επαγγελματίας που να μην έχει παράπονα από το λογισμικό που χρησιμοποιεί ή/και από την τεχνική υποστήριξη που λαμβάνει γι'αυτό. Εγώ προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει λύσεις εμπορικής/λογιστικής διαχείρισης των LogicDIS (πλέον SingularLogic) και Megasoft, που είναι από τις πιο γνωστές και δημοφιλείς, και μου φάνηκαν αρκετά ικανοποιητικές. Ζήτησέ τους κάποια προσφορά για να δεις τα οικονομικά μεγέθη και εξετάζεις μετά το πως θα κινηθείς
    όντως έτσι όπως το θέτεις περιπλέκεται και φαντάζομαι θα είναι αμέτρητα τα διαθέσιμα προγράμματα οπότε τρέχα γύρευε. Δόξα τω Θεώ έχω διαχειριστεί αρκετές βάσεις δεδομένων σε διάφορα αντικείμενα οπότε θεωρώ η φιλοσοφία θα είναι κοινή, δεν με δυσκολεύει κάτι. Αναρωτήθηκα απλά εάν υπάρχει κάποι που να ξεχωρίζει για την ευχρηστία του κυρίως στο οικονομικό σκέλος στο οποίο και είμαι άπειρη(άρα θέλω απολύτη αυτοματοποίηση και οργάνωση) αλλά μάλλοντα ίδια είναι όλα πάν κάτω.... Ευχαριστώ πάντως θα κοιτάξω αυτά τα 2 που μου λες!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλεύω εδώ και 4-5 χρόνια το dolibarr. Δεν έχω κανένα πρόβλημα σε κάτι ! Μάλιστα και με τις αναβαθμίσεις δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα !
    Templates με το Libre Office είναι μια χαρά !

    Βέβαια εννοείται ότι είμαι τεχνικός και ότι μου έχει χρειαστεί να πειράξω την βάση ή οποία για μένα είναι πολύ εύκολη αν έχεις εμπειρία από βάσεις δεδομένων έστω και μικρή ...

    Το ποιο σημαντικό για μένα δεν είναι το πρόγραμμα αλλά αν έχεις την λογική και ελάχιστη εμπειρία από τέτοια προγράμματα γιατί το στήσιμο/παραμετροποίηση την κάνεις μόνος σου και είναι σημαντική για την όλη χρήση και λειτουργία. Οχι ότι δεν αλλάζουν μετά ..απλώς έχει κόπο ! Ειδικά με την κωδικοποίηση των ειδών

    Επιπρόσθετα το dolibarr έχει ελληνική κοινότητα που είναι active... και βοηθάνε πολύ ... Βρίσκεις αν και εγώ και δεν τα χρειάστηκα πρότυπα για ελληνικά π.χ τιμολόγιο ..

    Έχει κοινότητα για extra modules από free έως με ελάχιστο κόστος..

    Θα έλεγα ότι αξίζει ..

    - - - Updated - - -

    Σε καμία περίπτωση δεν σκέπτομαι πληρωμένο...

    - - - Updated - - -

    Το ζήτημα λοιπόν δεν είναι αν σου κάνει ή όχι σαν πρόγραμμα λόγω δυνατοτήτων αλλά αν μπορείς τεχνικά να το διαχειριστείς αυτές τις ελάχιστες φορές που μπορεί να σου χρειαστεί γιατί δεν θα σου πω ότι δεν θα σου χρειαστεί ... Σε όλα τα προγράμματα χρειάζεται ..ακόμη και backup που λέει ο λόγος..
    θα το κοιτάξω και αυτό!Είναι φρι αν κατάλαβα καλά?Το πρόβλημα είναι πως δουλέυω 10-12 ώρες/ημέρα και δεν έχω καθόλου χρόνο για εκπαίδευση....Δεν είμαι τεχνικός δυστυχώς!!!Κάποτε στα νιάτα μου ήξερα πολύ καλά την SQL λόγω σπουδών, αλλά αυτό ανήκει στο μακρινό κάποτε...!!!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο πολύ σωστό που γράφει ο φίλος απο πάνω να προσθέσω και τον Λογιστή, αρκετά προγράμματα δίνουν δυνατότητα "γέφυρας¨ για ανταλλαγή δεδομένων με τα προγράμματα της ίδια εταιρίας.
    και αυτό ακριβώς ήταν η 2η σκέψη μου, να ρωτήσω τον λογιστή τους ποιο πρόγραμμα έχει και να με κατατοπίσει ο ίδιος λιγάκι παραπάνω. Ουσιαστικά είναι άλλο το αντικείμενό μου και δεν μπορώ να εξειδικεύσω ιδιάιτερα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας